Z1ERIKZEESCHË COURANT. voor het arrondis- ju&sk sement Zierihzee. 1885. No. 69. Woensdag 9 September. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE KERMIS. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden T,Franco per post i Afzonderlijke nommers 5 Cent, met, Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent- Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKFAÏIAIV. Afgaande op hetgeen we zoo om ons heen zien, gelooven we gerust te kunnen zeggen, dat de kermis ons dit jaar veel te zien en te genieten zal geven. We wenschen met een enkel woord te wijzen op hetgeen reeds tot ons gekomen is, en voor zooverre wij dit weten, ook op datgene wat nog tot ons moet komen. In de eerste plaats noemen we het tooneelgezelschap van den heer A. van JLïer van Amsterdam, hetwelk a.s. Vrijdag de reeks van voorstellingen zal openen met het Romantisch Drama »Katharina Howard, Koningin van Engeland". Het zal wel onnoodig zijn kunstliefhebbers met een enkel woord op te wekken tot een druk bezoek aan de Schouwburgtent van den Heer A. van Lier. Immers het kunstgenot, dat wij in het vorig jaar aldaar hebben genoten, is meer dan aanbeveling genoeg. Verder bevindt zich op het Havenplein Wery's iïrroot Honden- en Apen-TIiéatre, dat overal waar het de kermissen bezocht, zich in een grooten toevloed van toeschouwers mocht verheugen, en af gaande op de gunstige berichten die wij daarvan in andere bladen hebben gelezen, durven wij allen gerust aanmoedigen dit theatre te bezoeken. Nog treffen wij op het Havenplein aan het groot nieuw AmeriKaaiiscli Panopticum of het kabinet van Mechanische Wassenbeelden van den Heer C. Spork. We twijfelen niet of ook dit Kabinet zal door menig liefhebber worden bezocht. Evenzoo vestigen we de aandacht op het „I<on- densch Apenpaleis" of „de Aap in zijne vrijheid", mede van den Heer C. Spork. Voor een matig gestelde entrée kan men aldaar de apen aan schouwen in hunnen natuurlijken staat. Ten slotte maken we melding dat bij den heer Van Meteren in de Concertzaal de Heer Kievits met een gunstig bekend gezelschap zal optreden en twijfelen niet of ook daar zal zich een groot aantal liefhebbers van muziek en zang veréenigen. Ook bij den Heer Franken in het „Huis van Massau" zal een flink gezelschap artisten optreden. ZIERIKZEE, 8 September 188 5. Blijkens achterstaande advertentie zal de Heer H. Kievits met zijn gezelschap ook wederom gedurende deze Kermis eenige voorstellingen geven in de Con certzaal. Onder dit gezelschap bevindt zich ook de heer Ernesté Joung, prestidigitateur, anti-spiritist en gedachten lezer. Aangaande de werkzaamheden van genoemden heer, laten we hier volgen, wat de Bredasche Courant van 2 Juli j.l. dienaangaande schrijft: «Verleden Zaterdagavond gaf de heer Ernesté Joung prestidigitateur, anti-spiritist en gedachtenlezer, een seance in de sociëteit «Burgertrouw." Het zeer afwisselend programma werd met eene gemakkelijkheid en juistheid, die ieders bewondering wekte, uitgevoerd. Toonde de heer Joung als presti digitateur de stoutste eischen te kunnen bevredigen, waarvan de meeste zonder toestellen en om zoo te zeggen midden onder het aanwezige publiek werden uitgevoerdals anti-spiritist en gedachtenlezer verbaast hij in hooge mate en doet iedereen als uit één mond verklaren: «als ik het niet gezien had, zou 'k het niet kunnen gelooven." Een naald wordt in de zaal bij een der aanwezigen verstopt, terwijl de heer Joung door twee personen buiten geleid en bewaakt wordt. Binnengebracht en geblinddoekt begint hij te zoeken, en vindt de naald, hoe geheimzinnig ook verstopt, spoediger dari iemand had durven denken. Hetzelfde gebeurde met een horloge, dat op betrekkelijk grooten afstand in den tuin onder een boom verborgen was, terwijl de heer Joung binnen bleef, men kan zeggen bijna regelrecht loopt hij op het horloge af en haalt dit onder een juichkreet van allen, die hem gevolgd waren, te voorschijn. Als men nu nog weet, dat de heer Joung de nummers van een bankbiljet, dat hij zelfs niet in de hand gehad heeft, raadt; personen, die men gedacht heeft, weet op te noemen en zich ten slotte op een stoel laat vastbinden, terwijl de koorden verzegeld worden, en niettemin binnen eenige minuten zijn rok wist uit te trekken en daarna geheel vrij staat naast den stoel, waaromheen nog altijd de stevig gebonden koorden met de zegels erop, dan is het zeker niet te veel gezegd, dat de heer Joung alle aanbeveling verdient. Zijne beschaafde voordracht en nette manieren zijn een waarborg te meer, dat eene seance van den heer Joung een genotvollen avond verschaft." Enkele woorden voegen wij gaarne aan boven- 1 staande toe. Toen de heer Joung ons zijn advertentie kwam I brengen waren wij in de gelegenheid een paar proeven te aanschouwen, welke ten hoogste onze verbazing I opwekte. Een speld, ergens verborgen, wist hij, geblinddoekt zijnde, terug te vindeneen gedacht voorwerp, in een andere kamer staande, wees hij weder geblinddoekt, j nauwkeurig aan. Wie er dus getuige van wil zijn, j hoe de heer Joung werkt, verzuime niet zijne seance bij te wonen. Men schrijft uit AmsterdamGeheel anders dan de opruiende taal van het strooibiljet, waarin werd aangespoord tot bijwonen eener vergadering in het I Werkmansborid om tegen de houding der politie te 1 protesteeren, was die vergadering zelve. Zij liep zeer i rustig van stapel, 't Was weer de heer Fortuyn, die j 't woord voerde. Met levendige toejuichingen werd eene I motie begroet en aangenomen, waarbij de burgemeester j verzocht werd eene commissie uit verschillende standen i te kiezen, om onderzoek naar de houding der politie I in te stellen. Eenige honderden werklieden trokken Zaterdagmorgen te half elf van het Waterlooplein in geregelde orde naar het stadhuis. De heer Fortuyn en de straatver- koopers van Recht voor Allen gingen voorop en bleven ongeveer een half uur in de burgemeesterskamers, waar zij de grieven tegen de politie te berde brachten. De burgemeester verklaarde, dat hij alle door feiten gestaafde grieven, die mondelings of schriftelijk ter zijner kennis gebracht werden, zou onderzoeken. Gisteren kwamen de werklieden opnieuw in het Volkspark bijeen om de grieven schriftelijk te formuleeren. Naar wij vernemen, heeft het pharmaceutisch congres, dat thans te Brussel vergaderd is, met algemeene stemmen het voorste 1 van dr. Van Hamel Roos aan genomen, om een internationaal tijdschrift tegen ver- valschingen op te richten. Vrijdagavond had in het lokaal M. M. E. O. buiten de Muiderpoort te Amsterdam eene niet alledaagsche veiling plaats. De heer W. Potharst verkocht de door hem bewerkte tooneelstukken met het recht van op voering. Onder de koopers behoorden de heeren Le Gras, A. van Lier en J. de Boer (namens het Ned. Tooneel). Laatstgenoemde kocht o. m. «Ben Leil, de zoon van den nacht". De opbrengst der veiling was f 460. Uit Sittard wordt van 5 Sept. aan de N. R. Ct. gemeldHeden heeft men Jean Timmermans, die min of meer aan verstandsverbijstering lijdt (zoon van Cesar Timmermans), naar 's Hertogenbosch gebracht in het krankzinnigengesticht aldaar. Hij moet gedreigd hebben, den zwager van wijlen den advocaat van Oppen, den burgemeester Savelberg te Heerlen, te zullen vermoorden. Uit IJzendijke schrijft men aan de Midd. Ct. «Het onderzoek der gemeente-rekening over 1884 bracht in de jongste raadszitting aan het licht, hoe somwijlen met de fondsen der gemeente wordt om gesprongen. Een metselaar, die f 1,20 voor daggelder^ geschreven had, werd door den met het opzicht be lasten persoon aangezocht f 1,50 te schrijven. Een ander ambachtsman was op het hart gedrukt, de boel niet te sterk te makenhij moest zorgen alle jaren te kunnen terugkomen. Een post, die in 1883 ver geten was, had men zonder blikken of blozen onder 1884 gemengd. Uitgaven voor drukwerken, door den secretaris en ontvanger in rekening gebracht, in weer- wil hunner toelage voor bureau-behoeften, werden gerechtvaardigd door een besluit van den voormaügen raad dd. 30 April 1877! enz. I Overigens liep het schip zonder veel averij van stapel, omdat het, volgens de commissie van onderzoek, meer te doen was, onregelmatigheden in het vervolg te voorkomen, dan wel om gedane zaken te veranderen, j Tot herbesteding der straatverlichting op meer i duidelijke aanwijzing en tot aanbesteding van het uitbaggeren der vest werd besloten, j Een voorstel des voorzitters, om «de voeding" voor de stembureau's openbaar aan te besteden, werd ver- worpen. De commissie was van oordeel, dat daarvoor te veel was uitgegeven en stelde eene vaste som per i hoofd voor, die werd goedgekeurd. De secretaris werd onder de meê-etenden begrepen." De Ilaagsche kroniekschrijver van de JS. Gr. Ct, meldt omtrent de groote meeting en optocht voor 't algemeen stemrecht op 20 dezer, dat de hoofd- commissaris zich voor de handhaving der orde in de residentie borg heeft gesteld, mits men hem vrij late in de te nemen maatregelen. «Dit zal geschieden, te 12 ure zullen zich de manifestanten nu niet in het Malieveld, maar op het Buitenhof vereenigen, en zonder muziek, doch wel met banieren en vaandels, door de stad trekken. Inderdaad ik dacht er geen j oogenblik wanordelijkheid van, en ik zou het zeer betreuren, als de Koning zich liet ontraden om ter I zake van deze manifestatie af te zien van de opening in persoon van de zitting der Staten-Generaal. Het schijnt, dat dit punt nog niet is beslist, maar een i onderwerp van bespreking uitmaakt. Indien men Z. M. naar waarheid inlicht, dan zal hij zeker niet aarzelen zich te vertoonen. De '100 lediggangers mogen al een j zekeren indruk te weeg brengen, iedereen weet, dat j er in eene stad van 134,552 zielen allicht eenige honderden zonder werk zijn; wie echter gelooft, dat de «verzoekenden" langs de straten kruisen, vergist zichhet zijn de baliekluivers en straatslijpers, de ontslagen kolonisten en luiaards van beroep, die zich het air geven van in verdrukking te leven, de man, die werkelijk voor vrouw en kinderen het brood wil verdienen, klopt bij alle werkbazen aan en gaat, als 't met den gewonen arbeid gedaan is, met negotie venten (zooals er nu honderden zijn), of tracht tijdelijk bij een huurkoetsier of aan den tram, te Scheveningen als koffiehuisbediende of tehuis met eigen geknutsel het noodigste te verdienen. «Men moet het werkvolk hier maar eens hooren spreken om te weten hoe weinig vat de geest der revolutie op onze goedaardige arbeidende klasse heeft. «Van de soosjelisten mot ik niks hebben" en «dankiewel voor die jesjaaldimmecratie", dat hoort men aller- wege. «Ze krijgen mij niet", zei mij gister een verver, die de laatste hand legde aan een karwei in mijn huis en die aan 't einde van deze week vermoedelijk

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1