goede zal de zaak in elk geval gehad hebben, dat bij deze nietige aanleiding de ware gezindheid van het publiek in Spanje onverholen gebleken is; wij weten nu, wat wij van die zijde in netelige omstandigheden te verwachten hebben en zien, dat de vroegere vriend schapsbetuigingen, die ons met de lippen gegeven werden, terwijl de politiek der regeering daarmede nooit overeenstemde, niets dan huichelarij waren." De JSorddeutsche Algemeine Zeilung kondigt aan, dat vorst Bismarck ook de stnkken over dit geschil met Spanje openbaar zal maken, gelijk hij dat met de vroegere stukken betreffende Duitschlands koloniale politiek reeds dezen winter heeft gedaan. De Germanici had de meening uitgesproken, dat Spanje's aanspraken op het eiland Yab en nog enkele andere der Carolinen-eilanden door de geschiedenis van het verledene inderdaad bevestigd schenen, en dat ook het herhaaldelijk uitzenden van de Spaansche missiën naar de Carolinen, al waren die mislukt, toch onmiskenbaar, zoo niet een juridisch dan toch minstens een moreel bezitrecht aan Spanje gaven. Daarover is nu de Norddeuische in woede ontstoken. Zij beschuldigt de Germanici van heulen met het buitenland" enz. De Germania houdt vol, dat de gezamenlijke Duitsche handel niet behoort opgeofferd te worden aan het be lang van één enkel koloniseerend Duitsch handelshuis. Terwijl zeer enkelen zullen profiteeren van het Duitsche protectoraat op de Carolinen, lijden reeds nu Duitsche kooplieden en fabrikanten te Berlijn, te Würzburg, in Saksen, in Thïiringen enz., zware schade, doordien de Spaansche handelshuizen uit verontwaardiging alle betrekkingen hebben afgebroken. Engeland. Eene internationale tentoonstelling van scheepvaart, vervoermiddelen, handel en nijverheid zal in 1886 van Mei tot October te Liverpool worden gehouden. Onder de afdeeling scheepvaart zijn voornamelijk begrepenmodellen van vroegere en latere vaartuigen, scheepsmachines, dokken, havens, lichttorens, bakens; reddingsmiddelen en voorwerpen, betrekking hebbende op reizen en vervoer te water. In de afdeeling vervoer middelen worden opgenomen modellen en afbeeldingen van rij- en voertuigen uit alle landen en alle tijden. De geschiedenis van den stoom als beweegkracht zal er volledig worden voorgesteld door modellen van alle in- en buitenlandsche machines, bestemd voor het vervoer van passagiers en van goederen. In de afdeeling handel en nijverheid zullen worden opgenomen stalen en monsters van alle voortbrengselen, van fabricatiën en van al wat strekt tot het bijeenbrengen van een overzicht van de ontwikkeling en den vooruitgang der buitenlandsche en vreemde industrie. De tentoonstelling staat onder patronaat van de koningin en den Prins van Wales. Zij zal worden gehouden op Edge Lane Hill, welks terrein, ter grootte van '14 hectaren, geheel en al daartoe beschikbaar is gesteld. Voor de bekroningen is een maximum bepaald, namelijk500 diploma's voor gouden-, 1000 voor zilveren-, 1500 voor bronzen medailles en 2000 voor eervolle vermel dingen. De uitvoerende raad zal worden gepresideerd door den mayor van Liverpool en worden bijgestaan door commissiën. Er zijn stappen gedaan ter samen stelling van comités, ook in het buitenland. De plaatsruimte wordt kosteloos ter beschikking van de inzenders gesteld, behoudens bijzondere gevallen, naar beoordeling van den uitvoerenden raad. Italië. Het is nu boven allen twijfel verheven, dat de cholera in het zuiden van Italië, in de provincie Caserta, is uitgebroken. Den 6 Aug. ontving eene vrouw een pak Ideederen uit Marseille. Den !3en kwamen verdachte gevallen voor, maar zij werden door de autoriteiten stil gehouden, totdat het eerste sterfgeval den '15en plaats had. Egypte. Omtrent het vermoedelijke einde van den »khalief" Abdullah wordt uit Soeakim gemeld: Na de begrafenis van den mahdi verliet Abdullah met de door zijn voorganger verzamelde schatten het kamp van Omdurman en ging naar Khartoem, waar hij in het regeerings- gebouw zijne residentie opsloeg. De bewaking over deze stad en zijn persoon droeg hij op aan de Bakhara- stam, waaruit hij zelf voortgesproten is, en die zich steeds als de vertrouwdste steun van den Mahdi heeft getoond. De troepen te Omdurman zonden toen een deputatie naar Abdullah om van hem een deel van de schatten van den mahdie op te eischen. Ook ver langden zij dat zijn lijfwacht zou bestaan uit soldaten van al de stammen. Het laatste verzoek beloofde Abdullah in overweging te zullen nemen, het eerste echter wees hij beslist van de hand, daar de schatten noodig waren om den oorlog voort te zetten tegen de ongeloovigen. Twee dagen later ontstond er twist tusschen de Bakhara-stam en de bewoners der stad, die troepen uit het kamp van Omdurman te hulp riepen. Om de strijders tot kalmte te brengen, ging Abduilah alleen met de Koran in de hand in hun midden, ontving van achteren een steek en viel neder. Stervend droeg men hem naar zijn paleis. De Bokhara's wonnen den strijd en zijn nog heden de meesters van Khartoem E i* a n li ij li. In hot geheele land zijn de voorbereidende maat regelen voor de aanstaande verkiezingen, die den 4 Oc tober plaats zullen hebben, bijna genomen. Tot heden zijn nu 35 van de 90 departementen Republikeinsche kandidaten aangewezen, en weldra zal men in de gelegenheid zijn om de compleete lijst op te maken. Het aantal der aftredende kamerleden, die zich niet weder herkiesbaar stellen, nemen toe. Thans is het aantal reeds tot twintig gestegen. Als eene bij zonderheid wordt er op gewezen, dat de vier voornaamste ministers van den »16 Mei" zullen trachten bij de aanstaande verkiezingen weder in het Parlement te komen. Het zijn de hertog De Broglie, De Fourtou, De Meana en Caillaux. De republikeinsche afgevaardigde Fayolle, die voor het departement Creuse zitting had, is overleden. Hij was in 18'15 te Gueret geboren, was advocaat en werd na de Februari-revolutie tot volksvertegen woordiger gekozen. Den 2 December 1851 werd hij gevangen genomen en na zijne invrijheidstelling, betrad hij weder de advocatenloopbaan. In 1876 werd hij tot senator gekozen en sloot zich bij de republikeinsche linkerzijde aan. De Liberie zegt, dat het gouvernement zich het lot van Olivier Pain wel degelijk heeft aangetrokken. Het heeft de tegenwoordige agitatie niet afgewacht om te handelen. Reeds den lo Aug. gelastte de heer de Freycinet den vertegenwoordiger van Frankrijk te Cairo een onderzoek in te stellen; zijn rapport wordt binnen veertien dagen te Parijs verwacht. Tegelijkertijd heeft het aan het Britsche kabinet officieus gevraagd nadere inlichtingen in te winnen. Het Engelsche depar tement van buitenlandsche zaken heeft dien taak op gedragen aan officieren, die in Soedan zijn geweest en meer bepaald aan Sir Evelyn Wood en Sir Owen Lanyon, wier goede trouw en eerlijkheid de waarheid van hun rapport waarborgen. De Temps laat zich scherp uit over Rocheforts meeting. Zij verbaast zich, dat lieden, die Ferry een misdadiger noemen, omdat hij den dood van kapitein Rivière in Tongkin heeft willen wreken, nu schreeuwen, dat de oorlog moet worden verklaard om den beweerden mood van Pain. »Wat", roept het blad uit, »zou er van de republiek in de handen van zulke diplomaten moeten worden B e l g- x e. Het medisch congres te Antwerpen heeft de volgende motie aangenomen: »Het congres, verlangende het overbrengen van de cholera in Europa te voorkomen, geeft den wensch te kennen, dat een degelijk genees kundig toezicht te Suez uitgeoefend en dat de inter nationale gezondheidsraad te Alexandrië gereorganiseerd worde, en noodigt de Belgische regeering uit, eene overeenstemming omtrent di't punt tusschen Egypte en de verschillende regeeringen te bewerken". Maandag is in het paleis »des Académies" te Brussel een congres van apothekers en cliemisten geopend, hetwelk tot den 5 September duren zal. Gemengd lïuiteiiliuidscli Nieuws. Sarah Bernhardt heeft een contract geteekend om in Noord- en Zuid-Amerika van 1 Mei 1885 tot 1 Mei '1887 minstens 225 maal op te treden. Haar honorarium voor eiken avond bedraagt 2000 frs. een deel van de ontvangst boven een bepaald maximum. De grijze papegaai, vertelde iemand in een gezel schap, is het slimste dier, dat er is. Toen ik een jongen was, bezat mijn vader zulk een vogel, die op zekeren dag bij ongeluk te water geraakte en toen dadelijk begon te schreeuwen»een bootje, een bootje, een rijksdaalder voor een bootje!" Een man hoorde het geroep, redde den papegaai, bracht hem naar huis en vroeg toen de uitgeloofde belooning. Toen lorretje dit echter hoorde, riep hij: »geef den kerel een kwartje, geef hem een kwartje!" Dat is heel kras! zeide een ander lid van het ge zelschap, maar ik weet iets sterkers van eene gans te vertellen. Een mijner manschappen, ik was officier en bevond mij in een vijandelijk land, stond des nachts op schildwacht, toen hij eensklaps eene gans zag naderen, die door een vos werd nagezeten. Hij zou gaarne Reintje hebben doodgeschoten, maar mocht zulks natuurlijk niet doen, om het leger niet noodeloos te alarmeeren; gelukkig vluchtte de gans tusschen zijne beenen, en de vos was onbeschaamd genoeg om zoo dicht bij te komen, dat hij het beest met zijn bajonet kon dooden. De geredde gans was zoo dankbaar, dat zij haren redder niet meer verliet en dag en nacht over hem waakte. Eenigen tijd later stond de man des nachts weder op schildwacht, en wel op een gevaarlijk plaatsje. eensklaps hoorde hij gerucht en riep: »werda'M toen twee kerels met getrokken sabels op hem los sprongen. De arme kerel zou ongetwijfeld om zeep zijn geweest als de brave gans niet eensklaps de aan vallers naar het hoofd was gevlogen en hun ferme meppen had uitgedeeld. De schildwacht had daardoor gelegenheid den eenen kerel de bajonet in 't lijf te jagende andere vent verdween in de duisternis. De arme, dappere gans moest helaas! het gelag betalen, want zij had eene doodelijke verwonding be komen wij hebben het trouwe dier den volgenden morgen begraven, een salvo boven haar graf gelost, en tranen ontstroomden daarbij onze oogen. Een soldaat staat in een helderen Augustusnacht op schildwacht op een eenzame plaats buiten de stad. Daar verschijnt een beoefenaar der sterrekunde met een langen kijker. Wat drommel gaat die vent met dat lange geweer uitvoeren, denkt hij en volgt aandachtig elke beweging van den astronoom. Daar vertoont zich een vallende ster. De schildwacht laat van schrik zijn geweer los. Groote gerechtigheid! hij heeft hem toch ge raakt zeg de soldaat. De eerste guillotine, die de uitvinder, aan wien het moordtuig zijn naam ontleent, zelf vervaardigd heeft, is evenals zoovele andere zeldzaamheden in de dagen der Parijsche commune op de markt gekomen en ten slotte voor 20000 Mark aan den eigenaar van een bekende instelling te Berlijn verkocht. Onder den bijl van het tamelijk ruw bewerkte werktuig vielen in de Fransche revolutie de hoofden van den koning en de koningin alsmede van duizenden edellieden. De tegenwoordige eigenaar van het afschuwelijke toestel te Berlijn heeft nog geen toestemming kunnen krijgen om het tentoon te stellen. Waartoe politieke quaestiën tusschen twee mogend heden al aanleiding kunnen geven. Zondag bevond zich een directeur van een Madridsch dagblad de heer Pevdillon met twee zijner vrienden in het »Palais Royal" te Parijs, waar ook drie Duitschers gezeten waren, wier gesprek over de Carolina-eilanden liep en van welke een op zeker oogenblik een Spaansch dagblad in woede op den grond wierp. Perdillon stond op, ging naar den Duitscher en zeide: »Ik ben thans te Parijs de eenige directeur van een Madridsch dagblad en namens de Spaansche pers geef ik u dat en tegelijker tijd gaf hij den Duitscher een oorveeg. Een duel was natuurlijk het eerste waarover men dacht. Maandagmorgen kwamen de getuigen bij elkander, doch na langdurige beraadslagingen, kwam men tot de overtuiging dat er geen reden tot een tweegevecht bestond, daar de Duitscher, volgens zijne verklaringen, de bedoeling niet gehad heeft, de Spaansche pers te beleedigen. Een zeldzaam voorbeeld van tegenwoordigheid van wordt door een Amerikaansch blad verhaald. Eenige mijlen ten zuiden van Marlborough, aan een zijlijn van den Baltimore-Ohio-spoorweg is een afgrond van meer dan 70 voet diep, waarover een 200 voet lange brug ligt. De spoortreinen naderen deze brug bij eene scherpe kromming en de machinist is niet in staat de brug te zien, voor hij er nog 50 passen van verwijderd is. Onlangs bemerkte de machinist van een trein, die naar het zuiden ging, dat een vrouw met een zuigeling op den arm en een ongeveer driejarig kind aan de hand de brug overging. On middellijk gaf hij een noodsein en stopte, doch zag weldra, dat het hem onmogelijk zou zijn, den trein tot staan te brengen voor hij de vrouw bereikt had. De laatste hoorde den trein komen, keerde zich om en zag onmiddellijk, dat zij zich met hare beide kinderen in doodsgevaar bevond. Beneden had zij de met water gevulde diepte, en achter haar den trein, die binnen enkele seconden haar bereikt zou hebben. Sprong zij in de diepte, dan vond zij met hare kinderen zeker den dood in de golven; bleef zij op de spoorbaan, dan werd zij door het ijzeren ros verpletterd. Ver scheidene personen, die bij de brug stonden, riepen den machinist toe te stoppen, doch met den besten wil was de man machteloos. Hij had het zijne gedaan, de trein trachtte hij zoo spoedig mogelijk tot staan te brengen en thans ging hij naar het voorste gedeelte der locomotief om zoo mogelijk de vrouw met de kinderen op te heffen. Op dit oogenblik verdween de vrouw. Zij had de buitengewone tegenwoordigheid van geest om de beide kinderen op een arm te nemen en zich met den anderen arm aan een balk tusschen de brug en het water vast te klemmen. In een oogenblik was de trein over haar heende conducteur en de machinist sprongen van den trein en verlosten de vrouw uit hare gevaarlijke positie. Moeder en kinderen waren ongedeerd en werden door de in de nabijheid staande personen naar hunne woning gebracht. Vol gei Kremsiei| waarop den kro aankwarj tellende j van den uitmaken grammei werden woorden Hughes- vooi' da] door depêche: De kenbarri het nie Zij sche| neger, buren jongen zij denl te hou moeder gegaan bezoekes met h die hen de ald£j die ziel te worl zich h| Op bladen Elzas-1 die ge Duitscl De geslote verlich Dinsda electriv In onderd| zijn vierde temen zakelij Nederl België; Spanjf Por tu Ruslai Ooste; Italië, Turk Brazi Mexic Rusla

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2