Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzec. 1885. No. 08. Zaterdag 5 September. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKBVMAN. Bij deze Courant bekoort een Bijvoegsel. ZIE RIK ZEE, 4 September 188 5. Dr. De Hollander schrijft in de Breclcische Ct. 't volgende naar aanleiding van eene mededeeling voor zijn ontslag in dat blad voorkomende »Den 20 Augustus j.l. werd mij van hoogerhand, zonder opgave van de redenen, de wensch medegedeeld, dat ik mijn ten vorigen jare ingediend, doch toen op aanvraag van dezelfde hoogerhand ingetrokken verzoek om ontslag thans zou herhalen, en wel met zooveel spoed, dat de zaak vóór '1 September, dat is binnen elf dagen, haar beslag kon hebben. Nu zou het van mijne zijde zeer onbeleefd zijn geweest voegt hij er sarcastisch bij indien ik aan dien heuschen wensch niet onmiddellijk had gevolg gegeven. Blijkens eene mededeeling in het Weekblad voor Notaris-ambt en Registratie looft het hoofdbestuur van de Broederschap der candielaat-notarissen in Nederland" een gouden medaille en f 500 uit voor eene degelijke verhandeling over het volgend onder werp »eene uiteenzetting en waardeering der theo retische en praetische voor- en nadeelen van verschillende stelsels ter verkrijging en bezwaring van onroerende goederen." De verhandelingen moeten vóór 1 Mei 1887 worden ingezonden bij een der leden van de jury, die bestaat uit de heeren mr. C. E. Achterberg te Oosterhout, J. Boer Hz. te Utrecht en H. W. J. Sannes te Steen wijk. De Vereeniging tegen de Kwakzalverij hield Maandag hare jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal contri- bueerende leden 1008 bedroeg, of 226 meer dan in 1883. De kas sloot in 1883 met een nadeelig saldo van f 230, terwijl men in '84 eene buitengewone uitgave had van f 635 aan proceskosten. Afgescheiden daarvan was de toestand der financiën niet verontrustend. Met bovengenoemde belangrijke uitgave was het nadeelig slot slechts f 337. Dit dankt men aan de beperking der gratis-verspreiding van het Maandblad, waardoor de oplaag met 1000 exemplaren kon worden ver minderd. Het totaal der gratis-verspreide drukwerken bedroeg 97,300 exemplaren. De inkomsten bedroegen f 2020, de uitgaven be droegen f 2357. Besloten is, de correspondentie met den journalisten kring over de plaatsing van kwakzalvers-advertentiën nog voort te zetten en tot nadere adstructie van de wenschen der Vereeniging een mondelinge bespreking te houden met het bestuur van den kring. Voorts is besloten, zich tot de regeering te wenden met verzoek om wijziging van de geneeskundige wetten in dezen zin, dat het uitoefenen van de genees kundige practijk alleen geoorloofd worde aan be voegden, en met het uitoefenen der practijk worde gelijk gesteld het aanbieden of aankondigen van ge neeskundige hulp. Tot het verkrijgen van ondersteuning voor dit adres zal men zich wenden tot verschillende vereenigingen, die de volksgezondheid en de genees kunde trachten te bevorderen. Door afwezigheid van het rechtsgeleerd lid van het bestuur, mr. J. C. Meijer, van Leeuwarden, konden geen mededeelingen worden gedaan omtrent de pro cessen, waarin de Vereeniging gewikkeld is. Ter be strijding van de kosten, die daaruit voor de Vereeniging zijn voortgevloeid, is eene som van f 2200 aan vrij willige bijdragen ontvangen. Tot bestuurslid is herkozen dr. Vitus Bruinsma. In plaats van dr. II. P. Kapteijn, die geen herbenoeming wensclite, is dr. J. A. M. Sannes van Rotterdam gekozen. Inhoud van No. 9 van den vijfden jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij Berichten: Herinnering aan de Algemeene Verga dering op 31 Aug. Totaal van de vrijwillige bijdragen door de leden gestort f 2200. Hoe men de kwakzalvers van de markten kan weren. Voorbehoedmiddelen tegen de cholera. De kwak zalverij in Amerika. RechtszakenOnwettige aanmatiging van een titel. Proces-verbaal opgemaakt te Gouda. Idem te Edam. Grootere artikelenWetsherziening II. Crème Simon, een duur schoonheidsmiddeltje. Een nieuw lokaas. Correspondentie Herhaalde Waarschuwingen: De pedicure M. A. Schlosser. Zwitsersche pillen. IJzer van Bra- vais. Reconfortatief pillen. Aan het departement van Marine worden de noodige voorbereidingen gemaakt tot oprichting van een marine staf, die waarschijnlijk te 's Hage hare standplaats zal hebben. Het is eene instelling, die voldoen moet aan eene lang gevoelde behoefte, zoowel ten dienste van de marine zelve, als tot eene gewenschte samen werking met de landmacht. Aan den gemeenteraad van Middelburg is mede deeling gedaan van een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, houdende bericht, dat over dit jaar in plaats van 2/3, drie vierden van het rijks subsidie aan de middelbare meisjesschool kan worden uitgekeerd. Blijkens van de Belgische regeering ontvangen mededeeling, zijn de bezwaren tegen den aanleg van den kunstweg RethijPostelBelgische grenzen op geheven, zoodat ook de aanbesteding van de doortrekking van den weg op Neerlandsch grondgebied in de richting van Eersel spoedig kan worden tegemoet gezien. Onze zuidelijken buren weten wat feestvieren is; de uitreiking der bekroningen belooft het schitterendst van alle tentoonstellings-feesten te zijn, waartoe zonder onderscheid alle exposanten toegang zullen hebben. Men weet dat de Koning dit feest zal presideeren. Het groote portaal en de voortuin zullen in een groote hal worden herschapen. Als 't weder gunstig blijft, belooft dit feest, te oordeelen naar de plannen, on gemeen prachtig te zullen zijn. Naar men verneemt is professor Heynsius te Leiden ernstig ongesteld. Gedurende de maand Augustus is bij de regeering geen enkel ambtsbericht ontvangen, waaruit blijken zou, dat de besmettelijke longziekte onder het rundvee in Nederland is waargenomen. In de gemeente Schildwolde wordt gevraagd, op een jaarwedde van f 400, als organist en koster, een musicus, die in 't bezit is van een akte voor 't Fransch. Dit laatste zeker om door 't geven van lessen in 't geringe salaris eenigermate tegemoet te kunnen komen. Een Zeeuwsch boertje had dezer dagen in Brussel een niet onaardig buitenkansje. Hij was met vrouw en een paar dochters op reis en zat een oogenblik uit te rusten in een café van goeden naam, waar de kleurrijke dracht van het frissche vrouwvolk natuurlijk veel bekijks had. Zelfs was er eene Amerikaansche jonge dame, die er zoo door bekoord werd, dat zij, naar Amerikaanschen trant, op staanden voet een van die pakjes wilde koopen. Het boertje stond op slechten voet met zijn Engelsch, maar gelukkig had hij kennis gemaakt met een landgenoot, die de onderhandelingen voor hem leidde, en dezen kwamen in het logement der landlieden tot zulk een bevredigend einde, dat er sprake kan zijn van eene voordeelige reis. Ook de schoone Amerikaansche heeft geen reden tot klagen, want het pakje zat haar als geschilderd; geen twijfel, of zij maakt dezen winter furore in het land der grillige Yankees. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Schaerbeek bij Brussel zag een jongeling zoo sterk op tegen het vervullen van zijn militairen dienstplicht, dat hij zich door ophanging van het leven heeft beroofd. De gendarmen, die hem kwamen halen, vonden hem in het huis zijner ouders hangende. Een ontzettend ongeluk gebeurde Zaterdag te Dawlish aan de kust van Zuid-Devon. Eene jonge dame, miss Watts, had met twee jonge kinderen, 9 en 4 jaren oud, en twee kindermeiden op een wandeling langs het strand onder een vooruitspringende rots plaats genomen om wat uit te rusten, toen plotseling 30 of 40 tonnen zandsteen op het gezelschap neerstortten. Het 9-jarig meisje en de beide bonnes werden geheel overstelpt en waarschijnlijk dadelijk gedood, terwijl miss Watts en het 4-jarig knaapje zware k wets uren bekwamen. Met veel inspanning werden de drie ver minkte lijken te voorschijn gehaald. Duitsohland. Met het oog op de aanstaande algemeene verkie zingen voor den Pruisischen Landdag heeft het bijzonder de aandacht getrokken, dat bij eene verkiezing voor den Rijksdag in Nassau het centrum den liberalen candidaat zijn ondersteuning heeft aangeboden. Dit is van te meer gewicht, omdat nu de nationaal-liberalen geheel regeeringspartij zijn geworden, de vrijzinnigen hun bondgenootschap hebben afgewezen en alleen de ondersteuning der clericalen aan een dier twee partijen de overwinning kan verzekeren. De nation aal-liberale bladen beweren, dat een formeel verbond is gesloten tusschen Windhorst en Eugen Richter. De vrijzinnige candidaat in Nassau heeft zich verklaard voor de afschaffing der uitzonderingsbepalingen, welker opname in de rijkswetten de katholieken betreuren." De Spaansche ministers, zegt de Kölnische Zeitung, zijn er niet voor teruggedeinsd de goede verstand houding met Duitschland welke onze regeering zeer ten voordeele van Spanje de laatste 12 jaren met groote zorg bevorderd had op losse schroeven te stellen, alleen om hunne portefeuilles te kunnen behouden, die zij door hunne omstandigheden reeds lang vóór het opkomen van het geschil omtrent de Carolinen-eilanden dreigden te verliezen. Tot wiens nadeel dat ten slotte leiden moet, is duidelijk. Wat kan men van een land verwachten, dat onbekwaam schijnt zaken te behandelen en welks regeering in plaats van den weg van diplomatieke onderhandelingen te blijven volgen, dien geen beschaafd land in zulke gevallen verlaten zou de reeks van verregaande beschimpingen eener bevriende mogendheid opent. Men heeft te Berlijn nooit betwijfeld, dat het Spaansche stroovuur uit gebrek aan voedsel spoedig zou uit- dooven, en men is steeds overtuigd, dat het geschil spoedig op minnelijke wijze geschikt zal zijn. Dit

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1