Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1885. No. 67. Woensdag 2 September. 88ste jaargang. Binnenland. k p» 102 102 99% 54>=/ls 445/re '100'/, 84%, 99 '/ft 91 66% 67'/» 66»/l 91%, 75«/18 17% I"3/» 55% 70% 57»/l. 135 1,18V, - 2,17 6,75 6,75 5^75 4,25 4,50 4,25 3,50 ZIERIK7.EE, 1 September '1 8 8 5. De door het Bestuur van de Schietvereeniging «Onderling Genoegen" uitgeschreven huishoudelijken wedstrijd is Zondag-namiddag geëindigd. Aan den wedstrijd werd door vele leden deelgenomen. De prijzen werden behaald door de navolgende heeren Personeele baan, 15 pas. le prijs. B. S. van Kloeten, met 57 punten; 2e A. Geers 54 3e J. H. Hülshoff 53 4e J. A. Frank, 51 5e J. P. Kooman, 51 6e A. J. Ribbens, 50 7e A. D. van de Stolpe, 49 8e A. Ideler 49 9e H. C. van den Ende, 48 10e A. Anker Az., 48 Dooi de vijf leden, die op deze baan het hoogst aantal punten hadden behaald, werd geschoten om eene eere-prijs, zijnde een zilveren medaille, uitgeloofd door de Vereeniging. Deze medaille werd behaald door den heer J. P. Kooman. Mededingers waren de H.H. van Kloeten, Geers, Hülshoff en Frank. Vrije baan, mede op 15 pas, met 5 schoten: le prijs. A. Adriaanse met 57 punten; 2e J. Hogerheide «57 3e A. Ideler, 57 4e J. P. Kooman, 56 5e J. W. V. La Brand, 55 6e J. A. Frank, «55 7e A. Anker Az., 54 8e W. J. H. van Schaik, 40 zijnde het minst aantal punten met vijf treffers. Des avonds vereenigde men zich in de Sociëteit «Ons Genoegen", alwaar een concert werd gegeven door het Harmonie-Gezelschap «Kunst en Eer", onder directie van den heer D. H. Ezerman. In de pauze werden door den Voorzitter der Schietvereeniging, de heer J. Th. Oosterman, de prijzen, na een hartelijke toespraak, aan de overwinnaars uitgereikt. In de Maandag j.I. gehouden zitting van den Ge meenteraad werd aan Mevr. Hesta geb. van der Beek eervol ontslag verleend als hoofd der Meisjesschool met ingang van den 1 Januari 1886, of zoodanig ander tijdstip als waarop haar te benoemen opvolgster hare betrekking zal kunnen aanvaarden. De Wagenaars- en Slepers vereeniging alhier werd op voorstel van Burgem. en Weth. opgeheven. Tot collecteur der Vischmarkt werd benoemd de heer A. Tuijtel, thans afslager en keurmeester. Aan Mej. J. en K. Karreman werd met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als helpsters bij het onderwijs in de handwerken voor meisjes. Naar aanleiding van een brief van den Districts schoolopziener werd door Burgem. en Weth. een voorstel gedaan tot verandering van de inrichting der Meisjesschool. In de vergadering van heden werden de herkozen leden Dr. H.k Goemans, Mr. H. van Manen, G. A. de Looze en Jhr. Mr. W. A. de Jonge beëedigd en geïnstalleerd. De heeren Arie Smit, president der Koninkl. Maat schappij «De Schelde", en Jos. van Raalte, directeur dier Maatschappij, hebben zich naar Bremen begeven, ten einde met den Bremer Lloyd" een contract voor het aanloopen van de Duitsche stoombooten op Australië en Azië te sluiten. Een te Amsterdam in garnizoen liggende milicien moest onlangs schijfschieten, maar was doodbenauwd en durfde den haan niet overhalen. Een officier links, een sergeant rechts en een korporaal spoorden hem aan en bevalen hem steeds dreigender, met kracht van knoopen, in omgekeerde evenredigheid tot hunne rangen staande, dat hij zou schieten. De ongelukkige jongen, onhandig met het geweer, riep jammerend: «Waarom moet ik dan toch schieten, er is niemand die mij kwaad heeft gedaan en ik wil niemand ver moorden." Hij bleef halsstarrig weigeren. Bij zijn terugkomst in de kazerne kuierde hij onmiddellijk de provoost in en zal daarna wel tot minder humane begrippen komen tegenover de weerlooze schijf. Ook de Arnh. Ct. is van meening dat de regeering en de autoriteiten, door hun vrees voor de sociaal democraten, die partij feitelijk een goeden dienst heeft gedaan. De weigering der erkenning als rechtspersoon, meer nog de terechtstelling en veroordeeling van Van Ommeren, wegens hoon jegens den Koning, begaan in de dwaze plakkaten, waarover de verstandige man geglimlacht en die de onverstandige niet begrepen had, heeft de sociaal-democraten gemaakt tot ver volgden, tot martelaars, tot slachtoffers, en voor hen de nieuwsgierigheid, ja tot zekere hoogte de sympathie van het volk opgewekt. Het is doodnatuurlijk, dat het weinig ontwikkeld publiek van de lagere volksklassen nieuwsgierig wordt naar hetgeen de lieden verkondigen, die door de heeren in Den Haag en de heeren van 't gerecht blijkbaar worden gevreesd; en dat de lieden zekere sympathie vinden is een gevolg van de eigen schap van het volk, om altijd partij te kiezen voor de vervolgden en verdrukten. Een gevaarlijke eigen schap gewis, omdat ze zelden met oordeel des onder scheids of kennis van omstandigheden gepaard gaat, maar die niet afgekeurd mag worden, omdat zij voor komt uit een ingeschapen afkeer van onrechtin elk geval behoort een regeering daarmede te rekenen. Had de Nederlandsche regeering een meer verstandige houding aangenomen b.v. gelijk onlangs de Belgische rechter deed, welke den man, die Vive larepubliqueV had uitgeroepen, vrijsprak, daar de kreet eenvoudig te beschouwen was als een uiting van 's mans politieke overtuiging, dan zouden de rond venters van het socialistenblad waarschijnlijk meer uitgejouwd dan aangehoord geworden zijn, zelfs in de straten der hoofdstad, en dan had de aanleiding ontbroken voor de oploopen en ongeregeldheden, die 't den tijdelijken hoofden van het gemeentebestuur van Amsterdam zoo bang hebben gemaakt. R. Nbl. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft ver gunning gegeven tot het houden van een optocht door de leden van het Ned. Bond voor alg. kies- en stemrecht, de algemeene Ned. werklieden-vereeniging en de sociaal-democratische vereeniging op 20 Sept. te '12 uur, op voorwaarde dat er geen muziek bij gemaakt wordt en dat in overleg met de politie de te volgen weg wordt bepaald. Wij ontvingen de eerste maandelijksche aflevering van den 19en jaargang der Katholieke Illustratie onder hoofdredactie van H. A. Banning. De inhoud is actueelde tentoonstelling te Delft, zoowel de Ant- werpsche tentoonstelling en het Kurhaus te Scheveningen worden er in besproken. De hoofdredacteur geeft eene novelle «In 's levens maalstroom". De illustraties zijn over het algemeen netjes uitgevoerd. Buitendien bezit deze aflevering eene aantrekkelijk heid te meer, doordat het 5e wekelijksche nummer voor een goed deel gewijd is aan den vijfden jaardag van ons Prinsesje. Het titelblad van dit nummer met het aardige versje van J. R. van der Lans is smaakvol, verder bevat het een «Volkslied voor den Prinsesjesdag" van denzelfden dichter, en een geestig dichtstukje van B. van Meui's bij een plaat «Grootje aan 't Prinsesje." Voor de inteekenaren is het bekende portret van prinses Wilhelmina in kleurendruk daarbij gevoegd. Voor de opvoeringen van Geier-Wally in den stads-schouwburg te Amsterdam, maakt men veel werk, ten einde de natuur zoo getrouw mogelijk na te bootsen, zoowel wat de decoratiën, als wat de machineriën betreft; zoo vervaardigde men een nieuwe machine, welke het geluid van wind en regen bijna bedriegelijk weergeeft, zoowel te zamen als afzonderlijk, terwijl men bij den regen als 't ware nog het na- kletteren hoortuit Dresden ontbood men toestellen om morgen- en avondrood, drijvende wolken en bliksem voor te stellen, en de machinemeester Brandt te Mannheim is de Calchas van liet Necl. Tooneel, daar hem werd opgedragen voor den donder te zorgen. Niettegenstaande op bijna alle takken van nijverheid de heerschende «malaise" haren nadeeligen invloed uitoefent, blijven de papierfabrieken op de Veluwe tot nog toe geregeld aan het werk. Wel zijn de prijzen der papiersoorten niet hoog, doch de grondstoffen zijn ook zoo laag in prijs, dat de fabrikanten in de gelegenheid blijven, het werkvolk geregeld aan den arbeid te houden. De aandacht van de Amsterdammer werd gevestigd op eene praktijk, waarvan menig eenvoudig huishouden dupe kan worden. Agenten van een handelaar in huurloten komen bij eenvoudige lieden, liefst op uren waarop de man van huis is. Zij praten wat met de vrouw over de groote winsten, die uit deze of gene buitenlandsche loterij te behalen zijn, en verkoopen eindelijk een «winstaandeel", waarop f 4 moet betaald worden. De vrouw begrijpt de zaak niet best: de hooge cijfers der prijzen spoken haar door het hoofd, en och vier gulden voor zulk eene kans om duizenden en tienduizenden te winnen het is zoo weinig. Het geld brandt haar reeds in den zak. Niet gewend aan dergelijke geldzaken, informeert zij maar vluchtig naar de verplichtingen, die zij op zich neemt, geeft de vier gulden en neemt een papier aan. Bovenaan staat gedrukt: Twee prijzen gewaarborgd! Winst-aandeel, uitgegeven door De vrouw houdt haar bewijs verborgen, in de hoop manlief op den bepaalden trekkingsdag met een grooten prijs te verrassen. Allerlei ongezonde illusiën spelen door haar brein. Maar dat genot duurt niet lang. Al spoedig komt er een quitantie van f 4 van de firma, wier naam op het lot is vermeld. De man moet nu wel in het vertrouwen worden genomen. Hij leest het biljet en ontdekt dat het slechts eene ver bintenis van de firma is om een winstaandeel te leveren, indien betaald zijn negen termijnen van f 4, dus f 36. De eerste f 4 zijn de provisie van den agent, die verdwijnt, om elders dit spel te herhalenover de andere f 32 wordt door de firma rechtstreeks beschikt. Nu is Leiden in last. De som kan slechts met ontberingen worden gemist in het huishouden; de man is terecht boos en huiselijk ongenoegen treedt voor de vrouw in de plaats der illusiën. In het geval, waarvan wij de bewijsstukken voor ons hebben, krijgt de koopster den 12 Augustus het bericht, dat voor de levering der winstaandeelen de volle prijs van f 36 vóór 10 December moet betaald zijn. Het geldt hier 3/20 van twee Badensche loten '1845 voor de trekking van 31 December, uit de serietrekking van 30 November. Acht gulden in de maand, twee gulden in de week moet door het werkmansgezin worden uitgespaard om eene kans te verkrijgen. En kan dit geld niet betaald worden, dan kan de koopster ook op het reeds betaalde geen recht laten gelden. En welke waarde heeft die kans? De prijs der I Badensche loten, zooals die door de konsrekening, i welke de vraag regelt, is bepaald, bedraagt volgens j de laatste ons bekende opgave pl, m. f 160; voor twee loten dus f 320. En een twintigste van twee loten behoort dus te kosten f '16. Reken daar nog iets bij voor de faciliteit door de betaling in termijnen gegeven en voor eene mogelijke koers ver hooging na de trekking van 31 Augustus, dan is de prijs, zoo ruim mogelijk berekend, hoogstens f 20. En deze waarde wordt nu aangeboden, of liever met praatjes aan den man gebracht, voor f 36. Aan alle zijden dus teleurstelling De minister van justitie heeft aan den procureur- generaal bij 't gerechtshof te 's Bosch een bedrag van f 100 toegezonden, om uit te reiken aan den concierge bij 't hypotheekkantoor te Maastricht J. J. Legras, onder dankbetuiging voor zijn moedig gedrag op 9 April 1.1. bij de geweldplegingen van Timmermans ten huize der familie Van Oppen. De verordening tot wering van het gevaar en ter voorkoming van ongelukken op den openbaren weg door het rijden met trapwagens (velocipedes) in de gemeente OJdenbroek is afgekondigd. Art. 1 luidtHet is verboden met trapwagens (vélocipèdes) of andere daarmede gelijk te stellen voertuigen te rijden op de openbare wegen in deze gemeente. Art. 2. De overtreding van deze verordening zal worden gestraft met eene geldboete van twee tot tien gulden, met of zonder gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Voorts zal het werktuig of het voorwerp, waarmede de overtreding geschiedt, door den rechter verbeurd worden verklaard, onver minderd de bevoegdheid bij art. '163 der gemeentewet aan hem toegekend. Art. 3. Deze verordening treedt in werking met den dag haver afkondiging. De afkondiging is geschied op den 26 Augustus. -

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1