het zelf- I .groot naam brand rz aak jen in Ivaar- lesluit 1 men eene |lsche de In krijke een leken. Ileine bners ■vaar- Iraad, kt te alge- deze Jkens aan eden olen, n de Pgen- nun- (eheel van ver- hede- naat het (tsche in It de pres- der ehad |ning tot Iging ken. zijn zijne \inde hij ivan- fgens dus lopte t be- ■ater feld, den lincie aan Ro- deel leien regelen in den door het congres gewijzigden vorm, aan den reeder eene verantwoordelijkheid oplegt, welke men van hem, naar het oordeel der kamer van koop handel, billijkerwijze niet kan vorderen en waardoor de regel voor practische toepassing ongeschikt wordt. De openbare vergadering, welke de telegraaf-confe- rentie Zaterdag te Berlijn heeft gehouden, heeft vijf uren geduurd. Nadat de afgevaardigde voor Frankrijk namens de commissie een verslag had uitgebracht, dat van veel zaakkennis getuigde, werd tot het aannemen van een uniform tariefstelsel besloten. Van 25 Staten stemden 21 vóór. De vier overige onthielden zich van stemming in afwachting van nadere instruction. Geene enkele stem tegen werd uitgebracht. Oostenrijk, Rusland, Engeland en Frankrijk stemden met Duitschland. Spanje. De quaestie over de Carolina-eilanden heeft de Spanjaarden zeer verbitterd op Duitschland. Eergisteren zijn te Madrid in de vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap heftige redevoeringen tegen Duitschland uitgesp'-oken. Men is zelfs zoo bevreesd voor een anti- Duitsche manifestatie, dat een detachement politieagenten voor het gebouw der Duitsche legatie geplaatst is om alle voorkomende wanordelijkheden te stuiten. Het gerucht heeft ook geloopen, dat koning Alfonso aan keizer Wilhelm zijn ontslag zou gezonden hebben als kolonel der Uhlanen, welke titel hem bij zijn jongste verblijf te Berlijn in September 1883 was verleend. Dit gerucht zal natuurlijk uit de lucht gegrepen zijn, doch het is wel een bewijs, dat de bezetting der Carolina-eilanden door de Duitschers de toorn dei- Spanjaarden in hevige mate heeft opgewekt. Aan de opgewondenheid zal waarschijnlijk een einde komen, wanneer men weet dat de Duitsche regeering aan die van Spanje een nota zal gezonden hebben, in vriendschappelijke termen vervat, waarin voorgesteld wordt, de aanspraken van Spanje op de Carolina-eilanden aan een loyaal onderzoek te onderwerpen. Een Engelsch blad ontleent het volgende aan een particulieren brief uit Granada: «Gij kunt u niet voor- stellen, wat wij in de laatste vijf weken hebben door gestaan. Wat officieel of door de bladen is bekend gemaakt, is ver beneden de vreeselijke werkelijkheid. Deze geheele week waren er 300 choleragevallen en van 200250 dooden aan cholera per dag. (Granada heeft 78,000 inw.). In enkele straten werden op eenzelfden dag 100 menschen ziek. Sommige huizen zijn geheel leeggestorven. Eerst dwongen de autoriteiten de lijken bij nacht te begraven, maar later ging het dag en nacht door, in allerlei rijtuigen, soms zonder doodkisten, naar de kerkhoven, waar soldaten en ge vangenen als doodgravers dienst deden. Er waren geen dokters en priesters genoeg voor de armen, die van neerslachtigheid over sloegen tot vlagen van woede, vooral tegen de geneesheerenmaar toen de ziekte toenam, werd de bevolking stil. De autoriteiten, de officieren, de aartsbisschop, de priesters, wedijverden in zelfopofferende plichtsbetrachtingvele, ook de aarts bisschop, zijn daarvan het slachtoffer geworden". Zondag zijn te Madrid 45 menschen aan de cholera gestorven. Turkijea Tusschen de Porte en de Vereenigde Staten is, volgens de Polit. Corresp. een diplomatieke quaestie hangende. De gouverneur van Jeruzalem heeft namelijk onlangs verscheidene Amerikaansche Joden van daar verwijderd, krachtens de verordening welke de neder zetting van vreemde Joden in het gansche rijk toelaat, met uitzondering van Jeruzalem. De Porte handhaafde den maatregel, ondanks de vertoogen van den Ameri- kaanschen gezant, den heer Fox. Laatstgenoemde ver klaart echter, dat de regeering der Vereenigde Staten de rechtsgeldigheid van de bedoelde verordening niet erkent, als in strijd met de overeenkomst, welke zij met Turkije gesloten heeft en waarin wordt bepaald, dat alle Amerikaansche burgers zich vrijelijk in geheel Turkije mogen vestigen. De regeering der Vereenigde Staten zal nimmer toegeven, dat een Amerikaansch onderdaan wegens zijn geloof uit Jeruzalem verwijderd worde. Oosteiix-y k. Uit Berlijn wordt aan de officieuse Pester Lloyd geschreven, dat graaf Andrassy, buiten den Pruisischen ambassadeur, Von Reuss, om, met Bismarck over de Tol-eenheid tusschen Oostenrijk en Duitschland onder handelde. Een diplomaat zou gezegd hebben Andrassy biedt zich reeds aan tot uitvoering van het denkbeeld, voor het geval Kalnoky zwarigheid mocht maken. Het gansche bericht klinkt zeer verdacht, 't Is toch niet aan te nemen, dat Andrassy zonder officiëele opdracht het diplomatiek overleg met den Duitschen rijks kanselier zal voeren, terwijl vorst Von Bismarck zijnerzijds graaf Kalnoky niet zal voorbijgaan in het onderhandelen met Oostenrijk. Daarenboven is het van algemeene bekendheid, dat Von Bismarck en Kalnoky zeer intieme vrienden zijn en dat hij, veel meer nog dan Andrassy, voor het consequent doorzetten van de October-Alliantie is, hoewel die door de mede werking van Andrassy werd in 't leven geroepen. Kremsier, waar de keizers van Oostenrijk en Rusland elkander zullen ontmoeten, is eene eeuwenoude bisschops stad in Moravië. Het plaatsje heeft ruimschoots zijn deel gehad van de oorlogen, die eeuwen lang in die streken gevoerd zijn. Zoo heeft het den Hussiet Johann Ziska binnen zijne muren gezien en werd het in den dertigjarigen oorlog door de Zweden verbrand en geplunderd. In den nieuweren tijd is Kremsier dooi de verplaatsing van den rijksdag van Weenen daarheen bekend geworden. Het middelpunt van de stad is het aartsbisschoppelijke paleis, dat 72 kamers heeft. De gi-oote zaa), twee verdiepingen hoog, is met muur schilderingen versierd, en hare inrichting heeft indertijd 60,000 florijnen gekost. Aan de zaal grenst een terras, waarvan men een prachtig gezicht op het uitgestrekte park heeft. Honderden personen zijn thans bezig om het kasteel en het park in orde te brengen, waaraan meer dan een half millioen besteed wordt. De binnenhof wordt in een bloementuin her schapen en de zalen worden met de kostbaarste meubels versierd. De schoonste kamers zijn voor de beide keizerinnen bestemd. Er zijn natuurlijk maatregelen genomen voor de veiligheid van keizer Alexander. Zoo zal het paleis door eene afdeeling militairen bewaakt worden en het park door een cordon genie soldaten omringd. De Czaar zal in de stad Kremsier niet komen, maar onmiddellijk van het station buiten om de stad naar het paleis rijden. Als een bewijs van de buitengewone voorzorgen, die genomen zijn, diene nog het feit, dat de Russische hoftrein het station Prerau, alwaar verschillende spoorvveglijnen te zamen komen, in vliegende vaart zal voorbij rijden, en dat gedurende dat oogenblik geen mensch, zelfs niet de stationschef op het perron mag zijn. Verder zullen alle toegangen tot het station afgezet zijn en de wachtzalen, alwaar zich niemand mag bevinden, gesloten worden. De Russische gezant te Weenen, vorst Lobanow, en von Giers, die zich thans te Franzensbad bevindt, zullen hunnen keizer tot het grensstation Granica te gemoefc reizen en zich van daar eveneens naar Kremsier Zwitserland. Te Genève is het sinds eenigen tijd onder de Rus sische nihilisten zeer stil. Men hoort van geene nieuwe bewegingen, ook van geen nieuwe brochures, manifesten, programma's, blaadjes of andere geschriften. De uitgave van hun tijdschrift Bode van den Volkswil, dat onder redactie van Tschomerow en Lawrow om de 3 maanden verschijnt, en ook die van hun maandblad De Algemeene Zaak woi'dt nog wel geregeld voortgezet, 'maar de inhoud heeft sinds lang niets bijzonder opgeleverd. Daarentegen heeft nu eene «verklaring" in het laatst genoemde orgaan algemeen de aandacht getrokken. Daarin leest men«De onpartijdigheid van den kroniek schrijver noodzaakt ons, tot ons leedwezen te erkennen, dat de onverbiddelijke kampstrijd, eenige jaren geleden door de Russische regeering tegen de ontevredenen in den lande en de liberale richting aldaar ondernomen, met eene groote zegepraal der autocratie is geëindigd. De samenzweringen hebben nagenoeg opgehouden; de liberale partij heeft de wapens nedergelegd en alle takken van bestuur aan de reactionairen overgelaten en wanneer zich nu in Rusland nog eenige sporen van critiek over regeeringsdaden vertoonen, zijn zij toch zoo flauw, dat de regeering zonder veel moeite dat spook van het liberalisme kan verdrijven, zoodra zij maar wil. Het wordt er nog slechts geduld, omdat het doodonschuldig is en aan het prestige van het absolutisme niets hindert. De zegevierende reactie, gesteund door eene monsterachtige en onkundige meer derheid, heeft als sluizen geopend en de stinkende golven van den reactionairen vloed over geheel Rusland doen uitstroomen. Wij strijden voor de verovering der natuurlijke rechten van den mensch, en zulk een kamp kan niet eindigen met eene nederlaagwant het ligt in de natuur van den menschelijken geest, te streven naar vooruitgaande verbetering en naar wegruiming der hinderpalen, die het absolute gezag hem in den weg legt. Hoe groot dan ook onze verliezen mogen zijn, wij hebben de overtuiging dat onze thans gedunde gelederen ter eenigertijd met nieuwe strijders zullen worden aangevuld. Doch in het belang van een gunstigen uitslag, wenschen wij oprechtelijk, dat ieder onzer in den strijd zich zal onthouden van alle gewelddadigheden, moordaanslagen en ontploffingen. Ons eenig wapen zij voortaan de wetenschap en de moraal, tegenover welke de barbaarsehheid niet bestand is, terwijl tijd en ondervinding genoegzaam hebben geleerd, dat in Rusland alle revolutionaire gewelddadigheden nooit hebben ge diend ter bevrijding van het volk, maar integendeel altoos ter bevordering der reactie. Onzes inziens is iedere daad van geweld strafbaar en onzedelijk. Geweld kan hoogstens verontschuldigd worden daar, waai' het wordt gebezigd om de massa des volks in beweging te brengendoch waar die massa zoo onwetend is als in Rusland, heeft het terrorisme steeds moeten mislukken, de bloem der jongelingschap ter slachtbank gevoerd en de zuiverheid van den stryd tegen de regeering bevlekt." Frankrijk. Alle pogingen van Rochefort om de Fransche regee ring in moeielijkheden te brengen met Engeland, zullen mislukken. De beschuldigingen tegen de Engel sch e regeering in zijn orgaan, de Intransigeant, geuit, zullen door Engeland eenvoudig onbeantwoord gelaten worden en dientengevolge zal ook Frankrijk den heer Rochefort ongemoeid laten. Dit blijkt althans uit eene mededeelirig van het agentschap Havas, dat zeer dikwijls voor de regeering officieuse berichten openbaar maakt. Het verklaart, dat de Fransche perswet geene ver volging gedoogt, wegens beleedigingen van andere regeeringen of haar vertegenwoordigers, tenzij de be- leedigde dit verlangt. De Fransche regeering was dus niet bevoegd om eene vervolging in te stellen tegen de Intransigeantomdat de Engelsche gezant zich niet heeft beklaagd en ook dit naar alle waarschijnlijk heid niet zal doen. Rochefort geeft toch den moed niet op. Morgen (Woensdag) zal hij in de zaal Rivoli eene openbare vergadering presideeren, waarin hij eene redevoering zal houden over de Engelsche regeering alsmede protest aanteekenen tegen de houding van het Fransche ministerie in deze quaestie. Bovendien zijn nog twee andere meetings om dit onderwerp te bespreken, aangekondigd. Zondag zfjn te Marseille 40 personen aan de cholera overleden. I talie. Voor enkele dagen deelden wij mede dat de vroegere redacteur van de Moniteur de Rome graaf Des Dorides gearresteerd was wegens het leveren aan Frankrijk van een plan der kustverdediging van Italië. Het gerechtshof te Rome handhaaft de aanklacht tegen hem en den medebeschuldigden ambtenaar van het arsenaal te Spezzia. De zaak baart in geheel Italië veel opziente meer daar de gearresteerde ambtenaar, Lionello de Vecchi, de broeder is van Victorio de Vecchi, den bekenden journalist, wiens artikelen onder het pseudoniem »Jack la Bolena" zoozeer op prijs werden gesteld. Beiden behooren tot een volbloed patriotisch, beroemd geslacht, en hebben op het slagveld gestreden voor de onafhankelijkheid van Italië. Victorio de Vecchi verklaart in een open brief, waarin hij het litterarische bondgenootschap van hem en zijn broeder met graaf Des Dorides uiteenzet, dat hij zijn broeder voor absoluut onschuldig houdt. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Het jaarrapport van het hoofd der Londensche politie, sir Edmund Henderson, is altijd een belang wekkend document om zijn verrassende onthullingen over de geheimen der wereldstad. Wij ontleenen er ook thans het volgen aan: De politie te Londen telde den 31 Dec. 1884 in 't geheel 12,880 man, namelijk 25 hoofd-inspecteurs of superintendenten, C37 inspecteurs, '1067 sergeanten en 11,151 constabels. De hoofdstad breidt zich nog maar steeds met honderden nieuwe straten en duizenden nieuwe huizen uit. Gebouwd werden in 1884 niet minder dan 22,945 nieuwe huizen en 46 mijlen nieuwe straten en pleinen. Misdaden en gevallen van dronkenschap kwamen in 1884 minder veelvoudig voor. In hechtenis genomen werden 25,737 personen wegens dronkenschap, deels met deels zonder verzet tegen de gestelde machten en tegen de openbare orde, 3022 wegens feitelijkheden tegen politie dienaren en 12,418 wegens diefstal. De waarde van het gestolene beliep 108,406 p. st. In 1157 gevallen van inbraak bleek die plaats gehad te hebben in leegstaande of zonder opzicht zijnde huizen. Door de politie werden 27,984 deuren en vensters open gevonden. Als verloren of vermist werden bij de politie aan gegeven '14,478 kinderen beneden de 10 jaar en 3938 oudere knapen en meisjes en volwassenen. Van dezen werden 8485 kinderen en 821 volwassenen door de politie en de overigen door andere personen aan hunne betrekkingen teruggegeven, met uitzondering van 74 volwassenen, die zelfmoord pleegden, benevens 8 kin deren en 121 volwassenen, die niet teruggevonden zijn. Onbekend gebleven lijken telde men tot een cijfer van 54. Door overrijden werden 127 personen gedood (tegen 106 in 1883), gekwetst 3952 (tegen 3532 in 't vorig jaar). Uit deze laatste cijfers blijkt, dat het verkeer van rijtuigen van allerlei aard in Londen nog steeds toenemend is, niettegenstaande de onderaardsche spoorwegen. Eindelijk, wat de honden-bevolking betreft, daarvan werden er 16,383 onbeheerd opgevangen, 1694 daar van opgeëischt en de overigen naar het honden-asyl gebracht. Koning Massala en zijn gezelschap zwarten, die op de tentoonstelling te Antwerpen ieders aandacht hebben getrokken, keeren den 28sten dezer weder naar hun geboorteland terug. Op de frissche herfstdagen schijnen zij dus niet gesteld te zijn.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3