ZIIRIRZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 65. Woensdag 26 Augustus. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H, LAKENJIAN. ZIERIKZEE, 25 Augustus 1 8 8 5. Tot meerderen waarborg tegen insluiping der cholera uit Marseille en de Spaansche havens, zullen voortaan de te IJmuiden binnenloopende, door cholera besmette schepen en die komende uit besmette havens, behalve dooi' den quarantaine-dokter, ook nog door den geneesk. inspecteur worden geïnspecteerd, terwijl de ba rag tot ontvangst van choleralijders te IJmuiden in gereedheid is gebracht. De kapitein Brender a Brandis van de Normaal schietschool heeft ongeveer zes weken doorgebracht in een legerkamp, ongeveer anderhalf uur sporens van St. Petersburg, alwaar pl. rn. 45,000 man troepen vereenigd waren, onder het opperbevel van den prins van Oldenburg, van wien genoemde kapitein de gast was. Overal met onderscheiding ontvangen, mocht hij ook de eer hebben te Peterhof in eene bijzondere audiëntie ontvangen te worden door den Czaar aller Russen, die hem het ridderkruis der St.-Anna-orde vereerde. Het doel van den kapitein B. was vooral het bijwonen der tactische schietproeven, die in het kamp gehouden werden. Den 27sten der volgende maand zal te Antwerpen een internationaal congres van Handelsrecht worden gehouden tot bijwoning waarvan regeeringen, bijzondere vereenigingen en geleerde lichamen in grooten getale zijn uitgenoodigd. Blijkens het reglement heeft dit congres tot doel eenheid van handelswetgeving tusschen de beschaafde volkeren te bevorderen. Het Congres bestaat uit de leden eener daartoe benoemde staatscommissie, uit officiëele afgevaardigden der verschillende regeeringen en uit die der lichamen en vereenigingen, daartoe door de Commissie uitgenoodigd. Het Congres is verdeeld in twee afdeelingen, welke zich met de volgende onderwerpen bezig houden le afdeeling zeerecht, 2e afdeeling wisselbrieven. De leden van het Congres kunnen aan de werkzaamheden van beide afdeelingen deelnemen, maar slechts in eene enkele stemmen. De Commissie benoemt de voorloopige bureaux van het Congres en der afdeelingen. Deze zullen hare definitieve bureaux benoemen, terwijl een gedelegeerde van het bureau van elke afdeeling aan het bureau van het Congres zal worden toegevoegd om het Uitvoerend Comité uit te maken. De onder werpen, waarmede het Congres zich inzonderheid zal bezighouden, en waarover reeds praeadviezen zijn uit gebracht, betreffen vooral het wisselrecht, de zee assurantiën, de averijen en het bodemerij-contract. Het »Nederlandsch vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn" heeft het voornemen zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden, om te verzoeken, dat middelen beraamd worden tegen den blanke-slavinnenhandel. Reeds nu wordt in het orgaan van het bond adhaesie en steun voor dat adres, hetwelk ter mede-onderteekening zal worden gelegd, gevraagd door de dames-bestuurderessen. Een aardig geval had dezer dagen te Roozendaal plaats. De echtelieden J. T. verkeerden in grooten angst over het lang uitblijven van hun kind, een bijna vierjarig jongentje. Spoedig was de geheele buurt in rep en roer gebracht, en velen snelden heen om het kind te gaan zoeken. Ook de omroeper werd met het ongeval in kennis gesteld, en klonk het feit per bekkenslag in de straten rond. De woning der bedroefde ouders vulde zich met belangstellenden. Men vond het kind echter frisch en gezond slapende in zijn bedje. 54,612,000 borrels. Volgens de Staatscourant van 14 Augustus 1.1. werd in de eerste zeven maanden van het jaar 1885 27,300 H.L. gedistilleerd minder verbruikt dan in hetzelfde tijdverloop van het jaar 1884. De Volksvriendorgaan der Vereeniging tot af schaffing van sterken drankberekent dat dit cijfer het eerbiedwaardige getal van vier en vijftig millioen zeshonderd twaalfduizend borrels" vertegenwoordigt en geeft hierbij de volgende opmerkingen Sommige bladen vergelijken alleen Juli '1884 met Juli 1885* en leiden uit die vergelijking af, dat in Juli 1884 de drankverkoopers over het algemeen zeer ruimen inslag genomen hebben vanwege de met 1 Aug. 1884 in werking tredende verhooging van accijns van f 3 per H.L. 57 op 60)doch op de vergelijking van de opbrengst der eerste 7 maanden 1884 is die redeneering zeker in veel mindere mate van toepassing. Onze lezing echter is eenigszins anders. Zonder geheel te verwerpen den onderstelden invloed van den nade renden hoogeren accijns, zijn wij onderricht, dat het verbruikscijfer tot. en met Juni 1885 kunstmatig op gedreven is alleen om zekeren schijn van kracht bij te zetten aan het beweren van sommigen (Schaepman- Van der Feltz c. a.) als zoude de drankwet haar doel: beperking van drankverbruik geheel missen; en 't heeft weinig gescheeld of deze taktiek ware gelukt. Thans echter staan wij voor het officiëele feit hierboven vermeld, en nu vragen wij of de lof, door den min. van justitie aan de drankwet gebracht aan het graf van den man, die bij de overtuiging den moed en de geestkracht heeft gehad om de beide Kamers der Staten-Generaal, bij overgroote meerderheid, te bewegen deze overtuiging mede te omhelzen, aan die wet slechts zou toekomen in de verre toekomst, als zij twintig jaren doorworsteld en nog dezelfde gedaante van heden zal bewaard hebben. Wanneer ons volk in de eerste zeven maanden van 1885 vier en vijftig millioen borrels sterken drank minder gedronken heeft dan in gelijk tijdvak van 1884; wanneer wij, ruim genomen, onderstellen, dat zelfs een vierde gedeelte onzer bevolking, d. i. een millioen hoofden tot de drankdrinkers behoor en, dan heeft dat één millioen drinkers in die eerste zeven maanden vier en vijftig borrels minder verbruiktdat zou over een jaar gerekend loopen, naar een minder verbruik van 100 per hoofd, ondanks de verslapping, die de drankwet tot en nog weder na 1 Mei 1885 heeft moeten ondergaaneen en ander ongerekend den natuurlijken aanwas der bevolking. Zou men echter tot een juiste kennis kunnen naderen van het ware-aantal sterken drankgebruikende mede burgers, dan voorzeker zou de verhouding en het verminderd verbruik tusschen de beide tijdperken nog veel krachtiger in het licht treden. Maar reeds onze probabiliteits-rekening stelt de meest gespannen verwachting tevredenbeschaamt en verplettert de bewering, dat de drankwet haar primitief doel zou voorbij strevenen bewijst dat niet eerst over twintig jaren, maar van stonde aan de drankwet verdient begroet en in waarde gehouden te worden als eene der grootste weldaden, die Nederland aan de wetgevende macht, aan de regeering en met name aan nu wijlen mr. A. E. J. Modderman te danken heeft". De wijze van invordering der Kurtaxe door het zeebad Scheveningen heeft, verzekert men, den Raad van beheer dier Maatschappij in botsing gebracht met de administratie van het zegel. Deze meent, dat voor de abonnementskaarten tot het Kurhaus hooger dan 10, het zegelrecht van 5 cents, evenals voor elke quitantie boven die som, verschuldigd is. De Raad van beheer, aan wiens opinie ook eenig gezag mag worden toegekend als tellende een controleur van 's Rijks belastingen in zijn midden, zou van oordeel zijn, dat de toegangskaarten buiten de termen der zegelwet vallen. Wat hiervan zijn moge, de bevoegde ambtenaren hebben hunnerzijds gemeend de uitgifte van ongezegelde toegangsbewijzen bij proces-verbaal te moeten con- stateeren. Men schrijft uit Amsterdam Het was hier Zaterdagavond buitengewoon woelig. Als naar gewoonte verscheen, zoodra de avond gevallen was en de werklieden een gedeelte van hun verdiend werkloon aan Bacchus hadden geofferd, de colporteur aan het weekblad Recht voor allenop den Dam en declameerde met zijne ijzingwekkende grafstem de opruiende taal van dat blad. In korten tijd hadden zich een massa leegloopers en door den drank opge wonden ambachtslieden rondom hem verzameld, toen eenigen het lied der sociaal-democraten, op de wijze van de Marseillaise, begonnen te galmen. Dat wond het volk op, en zingende en tierende trok men nu de meest volkrijke straten en bovenal de buurten van den Jordaan door. De troep was tot meer dan duizend jongens en mannen aangegroeid, waarbij zich ook enkele leden van het aschoone" en «zwakkere" geslacht hadden gevoegd. Sommigen wuifden met een rooden zakdoek aan een stok gebonden. Overal waar zij langs trokken was de communicatie gestremdrijtuigen werden aan de raderen vastgehoudenvooral op de Prinsengracht, waar Zaterdagsavonds groenten, appelen en peren en andere eetwaren op krui- en handwagens worden uitgevent, ging bijna alles onder den voet, zelfs, zegt men, werden hier en daar ruiten ingedrukt of ingeworpen. Gelukkig joeg omstreeks elf ure een flinke regenbui het volk uit elkander en de kalmte keerde terug. De politie behield een merkwaardige kalme houding. Het behoeft natuurlijk niet gezegd te worden, dat de kroeghouders bij zulke gelegenheden uitmuntende zaken maken. Gelijk uit eene officiëele mededeeling in de Gaceto.i de Madrid blijkt, is van de Spaansche legatie te 's Gravenhage, te Madrid ontvangen eene som van pesetas 49,760, zijnde het bedrag der inschrijvingen te 's Hage en van de consulaten van Spanje te Amsterdam en te Rotterdam, ten voordeele van de slachtoffers van de aardbevingen in de provinciën Granada en Malaga. De Nederlandsche Regeering heeft den heer J. M. Collette, ingenieur-chef van het technisch beheer der Rijkstelegraaf, afgevaardigd, om haar in de commissie van proefnemingen te vertegenwoordigen, welke bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Antwerpen aldaar eerstdaags op electrisch gebied zullen plaats hebben. Men schrijft uit Zwolle: De lastige bepalingen, waaronder door de Duitsche regeering de vrije invoer van vee uit Nederland wordt toegestaan, zijn op ver schillende grensplaatsen de oorzaak, dat veel vee wordt binnengesmokkeld. Op grond hiervan hebben eenige veehandelaars en veehouders uit deze streek, die beiden groot belang hebben bij onbelemmerde handel, zich tot de Duitsche regeering gewend met aanduiding waar de smokkelarij plaats heeft en met verzoek om de voorloopig vastgestelde bepalingen op te heffen daar de Nederl. "Veestapel op dit oogenblik volkomen gezond is. Het nieuwe hop-gewas blijkt dit jaar zeer ongunstig te zijn. De plant, die eerst zeer veel door de droogte heeft geleden, is na de laatste regens zwart geworden. Men schat, zooals de stand nu is, dat er nog op geen half gewas kan gerekend worden.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1