Burgerlijke Stand te Zierikzee. tot dei- der com- n van eriigd, lenhof luziek ;onne, orgen. ieder Gemeurd Buitenlandscli Nieuws. Als voorzorgsmaatregel tegen de cholera, worden te Londen dagelijks de riolen doorgespoeld met '12,000 ton zwavelzuur en 40,000 ton overmangaanzure soda in oplossing. Deze maatregel kost wel is waar tusschen de drie duizend en vierduizend pd. st. 's weeks, doch geen geld zal door de burgerij nuttiger besteed worden geacht. De Fransche regeering heeft besloten, pasgeld uit nikkel te slaan, en wel stukken van 5, van 10 en van 20 centimes. Voorloopig wordt daarvan voor zeven millioen francs in omloop gebracht. Zekere Johnny Skae te San Francisco, die eenmaal voor minstens tien millioen dollars goed was, is dezer dagen in die stad in armoede gestorven. Hij kwam in Californië toen hij nog een knaap was en bestudeerde de telegraphie. In de dagen dat de vier goud-koningen Flood, O'Brien, Mackay en Fier de mijnen van Virginia en Californië tot ont wikkeling brachten, was hij aangesteld bij de «Cali- forgia Telegraph Company". Mackay en Fair stonden, van Virginia uit in ge regelde telegraphische gemeenschap met Flood en O'Brien te San-Francisco en maakten, bij het wisselen van depêches, van cijferschrift gebruik. Het mocht Skae gelukken, achter het geheim er van te komen, en daardoor was hij van alles op de hoogte wat de mijnen betrof en wist, eenige dagen vroeger dan het groote publiek, wanneer er iets bij zonders op til was. Johnny stak al het geld dat hij bijeen kon krijgen, in de mijnen en verdiende er drie millioen dollars aan. Er volgde echter een »Krach" en hij werd beambte in een hospitaal. Later verdween hij van het terrein tot ongeveer een jaar geleden, toen een politie-agent te San Francisco hem smoordronken op straat vond liggen. Hij werd naar het politie-bureau gebracht en Noorwegen groote ontsteltenis onder de liberalen ver wekt. De keelpijn, waaraan de staatsman lijdende is, schijnt zeer ernstig te zijn, daar zijn geneesheer hem volstrekt verboden heeft redevoeringen te houden. Wanneer dus de heer Gladstone niet volkomen genezen is, zal de liberale partij zich beroofd zien van de redevoeringen van den talentvollen leider, die steeds bij de verkiezingen veel invloed hebben gehad. Italië. In den laatsten tijd gaat er nauwelijks een dag voorbij, dat men niet van eene werkstaking hier of daar hoort. Zeer dikwijls is de oorzaak, dat men den armen lieden de inwilliging van billijke eischen weigert. Te San Bonifazio bij Verona staakten de arbeiders aan de staats werken den arbeid en vernielden een over den Alpone gelegde hulpbrug. In weerwil van deze gewelddaad achten de autoriteiten het noodig den aannemers den raad te geven, het loon der werklieden, waarvan zij niet konden leven, te ver- hoogen. Eene geringe verhooging heeft de werklieden bewogen den arbeid te hervatten. Spanje. In verschillende plaatsen, waar de cholera hevig woedt, zijn de scholen gesloten moeten worden. Thans is ook door den minister van marine de sluiting van de marine-academie te Carthagena bevolen en in de pers wordt algemeen het verlangen te kennen gegeven, dat om dezelfde reden ook de artillerie-school te Segovia gesloten zal worden. Te Grenada, waar eenige dagen geleden het aantal cholera-gevallen aanmerkelijk verminderd was, is de gezondheidstoestand opnieuw zoo veel minder geworden, dat generaal Salamanca en een hoofdambtenaar van het ministerie van binnenlandsche zaken met eenige geneesheeren naar deze stad zijn gezonden. Een be langrijke som geld is hun door de regeering verstrekt om onder de behoeftigsten dier stad te verdeelen. De cholera- en sterfgevallen in eenige gemeenten gedurende den 9 dezer, worden als volgt opgegeven prov. Alicante 138 en 80; prov. Jaen 44 en 35; prov. Murcia '131 en 66; prov. Tarragona 87 en 19; prov. Albaceta 226 en 59; prov. Toledo 163 en 63; prov. Saragossa 966 en 268prov. Castellon 353 en 88 prov. Cuenga 291 en 88; prov. Teruel 388 en 159; prov. Cordova 89 en 20; prov. Valencia '138 en 59; prov. Zamora 21 en 14; prov. Soria 57 en 18; prov. Navarre 225 en 71; prov. Madrid 75 en 25, waarvan 28 en 18 in de hoofdstad; te Valladolid 49 en 8. Maandag zijn er in Spanje 3724 cholera-gevallen aangegeven, met 1386 sterfgevallen. De aangiften van verscheiden provinciën ontbreken evenwel. De aarts bisschop van Sevilla is aan de cholera gestorven. daar bleek het, dat de man, die eenmaal over millioenen had te beschikken, tol de grootste armoede was ver vallen. Mad. D., de vrouw van een kapper te Parijs, was in haar winkel bezig, toen een man binnentrad, zich voor haar plaatste en haar vroeg:' «Kent ge mij?" De arme vrouw herkende hem maar al te wel, want zij gaf een gil en viel in zwijm. Inmiddels vertelde de onbekende aan de personen, die de vrouw waren komen helpen, dat hij haar man was en uit Canada kwam, waarheen hij in '1865 was afgereisd. Sedert had zijn vrouw niets meer van hem gehoord en was zij hertrouwd met D. Deze was niet bijzonder op zijn gemak en verzocht zijn voorganger 's avonds te willen terugkomen om zich nader te verklaren. De Canndiër stemde er in toe; maar toen hij 's avonds kwam vond hij den winkel gesloten. Mad. D. was met haar tweeden man op de vlucht gegaan. Een schandaal in de hoogere kringen van Londen, dat sedert eenige dagen velen heeft bezig gehouden, kwam Zaterdag tot eene ontknooping. De heer Donald Cranford, een regeerings-ambtenaar, heeft een eisch tot echtscheiding ingediend tegen zijn vrouw, terwijl Sir Charles Dilke als medebeschuldigde in het geding betrokken is. De dame heeft haren echtgenoot bekend, dat zij in intieme verhouding tot Sir Charles Dilke heeft gestaan en compromitteerende documenten zijn gevonden. Lord Granville heeft zich veel moeite gegeven om de zaak te sussen, maar is daarin niet geslaagd, j Het proces zal eerst over eenige maanden aanvangen, maar deze zaak zal bij de aanstaande verkiezingen j de kansen van üilke's geestverwanten niet verbeteren, j te meer nu zij samengaat met den door de Pcill Mali Gazette opgezetten kruistocht. Men verwacht nog meer mededeelingen van hoogst verrassenden aard. j Uit vrees dat van het schandaal, waarin Sir Charles i Dilke gewikkeld is, gebruik gemaakt zal worden om bij de aanstaande verkiezingen aan de liberale partij afbreuk te doen, heeft hij verklaard zich niet candi- daat te zullen stellen en uit het politiek leven terug te zullen treden, totdat het proces, waarin hij ge wikkeld is, afgeloopen zal zijn. Hij verklaart echter geheel vreemd te zijn aan het feit, dat hem ten laste wordt gelegd. Te Antwerpen zal van '11 tot 21 September de Internationale meeting tegen het misbruik van sterken drank gehouden worden. Men zal er beraad slagen over de volgende vraagpunten: De toepassing van de wetten op de dronkenschap en den uitslag, welken deze wetten hebben teweeggebracht in landen waar ze zijn uitgevaardigd; de toepassing van fiscale maatregelen op den alcohol. In verband met de schade door het alcoholisme verwektde invloed der ver schillende soorten van matigheidsgenootschappen op het verbruik van alcohol en op de verhouding dei- misdaden en sterfgevallenhet werk der Co/feehouses in Engeland; de resultaten der inebriate 'homes. Een Parijsch blad maakt een opmerking, waarvan de juistheid algemeen zal worden erkend, ofschoon men zelfs niet op de gedachte was gekomen. Terwijl de dames zich kleeden naar de Fransche mode, geeft voor de heeren Engeland de mode aan. Zelfs de Parijsche jeunesse dorée ontvangt uit Londen de voorschriften hoe zij zich kleeden moet. Op grond van dien toestand voorspelt nu het blad, dat eerlang de schoenen met puntèn zullen verdwijnen en plaats maken voor voetbe kleedsels, die van voren breed zijn tot heil en welzijn van de menschelijke toonen. Voorts zal de das, die de linnen borst bedekt, weder vervangen woi-den door eene, welke het linnen zichtbaar laat, wat zeer wen- schelijk isniemand weet hoeveel vuils daaronder bij niet weinigen verborgen wordt. Ook de spits toeloopend e hoeden zullen weldra algemeen in zwang komen. De Prins van Wales, die het oppergezag in het rijk der mode bekleedt, heeft deze verschillende veranderingen voor zichzelven aangenomen. Bij het afbreken van een oud huis, dat de ge meente Ransart (België) had gekocht tot vergrooting van het gemeenteplein, zijn een groote hoeveelheid muntstukken gevonden, die van 1485 en 1500 dateeren. Onder dezen komen voor kronen en schellingen. Het van schuld aan, makende een algemeen totaal van 7,676,399,054 dollar, dat is '198,533,272 dollar meer dan in 1883. De nominale kosten per mijl van alle spoorwegen waarvan opgaven worden gepubliceerd, beliepen op dezen grondslag 61,400 dollar. Men heeft gezegd, en het staat zelfs in de boeken te lezen het zal dus wel waar zijn dat onder de ooievaars de echtbreuk met onverbiddelijke gestreng heid gestraft wordt. Op vervaarlijk geschreeuw van den bedrogen echtgenoot verzamelt zich eene geheele schare langbeenen om vonnis te vellen. Het is eigenlijk een soort van bloedwraak, die hier geoefend wordt; elk lid van het onteerde vogelengeslacht beijvert zich de borst van de schuldige open te rijten. Dat echter bij de rechtspleging onder de ooievaars ook verzach tende omstandigheden in aanmerking genomen worden, blijkt uit het volgende geval, dat in dit voorjaar op eene hofstede op het Deensche eiland Funen plaats had. Dit jaar kwam het wijfje alleen terug. Dagelijks zag men haar geduldig wachtende op het nest staan, maar er verliepen verscheidene weken, zonder dat haar echtgenoot terugkeerde. Na verloop van eenigen tijd vertoonde zich in de buurt een jonge mannetjes-ooievaarhij maakte zich op zijne wijze beminnelijk bij het treurende wijfje en wilde haar gaarne het verlies van een beminden echt genoot vergoeden. Zijn aanzoek werd echter alles behalve vriendelijk opgenomende spanning tusschen den vrijer en het standvastige wijfje ging in een heftigen strijd over, die verscheidene dagen duurde. Daar echter het mannetje steeds uitbleef en er groote waarschijnlijkheid bestond, dat hij verongelukt was, of zijne zinnen op eene andere schoone in de ooievaars-wereld gesteld had, liet de onbestorven weduwe zich eindelijk troosten; wat met strijd begon, eindigde in teederheid en het paar genoot nu ten volle het huwelijksgeluk, na verloop van korten tijd was het nest gezegend met eieren. Terwijl het paar zich nu in hun huiselijk geluk "Verheugde, kwam op zekeren dag de wettige echtgenoot gezond en wei, met krachtige vleugelslagen op het nest aanvliegen. Hij was alles behalve vriendelijk, toen hij zag, dat een ander zijne plaats had ingenomen. Een felle strijd tegen zijn mededinger eindigde daar mede dat deze deerlijk gehavend de vlucht moest nemen. Het wijfje, dat onder het gevecht als eene berouw hebbende zondares op het nest had gestaan, ontving daarna eene ernstige afstraffing van haar vertoornden echtgenoot; de eieren, deze getuigen der ontrouw, werden onmeedoogend uit het nest geworpen en daarna werd het leven tusschen man en vrouw voortgezet, zonder dat eene wolk den hemel van hun geluk ver duisterde; ten bewijze daarvan lagen weldra nieuwe eieren in het nest. Het mannetje heeft dus verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen maar wat zijne reis vertraagd heeft ja, dat weet de berichtgever niet te zeggen. Te Marseille zijn Dinsdag 39 personen aan cholera overleden. In het Pharo-hospitaal zijn 14 lijders opgenomen. In de baai van Dungeness zal een snelvarende kruiser worden gestationneerd om de Fransche en Hollandsche visschers te beletten in de Britsche wateren te visschen. Schoolnieu w s. Geslaagd voor de Engelsche taal, o. a. Mej. C. R. Nardten van Zierikzee. Bij de examens voor de hoofdacte zijn o. a. geslaagd de heeren H. W. Poldermans te Haamstede en M. L. YViitson van Zierikzee. Van 7—14 Aug. 18s5. Geboren: Een zoon van C. Metselaar en J. Paasse. R, de Bakker en M. S. C. Meesters. geheel vertegenwoordigt een vrij belangrijke waarde. 1 dochter P. Aalbregtse en N. Ilendrikse. Gehuwd: Volgens Poors Railroad Manual was het geheele spoorwegnet in de Vereen. Staten bij het einde van 1884 125,379 mijlen groot, dat is 3877 mijl meer dan in het vorige jaar. De opgaven omtrent de aan- deelen-kapitalen en de schulden werden ontvangen voor 125,152 mijlen, en wijzen te zamen 3,762,616,086 j J. de Groene, 71 jweduwn. dollar aandeelen-kapitaal, 3,669,115,772 dollar ge- i K. Beije, 70 j., man van J. Verboom, vestigde schuld en 244,666,596 dollar andere vormen 1 H. Hak, 35 j., man van E. Rodoe. J. S. Guinee, 24 j., jm. en I. B. Emond, 28 j., J. Geers, 27 j., jm. en C. J. Legemaate, 22 j., Overleden:

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3