Bartholomews van Ommeren, notaris-klerk te Am sterdam, die dezer dagen terecht stond als beschuldigd van hoon, smaad en laster jegens den persoon des Konings, werd bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Amsterdam te dier zake veroordeeld tot eene celstraf van één jaar. De veroordeelde werd op de Prinsengracht door een 300- a 400tal personen opgewacht. Er werd door sommigen, toen hij verscheen, een juichkreet en, op de wijze van de Marseillaise, het socialistenlied aangeheven. Bij de aanbesteding voor het maken, leveren en stellen van bruggen, behoorende tot de bovenbouw van het ijzeren viaduct der gemeente-gasfabriek te Rotterdam, waren 9 inschrijvingen ingekomen. Laagste was de Société anonyme de constructionla Meta- lurgiquete Brussel, voor f 66,500. Hoogste de Koninklijke fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, te Amsterdam, voor f 91,899. Er wordt medegedeeld, dat de directeur der Rijks- Landbouwschool, de heer Jongkindt Coninck, die om gezondheidsredenen tot 1 September verlof heeft ver kregen, nog steeds ongesteld is. Zijn toestand zou niet vooruitgaande zijn. Te Scheveningen kocht iemand dezer dagen in een boekwinkel een blauwe postzegel. Hij moest natuurlijk 5 cents betalen (winst werd niet eens berekend). De man kwam daartegen in verzet en vond het »een schande, dat men in een zoo lam dorp net zooveel voor zoo'n ding moest betalen als in de grootste stad Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot burgemeester der gemeente Vlissingen de heer A. Smit. Bij Koninklijk besluit van 10 Augustus 1885, No. 54, is de opziener 3e klasse L. Taat, bevorderd tot opziener 2e klasse der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Mevr. Laville-Ferminet, wel bekend bij de bezoekers der Fransche opera, is dezer dagen haast verdronken. Zij brengt de zomerrust te Nogent sur Marne bij Parijs door en vermaakt zich daar met hengelen. Dinsdag j.l. kantelde de plank, waarop zij de geduld- eischende bezigheid uitoefende, en de zangeres viel als Ophelia in het water, in een zeer diep gedeelte van de rivier. Haar vader, die bij haar was, sprong moedig in de rivier, maar beiden werden door den stroom medegesleept. Gelukkig was een buurman, de heer Picchi, die reeds meermalen menschenlevens van ver drinken heeft gered, in de nabijheid; hem hadden vader en dochter hunne redding te danken. De vorige week Donderdag is het zuidelijk gedeelte van het Harzgebergte door een zwaren hagelslag ver woest. De omstreken van Hassefeld vertoonden het beeld van een winterlandschap. De hagel lag daar op verscheiden plaatsen een decimeter hoog. Ongeveer 500 Heet. graaihand zijn geheel en ruim 250 Heet. grootendeels vernield. Daarbij komt nog eene groote verwoesting onder de aardappelen. De schade wordt op minstens een half millioen Mark geschat. Van het gewas moet er slechts voor eene waarde van 15,000 Mark verzekerd zijn. Dinsdagavond werd te Leiden de schutterij, van het exercitieveld komende, aan de Hooigracht afgedankt. Een kapitein, die tegen een schutter op- of aanmer kingen gemaakt had, werd op minder aangename wijze door den schutter aangesproken, hetgeen ten slotte oversloeg in een algemeen verzet tegen dien officier, die, begrijpende dat zijn leven niet zeker was, bij een winkelier aan de Hooigracht vluchtte. De politie, van een en ander onderricht, begaf zich ter plaatse onder leiding van twee inspecteurs. Het publiek, dat tot honderden was aangegroeid, werd door de politie toegesproken, terwijl de gevluchte officier naar het politie-bureel werd geleid onder een toeloop van heel wat volk. Bij die gelegenheid werden er nog steenen geworpen. Daarna werd het publiek door de politie voor het politie-bureel verwijderd, het geen zonder de minste stoornis geschiedde, dank zij de beleidvolle handeling der genoemde inspecteurs. De officier ging daarop huiswaarts. Het bleef verder in den avond rustig. Zondag zijn stierengevechten te Nimes gehouden. Een zeer talrijk publiek woonde die bij. Men bemerkte vooral een groot getal dames. Het feest werd gegeven door de cuadrilla reale van Madrid en bestuurd door Salvador Sanchez Frascuelo en zijn broeder. De gevechten begonnen te 4 ure. De geestdrift, die er heerschte, is onbeschrijfelijk; hij steeg ten top, toen de eerste stier in het perk werd .osgelaten. Frascuelo doodde het dier gemakkelijk. De tweede stier was wilder: een paard werd gedood en twee andere werden gekwetst. Frascuelo bracht het beest twee steken met zijn degen toe, en werd zelf door de horens van het dier aan de dij getroffen. Hij moest het strijdperk verlaten en werd vervangen door zijn broeder, die het beest afmaakte. Bij het derde gevecht werd een strijder door een woedenden stier vertrapt, zonder dat hij nochtans erg letsel bekwam. Vier paarden werden gedood; acht andere gewond; men heeft er verscheidene moeten afmaken. Te Asperen heeft zekere Jan Kerkhof, die aan verstandsverbijstering leed, een schot op den heer v. B. gelost, doch gelukkig zonder te treffen. De politie, die hem daarop onschadelijk trachtte te maken, kon hem niet genaken, doordat hij aanhoudend revolver schoten uit het dakvenster loste. De veldwachter de Groot, die het waagde het huis binnen te dringen en den zolder te beklimmen, alwaar de man zich schuil hield, werd door een schampschot aan den schedel getroffen en stortte naar beneden. Toen kwam men op het denkbeeld, om met brandhaken een opening in het rieten dak te maken en niet eene handspuit al spuitende den man ongedeerd in handen te krijgen. Dit gelukte volkomen en nu is de gevaarlijke persoon in verzekerde bewaring. Men vond bij den waanzinnige onderscheidene vuurwapenen en ammunitie. Volgens een te New-York ontvangen bericht, is de walvischvaaider »Napoleon", van New-Bedford, in de Noordelijke IJszee vergaan. Twee en twintig mannen kwamen daarbij om het leven. Gistermorgen viel te Nijmegen op de wielrijdersbaan de secretaris van het N. W. Rijdersbond van zijn rijwiel en bezeerde zich daardoor zoo, dat hij, na voorloopig door den hr. Romein, offic. v. gez. verbonden te zijn, per brancard naar het huis van den voorzitter der Maatschappij tot exploitatie der vélocipède-baan werd vervoerd. De kwetsuur is echter niet gevaarlijk. Maandagavond te half elf ure sloeg te Stavenisse de bliksem in het woonhuis van den heer Jan Snijder, terwijl de bewoners te bed lagen. Waarschijnlijk is hij het zolderraam binnengekomen, waar eenige glas ruiten en het kozijn verbrijzeld werden, heeft op den zolder overal sporen nagelaten, en is door de achterdeur naar buiten gegaan, zonder evenwel brand te ver oorzaken. Bij onderscheiden gegoede ingezetenen van Zwolle werden dezer dagen circulaires bezorgd, waarin stalen voorkomen van verschillende manufacturen, die voor een vierde van den gewonen prijs worden aangeboden. Korten tijd na de ontvangst dier brieven kwamen een paar heeren de bestelling op het onbegrijpelijk goedkoope goed opnemen. De uitvoering der ontvangen orders heet het dan zal spoedig volgen, maar de heeren hebben nog ander goed bij zich, en dat kunnen zij direct leveren. Dat is b. v. laken van f 7 of f 7,50, dat zij voor 3 of 4 aanbieden. Gaat men aan 't afdingen, dan laten de heeren zich vinden, maar bij de levering ontdekken de koopers, dat zij bij den neus genomen zijn, en dat de brieven met staaltjes slechts lokbrood was, om de goede burgerij met andere manufacturen te bedriegen. Sedert de opening der tentoonstelling te Antwerpen, zijn reeds meer dan 400 processen-verbaal wegens diefstallen op 't expositie-terrein opgemaakt. Buitenland. B e 1 g i e. Het spoorwegcongres, ter gelegen beid van het vijftig jarig bestaan der Belgische spoorwegen, houdt zijne zittingen in de marmerzaal van het academiepaleis te Brussel, het gewezen paleis van den Prins van Oranje. De eigenlijke openingszitting had te half 3 plaats. De zaal was eenvoudig, maar netjes versierd. Op den achtergrond van de zaal, waai-, op eene verhevenheid, de groene tafel was geplaatst, waaraan de leden van het bureel hadden plaats genomen, stonden te midden van weelderig opschietend plantengroen, de borstbeelden van Leopold I, Charles Rogier, Stephenson, de Ridder, Simons, (de ingenieurs, aanleggers der eerste spoorweg- lijn), Leopold II en koningin Marie Iienriette. Aan het bureel waren gezeten de hh. Vandenpeereboom, minister van spoorwegen, post en telegraaf; Fassiaux, voorzitter; Belpaire, baron Ed. Prisse, Urban, de Bruyn Dubois, Lamal, Morelle, Philippe, leden en Aug. de Laveleye, secretaris der inrichtingscommissie. De heer Vandenpeereboom opende de vergadering dooi- het grootste gedeelte der uitgenoodigde leden bijgewoond met een welkomsgroet aan de aanwezigen. In breede trekken de geschiedenis der eerste spoorwegen hier te lande schetsende, wees hij op de vooroordeelen, waarmee de verschillende mannen als Stephenson, Rogier en zoovele anderen, in den beginnen te kampen hadden, alvorens de invoering der spoorwegen tot stand te brengen. De heer Branie, afgevaardigde der Fransche regeering, betuigde daarop in naam der vergadering haren dank aan den minister en de com- i missie van inrichting. Des avonds waren de leden van het congres in de zalen van het stadhuis vereeriigd, dat, te hunner eere, van buiten en op het binnenhof met guirlandes van gaslicht was versierd. De muziek I der pompiers voerde achtereenvolgens de Brabangonne, i het God save the queen, het Wilhelmus, de Maseillaise 1 en overige volksliederen uit. De congresleden hebben den volgenden dag de wereldtentoonstelling, alsook de handels- en scheepvaartinrichtingen van Antwerpen bezocht. Na eene receptie op het stadhuis hadden ook de stoombootreis en lunch aan boord plaats. Het Congres der evenredige vertegenwoordiging heeft bij het sluiten zijner werkzaamheden de volgende motie aangenomen. De internationale conferentie der evenredige vertegenwoordiging, te Antwerpen vereenigd, besluit: 'I. Dat de volstrekte meerderheid het grond beginsel dei1 vrijheid van den kiezer schendt, bedrog veroorzaakt en de meerderheid der vertegenwoordiging aan de minderheid van het kiezerskorps geven kan. 2. De evenredige vertegenwoordiging is het eenige middel, om het gezag aan de wezenlijke meerderheid en de contróle aan de minderheid te geven en tevens het middel om alle ernstige groepen van het kiezers korps eene juiste vertegenwoordiging te bezorgen. 3. Ter berekening der noodwendigheden van ieder land, verwezenlijkt het systeem der concurrentie van de lijsten, door middel van een cijfer van verdeeling, een aanzienlijken vooruitgang op de vroeger voor gestelde systemen en is het eene practische en juiste manier om de evenredige vertegenwoordiging te ver wezenlijken. Denemarken. Volgens een bericht uit Kopenhagen heeft de koning het ontslag aangenomen van den heer Finsen, minister van binnenlandsche zaken. Deze wordt vervangen door den heer Ingerslev, grondeigenaar. Yereenigde Staten. Op het óogenblik dat Zaterdag het stoffelijk overschot in de graftombe zou nedergelaten worden in tegen woordigheid van den president Cleveland en de personen, die de slippen van het lijkkleed hebben gedragen, werd op de kist een krans van eikenbladeren gelegd, welke verzameld waren in het bosch van Mount M'Gregor, waar Grant de laatste adem heeft uitgeblazen. Tijdens de begrafenisplechtigheid werden in het geheele land lijkdiensten gehouden. In enkele steden begaven de bewoners zich in optocht naar de kerk. Jessie, het oude oorlogspaard van Grant, dat thans 23 jaar is, maakte deel uit van den stoet, die te St. Louis was georganiseerd. Zondag is het graf van Grant door duizenden personen uit alle deelen van het rijk bezocht. X> vTi t.sclil a n d Het bericht omtrent de aankomst van een Duitsch eskader voor Zanzibar kon, zegt de Köln. Zeitangna de gebeurtenissen der laatste 8 dagen, weinigen meer verrassen. »Men begrijpt tevens," beweert het blad verder, »dat deze verschijning van eenige oorlogsschepen nog volstrekt geen begin van vijandelijkheden tegen den sultan van Zanzibar beteekent. Integendeel, men beoogt met dezen maatregel veeleer, den onnadenkenden sultan een klein denkbeeld te geven van Duitschlands macht en zoodoende de diplomatieke werkzaamheid van den nieuwen Duitschen vertegenwoordiger te be vorderen. Naar men hoopt, zal dit doel volkomen worden bereikt en de door vreemde invloeden tegen het Duitsche rijk opgehitste sultan weldra tot bétere gedachten komen." Servië. Uit Belgrado 'wordt aan de Neue freie Pr esse ge meld, dat de vorige week Donderdagavond een zwaar gewapende bende van 15 roovers te Bersics, bij Garni Milanovac, het huis is binnengedrongen van BeJjko Jakovljevic, lid van de Servische Skupschtina, die zich daar in gezelschap van 12 andere mannen bevond. De afgevaardigde werd gedood en twee zijner rijke vrienden werden door de roovers medegevoerd, om slechts tegen een hoog losgeld weder in vrijheid gesteld te worden. De roovers waren onder aanvoering van den beruchten Dedic over de bergen van Uzica naar Gorni Milanovac gegaan en droegen deels Bosnische, deels Montenegrijnsche kleederdracht. Na den moord gepleegd te hebben, verdwenen zij weder in het ge bergte. Te Belgrado meent men algemeen, dat men hier met een politiek misdrijf te doen heeft. Beljko Jakovljevic behoorde vroeger tot de oppositie, doch was laatstelijk een ijverig regeeringsman geworden. In zijn district was hij algemeen zeer gezien. De regeering heeft nu in de provinciën Uzica, Rudnik, Gacak en Pozarevatz den staat van beleg laten af kondigen. Grroot-Bi'ittan j e. Met het oog op de aanstaande verkiezingen heeft de reis van den heer Gladstone naar de kust van

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2