MRIkZËLSTM COURANT. voor het arrondis- xjfe a sement Zierikzee. 1885. No. 62. Zaterdag 15 Augustus. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,Franco per post fi, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. JLAKENHAN. ZIERIKZEE, 13 Augustus 188 5. De jaarlijksche algemeene vergadering van den anti- dienstvervangingsbond zal gehouden worden op Vrijdag 28 Augustus e.k., des voormiddags te 12 uur, in het gebouw Diligentia te 's Gravenhage. Punten ter be handeling zijn: 1. Inleidingsrede en verslag van het hoofdbestuur. 2. Rekening en stand der kas. 3. Keuze of herbenoeming van hoofdbestuursleden en wat verder ter tafel mocht worden gebracht. Leden kunnen niet-leden introduceeren. Niet-leden, die zich bij een der secretarissen aanmelden en ver tegenwoordigers van de pers zijn aan te merken als geïntroduceerden van het hoofdbestuur. Eene talrijke opkomst zal zeer gewaardeerd worden. De volgende bijzonderheid wordt ons verhaald om trent de plotselinge verschijning van den nieuwen Minister van Marine. Het ontslag van zijn on middellijken ambtsvoorganger was zeer geheim behandeld, zoodat zelfs de kamer bewaarders van andere Ministers, die wel eens lont ruiken, er niets van wisten. Maandag 1.1. kwam de nieuwe Minister bij een kamerbewaarder en vroeg om den Minister te spreken. De kamerbewaarder vroeg, wien hij bij den Minister moest aandienen, waarop de hooge ambtenaar antwoordde: de Minister van Marine. De kamerbewaarder ging bij den Minister in zijn kabinet en zeide: Excellentie, er is een heer om u te spreken, die zegt, dat hij Minister van Marine is, maar ik moet er bijvoegen het is de heer Taalman Kip niet. Zal ik maar zeggen, dat uwe Excellentie niet te spreken is? Tot verbazing van den kamerbewaarder gaf de Minister last, om dadelijk den heer toe te laten, die beweerde Minister van Marine te zijn. De kamer bewaarder meende intusschen maatregelen te moeten nemen, om dadelijk toe te springen, als het werkelijk blijken mocht, dat er gebruik was gemaakt van een andere qualiteit om ongerechtigd 's Ministers kabinet binnen te dringen. Een geheel nieuwe manier om slooten van water te voorzien, brengen de Schalkwijksche boeren in prac- tijk. Zij delven in de sloot een meer of minder diepen put en slaan daarin een Nortonpijp. Het welwater baant zich daarop door die pijp een uitweg en de boer ziet zijn sloot met overvloedig en uitstekend water gevuld. Of de nabijheid der Lek te Schalkwijk invloed op bovengenoemd resultaat uitoefent en of overal elders de proef zou gelukken, zou moeten onder zocht worden. In '1884 werden uit Nederland 36,327 stuks vee minder in Duitschland ingevoerd dan in 1883; n.l.: in 1883 gingen 21 oudere stieren, 16,635 koeien, 8006 jongbeesten tot 21/2 jaar, en 13,071 kalveren, samen 37,733 naar Duitschland, en in 1884 slechts 6 stieren, 910 koeien, 483 jongbeesten en 7 kalveren, samen 1406 stuks. Dit verschil bedraagt a 150 per kop bijna 5% millioen gulden. De vroegere sterk gedreven, doch thans stil liggende stalhandel in Gro ningen, zoowel als de longziekte, schijnen de oorzaak te zijn van dat verschil, dat gerust een verlies mag genoemd wordenen zoolang bij ons de longziekte niet uitgeroeid is, zal Duitschland reden vinden tot uitsluiting onzer veefokkers van de Duitsche markten. Onder redactie van Mej. Louise Hardenberg en van den heer W. Haanstra te Leiden, zal een Maand blad voor het Onderwijs, inzonderheid voor de Bewaar school, worden uitgegeven. Het eerste nummer is reeds verschenen. In de zomermaanden van 1883 hadden menigmaal diefstallen van geld plaats uit koffers en pakjes, die per rijnspoor werden verzonden. Spoedig bleek dat de schuldigen onder het personeel van den spoorweg moesten worden gezocht en de Maatschappij zelve bevorderde de ontdekking door een eenvoudige list. In een pakje werd gemerkt geld ge borgen, het pakje werd gewoon ter verzending aan geboden en op de plaats van bestemming onderzocht. Zoo werd spoedig de conducteur W., wonende in de Goudsbloemstraat te Amsterdam, betrapt op diefstal van de gemerkte geldstukken. Justitie en politie werden in de zaak gemengdde conducteur werd ontslagen en de instructie zou beginnen. Toen W. echter zou gehoord worden, was hij nergens te vinden. Het scherpe oog der politie zocht hem overal, doch met het enkele resultaat, dat W. met zijn gezin zijne woning had verlaten, en dat daarna zijn spoor verloren was. Hij werd daarop gesignaleerd in het Politieblad van October 4883. De politie bleef waakzaam naar hem uitkijken. Ten slotte vond zij den verdachte. Hij was niet zooals sommigen dachten naar Amerika gegaanzelfs had hij zich niet over de grenzen des lands begeven, ja, hij had niet eens Amsterdam verlaten. Ook was hij niet uit de Gouds bloemstraat vertrokkenalleen had hij in een ander huis derzelfde straat zijn intrek genomen. Evenmin was hij der politie angstig uit den weg geloopen. Sedert December 1883 bekleedde hij de betrekking van agent van 'politie te Amsterdam. Er zijn er onder onze Hollandsche jongens, die bazen zijn in het verstoppertje spelenmaar zoo aardig een plekje was nog niet gevonden. De Deensclie boter makers worden den laatsten tijd hunne Nederlandsche beroepsgenooten nog al eens ten voorbeeld gesteld. Merkwaardig wordt daardoor de bijzonderheid, zegt de Purm. Ct., die wij in de kronijk van Purmerend ('1839) door G. van Sand wijk vinden aangeteekend omtrent den oorsprong van die industrie in Denemarken en waarop een onzer medewerkers ons attent maakte. Wij lezen n.l. in genoemde kronijk »In het jaar 1515 bevolkten eenige Waterlandsche boeren uit dit oord het eilandje Amak, bij Ivopenhage in de Sont gelegen en wel op verzoek van koning Christiaan II, ten behoeve van zijn vrouw Elizabeth. »Deze bewoners zouden vele voorrechten genieten, mits, zij moesten daar Edammer kaas en boter maken en daarvan het hof voorzien. «Opmerkelijk is het, dat, ofschoon er meer dan drie eeuwen verloopen zijn, de zeden en gewoonten onzer voorvaderen nog in hun nageslacht kenbaar zijn zelfs de kleeding, die in ons land alleen op Marken is bewaard gebleven, vindt men nog daar, en het gooien van de kat uit de Ion lokt nog heden ten dage de bewoners van Kopenhage dikwijls naar Amak toe". De drie «stewards" der Vlissingsche mailboot «Prinses Elisabeth", die dezer dagen te Queensboro werden betrapt op het smokkelen van sigaren en tabak, zijn, na drie dagen gevangenisstraf te hebben ondergaan, vrij gekomen na betaling eener geldboete, bedragende, voor twee hunner, 20 pond sterling ieder, voor den derde 15 pond. Een echtpaar te Assen, waarvan de man 80, de vrouw 67 jaar oud is, zal binnenkort het 50jarig huwelijk vieren. Hierbij doet zich het zeldzame geval voor, dat de moeder der vrouw nog in leven is. Het oudje, dat den gouden bruiloft harer dochter mee zal kunnen vieren, telt 96 lentes. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres verzonden door het centraal bestuur van het prov. Gron. Werkl. verbond, waarin verzocht wordt dat ook werkmanskinderen met goeden aanleg kunnen geplaatst worden op de inrichtingen voor middelbaar en hooger onderwijs, en wel met dien verstande, dat niet alleen het onderwijs gratis worde verleend, maar dat ook kleeding, voeding en hetgeen er mee in verband staat, aan hem, die blijk geeft van bekwaamheid, door den Staat worde bekostigd. Dinsdag vierde jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude zijn 80e verjaardag. Aan den hooggeachten staatsman vielen vele blijken van hooge waardeering te beurt, niet het minst van de zijde zijner staatkundige vrienden. Te half twee boden een 12tal leden van het centraal comité der anti-revolutionaire vereenigingen den heer Elout een fraai album aan, met vele handteekeningen voorzien. Bij de aanbieding van het huldeblijk voerde mr. Keuchenius het woord. Het huldeblijk beslaat, zooals reeds werd gemeld, uit eene cassette, bevattende 1881 handteekeningen, aangebracht op bladen van zwaar carton, met fraaie omlijsting en verguld op snee. De cassette is vervaardigd van juchtleder, in wendig bekleed met gecapitonneerd satijn en uitwendig zeer rijk met zilver gemonteerd; zij is ontworpen en uitgevoerd in de bekende fabriek van v. Kempen en Zonen te Voorschoten. De Minister van Staat, Minister van Binnen]. Zaken, heeft de haven van Gibraltar besmet verklaard wegens 't voorkomen van cholera asiatica aldaar. Thans zijn te Amsterdam, behalve de valsche kwartjes, ook valsche dubbeltjes in omloop gebracht. Men buigt ze gemakkelijk met de hand. De beeldenaar is redelijk, doch de keerzijde slecht afgewerkt. I De firma Numan te Amsterdam heeft haren honderd duizendsten soldaten-ketel voor het ministerie van kolo- niën vervaardigd. Op den ketel staat in witte letters het gedenkwaardige feit vermeld. Reeds zeven jaren is aan deze firma de levering der ketels gegund. Op de wateren nabij Dordrecht en op de Zeeuwsche stroomen ontmoet men dezer dagen van tijd tot tijd een klein wit geschilderd Engelsch stoomjacht, waarvan de opvarenden zich wijden aan de jacht op wilde eenden. Daartoe begeven zij zich in zeer lichte roei- J vaartuigjes naar de platen en schorren en dooden dat gevogelte met behulp eener soort mitraileuse bij vijftig tallen te gelijk. Het is hun hierbij meer om het bezit dan om het genot te doen, daar de gedoode dieren, waarmede het tuig der boot soms volgehangen is, bij manden vol naar Engeland worden gezonden, natuurlijk in bedorven toestand, alleen om de prijzen of weddenschappen te winnen, door Engelsche jacht- genootschappen toegekend aan degenen, die in een bepaalden tijd het meeste waterwild schieten. Ten gevolge eener leemte in de Nederlandsche jachtwetten kunnen de buitenlandsche bedrijvers van dit meer dan baldadige vernielingsspel, gedekt door het bezit eener groote jachtakte, van den vaderlandschen bodem niet geweerd worden. Men vraagt zich echter af of het geld, dat deze vreemdelingen voor jachtakten betalen, wel opweegt tegen het nadeel, dat nood wendig uit dezen doelloozen verdelgingskrijg tegen nuttige dieren moet voortvloeien. Als een bewijs van lichaamskracht op hoogen ouder dom mag vermeld worden, dat J. de Bruin te Gouderak, reeds 85 jaren oud, geheel alleen op den verjaardag der Koningin aldaar de vlag op den toren zette.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1