Buitenland. aan eene vvaarnemings-quarantaine van 7 dagen, in dien zich gedurende de reis geen verdacht geval van cholera heeft voorgedaan, en aan eene waarnemings quarantaine van 21 dagen, indien zulks wel het geval is. De quarantaine zal worden toegepast op het eiland A sin ara. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Weenen, zijn schepen komende van Spaansche havens, in Oosten- rijk-IIohgarije aan eene waarnemings-quarantaine van '10 dagen onderworpen. In de «Haagsche Omtrekken" in het Vad. wordt de Hollandsche trouw behandeld, naar aanleiding van dezer dagen in de Ld. Ct. medegedeelde bedriegerijen inet haring, aardappelen, boter, enz. »Het einde zal den last dragen heet het. Vroeger was het niet elk, die wilde, maar slechts een uitgezocht corps artisten in de nobele kaakkunst, dat ter haringvisscherij toog, en, wanneer dan de eerste jager binnen was geloopen, en de Vlaardingsche chais met schuimend paard voor 's Konings paleis had stil gehouden, en het eerste vaatje groene haring aangebrachtdan gingen de lekkerbekken, gij en ik, naar den vischwinkel en aten daar een echt Hollandschen haring, die wel een daalder kostte, maar ook onvergetelijk was! Ziet, dat is alles veranderdMen aanschouwe de verachting, welke thans in Duitschland voor de eenmaal »süsse hollan- dische Haring" gekoesterd wordt. En hier te lande? Lieve menschen, indien het Schotsch product, vroeger van de tafel der gegoeden geweerd, jaar op jaar beter wordt, en het nationale voortbrengsel telkens harder en meer ongelijk gezouten blijkt, zal gewis het uur slaan, waarop alleen candidaten voor den gemeenteraad, om niet in eene kiezersvereeniging aangeklaagd te worden van vreemden-protectie, nog in Hollandschen haring zullen happen Achook met de Hollandsche boter botert het slechtOnze consuls in de Levant klagen steen en been over de waar, die hun wordt gezonden, en in de Zuid-Afi'ikaansche republieken, het aangewezen débouché voor onze producten, vergast men zich op de smakelijke Deensche blikjes, of vervangt men, als de nood dringt, zijn boterham door een reuzelham brrrmaar denkt aan geen invoer uit Holland. Nu dat alles kon nog toegeschreven worden aan on kunde en vadsigheid hoe laakbaar ook, maar wat te zeggen van de schandelijke vervalsching der koop waar, wat van het volstoppen der aardappelmanden met waardeloos loof? Hier geldt het een vraag van liooger orde, die niet alleen volkswelvaart, maar ook, en vooral, het volksgeweten raakt. We moeten weten of wij, die den mond zoo vol hebben van onze eer lijkheid, bekend willen staan voor gemeene bedriegers in het buitenland. We moeten weten of den Holland schen naam, eenmaal een eeretitel, zullen laten be kladden door een paar hebzuchtige landgenooten, die hunne beurs liever hebben dan Oud-Holland's goede trouw. Neen zeker, noch het een noch het ander. Maar dan late men ook de maatschappijen van landbouw en enkele goedwillige particulieren niet alleen staan in hunne pogingen om het kwaad te stuiten. Allen moeten medehelpen. Ook hier contróle, strenge contróle van het publiek. En wanneer dan de Edammer kaas weer uit Edam zal komen, de boter zuiver zijn, en de aardappelen in de mand onvermengd met loof, wanneer, in één woord onze goede trouw weder boven alle verdenking zal staan, hier en elders, dan mogen we ook in slechte tijden het hoofd fier omhoog houden en ons trotsch gevoelen Nederlanders te zijn eerlijk als goud. Utr. Dagbl. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct. In overleg met liet bestuur besloot de directeur der weesinvichting, tengevolge van meer dan 300 aanvragen tot opneming van arme weezen, over te gaan tot den aanbouw van nog een weeshuis. Dat aan den bouw van zulk een huis groote financiëele bezwaren verbonden zyn, blijkt hieruit, dat, indien dit werk niet door weesjongens onder toezicht van hunne bazen werd verricht, er minstens f 40,000 voor benoodigd zou wezen. Thans wordt er voor dit gebouw niet meer vereischt dan f 20,000, hetwelk vooral in dezen tijd niet zoo spoedig is saamgebracht. Daarbij komt nog, dat het onderhoud van de kinderen, met alles wat aan de inrichting verbonden is, eene uitgave eischt van f 2000 per week; 800 personen' moeten hiervan gevoed en gekleed worden. Het is daarom, dat de directeur bij vernieuwing de aandacht vestigt op de groote behoefte aan dit weeshuis, en een ernstig beroep doet op alle goedgezindennog slechts f 8000 ontbreken, en mocht deze som spoedig ontvangen worden, dan zal dit weeshuis dit jaar nog gereed komen, en zullen weder 100 weezen ter ver pleging worden opgenomen. Keiiocmingeii, Kesluiten, enz. Bij Ivon. Besluit van 8 Augustus 1885, No. 14, is benoemd tot le luitenant bij de dienstdoende Schutterij te Zierikzee, de heer M. C. Mulock Houwer, thans 2e luitenant. Bij Kon. Besluit van 7 Augustus 1885, No. 20, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen te Brouwershaven, c. a. de heer E. F. Manden, ontv. der dir. bel. en acc. te Peize c. a. Ivunst, Wetenschap en Letteren. Onder het opschrift »een dorps-antiquaar schrijft N. in het Domb. Badnieuws het volgende: In de dorpsstraat te Oostkappel staat het kleine huisje van den kleermaker en brievengaarder Abraham Zwemer. Deze, een ongehuwd man van middelbaren leeftijd, legt zich reeds jaren toe op het verzamelen van oudheden, en heeft, door on vermoeiden ijver en soms niet zonder groote opofferingen, eene aanzienlijke collectie bijeengebracht; eene verzameling, die hij lief heeft en koestert, en waaruit hij een eens verkregen voorwerp, om zoo te zeggen, voor geen wereldsgeld afstaat. In twee vrij ruime keurig nette en zindelijke vertrekken, waar boerenkleedingstukken worden ge maakt en vermaakt, en briefkaarten en brieven worden geteld, gewogen en ingepakt, ziet men tusschen rekken en in kasten, eene aanmerkelijke hoeveelheid Japansch porselein en Delftsch aardewerk, waaronder fraaie stukken. Aan de wanden hangen schilderijen, teeke- ningen, prenten en oleographieendie meerendeels weinig of geen waarde bezitten. Merkwaardig is daar onder echter een tafereeltje van steen, waarop in hautrelief eene gekleurde afbeelding van het laatste avondmaal, vermoedelijk afkomstig uit een der oude geestelijke gestichten in Walcheren. Die kleine montres, bevattende een aantal historische penningen en binnen- en buitenlandsche munten, en een vrij aanzienlijk getal, aan het strand te Domburg opgedolven oudheden, zooals sleutels, ringen, geëmailleerde hechten, rnantel- gespen, fibula's enz., waarbij een merkwaardig beeldje, ongeveer een halve palm lang en uit een soort van witte pijpaarde gevormd, waarschijnlijk een afgod of heilige voorstelt, en zeker uit de eerste middeleeuwen afkomstig is. Daarbij behooren ook vele Angelsaksische en Frankische munten van zilver en goud, uit de genoemde begraafplaats en enkele pas onlangs gevonden. Ook oude drukwerken worden door den heer Zwemer verzameld, en hij bezit o. a. een net exemplaar van den bekenden Antwerpschen bijbel van 1538. Wie te Domburg verblijft, gaarne oudheden beschouwt en kennis wil maken met een zelfgevormd liefhebber, die, naar men zegt, ook wel eens een aardig vers dicht, kan bij den vriendelijken en welwillenden heer Zwemer een aangenaam uurtje doorbrengen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een ongeluk ligt in een klein hoekje, zegt het spreekwoord. Dit ondervond ook een knaapje van 9 jaar, dat te "Vlaardingen onder een lantaarnpaal zat te spelen. Toen de lantaarn-opsteker het licht kwam aansteken, stiet hij een ruit in en viel een glasscherf in het oog van het knaapje, dat juist naar boven zat te kijken. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon alleen constateeren, dat het oog van den armen jongen letterlijk verbrijzeld was. Een inwoner van Antwerpen bezocht dezer dagen Amsterdam, na eeneerfenis in ontvangst te hebben genomen. Zeer voldaan keerde de gelukkige erfgenaam weer naar huis, doch daar bemerkte hij tot zijne groote ontsteltenis, dat er vier briefjes van f 1000 uit zijne portefeuille verdwenen waren. De justitie meent den vermoedelijken dader op het spoor te zijn. Eene geduchte wraakneming heeft in de vorige week New-Orleans in opschudding gebracht. De heer Thomas Boasso, chef der crimineele politie, werd aan den openbaren weg door een beeldschoon achttienjarig meisje, zekere Katherine Kuhn, door een revolverschot neergeveld. Den vorigen dag had de vader van het meisje met Boasso geduelleerd en was bij die gelegenheid zwaar gewond. Boasso had, hoewel hij gehuwd was, door bedriegelijke voorspiegelingen en valsche documenten het meisje weten te overreden om zijne vrouw te worden. Hij was sedert jaren huisvriend bij de familie Kuhn en vatte hartstochtelijke liefde vooi het schoone meisje op. Allereerst stelde hij alles in het werk om den vader onschadelijk te maken, daar hij meende dat hij met zijne plannen bij de vrouwen beter kans van slagen zoude hebben. Met groote geslepenheid wist hij de echtgenooten tegen elkander in het harnas te jagen en bracht het zoover dat eene scheiding het gevolg was. Katharina bleef bij hare moeder en Boasso had gewonnen spel. Hij maakte het meisje diets dat hij niet gehuwd was en zijne vrouw iemand was, die tijdelijk bij hem inwoonde en die hij als getuige in eene procedure noodig had. Zijne streken gelukten hij wist zich een vervalschte «marriage licence" te verschaffen en huwde. Spoedig na het huwelijk kwam het bedrog aan het licht; Katharina liet haren vader de trouwakte zien en deze verklaarde dat die valsch was, terwijl een bezoek, dat beiden aan Boasso's vrouw brachten, beiden de overtuiging schonk, dat zij zijne wettige echtgenoote was. Kuhn diende een aanklacht in, maar zijne dochter was daar niet mede tevreden; zij wachtte den bedrieger op en schoot, zonder hem met een enkel woord te verwaardigen, een revolver op hem af. De kogel drong in de rechterzijdeBoasso ontrukte het meisje het wapen, terwijl hij haar toe voegde: »Je hebt de zaak niet goed aangelegd." Hij liet zich in een rijtuig naar huis brengen en stierf denzelfden nachthet ongelukkige meisje heeft zich vrijwillig in arrest begeven. Te Manage in Henegouwen zijn dieven in het kasteel van mevrouw Ilayaut gedrongen en hebben alles opengebroken en doorzocht. Na een paar flosschen wijn geledigd te hebben, wisten zij een brandkast open te breken en er de kleinigheid van anderhalf millioen frs. aan obligatiën uit te nemen. De dienst boden van het kasteel, door het geblaf van een hondje gewekt, waren weldra op de been en dreven de dieven op de vlucht, zonder dat zij den tijd hadden hunnen buit mede te nemen. Volgens de Capitan Fracassa is dezer dagen op den weg van Montevarchi naar Arezzo (Toscane) eene diligence des ochtends te 6 uur door vier met geweren en revolvers gewapende roovers aangehouden, die een zevental reizigers te zamen van 2G64 lira's beroofden. Kort daarna overkwam 5 anderen hetzelfde, maar reeds des avonds werden de booswichten door de karabiniers gevonden. Een gevecht ontstond en een der bandieten werd doodelijk gekwetst, bij wien '1000 lira's werden aangetroffen. De vorige week is in de gevangenis te Nottingham de schoenmaker Joseph Tucker opgehangen, die ter dood veroordeeld was voor moord, op 9 Mei 1.1. ge pleegd op de vrouw met welke hij sedert verscheiden jaren leefde. Tucker had petroleum over hare kleêren gegoten en deze in brand gestoken. «Laat ze branden riep hij, toen de buren het vuur poogden te blusschen. De ongelukkige vrouw was eenige dagen later aan de bekomen brandwonden overleden. Verleden maand werden 60 gevangenen, die tot dwangarbeid veroordeeld waren, door een detachement Russische soldaten van Taschkent naar Tchinikent gebracht. Onderweg wierpen 45 gevangenen zich op hunne bewakers en poogden hen te ontwapenen. Twee der soldaten werden erg door dolksteken gewond. Ziende dat zij hunne bewakers niet konden meester worden, wilden de 45 gevangenen de vlucht nemen in het gebergte nabij Taschkent. Die soldaten vervolgden hen, fusilleerden er 13 en staken er 7 met de bajonet dood. Eenige der vluchtelingen gaven zich gevangendoch anderen gelukten er in te ontsnappen. De troepen hebben er echter reeds 10 teruggevonden. De directeur der gevangenis voor vrouwelijke ver pleegden te Madrid, van oordeel dat daar meer brande wijn en likeuren werden gebruikt dan met de eischen der gezondheid en der orde vereenigbaar was, had verboden, voortaan wijn of likeuren aan de gevangenen te bezorgen. Zekere Benita Clemente, die haar 17e vonnis reeds achter den rug heeft, wilde zich aan die onthouding niet gewennen, en werd betrapt op het binnenhijschen van eenige flesschen brandewijn, haar door hare lieve mama verstrekt. Zij werd in het cachot geplaatst, maar later, op verzoek van hare kameraden, weder losgelaten. Tot belooning hitste zij toen hare kameraden tot opstand op, en dit nam eene zoo ernstige wending, dat de gewapende macht moest tusschenbeide komen, om een einde te maken aan dit oproei'. Frankrijk. De ophanden zijnde algemeene verkiezingen volgens den scrutin de liste kosten aan de gemeente Parijs een belangrijke som. Voor de verkiezing van 38 afgevaar digden in het district Parijs worden de kosten geraamd op 400000 fr., zoodat de verkiezing van elk afgevaar digde ongeveer '10,500 fr. kost. Bij den gemeenteraad zal dan ook weldra een ontwerp worden ingediend, ter bestrijding van de noodzakelijke onkosten. De onkosten bestaan in huur van het noodige mate riaal van de stem-bureaux en de bijkomende kosten voor ele tractementen van het personeel, belast met de verificatie der lijsten en verschillende andere bezig heden. Er zullen 652 stem-bureaux (sectiën) voor de kiezers worden opengesteld. Daar elke sectie bediend wordt door zes stemopnemers (met inbegrip van den president) zullen per sectie zes tafels of in het geheel 3912 tafels noodig zijn. Het benoodigde aantal stoelen wordt geschat op 19 per sectie, totaal alzoo '12,388 stoelen; dat der lampen 2 per tafel, d. i. '12 per sectie, voor alle 652 sectiën, alzoo 7824, Natuurlijk zal er gezorgd moeten worden voor 652 fauteuils voor de presidenten. De huurprijs van dit materiëel wordt geschat op '15.000 fr., de koopprijs op 300,000 fr. Bij dezen huurprijs moet gevoegd

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2