Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1885. No. 61. Woensdag 12 Augustus. 88ste jaargang. RECLAME. De letters en de advertentiën worden steeds vetter, de aankondigingen bij verkiezingen steeds grooter, de aanplakbiljetten voor allerlei be richten steeds kleuriger en er is letterlijk niets veilig voor advertentiënspiegels en tuinbanken, kiosken en muren, schuttingen en ramen, alles is ééne advertentie. Ja de heele internationale tentoonstelling, die als een groote kermistent met wafelkramen en bijbehoorend gezelschap nu te Philadelphia en clan te Antwerpen uit de lucht komt vallen is inderdaad met alle vlaggen, die de opening voorafgaan en de ridderorden, die de opening volgen, niet veel meer dan een reusachtig advertentieblad met advertentiën in hoogdruk. De moeite, die men moet doen om zijn waar bekend te doen worden, wordt steeds grooter en men moet soms het onmogelijke beproeven om zijn waar aan den man te helpen. Maar bij fabrikanten en winkeliers is dat geoorloofd, zegt men, en het behoort tot hun bedrijf. Maar hoe moet nu deze of gene particulier doen, die zoo niet de onsterfelijkheid wil ver werven, toch graag heel bekend wil worden? Zijn eigen waar roemen, dat mag de winke lier en de fabrikant, maar zijn eigen verstand en geest roemen of zijne beginselen bij adver tentie aanprijzen, dat wordt door de publieke opinie veroordeeld. "We begrijpen niet, waarom? Waarom als men wèl bekend mag maken, dat men «doet" in koffie, in wijn of in sigaren, zou men niet mogen adverteeren, dat men «doet" in naturalisme, in geloof, in atheïsme, in nihilisme enz. Het is bij hen, die volstrekt bekend willen worden, een handelsartikel als ieder ander, men »doet" in atheïsme zooals men doet in petroleum of Amerikaansch spek. Dewjjl men de advertentiën van die soort geheel afkeurt, zoeken de belanghebbenden hun troost in demonstratiën, in dagblad-artikelen en stellingen, bestemd om veel rumoer te maken en die door de vrienden ijverig worden geëxploi teerd. Er is echter vrees voor, dat ook op dit gebied de klad er in komt, dat n.l. de concur rentie te groot wordt. Ongeloof, algemeen stemrecht en eedsweige ring hebben achtereenvolgens dezen en genen gelegenheid gegeven, van zich te doen spreken, en dit is zóó alledaagsch geworden (Büchner, Muller, Frowein, Roland Holst), dat er nood zakelijk naar een andere vorm van reclame moest worden uitgezien. Zelfs Domela Nieuwen- huis deed geen opgeld meer, hij had zich dood- gepraat en men was langzamerhand aan dat «zweet en bloed der natie" gewoon geraakt. Een nieuwe uitvinding was noodig en die wordt gedaan: majesteitsschennis 1 We hebben dezer dagen in de dagbladen kunnen lezen, hoe Yan Ommeren beschuldigd is van den Koning gehoond te hebben in door hem aangeplakte biljetten. Nu is het biljet van dien inhoud, dat een bedaard redeneerend mensch het geheel een voudig voor een kwajongens-aardigheid zal houden, voor een «flauwiteit", zooals men ge woonlijk zegt, maar de gelukkige uitvinder rekent op meer succes; hij zorgt, dat er vol doende publiciteit aan de zaak gegeven wordt, hij neemt ook geen verdediger, maar geeft voor de rechtbank een College over sociaal democratie en het Openbaar Ministerie vordert 2 jaar cel. Hij heeft dus inderdaad succes. Als alles meeloopt, wordt hij veroordeeld en bij zijn kornuiten geldt hij voor een martelaar, voor een celebriteit? Het zou doodjammer zijn, als de rechtbank, nu ze daartoe voldoende gelegenheid heeft, hem vrijsprak, volgens gebrek aan bewijs. Dat hij het stuk aanplakte is niet voldoende, dat hij het schreef of liet drukken in. het geheel niet bewezen. Waartoe nu van dien man eene beroemdheid, een martelaar gemaakt. Hij doet stellig in anarchie of in majesteitsschennis, zooals een ander in Hop- bitter of Stroop van moeder Si egel en hij koestert, evenals zoovelen, waarvan wij enkelen boven noemden, de zoete hoop, dat zijn vastenavond-grap hem een zekeren naam zal bezorgen, hem lid zal doen worden van den gemeenteraad, van de 2de Kamer wellicht. Hoe jammer voor die lui, dat we nog geen algemeen stemrecht hebben, dan hadden ze zeer zeker kans. Maar de verstandige Nederlanders zullen, naar we hopen, dadelijk begrijpen, dat die met zooveel geschreeuw aangekondigde «misken ningen" en «martelaarsschappen" niets anders zijn dan reclames van personen, die beroemd willen worden. Wie een bewijs wil geven van gezond verstand en van liefde voor het vader land, vereenige zich met zijne geestverwanten onder de leuze: «Strijd tegen Rome, Verzet tegen de annexatieen voor alle andere kwestiën met veel rumoer de wereld ingezonden, blijve hij doof; hij hoore dat alles en «ga over tot de orde van den dag." Als men doof blijft voor dat geschreeuw zal men wellicht een open oor hebben voor datgene wat inderdaad het welbegrepen belang van Nederland raakt. Binnenland. ZIERIKZEE, 11 Augustus 188 5. Tot verbetering van den veestapel, besloot de af- deeling Bergen op Zoom, van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, stieren aan te koopen van Hollandsch ras en onder de leden te verkoopen, onder verplichting, dat de koopers ze buiten voorkennis van het bestuur binnen de twee eerstvolgende jaren niet mogen verkoopen. Verleden week zijn drie leden naar de Beemstermarkt geweest en kochten aldaar drie pracht-exemplaren, welke onder de leden verkocht zijn en zooveel opbrachten, dat de koopsom met de reis- en vervoerkosten ruim gedekt is. Door een groot aantal vereerders en vrienden uit geheel ons land, aanhangers van de anti-revolutionaire partij, zal aan jhr. mr. Elout van Soeterwoude op zijn 80sten verjaardag een pracht-album worden aan geboden, waarin honderden handteekeningen zullen voorkomen. De aanbieding heeft plaats op 19 Augustus. Dr. Kuyper zal in het album ook blijk van zijn hoog achting geven. De redactie van het Maandblad tegen vervalsching van levensmiddelen heeft de mededeeling ontvangen, dat door een geacht scheikundige dezer dagen in een monster doperwten in blik eene hoeveelheid koper geconstateerd is, ten bedrage van niet minder dan een milligram per 30 erwtjes. Bij het nader onderzoek dezer zaak bleek, dat men onlangs uit Frankrijk zoogenaamd onschadelijk groen kleursel voor groenten aan een fabrikant had trachten te verkoopen, hetwelk geheel uit koperverbindingen bleek te bestaan. »A1 verlangt het publiek (zooals aan het Mdbl. in casu werd medegedeeld, dat door sommige restauratie- en hótelhouders gedaan werd) fraai groen gekleurde erwten, toch behooren de fabrikanten streng gelaakt, resp. gestraft te worden, wanneer zij vergiften, zooals koperverbindingen toch zonder twijfel zijn, in ons voedsel mengen. Kan de kleuring niet geschieden door bijvoeging van bladgroen (chlorophyl) of een spoortje eener onschadelijke aniline-verbinding, dan is het beter de kleur der groente te laten zooals zij is, alvorens zijne toevlucht te nemen tot minerale vergiften, welke mogen zij ook in zeer geringe dosis onmerkbaar schadelijk zijn door overschrijding der grenzen dit wel degelijk kunnen worden." De algemeene vergadering der »Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank" zal, naar de A. Crt. meldt, den 13 en '14 September a.s. te Amsterdam gehouden worden. De Conferentie ter voorloopige bespreking der aan staande winterdienstregeling der verschillende spoorweg maatschappijen, heeft heden te Utrecht plaats. De minister van Staat, Mr. A. E. J. Modderman, is overleden in den ouderdom van bijna 50 jaar. Met diep leedwezen is deze tijding alom in den lande ver nomen, al was men door de berichten omtrent zijn toestand in de laatste dagen op het doodsbericht voorbereid. De overledene was eerst aan het Amsterdamsche Athenaeum, later aan de Leidsche Universiteit hoog leeraar, en doceerde aan beide instellingen van hooger onderwijs het strafrecht. Beroemd werd zijn naam inzonderheid door het aandeel, dat hij had in het tot stand komen van het Nederlandsche strafwetboek; als lid der staatscommissie in de voorbereiding van dit omvangrijke onderwerp als minister van justitie in de vaststelling van het ontwerp door de Staten-Generaal. De invoering heeft hij niet mogen beleven. Voor enkele weken had de benoeming tot lid van den Hoogen Raad hem een nieuwen werkkring geopend, dien hij evenwel door de ziekte, waaraan hij thans gestorven is, niet heeft kunnen aanvaarden. De Norddeutsche Lloyd heeft voor het ventileeren van hare schepen aangenomen het systeem der Green's Ventilating Company, gevestigd te Londen en 's Graven- hage en aan deze firma is opgedragen, om die schepen zoo volkomen mogelijk daarvan te voorzien, zoodat elke hut zijn eigen toevoer van frissche- en afvoer van bedorven lucht zal ontvangen. Ook zal de eetzaal, welke tevens conversatiezaal is, van tafel-ventilatie voorzien worden. Door welwillende mededeeling van den heer A. Sterk j man kunnen wij vermelden, dat deze tafel-ventilatie I eene geheele nieuwe vinding is en zeer verrassend en verkwikkend werkt; zij wordt aangebracht boven de tafel en dient ter vervanging van de zoogenaamde pankang, een vervelend ding, dat heen en weer be wogen wordt, om zoodoende, bij wijze van waaier, eenige verkwikking aan te bieden. De tafel-ventilatie van de Green's Ventilating Com pany vervangt deze niets beteekenende luchtbeweging en geeft een verschen luchtaanvoer door ijs, op elke verlangd wordende temperatuur afgekoeld. Deze lucht stroom kan naar verkiezing geregeld worden en ieder, die aan tafel zit, kan voor zich aftappen wat hem goed dunkt. Door het op- of neerschroeven van een luchtmond kan men de versche lucht, waar men deze ook verkiest, laten heenvloeien, hangende aan den zolder, en dient tevens tot hanger voor glazen of ook voor standaards van het electrische licht, dat mede i op deze booten zal zijn aangebracht. Deze ventilatie, reeds vroeger besproken, blijkt dus door de kracht, die in de zaak zelve gelegen is, haar eigen weg te vinden, en zonder twijfel kunnen wij hierbij voegen, dat voor de toekomst alle schepen, die de tropische warmte ondergaan, zich daarvan zullen moeten voorzien. De Nordd. Lloyd, doordrongen van de waarde van i het systeem, heeft last gegeven, haar kantoor te Bremen daarvan te voorzien. De heeren bouwkundigen behoeven thans hiervoor niet naar het buitenland, en het is te hopen dat zij, ook in het belang der Ned. industrie, in hun behoefte 1 hier zich zullen moeten voorzien. Een vergadering, dooi- het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te I Amsterdam belegd, om de wenschelijkheid van een nationalen feestdag op 31 Aug., den verjaardag van i prinses Wilhelmina, te bespreken, had geen resul- taat, aangezien de meeste vertegenwoordigers door 60 vereenigingen, welke uitgenoodigd waren, geen impera tief mandaat hadden om vóór of tegen te stemmen. Het voorloopig Comité heeft het volgend feestpro- gramma voorgesteldte 7 uren 's morgens aubade door muziekcorpsen op den Dam; te 1 uur optocht, voorstellende door 4 groepen Neêrland's hoop, kracht, roem en deugd; te 4 uren kinderkermis, achter het Rijks-museumte 7 uren volksconcerten op 4 punten der stad, en te 11 uren vuurwerk op twee plaatsen. Blijkens telegraphisch bericht van Zr. Ms. minister resident te Constantinopel, zijn in Turkije, te rekenen van 5 dezer, vaartuigen komende van Fransche havens aan de Middellandsche Zee, onderworpen aan eene quarantaine van tien dagen, te ondergaan hetzij te Clazomene, te Beyrouth of te Tripoli (Afrika). Blijkens telegraphisch bericht van den consul der Nederlanden te Messina, zijn in Italië, te 2-ekenen van bovengenoemden datum, schepen afkomstig van Fransche havens aan de Middellandsche Zee, van die op het eiland Corsica en van die in Algerië, onderworpen

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1