Vereenigcle Staten. Zaterdag zal de begrafenis van generaal Grant plaats hebben. Hiertoe zijn reusachtige toebereidselen gemaakt. Dinsdag moest het lijk over Saratorga naar Albany gebracht worden, om daar op het kapitool tentoongesteld te worden. Donderdag ging het per specialen trein van Vanderbilt naar New-York. Generaal Hancock, die den lijkstoet heeft georgani seerd, heeft opgave ontvangen van 75,000 deelnemers. Men twijfelt er aan, of deze in een dag kunnen defileeren langs den bepaalden weg. De stoet zal tien mijlen lang zijn, de afstand van City-Hall naar Rivierside-Park slechts de helft. In alle steden der Unie zullen op den dag der begrafenis lijkdiensten gehouden worden. Gri-oot-Brittan j e. Over de Russisch-Engelsche quaestie betreffende Afghanistan wordt in de laatste dagen weinig gesproken, zoodat men geloofde, dat de oplossing der quaestie op een goeden weg was. Eensklaps komt echter de Standard deze goede meening verstoren met het be richt, dat de Russen en Afghanen bij Meruchak slaags zijn geweest. De regeering heeft zich echter gehaast mede te deelen, dat bij haar omtrent deze botsing nog geen berichten zijn ingekomen. Aan een zonderling verzuim heeft de koninklijke familie zich schuldig gemaakt. Voordat prins Lodewijk Von Battenburg met prinses Beatrice in het huwelijk trad, had hij genaturaliseerd moeten worden. Dit is echter niet geschied. Vrijdag legde de prins in handen der koningin den eed van getrouwheid als onderdaan der koningin af en eerst des avonds werd het natura lisatie-ontwerp bij de twee parlementshuizen ingediend, dat zoowel door het Lager- als door het Hoogerhuis onmiddellijk in eerste, tweede en derde lezing werd aangenomen. Dnitschland, De Berlijnsche metselaars houden de werkstaking nog altijd vol en hielden Zondag-ochtend weder een vergadering, waarin beraadslaagd werd over het denk beeld der bazen om zoogenaamde «Akkord-arbeit" in te voeren. Dit vond ernstige bestrijding, daar zulk door de gezellen aangenomen werk niet alleen aan leiding tot geknoei en slecht werk geven zou, doch ook strekte om den ouden en minder ontwikkelden werkman broodeloos te maken of te verdringen. Men blijft aandringen op een vast loon van 50 penningen per uur, dus 5 mark of 3 gulden per dag van 10 uur voor den normalen arbeider, terwijl men vroeger met een halve mark minder vrede had willen nemen en velen dan ook op die voorwaarden het werk hervat hebben. De bazen hadden echter indertijd den eisch van 4.50 mark per dag met een loonsvermindering beantwoord en dit heeft aanleiding tot de strike gegeven. De Kölln. Ztg. drijft eenigermate den spot met de bewering, dat Duitschland geneigd zou zijn Transvaal in zijn financiëele ongelegenheden te hulp te komen. Duitschland heeft op het oogenblik volstrekt geen betrekking op Transvaal en de Duitsche financiers zullen ook zeker niet erg geneigd zijn om relaties aan te knoopen met een rijk, dat in staat van kennelijk onvermogen verkeert, dat geheel buiten Duitschen invloed staat en waarop geen handel gedreven wordt. Waarborgen voor een leening te zoeken in de onbe taalde opbrengst der grondbelasting is voorts een geheel nieuw denkbeeld, voegt het blad er bij. Slecht beheerde rijken, zooals Turkije en Griekenland, ver panden ook wel de opbrengst der belastingen, doch nemen dan steeds die, welke werkelijk betaald worden aan de onbetaalde dacht men tot nog toe niet. In elk geval heeft het bericht nog nadere opheldering noodig. Frankrij li- De cholera heeft zich thans ook te Marseille ver toond, naar men uit Frankrijk aan verschillende bladen te Londen meldt, liet cijfer der overledenen aan deze ziekte in genoemde stad zou zelfs dat van 30 reeds overschrijden. Ook verzekert men, dat de consul van Portugal een paar dagen geleden aan cholera overleden zou zijn. Twee Engelsche en vier Turksche matrozen zouden tot de slachtoffers behooren. Van andere zijde wordt bericht, dat de minister van handel Zondag-morgen onverwacht te Marseille is aangekomen om een onderzoek in te stellen. De consuls der verschillende rijken hielden Maandag een bijeen komst om over den toestand te beraadslagen. Van officiëele zijde is het verschijnen der cholera echter nog niet erkend. Wel meldt Reuter, dat enkele verdachte sterfgevallen, die daar dagelijks voorkomen, toegeschreven worden aan de voortdurend heerschende hitte en aan slechte voeding. Deze gevallen worden ingeschreven onder den naam van enteritis choleri- formis. Inzonderheid worden de kinderen er door getroffen. Dat overigens de gezondheidstoestand te Marseille niet bijzonder gunstig is, bewijst het aantal sterf gevallen van 24 tot 30 Juli. Het bedroeg gedurende die week 379 tegen 2G4 sterfgevallen in dezelfde week van 1883. In 1884, toen de cholera heerschte, I was het aantal sterfgevallen veel belangrijker, n.l. 526. Tot Woensdag 5 uur waren gedurende de laatste I 24 uren aan den burgerlijken stand aangegeven 35 I sterfgevallen ten gevolge van cholera. Gemengd H uiten I an dscli Nieuws. De wedstrijd der treinen is dezer dagen op de l Antwerpsche Tentoonstelling begonnen. Een speciale lijn, die het station de l'Est met de Tentoonstelling verbindt, is daartoe aangelegd. Het is niet gemakkelijkover de verschillende stelsels een oordeel uit te spreken. Alleen het gebruik kan doen uitkomen, welk systeem de voorkeur verdient. Het schijnt echter dat de toekomst aan den electrischen spoorweg behoort. Zooveel is zeker, dat het model van den electrischen trein, die op dit oogenblik loopt, een dollen bijval geniet. En inderdaad is er niets vreemder dan dat rijtuig, dat in stilte voortglijdt, zonder zichtbare beweegkracht en met een aanmer kelijke snelheid. Telkens als het stilhoudt en dat geschiedt bijna plotseling snelt de in hooge mate verwonderde menigte er heen en bekijkt en begluurt het rijtuig, ten einde het geheim te ontdekken. Er zijn zelfs lieden, die zich plat op den buik leggen om de wielen te onderzoeken, niet wetende dat de batterijen in het binnenste van het rijtuig onder de banken geplaatst zijn. Een andere trein (met stoombeweegkracht) bezorgt het langs de boulevards wandelend publiek oogenblikken van vroolijkheid. Dit voertuig is zoo hoog dat de personen, die op de imperiale zitten, over een groot gedeelte van den weg in onzachte aanraking komen met de takken der boomen, die langs de lijn staan. Ds. S. J. du Toit, de super-intendent voor onderwijs in Transvaal, is Woensdag 8 Juli aan de Paarl in het huwelijk getreden met mej. Anna Malon. In de grachten der citadel van Maagdenburg zijn opgravingen begonnen om de twee of drie millioen in goudstukken te zoeken, welke, volgens een legende, de bevelhebber der Fransche troepen, die in 1813 deze vesting bezette, in den grond heeft doen begraven, toen hij haar moest ontruimen. De onderneming ge schiedt op kosten van particulieren. Gelukken de nasporingen, dan moeten zij de helft van hun vondst aan de schatkist afstaan. Bij den om zijn drukke praktijk bekenden Parijschen dokter Morison kwam dezer dagen een vreemdeling, die hem verlangde te spreken. Toen hij alleen met den geneesheer was, verklaarde hij, dat zijn longen aangetast waren en men hem gezegd had, dat zijn eenige hoop op herstel bestond in het eten van menschenlever. Hij wilde daarom de proef nemen met de lever van dr. Morison en haalde een groot dolkmes voor den dag om het woord bij den daad te voegen. De geneesheer verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij gaf den waanzinnige toe, dat een menschen lever inderdaad zeer heilzaam werken zou, doch dan moest hij niet gaan bij iemand die een leverziekte had, zooals met hem het geval was, doch bij een volmaakt gezond mensch. Hij zou hem wel op den weg helpen en nu verlieten zij samen het vertrek. Buiten gekomen, wist dr. Morison natuurlijk dien gevaarlijke zieke in vertrouwde handen over te leveren. Het bleek een rijk Hanoveraan te zijn, die Riehl heet en die aan zijn bewakers had weten te ontkomen. Dr. Morison kreeg dienzelfden avond een aanval van beroerte, waarvan hij slechts langzaam herstelt. Volgens de Figaro verschijnen in heel de wereld meer dan 35,000 dagbladen en andere periodieke geschriften, d. i., wanneer men de bevolking van onzen aardbodem op een milliard stelt, nagenoeg een blad op 28,600 zielen. Er is dus nog plaats voor meer. Duitschland staat boven op de lijst. Daar verschijnen 5500 periodieke bladen; in Engeland 4000in Frank rijk bijna evenveel; in Italië '1400; in Oostenrijk- Hongarije 1200; in Spanje ongeveer 850; in Rusland 800in Zwitserland 450in België en Nederland elk p. m. 300; in Griekenland verschijnen betrekkelijk ontelbaar veel bladenin Zweden, Noorwegen en Portugal veel minder naar evenredigheid van de overige Staten. Denemarken wordt door de Figaro geheel over het hoofd gezien. De te Parijs verschijnende Gaidois heeft een onderhoud gehad met een Spaansch staatsman, een ex-minister nog wel, die verzekerde dat de Carlisten op het punt zijn zich te verzoenen met de Alfonisten, de aanhangers der regeerende dynastie. Don Jayme, de oudste zoon van don Carlos, zou namelijk in het huwelijk treden met de oudste dochter van koning Alfonso en troon opvolger worden. Daar bedoelde »oudste dochter" namelijk 5 jaas is en don Jayme er pas 15 telt, klinkt het bericht niet zeer waarschijnlijk. Eenige dagen geleden stond te Weenen een gehuwd man voor den rechter, die beschuldigd was zijne buurvrouw, Laura Kantner, te hebben mishandeld. Toen de rechter den beschuldigde, den kleedermaker J. Waclavik, vroeg, of hij het feit had gepleegd, antwoordde de man: «mijnheer de rechter, het was maar een proefneming, daar zal men mij toch niet voor willen straffen?" «Wat", sprak de rechter verbaasd, eene proef neming, wat meen je daarmede?" «Dat kan ik enkel in geheime zitting vertellen", verklaarde de kleêrmaker, «wat ik te zeggen heb is een geheim, dat niemand mag weten." «Is het iets dat in strijd is met de openbare zedelijkheid, dan zal ik aan uw verzoek gehoor geven", sprak de rechter. «Wat denkt u wel van me?" antwoordde de be schuldigde, zoo iets is het niet, het is maar enkel een geheim, waar mijne vrouw niet achter mag komen." De rechter werd ongeduldig; «vertel nu zonder omwegen waarom ge vrouw Kantner hebt mishandeld." «Als ik het vertel, dan is het uit met mijn rust en geluk. Maar kom, laat ik het maar vertellen, al ga ik er dan ook heelemaal door te grondeMijne vrouw is een best schepsel, maar eene helleveeg gelijk er geen tweede te vinden ishoeveel kopjes en glazen ze al tegen mijn hoofd stuk heeft gegooid, dat is niet meer te tellen. Nu heeft een vriend mij aan geraden om mijne vrouw eens duchtig af te ranselen, maar daar ik haar nog niet goed aandurfde, ben ik er maar mede begonnen om mijne buurvrouw een pak slaag te gevendan kon mijne vrouw zien dat ik moed heb, nu zijn al de klappen, die ik vrouw Kantner gegeven heb, voor de poes." «Waren zij maar voor de poes geweest," zeide de aanklaagster, «dan had het mij niet kunnen schelen, maar ik heb ze allemaal gehad." De kleedermaker werd tot groote voldoening van zijn slachtoffer zijner proefneming, tot eene boete van vijfhonderd gulden veroordeeld. Een merkwaardig voorbeeld van schranderheid en liefde tot haar naaste in eene koe, werd dezer dagen aan de redactie van de Deensche Nationaltidende medegedeeld. Eenige jaren geleden, verhaalt de be richtgever, bevond ik mij op eene groote landhoeve op het eiland Funen, alwaar eene koe na eene ziekte blind werd. Daar het vee in een polderland liep, dat door vele kanalen doorsneden was, verkeerde de arme koe steeds in gevaar en kwam dikwijls hals over kop in eene sloot terecht. Eensklaps ondekten wij, dat eene andere koe zich zusterlijk bij de andere aansloot en steeds in hare nabijheid bleef. Kwamen zij aan eene sloot, dan ging zij voorop en wanneer de beesten des morgens naar en des avonds uit het land gebracht werden, gingen zij steeds naast elkander. Op zekeren dag waren zij van elkander gescheiden, toen zij naar het land zouden gaan, maar de blinde koe bleef staan loeien en in vollen galop kwam hare geleidster door de gehoele drift heen aanloopen, likte de oogen der blinde en liefkoosde haar, als wilde zij haar om ver gifenis vragen, waarna beide rustig de andere koeien naar de weide volgden. Onder de vele periodieke geschriften, die te Parijs het licht zien, is een vakblad voor bedelaars zeker niet het minst belangrijke. Het met het oog op zijn bestemming uitstekend geredigeerde Journal des Mendi- ants verschijnt eenmaal 's weeks en bevat noch politiek noch letterkundig nieuws, doch is geheel aan de prac- tische belangen zijner lezers gewijd. De inhoud bestaat uit mededeelingen van den volgenden aard: «Morgen middag woi'dt in de Madeleine de lijkdienst gevierd van een schatrijk heer." - «Aanstaanden Woensdag te I uur een deftige trouwpartij in de Trineté-kerk." - «Men vraagt een blindeman, die een weinig op de fluit kan spelen." - «Voor een badplaats zoekt men een kreupele of een lamme met goede getuigschriften en die eene kleine borgtocht kan stellen." - Deze laatste aanvraag is geen grap, maar zeer ernstig ge meend. Aan de Fransche badplaatsen worden de gasten op alle mogelijke wijze met zekere virtuositeit uit gekleed. Zij betalen hooge hotelprijzen en groote fooien, terwijl zij er voorts in de casino's heel aardige speel banken vinden. De hotelhouders of de strandbezitters begrijpen echter, dat er nog wel wat geld overblijft voor aalmoezen, als er slechts bedelaars waren, en daar zij moeielijk zelf kunnen gaan, stellen zij er een paar aan, die dit voor hen waarnemen en die de opbrengst met hen deelen. Zulk een wordt door de laatste advertentie bedoeld en het blijkt nu ook waar voor die borgtocht dienen moet. Een Amerikaansch blad deelt mede, dat een bijen steek niets te beduiden heeft, wanneer men de daardoor ontstane wonde slechts onmiddellijk met eenige versche pieterselieblaadjes inwrijft, dan is de pijn dadelijk verdwenen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3