/ll ltlk/I ISdil COURANT. voor het arrondis- ^uèrx sement Zierikzee. 1885. No. SS. Zaterdag 1 Augustus. 38ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,Franco per post f 4, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 31 Juli 188 5. In de heden gehouden vergadering van den ge meenteraad is benoemd tot hoofd van school B alhier, de heer P. van der Have te 's Gravezande met 8 stemmen, 2 stemmen waren uitgebracht op den heer D. P. Boterenbrood te Aalsmeer. De geloofsbrieven van de herkozen raadsleden, de heeren Dr. H. Goemans, Mr. H. van Manen, G. A. de Looze en Jhr. Mr. W. A. de Jonge, zijn goedgekeurd, zoodat tot hunne toelating besloten is. De door Burgem. en Weth. aangeboden rekening der gemeente over 1884, is gesteld in handen van de heeren Mr. Moolenburgh, Mr. Schneiders en W. A. Ochtman tot onderzoek en verslag. Voorts is nog medegedeeld een adres van verschil lende bewoners der Varremarkt en daarbij gelegen straten, houdende protest tegen het verzoek van ver schillende landbouwvereenigingen om de botermarkt te verplaatsen. In een artikel over de keuze van een aanlegplaats voor de booten van de »Norddeutsche Lloyd een pleidooi voor Antwerpen, beweert de Précurseur dat niet alleen de beslissing nog niet is gevallen in het voordeel van Vlissingen, maar ook dat de rijks kanselier, Prins Bismarck, in deze niets heeft te doen, dan de keuze der N. Lloyd al of niet goed te keuren, waarvoor hem een tijdruimte van zes maanden is gelaten. Van de keuze van Vlissingen door den rijks kanselier, kon dus volgens het blad nog geen sprake zijn. Te Parijs is een Nederlandsch Liefdadigheidsfonds opgericht, waarvan de bestuursleden verscheiden zich daar bevindende Nederlanders zijn. De deelnemers stellen zich volgens artikel 2 der statuten voor: Het inrichten van een Informatie-Bureau, tot het geven van inlichtingen en het doen van onderzoek, naar de zedelijke waarde van de personen, die zich aanmelden om onderstand. Het verschaffen van werk en zoo mogelijk van een bestaan. Het geven van onder stand, zoo weinig mogelijk in geld, maar in goederen, bons voor eetwaren, geneesmiddelen, geneeskundige hulp enz. Het geven van renteloos voorschot aan nering doenden. Het opmaken en bijhouden van een register der namen van de Nederlandsche behoeftigen te Parijs. Als grondslag wordt aangenomen, dat daarbij geen sprake mag zijn van geloofsrichting of kerkgenootschap. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden te be palen, dat, wanneer voortaan rijkspaarden op land bouw-tentoonstellingen worden aangebracht, daarbij steeds een militaire paardenarts moet tegenwoordig zijn, en dan tevens, wanneer daartoe gelegenheid bestaat, een stuk geschut zal worden medegevoerd. Den Minister van Marine, zoo schrijft het Bick. Wkb., schijnt het ernst te zijn met het verleenen van steun aan de Nederlandsche industrie. In het bestek voor de levering van eene ijzeren zeekaap benoorden IJmuiden, waarvan de aanbesteding zal plaats hebben op 4 Aug. a.s., is weder bepaald, dat de kaap moet vervaardigd worden in eene Nederlandsche fabriek. Naar wij vernemen zal in de eerste dagen van Augustus te Amsterdam een nieuw orgaan verschijnen gewijd aan de Brood-, Koek- en Banketbakkerij. Het blad wordt opgericht door den Directeur-Uit gever der Vlaamsche Bakkersgazet te Antwerpen en zal den naam dragen van Nieuwe Nederlandsche Bakkers-Courant. Ons Noorden, er tegen opkomende dat men het tractement van den eerlang te benoemen gemeente secretaris van Groningen wil verminderen, schrijft naar aanleiding daarvan »Het is een verkeerd beginsel, een ambtenaar te bekrimpen «omdat de vette jaren voorbij" «de magere aangebroken zijn", het is verkeerde zuinigheid op de traktementen der ambtenaren te bezuinigen, want «de dienaar is zijn loon waard". «Wil men werkelijk bezuiniging, dan betrachte men de gulden wet «weinige maar bekwame, ijverige, billijk betaalde dienaren", dan breke men met het streven, dat in Nederland bij het Rijk, de provinciën en schier alle gemeenten, zonder eenig voordeel voor het algemeen belang, en tot groot nadeel der openbare kassen zoo op den voorgrond is getreden «het scheppen van baantjes", «het maken van ambten en bedieningen", dan zij niet alléén «de leus" maar ook «de daad" Bezuiniging door vereenvoudiging. Aan de verslagen omtrent de werkzaamheden der commissiën van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers over 1884, voorkomende in de Staatscourant, ontleenen wij het volgende, hetgeen door de commissie te Rotterdam wordt gezegd: «Gedurende het afgeloopen jaar vertrokken van en via deze haven 9145 landverhuizers, tegen 13602 gedurende 1883. »De hoofdoorzaak van deze zoo belangrijke verminde ring, meenen wij daarin te moeten zoeken, dat de van hier uitgaande directe lijn bij de autoriteiten in Duitschland groote tegenwerking en belemmering ondervindt bij het aannemen van landverhuizers aldaar. «Zonder in een beoordeeling van de handelingen der Duitsche regeeringen te willen treden, meenen wij dat aan deze weinig welwillende houding ten grondslag ligt het feit, dat vroegere agenten der maatschappij hier te lande, welke ook in Duitschland werkten, door den inhoud hunner circulaires de Duitsche onderdanen om zoo te zeggen aanspoorden hunne staats burgerlijke plichten niet na te leven. Zij wezen er namelijk op, dat bij landverhuizing over Nederland geen bewijs gevorderd wordt, dat de landverhuizer zijn militairen dienstplicht vervuld heeft. Dit is volkomen de waarheid, daar onze wet in het geheel geen papieren vordert, maar de handelwijs dier agenten bleef intus- schen af te keuren. De directie der maatschappij heeft daaraan een eind gemaakt, door toen zij van deze onbehoorlijke handelwijs had kennis genomen, onmid dellijk genoemde agenten te ontslaan. Waar nu de maatschappij en ook onze haven inderdaad het onschul dige slachtoffer zijn van het optreden dezer agenten, wenschen wij de tusschenkomst der Regeering uit te lokken en te trachten door opheffing der belemmering den stroom der landverhuizers weder meer over onze haven te leiden." De commissiën te Dordrecht, Vlissingen en Harlingen hebben medegedeeld, dat gedurende het afgeloopen jaar geen landverhuizers uit die havens zijn vervoerd. Dezer dagen verzocht een gemeentebestuur aan den Minister van Binnenl. Zaken, om ten behoeve van zijne inrichting van middelbaar onderwijs in eigendom of bruikleen te mogen ontvangen afgietsels van de pleister modellen voor het teekenonderwijs, zooals die aan de polytechnische school vervaardigd en aan de rijks inrichtingen verstrekt worden. Het bestuur ontving weldra een ongeteekend, doch gestempeld bericht, dat aan het ministerie van binnenl. zaken «eene gunstige beschikking" lag, die tegen betaling van f 2,85 kon verkregen worden. De gelden werden overgemaakt, en wat bevatte nu de beschikking? Dat de afgietsels ten koste der gemeente konden worden aangeschaft. Gem. St. Te Middelburg is een afdeeling opgericht van het bond ter verkrijging van Algemeen Kies- en Stemrecht. Te Rotterdam had Woensdag de jaarlijksche algé- meene vergadering plaats van deelhebbers in de Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging. Uit het ver slag blijkt, dat zij in het afgeloopen jaar met groote moeielijkheden te kampen had, maar de regeling der zaken in het Congo-gebied, waardoor de voornaamste factorijen nu in het gebied van den nieuwen vrijen Congo-staat vallen, wordt met ingenomenheid vermeld. De balans is goedgekeurd en het dividend op 5 pet. vastgesteld. Woensdag-ochtend is Cesar Timmermans, de moor denaar van mr. Eug. van Oppen en diens kinderen, naar 's Bosch overgebracht, om aldaar op 18 Augustus a.s. voor het hof terecht te staan. De Enkhuizer correspondent van het D. v. Z.-H. schrijft Zondag avond ongeveer half negen werden de in gezetenen verrast door de komst van twee «touristen" uit Hoorn: één van 10 en één van 8 jaar. Hoe kwamen die lui hier Zij hadden 's morgens het plan beraamd een loopje te gaan maken en wandelden zoo lang door, tot zij 's avonds 8J/2 uur, na bijna zes uren geloopen te hebben, bij een oom te Enkhuizen aankwamen. Na daar wat gerust te hebben, wilden de dappere wandelaars den terugtocht aanvaarden, maar de oom, die zich intusschen gehaast had de ouders per telegraaf gerust te stellen, liet hen naar bed brengen en den volgenden ochtend per spoortrein naar Hoorn teruggeleiden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Op de kunsttentoonstelling te Antwerpen is in een der zalen een schilder zonder armen bezig met kopieeren van stukken. Hij werkt daar zittende met zijn palet in den eenen en zijn penseel in den anderen voet, zoo «handig" als de beste, en wat hij voortbrengt overtreft het werk van menig tweehandig penseel - kunstenaar. In het Zeitschrift für Instrumentenbau leest men, dat te Parijs, in eene pianino-fabriek, twee dergelijke instrumenten zijn vervaardigd met een kast van papier- maché. Op zichzelf genomen mag dit geen opmerkelijke bijzonderheid worden genoemd, want sedert 40 a 50 jaren maakt men de sierlijkste meubelen van saamge- perst papier, maar in een ander opzicht heeft men een merkwaardig resultaat verkregen. De kort afgebroken klank, aan het instrument eigen, is geheel verdwenen de toon is week, mollig, rond en vol, houdt lang aan en heeft veel overeenkomst met dien van een fluit- orgel. Is de klank naar de verzekering van kenners, die het instrument hebben bespeeld, uitstekend schoon, ééne eigenschap ontbreekt hem, hoe liefelijk hij ook zij hij is namelijk minder krachtig dan die van de even sterk besnaarde pianino's met houten kast. De aange name, welluidende klank wordt toegeschreven aan de gelijkmatigheid van samenstelling der grondstof, waar van de kast is vervaardigd. Aan de hoogere muziekschool, het Conservatorium, te Weenen, is dit jaar met algemeene stemmen de eerste prijs voor vioolspel toegekend aan een tienjarigen knaap, Friedrich Kreisler genaamd. Dit wouderkind, de zoon van een geneesheer, toonde reeds zeer jong grooten aanleg voor muziek. Hij kwam op 7-jarigen leeftijd aan het Conservatorium, en thans is hij met een getuigschrift van bekwaamheid voor kunstreizen en de gouden medaille ontslagen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1