de tentoon- Inan geopend, |der regeering koophandel jder anderen i het bestuur, f/t g\j verricht en. Eere den republiek fclsche firma jstoomvaart- j Montevideo I vier dagen, let dat van firma aan |de klachten de ICamer heeft ook let slechts ■unner con- Irdedigt het pordeel van Eijnen werd t Vlissingen ernstige i heer Bara [voorkwam Rntwerpsche ia Lamport [Madl-id ge- Al baceto, Madrid, Murcia, Segovia, Soria, Tarragona, Teruel, Toledo, Valencia en Saragossa. Dagelijks worden gemiddeld 2500 personen aangetast en '1000 sterven. Bovendien komen in '16 andere provinciën dagelijks 500 gevallen voor. Achttien provinciën in het noorden en noord westen zijn tot nog toe vrijgebleven. Volgens den Madridschen correspondent van de Indêpendance Beige is het wegens de radeloosheid, die op vele plaatsen de cholera heeft veroorzaakt, zoo goed als onmogelijk juiste opgaven van de ziekte- en sterfgevallen te krijgen. Men kan, al naar mate van de plaats van herkomst, de officiëele cijfers veilig met 25 of 50 pCt. vermeerderen om de waarheid te vinden. Daarentegen dient men de opgaven uit andere plaatsen met een derde te verminderen, want de minste ver schijnselen van koliek en braking, waarvan men in gewone tijden nauwelijks nota zou nemen, worden in de tegenwoordige verbijstering door de overheid en de geneesheeren als gevallen van cholera opgeteekend. Dezelfde correspondent zegt, dat cle uitbreiding der ziekte de bevolking hier en daar heeft tegengehouden de plaats der inwoning te verlaten, want men weet niet meer, waar cle wijk te nemen. Te Saragossa heeft cle overheid langen tijd het bestaan der cholera in die stad verborgen gehouden. Den 28en kwamen aldaar 204 ziekte- en 117 sterfgevallen voor. Daar is een groot gedeelte der bevolking naar Frankrijk gevlucht. Dagelijks vertrekken er honderden. Gemengd Bnitenlandscli Nieuws. Sara Bernhardt keert 20 Oct. aanst, te Parijs terug. Zij zal dan weer in het Theatre de la Porte Saint Martin" optreden. Een nieuw historisch drama is voor haar in bewerking, waarin zij, na eene reis naar Amerika in April '1886, zal optreden. Gemiddeld brengt elke voorstelling met Sarah Bernhardt te Londen als «Theodora" gegeven f 7500 op. De Bombay Gazette deelt de volgende treurige bijzonderheden mede omtrent het vergaan van de bark «Copeland Isle" en het lijden der equipage er van, die uit kapitein Ferguson, twee stuurlieden en eenige Britsch-Indische matrozen bestond, mede. Het schip vertrok in de eerste dagen van April met een lading rijst en hout van Rangoon naar Bombay en had onmiddellijk na het vertrek met zwaar storm weder te kampen, totdat het ten slotte lek werd. De gezagvoerder kon zijne matrozen er slechts door dreigementen toe bewegen, om aan de pompen te blijven; de toestand duurde tot 10 Juni, toen Ferguson het schip besloot te verlaten, daar de zeilen aan flarden waren gescheurd en acht voet water in het ruim stond. Twee van de vier sloepen waren door cle golven verbrijzeld en een derde werd bij het neerstrijken tot splinters geslagenom te voorkomen dat ook cle vierde sloep verloren ging, werd, met goed succes, olie op de golven gegoten, en toen gelukte het den schip breukelingen om van bet zinkende schip af te komen. Opdat het broze vaartuig alle personen zoude kunnen dragen, moest een kist met levensmiddelen over boord worden geworpen, en de ongelukkigen hielden slechts wat water, eenige instrumenten en een kaart van de kust over. Onophoudelijk moest gehoosd worden en de schip breukelingen werden drie dagen en drie nachten dooi de golven heen en weder geslingerd. Zij hadden geen anderen mondvoorraad dan wat tabak en eenige sigaren, die men in een hoekje vond, en wat regenwater, dat in een zeil werd opgevangen. De ongelukkigen leden op vreeselijke wijze, hunne beenen begonnen te zwellen, hunne oogen werden ont stoken en hun lichaam werd met zweren als overdekt. Tot zoover klinkt het verhaal van cle Bombay Gazette zeer geloofwaardig, maar haast ongelooflijk schijnt de bijzonderheid, dat cle voeten van eenige matrozen zoo hard werden, clat zij, die geen tabak konden kauwen, stukken van hun eigen lichaam afbraken en opaten; cle half verhongerde menschen moeten die afschuwelijke spijs met smaak hebben verorberd. Met onbezweken moed zette kapitein Ferguson de reis naar cle kust van Carwar voort, die men ten langen leste bereiken mocht en waar de geheele be manning aan wal werd gebracht. Naar aanleiding van den grooten last en ernstige verliezen door scheepsreders geleden tengevolge der quarantaine-maatregelen in het kanaal Suez, is door de vertegenwoordigers cler voornaamste stoombootlijnen op Oost-Indië eene meeting uitgeschreven om maat regelen te nemen tot bescherming van hunne belangen. En is daarop besloten de cognossementen in dien zin te wijzigen, zoo dat, bij toepassing van quarantaine, de stoombooten van eene besmette liaven huiswaarts keerende, vrij zullen zijn hun weg te nemen langs de Kaap de Goede Hoop om zoodoende oponthoud te Suez te voorkomen. De ondervinding toch heeft geleord, dat voor groote schepen van moderne constructie, het verlies van tijd langs de Kaap, alleszins vergoed wordt door het uitsparen van kanaalreehten en dat eenige dagen oponthoud te Suez al het voordeel wegneemt' dat nu bestaat ten gunste van die route. De Hertog en de Hertogin van Westminster bezochten dezer dagen cle door haar zoutbronnen bekende badplaats Northwich, om cle opening van een volksbibliotheek bij te wonen. In plaats van cle verwachte feestelijke ontvangst, vond het Hertogelijk paar liet stadje en den omtrek bijna verlaten. Een «ziener" van de plaats, Robert Nixon genaamd, had namelijk vóór eenigen tijd voorspeld, clat zoodra een Hertog van Koninklijken bloede Northwich zou bezoeken, cle stad zou wegzinken en in een groot zoutmeer veranderen. Daar reeds vele voorspellingen van Nixon waren uit gekomen en cle stad in de laatste jaren tengevolge van de zoutbronnen inderdaad op sommige plaatsen gezonken was, hield de bevolking het voor geraden den intocht van den Hertog niet af te wachten. Van daar deze exodus! De chef van den geneeskundigen dienst, dr. Léon Colin, heeft eene interessante studie over de bevolking- van Parijs uitgegeven. Parijs had op het einde der XVIIe eeuw ongeveer 500,000 inwoners; in 1760 ongeveer 600,000 en in 17-84 ongeveer 620,000. De revolutie deed dit cijfer tot 525,000 dalenonder het keizerrijk rees het weer en in 18'17 bedroeg het 714,000. Sedert dien tijd is het met weinige uit zonderingen (in '1831 verminderde het met 5000; in 1872 met 4400) jaarlijks toegenomen tot 1881. In dit jaar had Parijs 2,225,000 inwoners, maar sedert is hun aantal verminderd en het bedraagt thans 2,100,000. De bevolking verplaatst zich meer en meer uit het midden der stad naar de buitenwijken. Van '100 inwoners zijn tegenwoordig 36 in Parijs geboren. Van 1000 zijn 69 buitenlanders (hieronder zijn cle tijdelijk verblijf houdende niet begrepen). Het getal volwassenen is, in verhouding tot dat der kinderen en oude lieden, veel grooter dan elders in Frankrijk. De oorzaak hiervan is, dat de meesten, die uit de provincie naar Parijs komen, volwassen zijn en dat zij, die genoeg hebben verdiend, om stil te kunnen leven, buiten Parijs gaan wonen. Daarmede staat in verband het schijnbaar gunstig cijfer cler huwelijken en sterfgevallen. In geheel Frankrijk worden jaarlijks op 1000 inwoners 80 huwelijken gesloten, te Parijs 90; in Frankrijk op 1000 inwoners 26 geboorten en 23-24 sterfgevallen, te Parijs 29-30 en 23-24. Neemt men echter niet de geheele bevolking-, maar de mannen van '18 tot 65 en de vrouwen van 15 tot 50 jaar, clan vindt men, dat van 1000 zulke mannen in Frankrijk jaar lijks 65 huwen, in Parijs 62 en van 1000 zulke vrouwen in Frankrijk 66, in Parijs 62. Evenzoo is het met de geboorten gesteld: 1000 vrouwen van 15 tot 50 jaar hebben in Frankrijk jaarlijks 102 kinderen, te Parijs slechts 80. Daar er te Parijs 630,000 vrouwen van dien leeftijd zijn, worden daar jaarlijks 9000 kinderen minder geboren, clan volgens het gemiddeld cijfer voor geheel Frankrijk het geval moest zijn. Neemt men niet de vrouwen in het alge meen, maar alleen de gehuwde vrouwen, dan komt men tot nog merkwaardiger resultaten. In geheel Frankrijk hebben '1000 gehuwde vrouwen, jaarlijks '174 levende kinderen, te Parijs slechts 119. De 339,000 gehuwde vrouwen te Parijs hebben jaarlijks 40,500 kinderen, d. i. 18,500 minder dan zij volgens het geboortecijfer van geheel Frankrijk zouden moeten hebben. In Frankrijk komen op '1000 vrouwen van 15 tot 50 jaar jaarlijks 17 onwettige geboorten voor, te Parijs 65. Te Parijs sterven jaarlijks 46,000 menschen. Indien men den leeftijd in aanmerking neemt, sterven in geheel Frankrijk gemiddeld 35,000 op denzelfden ouderdom. De sterfte is derhalve te Parijs bijna 32 pCt. hooger dan de gemiddelde in Frankrijk. Onlangs, vertelt de Bohemiakwam de professor in de chirurgie, dr. Gussenbauer, te Praag, het hos pitaal dier stad binnen, toen hij een student bemerkte, die er zeer ziekelijk uitzag. Hij vroeg hem, of hij ziek was en toen cle jonge man geen afcloencl antwoord wist te geven, liet cle beroemde chirurgijn hem een onderzoek ondergaan. Hij ontdekte daarbij, dat cle linkerlong van den patient sterk was aangedaan, en ried hem om zoo spoedig mogelijk naar een bergstreek in Zwitserland of Tirol te gaan. Zeer ter neder geslagen, antwoordde de student, clat hij met moeite door les geven aan den kost kwam, en er niet aan kon clenken een reis en clan nog wel een zeer dure reis, te onder nemen. De professor verzocht daarop den jongen man den volgenden dag ten zijnent te willen komentoen hij op het bepaalde uur verscheen, overhandigde cle knecht van den geleerde hem een couvert, dat aan hem geadresseerd was en clat de professor voor hem had achtergelaten. Toen hij het opende, vond hij er een briefje in met het opschrift: »reis gelukkig en zoo spoedig mogelijk!" Bij het briefje was een bank biljet van duizend florijnen gevoegd. De op zoo vorstelijke wijze beweldadigde was in de wolken van blijdschap. In tooneelkringen van Parijs maakt het huwelijk der gracieuse soubrette Marie Tosini zeer veel opgang. De zeer scboone en zeer bewonderde actrice, aan wier voetjes tal van Parijzenaars gaarne zouden hebben willen smachten, heeft haar hand aan een Engelsch- man, den heer O'Kill, geschonken. O'Kill is een buikspreker, die alle avonden de habitue's van het cirque d'été, in de Champs Elysdes, door zijne toeren vermaakt. Al de bewonderaars cler aanvallige jonge dame trekken den neus op voor het beroep van den uitver korene van haar hart, die toch trés comme il fant en joli gargon is. Naar aanleiding van dit huwelijk wordt eene ge schiedenis uit cle middeleeuwen weder eens opgehaald, die als volgt luidt Zekere Lodewijk was een arme duivel en wilde toch zeer gaarne met zijne rijke en scboone Marie trouwen, maar de bloedverwanten van het meisje wilden er niets van weten. De man, die de kunst van buikspreken verstond, bedacht een krijgslist en zeide, dat hij den geest van den overleden vader zijner schoone zoude oproepen, ten einde daarvan verlof tot het huwelijk te bekomen. Op zekeren dag kwamen de bloedverwanten en tal van nieuwsgierigen op een marktplein bijeen en Lode wijk begon bezwerings-formulen voor te dragen. De geest liet niet op zich wachten en verklaarde, dat hij eerst dan, in het betere hier namaals volkomen gelukkig zoude zijn, wanneer zijne Marie met den braven jongen man gehuwd zoude wezen. De geest kwam ook op den snuggeren inval, om een zijner nabestaanden op te dragen den aanstaanden bruidegom een bruidschat van tienduizend thalers uit te keeven. De tusschenkomst van den overledene had het ge- wenschte gevolg; Lodewijk trouwde met zijne Marie en kreeg tienduizend thalers contant geld. De beruchte «Shapira-handschriften" zijn dezer dagen te Londen in het openbaar verkocht. Men zal zich de geschiedenis van die handschriften van het Oude Testament nog wel herinneren. Shapira gaf ze uit voor zeer oud en vroeg er niet minder dan 12 millioen gulden voor. Zij werden echter eerst door Berlijnsche en later door Engelsche deskundigen voor onbeschaafde, maar zeer behendig volvoerde vervalschingen verklaard. Shapira pleegde, na het mislukken van zijn speculatie, zelfmoord; in plaats van millionair te worden, stierf hij arm en verlaten in een logement aldaar. Thans werden de handschriften geveild. Zij brachten slechts weinige ponden sterling op en dr. Ginsburg verwierf voor 3 Sh '1,80) den bundel, welken hij indertijd voor het Britsch Museum onderzocht, en die, als hij hem echt bevonden had, nu onder de schatten van dat Museum zou prijken. Verscheidene dagbladen in Oregon nemen tarwe aan, in betaling voor abonnementen en advertentiën. In een prospectus staat het volgende vermeld: «De Star of Empire wordt aan ieder adres verzonden tegen vijf schepels wintertarwe No. '1Aan een andere soort hebben wij op het oogenblik geen behoefte. Annoncen worden tegen twee schepels per duim ruimte geplaatst." Dezer dagen heeft een geneesheer te Caen proeven genomen met het lijk van zekeren Laborde, die den vorigen dag was geguillotineerd. Na verstijving van cle spieren geconstateerd te hebben, heeft voornoemde geneesheer door middel van een electrischen stroom, sterk geaccentueerde klanken aan de keel van den onthoofde ontlokt. Daarna heeft hij ossenbloed, van fibrinestof ontdaan, gebracht in de linker-slagader, en de rechterhand in verbinding gesteld met een levenden hond. Bijna onmiddellijk verkreeg het aan gezicht een roode kleur en stroomde het bloed uit eene aan het hoofd gemaakte wonde. Eene proef, om ook de hersenen te doen werken, mislukte. De Parijsche politie kwam dezer dagen te weten, dat er te Parijs een dievenbende bestaat, welke alleen in cle groote wereld «werkt." De leden dezer bende, waaronder men eenige vrouwen telt, zijn naar de laatste modes elegant gekleed. Zij weten zich bij alle feestelijkheden te doen introduceeren, als bij huwelijken, dooppartijen enz. en voor genoodigden doorgaande, werken zij op hun gemak. Een voorbeeld. De vorige week Maandag in den namiddag is graaf De X, wonende rue Tronchet, den commissaris van politie komen mededeelen, dat er bij gelegenheid van zijn ondertrouw ten huize van zijn schoonvader een receptie had plaats gehad, waarbij de huwelijksgeschenken in den grooten salon tentoon gesteld waren. Na het vertrek der genoodigden werd een zeer kostbaren diamanten ring vermist. Dezelfde commissaris heeft dezer dagen een klacht ontvangen over een diefstal onder dezelfde omstandig heden gepleegd.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3