Buitenland. daar het gedeelte van het achterhuis, dat tot dusver is blijven staan, elk oogenblik dreigt in te storten. Men heeft berekend, dat alleen in het eene huis (No. 75) 90 menschen waren. De toegangen tot het burger hospitaal zijn door een dichte drom van nieuwsgierigen bezet. Het aantal opgenomen gewonden bedroeg Zater dagmorgen om 10 uur 30; het aantal dooden 7. liet bestuur van het Keulsch Wohlthatigkeitsverein heeft tot zijne medeburgers een oproeping gericht, om hunne milddadigheid in te roepen voor de slacht offers van de ramp. De geredden hebben al hun goed verloren. Er is dan ook spoedige hulp noodig. De ICeulsche dagbladen hebben inschrijvingen geopend ten voordeele der ongelukkigen. Te Spa heeft Zondagavond een ontploffing plaats gehad onder de muziektent, terwijl het concert in gang was. Men had het vuurwerk, dat 's avonds afgestoken zou worden, onder de tent geborgen. Men kan begrijpen hoe verschrikt de muzikanten opsprongen. Gelukkig liep alles nog goed af. Een vier-en-twintigjarige figurante verdiende aan den schouwburg te Lyon ongeveer negentig franken per maand. Dit bedrag zou voldoende zijn geweest voor haar onderhoud, ware het niet dat haar moeder, die te lui was om te werken, mede van dit bedrag moest leven en niettemin haar dochter op alle mogelijke wijzen beleedigde en uitmaakte. Het was voor het arme meisje werkelijk een marteling om langer in het ouderlijke huis te blijven en zij besloot dan ook kort en goed om weg te loopen en bij haar oom en tante een onderkomen te vragen. Zij werd als liet ware met open armen ontvangen en er werd dan ook spoedig besloten dat zij er maar voor goed in huis moest blijven. Des avonds zou zij haar goed gaan halen en toen zij bezig was dit in te pakken deed de ontaarde moeder eensklaps de deur van het zolderkamertje op slot, zoodat het meisje on mogelijk op straat kon komen om als gewoonlijk naar den schouwburg te gaan. Toen nam zij het noodlottig besluit uit het raam te springen, met het gevolg dat haar hoofd op den grond te pletter sloeg. Men vond bij haar een briefje met deze weinige maar veelbeteekenende woorden: Mogen mijn oom en tante mij vergeven, alles is de schuld van mijn moeder." De Academie te Berlijn bezit een klasse van ontleed kunde, waar de studenten tweemaal 's weeks les ont vangen in het gereedmaken van anatomische stukken. Er bevindt zich o.a. een stelling, waarop de lijken in rechte houding en met de armen uitgestrekt door middel van haken vastgemaakt worden. Eenige weken geleden bevond zich een student 's avonds laat in de snijkamer alleen en was bezig op een rechtgezet lijk model-studies te maken. Eensklaps raakte een der armen van den haak los, het bovenlijf viel voorover, en de hand van den doode sloeg den jongen student in het aangezicht. Deze slaakte een verschrikkelijke kreet en vluchtte de zaal uit. Het duurde lang eer men hem tot bedaren kon brengen. Dit geval heeft voor den jonkman de ergste gevolgen gehad; weldra was hij ten prooi aan hevige koortsen, waarbij het voorval in de snijkamer hem steeds voor den geest kwam, en eenige dagen geleden is hij gestorven. Italië. Aan de Pol. Gorr. wordt het volgende uit Rome geschrevenToen de heer Depretis aan het ministerie van buitenlandsche zaken optrad, vond hij, dank zij het streven van den heer Mancini, de grootste harte lijkheid in de betrekkingen van Italië met de vreemde mogendheden. Het zal den heer Depretis dus gemak kelijk vallen op dezen weg van verzoening voort te gaan en de vriendschappelijke verstandhouding met de mogendheden voor goed te vestigen. Zijn eerste handeling was, aan cle mogendheden bekend te maken, dat hij besloten is den door zijn voorganger inge slagen weg te vervolgen, en in het bijzonder wilde hij de vrieiidschappelijkste betrekkingen met hetFransche kabinet doen uitkomen. Onmiddellijk is toen een ge- dachtenwisseling met het Fransche kabinet over de quaestie van het Suez-kanaal aangevangen en er bestaat zeer gegronde hoop op een goeden uitslag, welke er toe zal bijdragen, om de goede resultaten der Parijsche conferentie aan te vullen. O uit s clil a n <1. Te Berlijn zal in de maand Augustus het telegraaf- congres gehouden worden. Alle staten zullen, deels door afgevaardigden van de regeeringen, deels door afgevaardigden van de maatschappijen, vertegenwoordigd worden. Ook de natuurkundige wetenschap zal er door uitstekende mannen vertegenwoordigd zijn. Waarschijn lijk zullen dus de wetenschappelijke uitkomsten van het congres niet minder belangrijk worden dan de mogelijke overeenkomsten ter bereiking van nieuwe tarieven en de hervorming der verschillende telegraaf- besturen, ten einde meer eenheid te verkrijgen. Volgens vrij vertrouwbare mededeelingen kan men met zeker heid aannemen, dat Duitscbland ook dezen keer het initiatief zal nemen om met betrekking tot eene verdere verlaging der briefporten en van het telegraaftarief hervormingen voor te stellen, daar de goedkoope tarieven nog steeds het ideaal van het Duitsche rijks- post- en telegraaf-bestuur zijn, en niet ten onrechte. Men gelooft echter, dat deze bemoeiingen van Duitscb land op het congres nu geen noemenswaardige resul taten zullen hebben, daar vele der telegraafstaten niets weten willen van eene verdere verlaging van het tarief. Men kan het ook geenzins loochenen, dat, wanneer ook vele stalen door de verlaging der post en telegrafie-rechten vermeerderde inkomsten uit deze bronnen in het oog hadden en inderdaad verkregen, er ook staten zijn, die door deze verlaging eene zeer beduidende vermindering der ontvangsten geleden hebben, zooals o. a. Rusland. Dit hangt daarmede samen, dat bij die natiën, bij welke het schoolonderwijs nog niet zulk eene hooge trap heeft bereikt, het aantal brieven en telegrammen niet in dezelfde mate toeneemt, als het tarief verminderd wordt. O-root-Brittanje. Onder voorzitterschap van den lord mayor heeft te Londen eene vergadering plaats gehad van de «British and Foreign Anti-Slavery Society", waar de heer Stanley een plan voordroeg om den slavenhandel in Midden-Afrika uit te roeien. Indien, zeide hij, de provincie Bahr Gazelle onder Europeesch gezag stond, dan zou de slavenhandel aan zijne bron kunnen worden afgesneden. Stanley wil langs den Congo den Boven- Nijl trachten te bereiken. Langs den Congo en diens zijtak de Biyerre kan eene expeditie veilig en ge makkelijk naderen tot op 70 Eng. mijlen van de waterscheiding tusschen Congo en Nijl. In het geheel zou er, om den Boven-Nijl te bereiken, over land slechts een afstand van 200 Eng. mijlen moeten worden afgelegd. Dit gedeelte van den tocht zouden beleid en omzichtigheid vorderendoch onoverkomelijke hindernissen ziet Stanley daarin niet. Er zouden vriend schappelijke betrekkingen moeten worden aangeknoopt met de stammen, en stap bij stap zou men de land streek genaken een heerlijk land, volgens Stanley's beschrijving welke voor de Arabische bandieten van Dongola en Berber de jachtgrond is, van welke zij thans nog de slaven wegdrijven. Volgens berichten uit goede bron ontvangen, zijn de troepen van den Emir thans verdeeld als volgt te Herat en tusschen deze stad en Ghorian, ongeveer 10,000 man; in de nabijheid van Zulfikar, 11,000 man met geschut; te Maimema, 6000 man; te Audchui, 8000 mante Cundus, 5000 man. liet overige der troepen bevindt zich te Kaboel en Kandahar. Door het Lagerhuis is zonder stemming bij derde lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij de bepaling woi-dt opgeheven, dat aan kiezers, die geneeskundige hulp van de gemeente ontvangen, het stemrecht ontnomen wordt. Bij tweede lezing is het ontwerp aangenomen om een afzonderlijk minister voor Schotland te benoemen. De heer Bourke deelde mede, dat na den uitslag van het proces der schepenj»Diedrich" en Anna" Engeland bij de Nederlandsche regeering aanvraag had gedaan, of deze stappen wenschte te doen tot het spoedig bijeenkomen eener conferentie omtrent den handel in sterke dranken op de Noordzee. De Nederlandsche regeering had geantwoord, dat zij reeds daartoe stappen gedaan had, en hoopte op eene spoedige bijeenroeping der conferentie. De dood van den mahdi wordt van verschillende zijden bevestigd, zoodat men ook maar geloof aan het gerucht begint te vestigen en men in allerhande beschouwingen treedt over de gevolgen, welke deze verandering voor Egypte zal hebben. Dat de dood van den mahdi een einde zal maken aan de beweging te Soedan, gelooft niemand, maar wel houdt men het er voor, dat het geruimen tijd zal duren, voordat een andere leider in zijn plaats kan optreden. Van den tijd van verademing, welke daardoor aan Egypte wordt gegeven, wenscht de Standard gebruik te maken om een vast plan voor de Engelsche staatkunde in Egypte te bepalen en tevens het dappere garnizoen van Kassala te ontzetten. Servië. De Servische regeering heeft een wetsontwerp inge diend, waarbij de duur van het mandaat voor de vertegenwoordiging wordt verlengd tot zeven of tot tien jaren. Zeker zal door zulk een maatregel de rust in het land bevorderd worden het valt echter niet te ontkennen, dat daardoor tevens de rechten der kiezers worden verkort, wier eenig aandeel aan de regeering tot nu toe in de periodieke verkiezingen voor de vertegen woordiging bestond. Fran k rij k. In het Nijverheidspaleis te Parijs is de tentoon- 1 stelling- der voortbrengselen van den werkman geopend, I welke onderneming zonder eenigen steun der regeering is tot stand gekomen. De minister van koophandel hield eene korte toespraak. Hij zeide onder anderen «Gij hebt mij, mijne heeren, uit naam van het bestuur, bedankt voor mijne komst. Nu ik zie, wat gij verricht hebt, moet ik u wederkeerig dank betuigen. Eere den arbeid; eere aan u allen, nit naam der republiek!'' 13 e l g' i e. Onder het opschrift «België en de Muntconferentie" behandelt de heer Emile Laveleye in de Indépendance de quaestie van België's verplichting om bij ontbinding der Latijnsche Munt-Unie zijn in den vreemde circu- leerend zilvergeld tegen de nominale waarde terug te nemen. «Ongetwijfeld, zegt hij, kan men beweren, dat zoolang de aanmunting van zilver vrij was, ieder, die wilde, van de bevoegdheid daartoe gebruik kon maken, en dat België in dezen geenerlei verantwoor delijkheid op zich kon nemen. In tusschen wie moet, indien de ontmunting van het zilveren standaardgeld een zeker verlies ten gevolge moet hebben, dat verlies lijden? Billijkerwijs het land, dat het heeft uitgegeven. Voor het overige zooals de heer Cernuschi bewezen heeft, indien Belgie weigerde, zijne geldstukken terug te nemen, zou men het die terugzenden door te Brussel waarden en wissels te koopen, en zoo zouden van lieverlede de Belgische vijffrankstukken toch in België wederkeeren. Hetzelfde zou worden verkregen, indien de Fransche Bank en de Fransche staat voortaan weigerden, de Belgische stukken in hare kassen te ontvangen. Deze stukken, ophoudende in Frankrijk gangbaar te zijn, zouden ten onzent a pari worden uitgewisseld tegen het goud, dat naar Frankrijk werd uitgevoerd. Ik geloof daarom, dat Belgie zijne verplich ting moet erkennen om bij ontbinding der Unie zijne zilverstukken in te wisselen, onder beding even wei van een voldoenden termijn, opdat de staat door zijne betalingen binnenslands de stukken van de hand zal kunnen doen, welke hij van zijne vroegere bondgenooten ontvangen zal hebben." Voorts betoogt de heer Laveleye, dat, met het oog op de onzekerheid van den munt- toestand der geheele wereld, de Unie slechts voor zeer korten termijn rnoet worden verlengd, misschien wel van jaar tot jaar. Die onzekerheid, betoogt hij, geldt zoowel van het goud als van het zilver. De waarde van het zilver wordt bedreigd door eene schorsing van de zoogenaamde Bland Bill" in Noord-Amerika. Krachtens deze wet moet de Amerikaansche staat 2 millioen dollars in de maand aan zilvergeld slaan, en nu heeft president Cleveland met aandrang het congres eene schorsing van dezen maatregel aanbevolen, welke, evenzeer door de bimetalisten als door de voorstanders van den enkelen gouden standaard verlangd, waarschijn lijk zal worden aangenomen. De schorsing der zilver aanmunting in Europa na 1873 en de zilververkoop door Duitschland daarna hadden de waarde van het zilver tot 44 stuivers het ons doen dalen, een waarde verlies m. a. w. van een vierde. Daar thans geen enkele staat meer zilver verkoopt, is de waarde wel weer tot 49 of 50 stuivers gestegen, maar tenzij de uitvoer naar Indië snel toeneemt, zal de jaarlijksche aanbieding van 120 millioen fres. aan zilver van Amerika eene nieuwe aanmerkelijke daling veroorzaken. Aan den anderen kant vermindert de productie van het goud jaar op jaar en reeds voorziet men den tijd, waarop alles noodig zal zijn voor de industrie, welke vooral in Amerika en het verre Oosten steeds meer noodig heeft. Met het oog op al deze onzekerheid kunnen, herhaalt de schrijver, de Europeesche staten, welke de munt-unie vormen, zich niet zonder onvoorzichtigheid voor langen tijd verbinden. Het vernieuwde contract met de Engelsche firma Lamport en Holt over het subsidie voor stoomvaart lijnen van Antwerpen naar Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos Ayres is, na eene discussie van vier dagen, door de Kamer goedgekeurd. Dit contract dat van 1876 dateert, heeft, daar de Engelsche firma aan zijne verplichtingen niet voldeed, tot herhaalde klachten aanleiding gegeven. Verleden jaar verklaarde de Kamer zich tegen de vernieuwing. De linkerzijde heeft ook ditmaal het subsidie bestreden, omdat het slechts weinigen voordeel verschafte ten koste hunner con currenten. De minister van financiën verdedigt het contract op grond dat Antwerpen er voordeel van trok en dat overal subsidie aan stoomvaartlijnen werd verleend, waarbij hij zeide, dat «de keus van Vlissingen als aanlegplaats der Duitsche booten de ernstige aandacht der regeering had getrokken." De heer Bara zeide, dat het contract hem zeer verdacht voorkwam de minister moest daarop erkennen, dat de Antwerpsche afgevaardigde Jacobs de advocaat der firma Lamport en Holst was. Spanje. De cholera, zoo werd Donderdag uit Madrid ge telegrafeerd, heerscht nu in 15 provinciën: Albacete, Alicante, Badajoz, Castellon, Cuenca, Jaen, Madrid,

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2