l ltlk/I IS(lj| co KAM. voor het arrondis- sement Zicrikzee. 1885. No. 57. Woensdag 29 Juli. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD u Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 10 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 i-egels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 29 Juli 188 5. Het programma voor het vijfde congres van blinden- onderwijzers is verschenen, 't Wordt te Amsterdam geopend op Maandag 3 Augustus e.k., in een der bovenzalen van het lokaal Krasnapolsky. Den volgenden dag te 10 uur is de eigenlijke plechtige opening in het gebouw voor den Werkenden Stand. Omtrent het middaguur wordt in het Universiteitsgebouw de ten toonstelling van hulpmiddelen bij het blindenonderwijs geopend. Te 3 ure houden de vijf afdeelingen in dat gebouw vergadering. De congresleden worden des avonds door het ge meentebestuur ten stadhuize ontvangen en wonen daarna in het volkspaleis het concert bij, door het orchest van het Parijsche Blinden-Instituut te geven. Woensdag 5 Augustus worden de blinden-inrich- tingen bezocht en in den namiddag is vergadering in het gebouw voor den Werkenden Stand. Des avonds wonen de leden het concert in Artis bij, na, evenals den vorigen dag, te 6 uur bij Krasnapolsky te hebben gemiddagmaald. Donderdag worden de slotvergaderingen gehouden. Des avonds diner te Zandvoort. Vrijdag bezoek aan de Prins Alexander-stichting te Bennekom, middagmaal bij Krasnapolsky en concert in het Paleis voor Volksvlijt door het Parijsche blinden- orchest. Het bestuur van het congres bestaat uit de heeren Schorer en Donders, eere-voorzittersJ. II. Meijer, voorzitter; W. Meeker (Düren); F. H. Lavanchy Clarcke (Parijs); A. C. Wertheim en M. A. Perk, secretaris. Voor eenige dagen is te Dordrecht eene barbiers- vereeniging onder de zinspreuk Onderling Belang" opgericht, zich ten doel stellende, wanneer de om standigheden het vereischen, de werkzaamheden voor elkander kosteloos waar te nemen. In het reglement is o.a. de bepaling opgenomen, dat bij overlijden van leden, aan de naaste betrekkingen uit de kas der vereeniging eene som gelds zal worden uitgekeerd, afhankelijk van het aantal jaren lidmaatschap. Volgens gerucht heeft de heer M. J. Boissevain ontslag genomen als lid der factory van de Nederl. Handelmaatschappij te Batavia. Te Arnhem had iemand eene jonge lijster in eene kooi, doch bemerkende dat de lijster een vrouwtje was, liet hij haar in een der boschjes van het plantsoen in vrijheid. De kooi werd weder op dezelfde plaats gehangen en een ander vogeltje daarin geplaatst. Thans, na verloop van een 14 dagen, doet zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat de in vrijheid gestelde lijster dagelijks haar vermeend recht op de kooi aan den nieuwen bewoner komt betwisten, door telkens tegen de tralies te vliegen en een geschreeuw te doen hooren. Zondag hebben de sociaal-democraten onder de gemeente Wassenaar hun jaarlijksch landelijk feest gehouden. Een 100-tal begaf zich over Voorschoten naar Wassenaar onder het zingen van de Marseillaise. Zij voerden twee opgerolde vaandels mede. Des avonds te 7 ure kwamen zij met de van elders opgekomen aanhangers tot een paar honderd aangegroeid te 's Hage terug en vereenigden zich nog eenige uren in hun lokaal Walhalla. De socialisten uit andere steden vertrokken later naar hunne woonplaatsen. Hendrik Duik had in een slaapstede te Delft verteld, dat hij vroeger had behoord tot de equipage van het in de Chineesche wateren gebleven schip Watergeus", en dat de geheele bemanning van dat vaartuig in handen van Chineesche zeeroovers was gevallen om als slaven te worden verkocht. Naar aanleiding van eene oproeping van den com missaris van politie te Vlaardingen, uit naam der betrekkingen van de schepelingen der «Watergeus" gedaan, is nu gebleken, dat Duik thans in het gasthuis te Delft ziekenoppasser is. Door de politie ondervraagd omtrent de verhalen door hem in Febr. 11. in omloop gebracht, wist hij niet te antwoorden dan dat hij waarschijnlijk «boven zijn bier" was geweest, toen hij vertelde dat hij vroeger zeeman was. Hij had indertijd Z. M. den Koning gediend en was als gepensi- onneerd militair uit Indie teruggekomen. Indien hij al over een koopvaardijschip en zeeroovers had ge sproken, dan had hij slechts wedergegeven wat hij zelf op zijne zwerftochten had hooren vertellen. Indien het waar is, dat het door de Nederlandsche Regeering mede-onderteekend zalmtraktaat de bepaling bevat, dat het zalmvisschen op Zondag in al de Rijn- oeverstaten zal verboden zijn, dan moeten wij onze oude klacht herhalen, dat het beheer onzer buiten- landsche betrekkingen tegenwoordig niet in goede handen is. Het nut en de wenschelijkheid van een gesloten tijd voor de visscherij liggen voor de hand; het is dus natuurlijk, dat bij de regeling der visscherij op eene internationale rivier omtrent dit punt de oeverstaten eene wederzijdsche verbintenis op zich nemen. Maar zoodanige verbintenis ten aanzien van eene gedwongen Zondagsrust voor de visscliers of voor de visschen, is onnoodig, dus schadelijk. Daarbij is hoegenaamd geen internationaal belang betrokken, en het is on geoorloofd den wetgever aan banden te leggen ten opzichte van de binnenlandsche wetgeving, wanneer internationale belangen dat niet vorderen. Of Nederland een Zondagswet hebben wil of niet, en zoo ja, wat het daarin verkiest te bepalen, is eene zaak, die den Nederlandschen wetgever alleen aangaat, en waaromtrent hij niet gebonden mag worden door overeenkomsten met buitenlandsclie Regeeringen. Zweedsche bladen verhalen, dat de zeeman Olaus Holgersson, die op de «Nisero" diende, zich door tusschenkomst van het Zweedsche ministerie van buitenlandsclie zaken tot onze regeering heeft gewend, om voor het doorgestane leed en geleden verlies gedurende tien maanden eene schadevergoeding te vragen van 1800 kronen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Op de oppervlakte van de zon vertoonen zich sinds eenige dagen weder kolossale groepen vlekken. De grootste vlek heeft naar een oppervlakkige meting, eene breedte van 6000 tot 7000 geographische mijlen, bij een lengte van circa 20,000, eene vlakte, op welke ongeveer 50 aardbollen naast elkaar plaats zouden kunnen vinden. Het donkerste deel van deze groep, dat zich thans iets rechts op de zonneschijf bevindt, kan met behulp van een zwart gemaakt glas met het bloote oog beschouwd worden. '1 Aug, a.s. vertrekt de heer Anton Bouman, thans leeraar aan de muziekschool te 's Hertogenbosch, naar New-York, waar hij geëngageerd is als cellist aan de groote Hoogduitsche opera. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Vrijdagmiddag is te Keulen op de Houtmarkt een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. Omtrent half één zijn de twee huizen no. 75 en 77, die door talrijke gezinnen bewoond werden, ingestort. De twee ingestorte huizen zijn de logementen van Lölgen en MöII. In de ingestorte huizen woonden 16 familiën, bestaande uit 60 personen, waarvan slechts 5 of 6 de vlucht hebben kunnen nemen. Te 2 ure 's namiddags waren reeds 13 gewonden naar het gasthuis gebracht. Kwart voor 3 ure waren 30 menschen gered. Tot overmaat van ongeluk, is in het overgebleven deel van een der huizen te 6 ure brand uitgebarsten. De vlammen, die zonder twijfel voortkwamen van een kachel, welke door den toevoer van lucht op nieuw aan het branden was geraakt, sloegen weldra hoog in de lucht. De pompiers en de soldaten hadden nu dub bel werk. Van den eenen kant moest men de vlammen blusschen, van den anderen kant de reddingswerken voortzetten. De waterleiding sprong op twee plaatsen aan stukken en uit een der kelders hoorde men den noodkreet opstijgen: «Helpt, mijn kind verdrinkt." Voor het ontstaan van den brand was de waterleiding afgesloten geweestmen had ze nu weer moeten openen om het vuur te blusschen. Tegen 9 uur 's avonds waren ongeveer 52 personen onder de puinhoopen uit te voorschijn gebracht. Een uur van te voren waren de lijken gevonden van twee meisjes, die op de eerste verdieping hadden gewoond. De moeder der beide meisjes was afwezig, toen de instorting plaats had; de vertwijfeling, waarin zij ge raakte bij den aanblik van hare beide dochters, was onbeschrijfelijk. Een der beide meisjes was verloofd en zou binnenkort in het huwelijk treden. De bruidegom, die in angstige spanning de opruimings-werkzaamheden volgde, ontving na lang wachten de tijding, dat zijne verloofde als lijk en deerlijk verminkt was gevonden. Te 9 uur sloegen plotseling de vlammen weder uit het gedeelte van het achterhuis, dat nog was blijven staan. Een kind van 7 maanden werd eenige oogen- blikken later levend te voorschijn gehaald. Toen men het kind ongedeerd aan de menigte vertoonde, werden luide juichkreten aangeheven. De werkzaamheden werden 's nachts onvermoeid voortgezet; de houding van de brandweer en van de soldaten was bewonderenswaardig. Met groote moeite werd tegen 2 uur het lijk van eene te bed liggende vrouw uit de puinhoopen losgewerkt. Eenige dagen geleden had zij aan een kind het leven geschonken weinige minuten vóór het ongeluk was zij nog door den doctor bezocht. Tegen 4 uur stiet men op het lijk eener 16- a 20jarige vrouw, dat er ontzettend verminkt uitzag de wervelkolom was gebroken. Het verwrongen gelaat van de ongelukkige doet vermoeden, dat zij onder de hevigste smarten den geest heeft gegeven. Tegen 5 uur was men zóóver gevorderd, dat de kelders der ingestorte perceelen konden worden bereikt. Met veel moeite verschaften de wakkere manschappen zich toegang, doch vonden niemand. Van de bewoners werden toen naar gissing nog een 10-tal vermist. Vermoedelijk hebben zich echter verscheidene bezoekers in de restauratie, die in het benedenhuis werd uitge oefend, bevonden, zoodat omtrent het juiste aantal slachtoffers nog weinig valt te zeggen. De toevloed van nieuwsgierigen, den geheelen nacht door, was zóó groot, dat van tijd tot tijd de hulp der waterleiding moest worden ingeroepen, om het omliggende terrein te doen ontruimen. Tegen 7 uur in den ochtend vond men eindelijk het lijk van de vrouw van Lölgenzij zat in gebogen houding, tusschen de trap en eenige blokken puin beklemd. De opruimings-werkzaamheden zijn hoogst gevaarlijk,

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1