Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. „KUNST EN EER". PARKLTJST, uderschap ziet men laar men den zoo nd bij de zal weten r Duitsche bladen - en. Alles gskringen beweging, achter van het Duitsch- nnen ge koesterd, bewijst de omstandigheid, dat op hetzelfde tijdstip, waarop de consul Rolfs Zanzibar verliet, zijn opvolger de reis naar zijn post aanvaardde. Meende men te Berlijn niet, dat een vredelievende oplossing der queastie spoedig is te gemoet te zien, dan zou men zoo veel haast niet hebben gemaakt met het zenden van eene nieuwen consul-generaal. Tot het mogelijk worden van dat optimisme heeft veel bijgedragen het optreden van het nieuwe Kabinet te Londen. Lord Salisbury erlangt nu een goede gelegenheid om te toonen, dat hij gunstig voor Duitschland gezind is. Bat hij het niet aan een vredelievende tusschenkomst te Zanzibar zal laten ontbreken, daaraan twijfelt geen enkel na denkend Duitscher, die den gang der nieuwste historie blijft volgen. Gemeugd Buiteiilandscli Nieuws. Eindelijk heeft Massala, de koning der bij gelegen heid der Antwerpsche tentoonstellingen aldaar ver toevende Congo-negers, zijn dagelijks herhaalden wensch om zijn «blanken broeder" te ontmoeten, vervuld gezien. Op de mededeeling, dat »het opperste hoofd" hen wenschte te ontvangen, hadden de Congo-negers Vrijdag hun galagewaad aangetogen. Massula zelf droeg een hoogen grijzen hoed en een costuum van blauw linnen, zijn tolk Taté had een blauw pak met gouden streepen en knoopende negers droegen roode jassen en broeken; de negerinnen een kleed van wit cachemir, geheel bloote met koperen ringen versierde armen, rood en wit gestreepte kousen en strooien hoeden met het wapen van Antwerpen versierd, allen droegen schoenen, wat hun blijkbaar zeer lastig was. Begeleid door den president van het aardrijkskundig genootschap, kolonel Wauwermans, en den luitenant Valcke, reden zij naar het slot te Laeken. Hier was alles voorbereid om de «nieuwe onderdanen" waardig te ontvangen en hun een goeden indruk te geven van de macht van «het opperste hoofd". Een 200 man sterkte afdeeling der garde-grenadiers stond in gala uniform voor de oranjerie, waarnaast in gelijke sterkte de koninklijke lijfwacht te paard in groot tenue; het regiment jagers stond opgesteld langs den geheelen weg, dien de negers moesten afleggen, en op het slot stond het geheel dienstpersoneel in roode gala livrei; een en ander maakte op de zwarte onder danen een onverweldigen indruk. In de rotonde van den wintertuin was onder hooge palmboomen een troonhemel opgeslagen. Hier wachtte de koning in generaals-uniform, met zijn gezamenlijke adjudanten en hooge hofbeambten, generaal Strauch en de vice- gouverneur van de Congo, Janssens, zoowel als de uit Afrika teruggekeerde officieren, zijn nieuwe onder danen af. Zij werden elk afzonderlijk aan hem voor gesteld en de Koning onderhield zich, met behulp van zijn tolk, geruimen tijd met hem. Koning Massala straalde van geluk; zijn «witte broeder" beviel hem bijzonder. Na afloop der audiëntie liet men hem de oranjerie en den wintertuin zien en bracht hem daarna door de onderaarsche galerijen naar de maar- schalkstent, waar hem aan een rijk met bloemen versierde tafel een keurig maal werd voortgezet. Kolonel Wauwermans en luitenant Valcke zaten mede aan. Het menu bestond uit groote schotels kabeljauw met gestampte boonen, hun lievelingsgerecht, met groote glazen fijne rumdaarop volgde kip met rijst en champagne. Na den maaltijd deden zij -een wandeling door het park en keerden te 5 uur voldaan over hun tocht naar Antwerpen terug. Naar men uit New-York schrijft, zijn de Mormonen, nu de veelwijverij hun zoo bemoeielijkt wordt, er op bedacht naar Mexico uit te wijken en koloniën te stichten in den Staat Sonora. Eene eerste nederzetting moet reeds, niet ver van de zee, bij het plaatsje Cruces gevestigd zijn op van de Yaqui-Indianen gekocht land. Bij gelegenheid van het groote schuttersfeest te Bern kwam aldaar Donderdagavond de menagerie van Bach aan. Deze was nauwelijks in de buurt van het feestterrein opgesteld, toen de kreet weerklonk: «Er is een tijger losInderdaad had een prachtige koningstijger door den bodem van zijn kooi weten te ontsnappen, maar gelukkig had hij zich in plaats van naar buiten te gaan op een der aan den wagen gebonden St. Bernardshonden geworpen, wiens lijk hij bleef bewaken totdat het gelukt-was zijn kooi te halen en hem daar weder in te drijven. Een en ander geschiedde zoo vlug, terwijl de eigenaar der menagerie met zijn zware buks gereed stond om bij de eerste verkeerde beweging vuur te geven, dat het publiek er weinig van bespeurd had. Menigeen, die in de buurt was, moest zich later afvragen of die St. Bernards- liond ditmaal niet zijn leven gered had. Uit New-York wordt het overlijden van generaal Grant bericht. Om te onderzoeken, In hoeveel tijd een spoedver- eischend bevel over een grooten afstand door een ruiter kan worden overgebracht, kreeg (zoo schrijft het Duitsche blad de Sportde wachtmeester Lange van het kurassier-regement, graaf Wrangel, te Königs- berg een brief ter bezorging aan den stafofficier van het le dragonder-regement te Tilsit, met opdracht het uur van zijne aankomst aldaar te doen vaststellen. Wachtm. Lange weegt 175 pond; hem werd toegestaan met muts en «pallasch" op Engelsch zadel te rijden, en een paard uit het escadron te kiezen naar zijn goeddunken. Den terugtocht kon hij naar zijn believen uitvoeren, daar het er slechts op aankwam, in hoeveel tijd hij Tilsit zou bereiken, 's Morgens 4'/2 uur, bij betrokken lucht, den wind in den rug, reed hij af, kwam iy2 uur nam. te Tilsit aan, en overhandigde den brief een kwartier later aan zijn adres. Den afstand van 161/4 Pr. mijlen (122 kilom.) legde hij dus in juist 9 uren af, en het paard was nog zoo flink, dat toen generaal von Hessburg, die toevallig daar aanwezig was, het paard wilde zien, de ruiter ten 7 ure nog in galop voorreed. Den volgenden dag reed hij des morgens te half zes in langzamen draf van Tilsit af en kwam te 10 ure des avonds te Königsberg aan, nadat hij het paard te Labiau nieuw had laten beslaan, daar de ijzers volkomen doorgeloopen waren. Den daarop volgenden dag reed de wachtm. het paard op de parade voor den kroonprins. De hertog van Marlborough heeft onlangs eene daad van galanterie tegenover eene dame zeer duur moeten betalen. Hij bevond zich met eene jonge dame in de oranjerieën van den tuinier Cowles, te Londen, toen de schoone eensklaps met een uitroep van be wondering voor eene groote lilakleurige roos bleef staan. De hertog plukte de roos onmiddellijk en overhandigde die zeer hoffelijk aan zijne geleidster, maar ontving den volgenden morgen eene rekening van den tuinier, waarin de roos op honderdvijftig p. st. (achttienhonderd gulden) was getaxeerd. De hertog weigerde te betalen en werd aangeklaagd; voor den rechter zeide de bloemist: «De roos was de schoonste mijner collectie, ik heb de nuance eerst verkregen na eene reeks proefnemingen, die tien jaren aanhielden misschien gelukt het mij nooit weder, die te verkrijgen." «Het zal er wat toe doen", riep de hertog verbitterd, «of eene roos wat donkerder of wat lichter is. Zou dat honderdvijftig pond moeten kosten?" Nadat door deskundigen was erkend, dat het exemplaar uniek mocht worden genoemd, werd de edelman tot betaling der geëischte som veroordeeld. Hij voegde den rechter verstoord toe: «dat is de ware manier om een arm man galanterie af te leeren." Op het proefveld bij Meppen in Hanover, behoorende aan de groote fabriek van Krupp, wordt thans een stuk geschut onderzocht, dat bestemd is geplaatst te worden in een Italiaansche strandbatterij en wat zijn vormen en vernielenskracht aangaat alles overtreft 't geen vuurwapenen tot heden hebben verricht. Men stelle zich een 40-c.M. kanon voor den geest, welks loop 14ya meter lang is. Het projectiel, een granaat met een kapitale springlading, weegt 1000 kilogram en wordt 15J/2 kilometer ver geworpen. Uit Amster dam zou men derhalve zoo ongeveer Haarlem daar mede kunnen bombardeeren. De lading voor dit stuk geschut bedraagt circa 500 K.G. en daar een granaat van 1000 K.G., voor zien van een stalen punt en springlading, ook nog heel wat geld kost, zijn verscheidene honderden guldens met een schot gemoeid. Het stuk geschut zelf is een extra duur vuurwapen, want alleen de loop weegt 120,400 K.G. en met inbegrip van de overige stukken - zonder affuit - komt het op een zwaarte van 136,000 K.G. aan metaal. Voorloopig heeft de Italiaansche regeering vier dergelijke vuurwapenen bij Krupp besteld. In de ravijn van Frauenbachgraben, aan den voet van den Scheeneberg, een der Alpen van Stiermarken, is het geraamte gevonden van den heer Bamberger, zoon van een vermaard Weener professor van dien naam. De ongelukkige jonkman had verleden jaar Weenen verlaten, om eene Alpenreis te maken, en was sedert spoorloos verdwenen. Een uitstekende glansstijfsel wordt gemaakt door te mengenArabische gom '1 deel, borax 1 deel, glycerine 2y2 deelen, walschot (spermaceti) 1 deel, water 20 deelen, en verder zooveel wijngeest als ter volkomen oplossing dezer bestanddeelen noodig is. Op y4 kilogr. stijfsel worden 3 theelepels van dit mengsel bijgevoegd. De Amerikanen beweren, dat in deze toe voeging het geheim van hunne onverbeterlijke wasch- methode ligt. Door den ingenieur Rouget is een inrichting uit gevonden, ten doel hebbende het blusschen van de straatgaslichten zonder menschelijke hulp. Hij bezigt daartoe saamgeperste lucht. Om achter de identiteit te komen van een wegens diefstal aangehouden persoon, die geen enkele mede deeling wilde doen aan de politie, deed een commis saris van politie te Parijs in de dagbladen het signalement van den gearresteerde opnemen met de bijvoeging, dat zijn lijk in de Morgue was gebracht. Lieden, die uit de beschrijving den persoon herkenden, kwamen naar de Morgue om zich te overtuigen en vonden daar den commissaris, die door den list spoedig achter de waarheid kwam. Op de rivier Clyde, een paar honderd meter beneden Bothwellbridge, staat sedert eenige dagen, ten aan- schouwe van duizenden nieuwsgierigen, die uit Glasgow en naburige plaatsen komen toeloopen, het rivierwater op sommige plaatsen in brand. Sedert eenigen tijd had men opgemerkt, dat er veel gasbellen opborrelden, maar op dat verschijnsel, dat trouwens meer voorkomt, was niet bijzonder acht geslagen, toen de vorige week Donderdag een hengelaar op een ondiepe plek door de rivier loopende, zijn pijp aanstak en de nog brandende lucifer wegwierp. Tot zijn groote verbazing zag hij het water vuur vatten en met een fraaie, gloedrijke vlam branden, die zich allengs uitbreidde, zoodat er telkens nieuwe vlammen bijkwamen, die als vurige tongen het water lekken. Het is nu duidelijk, dat deze vlammen zijn brandend gas, dat zich door spleten in den bodem een weg naar het wateroppervlak had gebaand. Een tenor te Berlijn kwam dezer dagen bij zijn theater-agent, aan wiens behendige wijze van reclame maken hij een groot deel zijner beroemdheid te danken heeft. «Wel mijn waarde heer," zeide hij," kunt ge me nu een der prachtige engagementen verschaffen, waarover gij mij zoo dikwijls hebt gesproken?" «Ja zeker," antwoordde de agent, «ik heb er een voor u in petto." «In Petto?" riep de kunstenaar, «daar ga ik niet heen, dat is me te ver!" Het kantoorpersoneel barstte in daverend gelach uit, en de brave tenor kan zich tot op het huidige oogen- blik maar niet begrijpen waarom de heeren zoo'n verschrikkelijk pleizier hadden. Naar de Riga Zeit. mededeelt, werd dezer dagen een bende brandstichters gearresteerd, die tegen betaling huizen in brand stak, welke tegen brandgevaar waren verzekerd. Men zegt dat een boek gevonden is, waarin de namen voorkomen van hen, die dergelijke opdracht gaven, benevens opgave van de sommen, die tot be looning werden uitgereikt. Deze ontdekking zal van invloed zijn op een groot aantal gevallen van brand, die vroeger plaats vonden en waarvan de assurantie-penningen reeds sedert ge- ruimen tijd zijn uitbetaald. Van 17—24 Jüli 1885. Geboren: Een zoon van Th. F. Wisse en W. P. Hopmans. zoon dochter zoon dochter zoon C. Put en H. Wiltenburg. J. Viergever en J. Leeuw. H. Henning en H. M. Hoppenbrouwer. A. Jongmans en P. Lokker. W. J. Kögeler en P. J. Rijkse. D. Schoenmaker en A. Willemse. Overleden: P. Tuijtel, 71 j., man van R. Vooren. K. den Dekker, 23 j., ongeh. z. I. Willemsen, 18 d., z. Als levenloos aangegeven: Een dochter van M. R. Jongmans en C. D. Breugelmans. op Dinsdag 38 Juli 1.885 9 's avonds 8 uur.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3