Buitenland. Wij ontvingen het programma van de Rijks-land bouwschool te Wageningen voor het onderwijs van het leerjaar 4885—86, bevattende: Personeel; Algemeene opmerkingen over de inrichtingen der school; eischen van toelating; lijst der les-urenlijst der te gebruiken boeken enz. omschrijving van het onderwijs voor de afdeelingen A en B en de afd. H. B. S.bijzondere curcus voor houtteelt; aanschouwelijk landbouw-onderwijs, excursiën; huishoudelijk reglementhuisvesting van leerlingen, bedrag en invordering van het schoolgeldoverzicht van het schooljaar 488485mededeelingen van algemeenen aard. Men schrijft: Dat het den Minister van Binnenlandsche Zaken ernst wordt met het afschaffen en inkrimpen van de Rijks-normaallessen, begint hoe langer hoe duidelijker te worden. Zoo ontving dezer dagen de directeur dier lessen te Ameide een aanschrijving, dat met 4 Augustus a.s. de voorbereidende klasse aldaar wordt gesloten. Volgens het Hbld. is het volstrekt nog niet zeker dat Vlissingen is gekozen als het Nederlandsche uit gangspunt van den Norddeuischen Lloyd. Nog steeds wordt grondig onderzocht welke haven de beste gelegenheid biedt aan de Duitsche stoomschepen. »Wij vernemen dan ook aldus gaat het Hbld. voort dat eenige Amsterdamsche firma's, aan wier hoofd de Naamlooze Vennootschap «Handelskade" staat, aan de Norddeutsche Lloyd een aanbod gedaan hebben, dat zeer voordeelige bepalingen bevat omtrent de behandeling der Duitsche schepen, het lossen en laden der goederen en de scheepsvrachten van en naar Duitschland, ten einde het aandoen van onze haven door de Duitsche stoomschepen te verkrijgen. «Als gunstig voorteeken mag misschien worden aangemerkt, dat de algemeen bekende dr. Stephan, postmeester-generaal te Berlijn incognito vier dagen in onze stad geweest is, om al onze handelsinrichtingen nauwkeurig in oogenschouw te nemen. «Onbegrijpelijk is het, dat vele Amsterdammers, naar het schijnt, niet beseffen van hoeveel belang het voor onze stad zou zijn, indien de Duitsche schepen onze haven aandeden." Aan berichten uit Oost-Indië, loopende tot 46 Juni, ontleenen wij het volgende De Atjehsche correspondent van het Soerb. Hbl. geeft het volgende resumé van de nieuwe orders ten gevolge van den overval van 'de patrouille Nijland op 46 Mei 1.1. De bepalingen omtrent het dragen van wapenen door de Atjehers zijn weder verscherpt geworden. Zoo moet elk Atjeher, die in het niet gerechtigd bezit van een wapen bevonden wordt, onmiddellijk worden neêrgeschoten. Van buiten de linie komende, moeten nu ook de vrouwen zich van een dagpas voorzien, doch hoe haar te onderscheiden van de dames, die binnen de postenketen wonen en geen briefje noodig hebben? De kampongs van Merasa mogen door onze patrouilles niet meer gevisiteerd wordenToekoe Neq zelf zal daar wel voor de veiligheid zorgentoevallig is daar juist in de laatste dagen veel vreemd volk waargenomen door de patrouille-commandanten. Zoowel bij liet binnenkomen als bij het verlaten der linie moet elk Atjeher zich bij een der hoofdposten aan melden, om de kans te ontgaan van te worden neêr geschoten. De binnen de linie wonende Atjehers zijn aan hetzelfde gevaar blootgesteld, wanneer zij tusschen het avond- en morgenschot hunne kampongs verlaten. Tusschen zonsondergang en opgang mag geen Atjeher zich binnen onze vestingen bevinden. Eindelijk zullen kampongs, die roovers, veedieven, dan wel ander kwaad volk herbergen, begunstigen of daarmede heulen, solidair aansprakelijk gesteld en geheel en al ont wapend worden. Naar wij vernemen, zal de reparatie aan Z. M. stoom schip «Leeuwarden", dat indertijd op de kust van Telok Semawe aan den grond heeft gezeten, ruim 2 ton kosten. Daar het schip reeds 20 jaar oud is, en men huivert zulk eene groote som aan dezen ouden bodem ten koste te leggen, heeft men in Nederland om bevelen gevraagd. De mijn-ingenieur Fennema heeft gerapporteerd over zijn bezoek aan de beide werkzame vulkanen in het oostelijk gedeelte van Java. De Smeroe en de oostelijker Lamongan zijn in observatie geweest. Laatstgenoemde werkt heviger dan de eerste, op wier helling de koffie-onderneming Kali-bening verwoest werd. Uit de Lamongan vloeit meer vloeibare lava. Junghuhn be weerde indertijd - en men heeft het sedert op zijn gezag naverteld - dat de vulkanen op Java geen vloeibare stoffen uitwerpen. Dit blijkt onjuist. Doch de lage hellingen van de Lamongan zijn niet door den landbouw in beslag genomen, zooals op de Smeroe. Twee weken geleden werd in de desa Doekoch Temogo, onderdistrict Koendoeren, Blora, een kind, genaamd Djemboot, oud 43 jaren, dat bezig was in het sawahveld naast het bosch een karbouw te weiden, door een koningstijger aangevallen en naar het dichtbij gelegen glagaveld gesleept. Een van zijn makkertjes die het zag, schreeuwde om hulp, en liep naar den assis tent wedono, die spoedig en gewapend met een dubbel loops-geweer naar de plek ging waar zich de tijger ophield. Toen hij aldaar aankwam, was het dier reeds door het geschreeuw gevlucht, het kind doodelijk ge wond achterlatende. Djemboot heeft meer dan 43 litteekens van de nagels van den tijger op zijn lichaam. De assistent wedono Mas Karto Ilamisastro heeft den volgenden morgen eene drijfjacht gehouden, maar het gelukte hem niet den tijger te dooden. Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Men meldt uit Provins (Seine-et-Marne)eene vrouw van Sepveilles heeft hare drie kinderen, een zoontje van 7 jaar, een meisje van 5 jaar en een ander van 40 maanden oud, in de rivier verdronken en is daarna zelf in het water gesprongen. De vier lijken werden eenige uren later opgevischt. Men denkt, dat die vrouw zinneloos was. Uit Milaan wordt eene verschrikkelijke gebeurtenis gemeld, waarvan nadere bijzonderheden nog ontbreken. Een inwoner dier stad is aangehouden, onder de beschuldiging van diefstal van kinderen. Hij zou bekend hebben, niet alleen kinderen gestolen, maar ook op gegeten te hebben, omdat hij geen ander voedsel had. Men leest in Depere-StandcirdCharles A. Bud- densiek, de bouwmeester van New-York, waar een achttal dooi- hem opgerichte gebouwen zijn ingestort, is tot tien jaren opsluiting veroordeeld. Ilij is schuldig bevonden, de bestekken der gebouwen niet te hebben gevolgd en de gebouwen zwak te hebben gemaakt, om zich meer winst te verzekeren. Het gevolg was dat zij instortten en een aantal personen het leven er bij inschoten. Men telegrafeert uit Philadelphia, dat een ver schrikkelijke brand te Washington het huis vernield heeft, waarin de bureelen zich bevonden van de dag bladen de Washington Postde Washington Natio nal Republican, de Washington Critique en de Gazette du Dimanche, alsook de bureelen van eene maatschappij van electrisch licht. De schade beloopt 450,000 dollars. Tengevolge van dien brand gingen de electrische lampen, die de stad verlichtten, uit, en verscheiden straten werden in de diepste duisternis gedompeld. Frankrij li- Spoedig zal in het Seine-departement een senator gekozen moeten worden ter vervanging van wijlen Victor Hugo. Door het radicale kiescomité waren de stemgerechtigden opgeroepen tot eene vergadering, die in het stadhuis te Parijs gehouden is, ter vast stelling van het programma, waaraan de candidaat zich behoort te onderwerpen. Op dit programma komen o. a. de volgende punten voorafschaffing van den Senaat; herziening van de geheele Grondwet door een met toepassing van het algemeen stemrecht gekozen constituante; verkiezing van de leden der rechterlijke macht; ondergeschiktheid van het uitvoerend bewind aan de wetgevende macht; gemeentelijke autonomie voor Parijs. De heer Ferdinand de Lesseps, wien de candidatuur was aangeboden, heeft ze geweigerd, en nu wordt aanbevolen de heer S.ongeon, gewezen voor zitter van den Parijschen gemeenteraad. Hij heeft zich bereid verklaard als kampioen voor het radicale programma op te treden in den Senaat. In Tunis hebben de inboorlingen dit jaar voor de eerste maal deelgenomen aan de nationale Fransche feestviering van 44 Juli, - een feit, waarop door de Débats, tegenover de aanvallen, waaraan het bestuur in Tunis in den laatsten tijd blootstond, met vol doening wordt gewezen. Om eene voorspoedige ont- wikkelijk van Tunis niet te benadeelen, dient men - volgens genoemd blad - den resident Campon en zijn beheer in bescherming te nemen. Het best geschiedt dit door aanhaling van cijfers omtrent den financiëelen toestand. Bij de aanvaarding van het protectoraat bedroeg het budget 44 millioen, met een tekort van 4 millioenthans bedraagt het 20 millioen, terwijl het tekort niet alleen is verdwenen, maar zelfs eenige belastingen zijn ingetrokken. Deze cijfers bewijzen, zoowel voor hen, die in Tnnesische aangelegenheden bij voorkeur in troebel water visschen, alsook voor degenen, die eene algeheele inlijving van het land verlangen, dat de ingeslagen weg de juiste is. Men dient bijgevolg de methode van Cambon, die de ont wikkeling der Engelsche koloniën tot voorbeeld ge nomen heeft, in de hand te werken; alsdan zal Tunis bij eene zekere mate van zelfstandigheid zich steeds meer ontwikkelen, terwijl de rijkdom van het land gestadig zal toenemen zonder afbreuk te doen aan de verhouding tot het moederland. Het stoomschip «Bayard", dat het stoffelijk overschot van admiraal Courbet naar Frankrijk overbrengt, kan den 8 of 9 Augustus te Toulon worden verwacht. De maritieme prefect van Toulon heeft den minister van marine zijne zienswijze medegedeeld omtrent de wijze waarop de ontscheping en het vei'voer van het lijk van Frankrijk's beroemden vlootvoogd zal plaats hebben. In het arsenaal zal eene reusachtige katafalk worden opgericht, waarop de lijkkist zal worden neergezet. Vervolgens zal eene mis worden uitgesproken dooi den schëepsprediker bij de marine; daarna zullen de gebruikelijke militaire honneurs volgen, terwijl het vervoer naar het station zal geschieden tusschen eene dubbele rij van soldaten en mariniers. Oosteni'ij k. De Pol. Corr. behelst brieven uit Londen en Peters- burg, waarin wordt gezegd, dat in politieke kringen de vooruitzichten niet bijzondei- gunstig voor den vrede worden geacht. Uit Londen wordt geschreven, dat de heer de Lessar aan ieder, die het maar wil hooren, vertelt, dat het bezit van Herat voor Rusland nood zakelijk is en dat de bezetting der stad geen grond tot klachten veel minder tot een oorlog zou kunnen geven. Sommigen vreezen daarom, dat de Russen Herat bij verrassing zullen nemen, voor dat de Engel- schen het kunnen versterken. Uit Petersburg wordt geschreven, dat Rusland aan Engeland het recht ont zegt den emir van Afghanistan bepaalde plaatsen op zijn noordergrens te beloven. Met hetzelfde recht zou Rusland het aan de zuidergrens kunnen doen. Men gelooft niet, dat Bismarck zijn invloed ten gunste van het Tory-kabinet zal gebruiken. Bismarck is te voor zichtig, om zich te verbinden tegenover het Engelsche kabinet, voordat de verkiezingen in Engeland zijn afgeloopen. De geruchten over een Engelsch-Russische schikking worden beschouwd als verkiezingsmanoeuvres der tories. Bismarck zal misschien beleefd zijn tegen het Engelsche kabinet, om zich een vriend te ver zekeren, als Rusland hem wil dwarsboomen, maar zoolang het dit niet doet, zal hij op de hand van Rusland zijn. JEng-eland. De Times meent, dat, indien Rusland bezield is met de vredelievende gevoelens, die door zijn organen worden uitgedrukt, het den tegenwoordigen gevaar lijken toestand niet behoorde te verlengen. Het zijn waarschijnlijk de Russische officieren aan de Afghaansche grenzen, die uit persoonlijke eerzucht op den afstand van Zoelfikar aandringen. Het Russische gouvernement heeft er geen belang bij, den afstand van een paar vierk. mijlen te verlangen, want dat stukje grond kan nergens voor dienen, tenzij een aanval op Herat wordt beoogd en ook zonder zijn bezit zouden de Russen die stad kunnen aanvallen. Bespottelijk, te meenen dat men met vijf millioen pd. st. 00,000 Iersche pachters tot grondeigenaars zou kunnen maken. Het zou, meende hij, neerkomen op een soort van subsidie aan de 4200 met bankroet bedreigde Iersche land- heeren, een appeltje voor hunne dorst, en de wet moest dan eigenlijk volgens hem heeten: wet tot ondersteuning dei- Iersche landheeren. Hij hoopte, dat de Ieren zich niet in dien strik zouden laten vangen. On.it sohl a n d Een opvolger voor den overleden stadhouder van Elzas-Lotharingen, vrijheer Von Manteuffel, heeft men eindelijk gevonden in den Duitschen gezant te Parijs, vorst Hohenlohe-Schillingsfürst. De officiëele benoeming zal echter om verschillende redenen tot den herfst uitgesteld worden. Aangezien vorst Hohenlohe nooit met een militairen post belast is geweest, zal het opperbevel over het Elzas-Lotharingsche (4 5e) legerkorps van het ambt van stadhouder gescheiden moeten worden. Men gelooft, dat generaal Von Heuduck, die voorloopig met dit commando belast is, definitief het opperbevelhebberschap zal opgedragen worden. De keuze voor het te vervullen stadhouderschap wordt zeer geroemd, doch met leedwezen ziet men vorst Hohenlohe uit Parijs vertrekken, daar men moeielijk iemand zal kunnen vinden, die den zoo moeielijken post van gezant van Duitschland bij de Fransche Republiek op -zoo waardige wijze zal weten te vervullen als hij. De geruchten nopens een demonstratie der Duitsche vloot voor Zanzibar moeten - zegt een der bladen - met groote behoedzaamheid worden opgenomen. Alles is nog slechts een vermoeden. In de regeeringsknngen te Berlijn gelooft men dat de bedoelde vlootbeweging, welker gevolgen niet zouden zijn te overzien, achter wege zal kunnen blijven en dat de oplossing van het geschil tusschen den sultan van Zanzibar en Duitsch land alsnog langs vredelievenden weg zal kunnen ge schieden. Dat die verwachting ernstig wordt gekoesterd,

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2