ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 54. Zaterdag IS Juli. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Jhr. Mr. W. A. DE JONGE. Mr. H. YAN MANEN. G. A. DE LOOZE. Dr. H.K GOEMANS. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. JLAKENMAN. Bij de verkiezing' van 4 leden voor den Gemeenteraad op Dins dag 21 Juli a.s., bevelen wij den Kiezers dringend aan hunne stem uit te brengen op de aftredende ledende Heeren Binnenland. ZIERIKZEE, '17 Juli 188 5. De liberale kiesvereeniging alhier heeft in hare vergadering van Woensdag '15 Juli 1.1. tot candidaten gesteld voor leden van den Gemeenteraad, de aftredende leden, de Heeren Jhr. Mr. W. A. de Jonge, Mr. H. van Manen, G. A. de Looze en Dr. H.k Goernans. Te Breda is gekozen tot lid van de Tweede Kamer de heer Mr. J. van den Biessen met '1747 stemmen van de 2024 stemmen. De heer Mr. W. Boers had 221 stemmen. De bezwaren, waarovei de stoomvaart-maatschappij «Nederland" klaagt, met betrekking tot de havenplaats Marseille, en die haar, zoo er niet aan wordt tegemoet gekomen, zouden nopen de haven te verlaten, en voortaan met hare stoomschepen eene Italiaansche haven in de Middellandsche Zee aan te doen, zijn, naar het Hbl. verneemt, de volgende: De havengelden zijn in Marseille zeer hoog en worden geheven over de gemeten tonnen. Zoodra een der mailschepen ééne collo-lading lost of laadt, vervalt het in dat havenrecht, dat ongeveer 1100 bedraagt. Dit is een groote belemmering om vracht aan te nemen voor Marseille, daar slechts zeldzaam voor één schip zoo groote partijen worden aangeboden, dat men deze buitensporige heffing over eene belangrijke lading kan omslaan. Men wenscht daarom, dat de haven rechten zullen worden berekend naar de hoeveelheid verwerkte goederen, in plaats van met de officiëele tonnemaat van het schip. Voorts is de opheffing verzocht van eene ernstige grief tegen de wijze waarop de Fransche consuls in Nederlandsch-Indië het »viseeren" der Nederlandsch- Indische gezondheidspassen waarnemen. Deze veroor loven zich namelijk kantteekeningen op de verklaringen der Nederlandsche ambtenaren, welke een zonderling effect maken op de officiëele documenten. De Italiaansche haven, die in aanmerking komt als aanlegplaats, schijnt Genua te zijn. Die haven is in den laatsten tijd belangrijk verbeterd. Ook is het verwerken der lading er 50 pet. goedkooper dan te Marseille. Naar het D. v. Z. H. verneemt, liggen op de politie- bureaux de Rotterdam meer dan 500 hoeden en petten, die dezer dagen bij de plaats gehad hebbende ongere geldheden op de straat zijn gevonden. Er bestaat weinig animo om zijn hoofddeksel te gaan opeischen. De algemeene vergadering der Oost-Afrikaansche Compagnie is Dinsdag te Rotterdam gehouden. De maatschappij heeft in het afgeloopen jaar met hoogst ongunstige omstandigheden te kampen gehad. Toch is nog eene winst gemaakt van 35,212,20, waarvan 24,000 ter verdeeling, onder de aandeelhouders beschikbaar blijft, zijnde 6 pCt. of '15 per aandeel, betaalbaar van af 15 Juli j.l. De liefhebberij voor fijne late tulpen, die in het begin der zeventiende eeuw aanleiding gaf tot den bekenden windhandel in tulpen, is ook in latere tijden op meer bescheidene wijze hier en daar in stand gebleven. In het bijzonder was dit het geval in sommige plaatsen van België en het noorden van Frankrijk, en Rijssel kon toen als het middelpunt dier beweging op tuinbouwgebied beschouwd worden. Men kweekte er vooral de late tulpen met witten grond, de zoogenaamde Violettes en Roses, en maakte er bijzonder zijn werk van tulpen te zaaien, om uit de gewonnen Eenkleuren of Baguettes, door verandering nieuwe verscheidenheden te bekomen. Die liefhebberij bloeide in de; eerste helft dezer eeuw. Van het jaar '1830 af werd vanwege de tuin- bouw-maatschappij van het noordelijk departement van Frankrijk jaarlijks door een commissie een bezoek ge bracht aan de tulpenpronkbakken der verschillende liefhebbers en daaromtrent in het tijdschrift der maatschappij verslag gedaan. Gedurende een reeks van jaren is men daarmede voortgegaan, totdat de liefhebberij voor deze bloemen j ook minder werd en vele der beste verzamelingen openlijk verkocht en verspreid werden. In de dagen j van den bloei dier liefhebberij werden de minste dier 1 tulpen verkocht het stuk voor frs. '10 en frs. 20, terwijl de prijzen voor de beste soorten tot frs. 100 I a frs. 150 het stuk klommen. Tot de beste verzamelingen van dien tijd behoorde die van den heer Tripier, die op de onderlinge con coursen der liefhebbers vaak de overwinning behaalde. Deze verzameling werd later het eigendom van den schoonzoon van den heer Tripier, den heer Jules Leng- lart, die ze met zijn eigene uitmuntende verzameling vereenigde. Deze tulpenliefhebber heeft de weten schappelijke kweeking dier late fijne tulpen tot nu toe voortgezet en, terwijl alle andere verzamelingen van eenig belang te niet gingen, de zijne met een zorg en een volharding in stand gehouden als zeld zaam worden aangetroffen, zoodat men in haar nog vereenigd vindt het beste, wat in die streken op dit gebied ooit werd gevonden. Na haar gedurende 35 jaren te hebben verzorgd, wenschte de heer Lenglart zich van deze verzameling te ontdoen, en zij is nu in haar geheel met al het daarbij behoorend materiëel overgegaan in het bezit van de firma E. II. Krelage en Zoon te Haarlem, bij welke zij per tapissière dezer dagen in goeden staat uit Rijssel is ontvangen. Men zal dus nu te Haarlem in het vervolg mede deze bijzondere richting der tulpenliefhebberij kunnen in oogenschouw nemen. De liefhebbers toch te Rijssel waren minder gesteld op de bijzonder zoogenaamde ragfijne tulpen, van welke de kleur alleen in fijne randen was teruggedrongen, om het witte grondveld der tulpenbloem te vergrooten, maar zochten bij voor keur grootbloemige tulpen met schitterende kleur- schakeeringen, zooals die van ouds vooral door de bloemschilders als modellen hunner kunstgewrochten begeerd waren. De firma E. H. Krelage en Zoon heeft het voor nemen deze verzameling geheel afzonderlijk in een pronkbak in het aanstaande voorjaar tentoon te stellen nevens de beide groote pronkbakken der firma, zooals die in Mei 1.1. werden ter bezichtiging gesteld. Men zal op die wijze het contrast der beide verzamelingen zeer goed kunnen waarnemen. Tot de collectie Lenglart behoort ook een uitge breide verzameling Eenkleuren of Baguettes van de schitterendste kleuren en beste vormen, die voor het winnen van nieuwigheden voor het vervolg de beste verwachtingen geeft. Mede ging het geheele archief omtrent den Rijsselschen tulpenhandel, door den heer Lenglart met veel zorg bijgehouden, over in den eigendom der genoemde firma, zoodat ook de bronnen van deze belangrijke episode in de geschiedenis van den tuinbouw voor Haarlem zijn verkregen. Aan het Panopticum te Amsterdam wordt het vervaardigen der wassen beelden, vroeger het werk van Duitschers, tegenwoordig geheel door Hollandsche werklieden verricht, die hunnen meesters de kunst nauwkeurig afgekeken hebben, ja hen misschien over treffen. Een proefstuk van dit werk is eene groep van 25 personen, levensgroot en in de meest verschillende houdingen gesteld. Het verbeeldt een tafereel op de vroegere Amsterdamsche Botermarkt (thans Rembrands plein), dus in de onmiddellijke nabuurschap van het Panopticum-gebouw. Als achtergrond dient een gezicht in de Reguliers-breestraat, met den Munttoren in 't verschiet. Middelpunt der groep is een kiezentrekker, die den volke zegevierend het voorwerp voorhoudt, dat hij aan den mond van een naast hem op een stoel neergezegen jonkman ontrukt heeft. Staroogende gaapt de menigte het kunststuk aan. Stalletjes met boter en kaas, of met katoentjes, orgeldraaiers en andere bijgroepen vullen het hoofd-tafereel aan. Naar men verneemt, zou door de Pruisische regeering de vrije invoer van Nederlandsch fokvee uit Nederland met ingang van 20 Juli a.s. weder worden toegestaan. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Uit Grave wordt aan het Handelsbl. het volgende geschreven Nog niet lang geleden had men op een nacht het bordje eener maatschappij gestolen, eenige gootpijpen stuk gesneden, het bordje der Rijks-postspaarbank van den muur van het postkantoor afgerukt, enz. In den nacht van Zondag op Maandag is het hier nog erger toegegaan. Bij een achtbaar ingezetene, gepensionneerd kapitein, hebben eenige baldadigen eene groote ijzeren leuning met de steenen, waarop zij bevestigd was, uiteengerukt en op straat geworpen op eene andere plaats een ijzeren staketsel verwrongen, bij anderen hebben ze banken vernield, ramen opge schoven en nog andere straatschenderijen gepleegd. Het is te hopen, dat thans na flink en degelijk onderzoek der politie en der marechaussée de rustverstoorders eens hun loon zullen krijgen voor hun daden. Eene gehuwde vrouw van oven dertig jaren te De Leek werd Zaterdag dood te bed gevonden. Naast haar lag de jeneverflesch, die haar vermoord had. Men verhaalt, dat zij dien dag niet minder dan 22 maatjes naar binnen sloeg. Een jongen van 12 jaren te Amsterdam bood gister aan eenige kruiers op het plein van het Centraalstation een briefje van de. bank van leening aan voor tien cent. De politie aan het station, hiervan onderricht, stelde een onderzoek in, en kreeg van den jongen ten antwoord, dat hij dat briefje gevonden had op den Haarlemmerdijk. De jongen werd echter mede genomen naar het bureau aan de Oudebrugsteeg, en onderweg bekende hij, dat hij van zijne moeder had ontvreemd twee gouden slootjes met kettinkjes, en deze in de bank van leening had gebracht, om daarop 2.50 te krijgen. Dit geld had hij grootendeels versnoept. De veelbelovende jongen is aan zijne ouders terug gegeven, als vallende dit feit niet onder het bereik der strafwet. L. D., verdacht van diefstal uit de kazerne in Den Haag en die, toen hij ontdekt was, poogde zich van het leven te berooven en zich ernstige wonden toebracht, is daaraan bezweken.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1