Burgerlijke Stand te Zierikzee. "vergadering Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee, ÖMHET GELEERDE FRANSCH L'ILLUSTRATION EUROPÉENNE. bezoek te |'il van het lies van den louden, die lalingen van bic aan het ponlijke re pt algemeen herstellen de demo- lijk maken. allen grootc jj Antwerpen |nde maand vreemde - 1 de nieuwe lijd, waarbij les middags jlen koning, met zijne Joburg met It Belgische pld worden. de burge- den koning optocht te ie vatten zal. ian het 50- Jijk met de lint den 16 dagen vroe- gres, dat 8 12 Aug. aan lerige dagen Irpen, Luik, lelie optocht gehouden jkelijkheids- diner, dat [en nieuwen St. James, en dat ook Irgyll, lord en andere pp den toost Amerika en [-Brittannië, de tegen- Engeland en fenis die wij fels zeer ge- Wij hebben lénzelfde ras Lmaar thans nderen band feekenis niet dit is dc |ce taal, die omdat zij hrgerlijke en beteekenis bhn Bright, rus Field in lelde in zijne ■ijen handel, ijke uitbrei- varen alleen landen toe- reusachtige nel danken, en in stand 3e te dienen, vrede als de het voor de wieven af te ander elkaar voor koning, n, die naden Ik durf de eken van de dag, name- den vrijen Bathorclc aan g beschouwd iken van een woe Vremia bedoelingen, ihimping van ['handelingen Gemengd nnitenlnndsch Nieuws. Amet'ikaansche bladen verhalen, dat miss Roza Eli zabeth Cleveland, de zuster van den president der Vereenigcle Staten, weigert zich voortaan te belasten met het waarnemen der honneurs in het Witte Huis. Zij had gehoopt, evenals mrs. Hayes, de vrouw van een der vorige presidenten, om al wat naar wijn en spiritualiën zweemde, aldaar in den ban te doen. Cleveland weigerde echter zijn zuster op dien weg te volgen en bedong dat er althans op officiëele diners wijn zou geschonken mogen worden. Dit ging een poosje goed, doch toen miss Cleveland bespeurde, dat haar broeder in zijn particuliere vertrekken eveneens wijn schonk, achtte zij zich beleedigd en vertrok. Van Cleveland's voorgenomen huwelijk hoort men niets meer. Misschien dat die zaak nu weder aan de orde komt. Uit Hamburg zijn twee politie-beambten naar Londen vertrokken om daar geconfronteerd te worden met een persoon, die men vermoedt een der daders te zijn van den diefstal van 200000 mark, welke onlangs in de Bank te Hamburg is gepleegd. De werkstaking der metselaars te Berlijn houdt nog aan en hunne eischen blijven dezelfde, hoewel voor enkele groote werken metselaars uit andere oorden des Rijks ontboden zijn. In het laatst der vorige week waren eenige bazen verschenen in eenc vergadering van de »loon-commissie" der werklieden, en na breed voerige discussiën hebben een tiental bazen beloofd, eene vergadering van alle Berlijnsche bazen te zullen bijeenroepen, ten einde met de werklieden - die een halven mark (30 ets.) per uur voor iedereen eischen, maai' blijkbaar geneigd waren van dien eisch iets te laten vallen - in nadere onderhandelingen te treden. Te Krochlendorf, het landgoed van graaf Arnim, den zwager van vorst Bismarck, is het huwelijk vol trokken van zijne dochter met graaf Wilhelm, den tweeden zoon van den Rijks-kanselier. Een te New-York verschijnend blad deelt het vol gende omtrent een openbaar examen mede, dat in het instituut voor jonge dames van den heer Vassar te Pough Keepsie werd gehouden. De groote zalen van het gebouw waren stampvol met overgelukkige ouders, tantes, bloedverwanten en bekenden, die gekomen waren om getuigen te zijn van de triomfen op geleerd terrein, door hunne lieve lingen te behalen. De kweelielingen, er waren ver scheidene honderden, zagen er door haar snoeperige toiletjes die met zijde, atlas en fluweel prijkten, door het schitteren van goud en edelgesteenten, maai' meer nog door het bekoorlijke harer frissche jeugd, aller aardigst uit, en men zoude gewaand hebben een bloemenperk in Meimaand te aanschouwen. De heer Vassar verwaarloost dan ook ter willo der intellectueele ontwikkeling zijner kweekelingen, in geenen deele de lichamelijke behoeften en het bloeiend en gezond uitzicht en ook het grootboek van den administrateur, dat ter inzage was gelegd, bewijst zulks op overtuigende wijze. Het boek toonde aan dat in het vorige jaar in 't instituut het volgende was gebruikt: 94,4-85 ponden versch vleesch, 2380 ponden gevogelte, 3395 ponden visch, 7 vaten makreelen, 30,000 oesters, '100,000 quart (een quart is ruim een liter) melk, 14,000 ponden boter, 22,000 ponden suiker, 15,000 bananen, 16,000 sina's-appelen, 400 kistjes sardines, 576 kistjes bonbons, 690 ponden zoetigheden enz. enz. Aan de geestes-producten, die ten beste werden gegeven, kon men dan ook ontwaren dat de lichame lijke voeding niets te wenschen had overgelaten verscheidene onderwerpen werden behandeld, die zeer vreemd uit de rozenmondjes van jonge dames klonken. Er werd bijv. over politiek gesproken, en eene kweeke- linge betoogde de wenschelijkheid »dat de president door het congres gekozen werd", terwijl eene andere aan directe keuze door het volk" de voorkeur gaf. Eene der spreeksters sprak over «het kenmerkende der moderne wetenschap", een andere behandelde »de ridders der 19e eeuw" en eene derde had het zelfs over »het intellectueele element in de getuigenis", terwijl twee jeugdige geleerde dames over »staat en individa" disputeerden. Welk nut dergelijke onderwerpen voor aanstaande practische vrouwen en moeders hebben, is voor het New-Yorksche blad niet recht duidelijk. Meer in den geest er van was de laatste voordracht: De scholierster in het practisch leven"daarin werd de hooge waarde eener door en door degelijke ontwikkeling, ook voor het vrouwelijk geslacht, voor alle omstandigheden des levens, op zoo overtuigende wijze aangetoond, dat men, toen het vertoog uit was, het diepste medelijden had ,met alle jonge dames, die toen zij hare ouders kozen niet onmiddellijk als voorwaarde hadden gesteld, dat zij haro opleiding in het instituut van den heer Vassar moesten ontvangen. Parijs verkeert tegenwoordig in een vrij ongunstigen toestand, die zich sedert het begin dezes jaars reeds doet gevoelen. Te rekenen van lo. Januari jl. tot het einde van Mei is de bevolking in die vijf maanden met ruim 10.000 personen verminderd, volgens de officiëele opgaven door de poltie verstrekt. De oorzaak hiervan behoort, naar hare mededeelingen, hoofdzakelijk te worden gezocht in het aantal werklieden, voornamelijk timmerlieden, metselaars, enz., die in het bouwvak vroeger werkzaam waren en in dit jaar geen arbeid kunnen vinden, zoodat ze terugkeeren naar de depar tementen, waaruit zij herkomstig zijn. Hoe drukkend op dit gebied de toestand is, Iaat zich onder anderen hiernaar afmeten. In den regel nog worden aangenomen, dat, in de lente 3000 a 5000 handwerkslieden jaar in jaar uit naar Parijs trekken om aldaar in het bouwvak arbeid te zoeken, 't Zijn meerendeels vreem delingen uit België, Duitsch-Lotharingen, Luxemburg en Italiëook Frankrijk en wel voornamelijk een zeker gedeelte van het land, namelijk le Limousin, levert zijn contingent. Tengevolge van de heerschende crisis in het bouwvak en dc algemeene lusteloosheid in alle vakken van handel en bedrijf, is die gansche schaar van tijdelijke bewoners der hoofdstad uitgebleven. Dat daarenboven een zoo aanmerkelijk getal handwerks lieden Parijs heeft verlaten, - de groote meerderheid van de vermelde 10.000 personen bestaat uit hand werkslieden, - getuigt nog des te luider van de moeielijke welke de hoofdstad thans doorleeft. Het meerendeel der aldaar verschijnende dagbladen heeft zich herhaaldelijk met deze aangelegenheden ernstig bezig gehouden. Met kracht heeft men daarbij gewezen op het feit, dat in spijt van de bezwaren door een groot gedeelte van den nijveren handwerks- stand ondervonden om in zijne behoefte te voorzien, het aantal vreemdelingen voortdurend toeneemt. Terwijl onze inheemsclie bevolking vermindert, zoo leest men in de dagbladen, zien wij dat het aantal Duitschers, 't welk in 1876 19,024 bedroeg, in '84 reeds was ge klommen tot 35,954, in dit jaar op 15 April was gestegen tot 39,214. Het aantal Zwitsers is nog sterker toegenomen. Ten jare 1866 bedroeg hun aantal 9939 in 1884 hadden wij er te Parijs 23,4-24 en thans zijn er 27,014-. Zij duiden het zeer euvel, dat fabrikanten en andere personen zoo vele vreemdelingen in dienst nemen en vorderen, dat aan dit kwaad een einde moet worden gemaakt. Van de zijde der beschuldigden is hierop menig antwoord ingekomen, waarin de redenen, waarom zoo vele vreemdelingen te Parijs werkzaam zijn, in duide lijke bewoordingen worden ontvouwd. Velen hunner verklaarden bij voorkeur vreemdelingen in dienst te nemen, dewijl de inlandsche werklieden veelal te zeer geneigd waren het oor te leenen aan anarchistische en andere woelingen en naar gelang zij op dergelijk gebied onstumiger ijver ontwikkelden ongeschikter bleken te worden voor hun eigen zaken, hun eigen werkkring. Daarenboven, zoo voegden zij er bij, zijn velen hunner onhandelbaar en nalatig in de vervulling hunner plich ten, zelfs dan wanneer het eerst en het meest naleving daarvan kan worden gevorderd. Niet slechts in de fabrieken en groote werkplaatsen neemt het aantal vreemdelingen toe, maar ook in de huisgezinnen is het aantal dienstboden sterk vermeer derd. Er zijn enkele gedeelten der hoofdstad, alwaar meer dan een derde, wellicht ongeveer de helft der dienstboden uit Luxemburg, de Rijnprovincie of Zwit serland, herkomstig is. In zijne onlangs verschenen Confessions vertelt Arsène Houssaye, die een groot vereerder van keizerin Eugenie was, het volgende. De oorlog in Mexico liep ten einde en de Keizer vroeg iederen morgen den chef van politie der Tuileriën, den heer Hyrvoix, aangezien hij wist dat het in Parijs niet rustig was: »wat zegt men in de stad?" De ambtenaar antwoordde gewoonlijk: »men zegt niets." Op zekeren dag voegde de Keizer hem toe, dat hij de waarheid voor hem verborg. »Dan sire", zeide Hyrvoix, «zal ik naar waarheid zeggen hoe men spreekt. Men is zeer verbolgen over dezen ongelukkigen oorlog. Overal spreekt men er op dezelfde wijze over en men zegt dat de schuld ervan aan niemand anders ligt dan aan »Aan wien?" vroeg de Keizer ongeduldig. Onder de regeering van Lodewijk XIV, Sire, placht men te zeggenhet is de schuld der Autrichienne." «En thans?" «Thans, onder de regeering van Napoleon III zegt men: het is de schuld der Espagnole." Nauwelijks had Hyrvoix deze woorden geuit of eene deur ging open en de Keizerin stond eensklaps, in wit négligé, met gloeiende wangen en terwijl heur haren los om de schouders golfden, voor den chef van politie. Zij sprak niet maar siste: «Herhaal nog eens, wat ge daareven gezegd hebt, mijnheer Hyrvoix. «Goed, mevrouw. Uwe Majesteit moet mij vergiffenis schenken, maar ik ben hier om de waarheid te zeggenik heb den Keizer medegedeeld dat men u in Parijs de «Spaansche" noemt, gelijk men eenmaal Marie Antoinette de «Oostenrijksche" noemde." «De Spaansche", sprak de Keizerin dreigend, «ik ben Frangaise geworden, maar waar is het dat ik voor mijne vijanden eene Spaansche ben gebleven." Even spoedig als zij gekomen was, was zij ook weder verdwenen en Napoleon wilde haar nasnellen. «Ik betreur, sire", zeide Hyrvoix, «dat ik gespoken heb." «Ge hebt er goed aangedaan," antwoordde de Keizer hem de hand drukkende. Reeds den volgenden dag was Hyrvoix tot ontvanger generaal der belastingen benoemd, 't geen zooveel wil zeggen, dat hij van het Hof werd verwijderd. Te Kolomea in Galizië zijn petroleum-bronnen ontdekt, die eene ruime opbrengst beloven. Gedurende deze eeuw zijn door verschillende binnen- en buitenl. bijbel-genootschappn reeds 150.000.000 bijbels in 226 talen gedrukt en over de geheele wereld verspreid. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 8 Juli. «Morningstar", kapt. Pullen, van Londen naar Dusseldorp. Van 3iO Juli 1885. Geboren: Een zoon van A. J. Willemsen en P. IClaeijsen. J. Fondse en II. Uoogenhoom. M. Bakker en L. van der Valk. P. Roedoe en D. Gerrifcsz. dochter P. J. Buijze en E. Stork. Gehuwd: K. A. Kohschulte, 25 j., jm. en H. D, Straatman, 3i j., ja. Overleden: Mr. W. C. de Crane, 75 j., weduwn. C. Lemson, 77 j., wed. R. Koman. C. M. de Bruin, 5 j., d. ADVERTENTIEN. ^*4, Voorspoedig bevallen van een meisje, E. STORK, geliefde Echtgenoot van P. J. BUIJZE. Zierikzee, 8 Juli 1885. Heden overleedtot diepe droefheid van zijne kinderenbehuwdkinderen en verdere familie in den ouderdom van ruim 75 jaar, onze hartelijk geliefde vader en behuwdvader Mr. WILHELMUS CHRISTIANUS DE CRANE. Zierikzee, 4 Juli 1885. der op Woensdag den 15 .Juli 1885. des avonds te 8 uur, ten huize van den Heer W. KAN A AR. Te behandelen: Stellen candidaten Gemeenteraad. Voorstel Bestuur hoofdelijken omslag, enz. Namens het Bestuur Mr. A. J. F. FOKKER, Secretaris. te blijven onderhouden, is de beste maatregel een abonnement te nemen op een Fransch tijdschrift, dat door vorm en inhoud tot lezen dringt. Dit vindt men in: Wekelijks verschijnt hiervan een nummer met 4 of 5 platen. De tekst wordt gevormd door romans, novellencauseries over letterkundewetenschap of kunstgedichtenenz. De nieuwste romanwelke er in verschijnt: MARIAGE ET FVTAMTE trekt algemeen de aandacht; het verhaal blijft voort durend en in klimmende mate boeien. Men abonneert zich voor een geheelen jaargang a f £>5(franco per post £>,*50), de betaling geschiedt per kwartaal. BureauKerkstraat 35te Amsterdam.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3