Van goederhand wordt aan de Haagsche Ct. mede gedeeld, dat de Berlijnsche pachter van het Badhuis het pachtcontract met de Maatschapppij »Zeebad" wegens te late oplevering van het gebouw zou hebben opgezegd. Tusschen Schevcningen en Berlijn moet dientengevolge een zeer drukke wisseling van dépêches zijn gevoerd. Een later bericht in het Rolt. N.bl. meldt, dat van betrouwbare zijde kan worden medegedeeld, dat dit bericht geheel verzonnen is en alleen met kwaadwillige bedoelingen kan gepubliceerd zijn. Volgens bericht uit Stokholm is prins Oscar naar Amsterdam vertrokken, om zich eenige weken onder behandeling van dr. Metzger te stellen en daarna de baden te Ems te gebruiken. De jaarvergadering van het Ned. Zendelinggenoot schap zal den 21 en dezer te Rotterdam worden geopend. Voorzitter is ds. B. J. Adriani, pred. te Amsterdam. Den 22en dezer zal des avonds in de Groote Kerk een openbare vergadering worden gehouden, waarin prof. T. Cannegietcr van Utrecht als redenaar zal optreden. De aanhouding te Amsterdam van den maker der valsche coupons had, volgens het G. P. N., plaats onder de volgende omstandigheden. De bewoonster van perceel 33 in de Saenredamstraat had eene kamer verhuurd aan zekeren P. Langenberg. De handelingen van haren commensaal kwamen haar in den laatsten tijd erg verdacht voor, terwijl de voortdurende be richten in de dagbladen, betreffende het uitgeven van valsche coupons, haar op het denkbeeld brachten, dat haar bewoner zich wel eens met »zoo iets" zou kunnen bezighouden, waarom zij haar vermoeden kenbaar maakte aan een harer kennissen, den agent van politie Kooistra, dienstdoende aan de 4e sectie, hetgeen ten gevolge had, dat de rechercheurs Brand en Hofsteede, van een en ander onderricht, zich Zaterdagochtend begaven naar de woning van den verdachte, die te huis was en dienzelfden dag zou verhuizen naar de Gerard-Doustraat. Langenberg was zoo zenuwachtig on ontdaan, dat de rechercheurs alras begrepen geen vergeofsche reis te hebben gedaan. Brand zeide dan ook dadelijkKom er maar rond voor uit, dan bespaar je jezelven onaangenaamheden eene eerlijke bekentenis geeft een gerust geweten." Bij fouilleering nu werden al spoedig twee valsche coupons gevonden. Langenberg verzocht nu zich even te mogen verwijderen, om naar eene zekere plaats te gaan, wellicht voornemens zelf moord te plegen, daar, zooals later bleek, aldaar flesschjes met olie en loog gereed stonden. De recher cheurs brachten hem voorloopig over naar het hulp bureau van politie in de Ferdinand-Bolstraat, en keerden toen naar de woning terug, alwaar zij in beslag namen een stempel en letters, die gediend hadden tot het vervaardigen der valsche coupons. Het was een eenvoudige zoogenaamde klapstempel met raam, waarin de drukletters gezet worden. Zooals de aangehoudene later bekend heeft, schreef hij de hand- teekening van den heer Carp onder de aldus ver vaardigde coupons. Verder werden door genoemde rechercheurs in beslag genomen verschillende jassen, door den aangehoudene gebruikt, om telkens in een ander gewaad met meer succes zijn oneerlijke prac- tijken te kunnen voortzetten. Voor den commissaris van politie gaf de aangehoudene op zonder beroep te zijn en beantwoordde de vraag: of hij verstand had van drukken? met eenvoudig te zeggen: »Dat is zoo moeielijk niét". Na door onderscheiden personen te zijn herkend, is Langenberg Zaterdagavond ter be schikking van de justitie gesteld en in het huis van arrest en justitie opgenomen. Met het oog op den tegenwoordigen toestand van het kader bij de landmacht zijn op voordracht van den Minister van Oorlog de gunstige financiëele voorwaarden van dienstneming voor adspiranten-onder- officier en korporaal ingetrokken, zoodat voor deze categorie van vrijwillige indiensttreding geene enga gementspremie zal worden te goed gedaan. Het bestuur van den Nederlandschen Centraalspoorweg heeft aan de Regeering geschreven, dat tengevolge der weigering van de obligatiehouders om het exploitatie- contract met de Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij goed te keuren, het genoemde bestuur afziet van haar verzoek aan de Regeering tot goedkeuring van het exploitatie-contract, zoodat dit contract niet zal uitgevoerd worden. Een lid van de Amsterdamsche Wielrijders-Club, de heer d. G., naar 't N. v. d. D. meedeelt, heeft den 5 Juli van Amsterdam naar Gorcum heen en terug, een afstand van 15O K. M.gereden in één dag. Hij vertrok des ochtends halfacht en kwam des avonds te 10 uur terug, na te Gorcum ruim 3 uren vertoefd tc hebben. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De beambten van den tramway te Chicago hebben dezer dagen het werk gestaakt. Er hadden erge onlusten plaats, die thans schijnen geëindigd te zijn, maar eerst nadat er bloed was gestort. De werkstakers richtten barrikaden in de hoofdstraat op. De politie moest die veroveren vooraleer het tramverkeer kon hernomen worden. Daarbij hadden talrijke bloedige botsingen plaats. '150 oproermakers werden aangehouden G00 politie-agenten bewaken de hoofdstraat. Een inwoner van Bologna werd dezer dagen door een hond gebetendoch zijn broek was gelukkig zoo dik, dat het woedende dier niet in het vleesch beet. De man liet de gescheurde broek door zijn zuster herstellen, die op de gebruikelijke wijze de draad met de tanden afbeet en zelfs de lippen te dicht bij het kleedingstuk bracht. Het gevolg was, dat zij de giftstof, welke de dolle hond had achtergelaten, binnen kreegkort daarop overleed het meisje aan hondsdolheid onder vreesclijke pijnen. Het mocht den brigadier-majoor der rijksveldwacht te Oldenzaal gelukken Maandag de hand te leggen op - en in arrest te nemen twee personen uit die plaats, welke zich aldaar hadden schuldig gemaakt aan het maken en in omloop brengen van valsche munt. Bij eene huiszoeking bij een der personen werden door hem, majoor, tevens de vormen enz. voor het vervaardigen der muntstukken gebruikt, in beslag genomen. Een der gevatten was eerst sedert eenige maanden uit de gevangenis tc Leeuwarden ontslagen. Onze lezers zullen zich waarschijnlijk herinneren, dat onlangs te Thiers, in Frankrijk, in het paleis van justitie een trap was ingestort. Er waren ver scheiden dooden en een groot getal gewonden. Zondag is in dezelfde stad een nieuw ongeluk voorgevallen. Het dak van het marktgebouw is in gestort. Er zijn '12 gekwetsten, waarvan 3 in bcdenkelijken toestand verkeeren. Te Manage hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Daar zijn de werken aan het kanaal onlangs begonnen door den heer Dufaux, welke 12 tot 1500 man onder zijne bevelen heeft, meestal Italianen en Vlamingen. Voor het huis, dat wordt bewoond door den boekhouder Rass met zijn vrouw en kinderen en waar de betaling der werklieden geschiedt, schoolden Zondag 's morgens tc G ure, de werklieden samen. Onder geschreeuw en gejouw werd de betaling voort gezet, totdat eensklaps te 8-74 ure het tumult begon. Vele onruststokers drongen door de verbrijzelde ramen naar binnen. De drie gendarmen poogden de belegeraars te weerhouden, maar zij werden onder den voet ge worpen. De boekhouder kon met zijne familie door den tuin ontsnappen en kon de 30,000 fr. redden van de ruim 40,000 fr., welke zich in kas bevonden. Als razenden vielen de werklieden op alles wat hun onder de hand kwam, zij vernielden meubelen, deuren en ramen, zilverwerk werd door de vensters geworpen, een horloge werd voor twee franc te koop aangeboden. In de kas bevonden zich nog 10 a 12000 fr. in papier en zilver. Het papier werd verscheurd en uit de vensters geworpen; de boeken, plans, kaarten enz. werden in de straat verbrand op de stukken der verbrijzelde meubelen; flesschen likeur werden geledigd evenals twee tonnen bier. Later braken de werklieden een houten brug, welke voor dienst gelegd was, geheel af; eene locomotief werd vernield, en toen poogden zij een depot van kruiwagens in brand te steken, doch zij werden hierin verhinderd door de aankomst der gendarmen. Er werd een aantal arrestaticn gedaan. Eene afdeeling van 50 gendarmen handhaaft de orde. Het geplunderde huis levert een pijnlijken aanblik op. Al wat de heer Rass bezat, is vernieldzijne kleeren, evenals die zijner vrouw en kinderen, zijn horloge, de sieraden zijner vrouw, zijne meubelen, alles ligt in stukken op den grond of is verdwenen. De aannemers bezitten geen enkel boek of register meertot zelfs hunne wissels in portefeuille, hun «carnet de cheques" en al hnnne plans en teekeningen zijn vei'loren. Buitenland. Spanje. Uit Madrid wordt aan de Daily Neius geschreven, dat de politieke toestand veel te wenschen overlaat; de ontevredenheid te Madrid en in andere groote steden over de reactionaire politiek van het kabinet neemt toe. Zijne misslagen geven den geavanceerden republikeinen moed, die woelen onder de militairen en den middenstand die lijdt onder de dwaze sanitaire maatregelen. Het deficit van het budget gaat dit jaar 800,000 p. st. te boven en het volgend jaar verwacht men, dat het meer dan 1,200,000 p. st. zal zijn. Indien de koning, zoo wordt ten slotte gezegd, zijne tegenwoordige ministers behoudt, zal hij weldra weder de populariteit verliezen, die hij door zijn bezoek te Araujuez heeft gewonnen. In de Cortes liceft Castelar, in weerwil van het gemompel der meerderheid en de interrupties van den president, Maandag eene redevoering gehouden, die vier uren duurde. Hij betoogde, dat de dwalingen van de intransigenten der conservatieve politiek aan het land geen andere keus laten dan de persoonlijke re geering of revolutie, tenzij Sagasta en in het algemeen de liberale politiek spoedig de begane fouten herstellen en een schikking tusschen de monarchie en de demo cratie door het algemeen stemrecht mogelijk maken. B e 1 g i e. In deze en in de volgende maand zullen groote feesten gevierd worden. In deze maand zal Antwerpen nog in feestdos zyn, terwijl in de volgende maand Brussel haar best zal doen zooveel mogelijk vreemde lingen tot zich te trekken. Tc Antwerpen zullen den 26sten dezer de nieuwe handelskaden op plechtige wijze worden ingewijd, waarbij de koninklijke familie niet zal ontbreken. Des middags zal de koninklijke familie, bestaande uit den koning, de koningin, den kroonprins van Oostenrijk met zijne gemalin, alsmede prins Philips van Saksen-Coburg met zijn gemalin, de oudste dochter van het Belgische koningspaar, met een boot van Tamise gehaald worden. Na de ontscheping aan de nieuwe kade zal de burge meester een toespraak houden, welke door den koning zal worden beantwoord. Daarna zal een optocht te zien zijn, welke niet minder dan 87 wagens bevatten zal. Het feest te Brussel, ter herinnering aan het 50- jarig bestaan van den spoorweg, dat tegelijk met de nationale feesten zal gevierd worden, begint den 16 Augustus en duurt 3 dagen. Een achttal dagen vroe ger begint het internationaal spoorweg-congres, dat 8 dagen zal duren, waarvan 9, 10, '11 en 12 Aug. aan de vergaderingen zullen gewijd zijn. Op de overige dagen zullen de leden uitstapjes doen naar Antwerpen, Luik, Seraing, Charleroi en Mariemont. De historische optocht van de transportmiddelen zal den 19 Aug. gehouden worden. Engeland. De verjaardag der Amerikaansche onafhankelijkheids verklaring is te Londen herdacht aan een diner, dat de bekende Amerikaan Cyrus W. Field den nieuwen gezant der Ver. Staten aan het hof van St. James, den heer Edwin Phelps, ter eere gaf, en dat ook werd bijgewoond door den hertog van Argyll, lord Houghton, John Bright, Henry Stanley en andere Amerikanen van naam. Antwoordende op den toost op het welvaren der Ver. Staten van N.-Amerika en van het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië, sprak de heer Phelps naar aanleiding van de tegen woordige goede verstandhouding tusschen Engeland en Amerika o. a. het volgende»De gebeurtenis die wij heden herdenken, wordt thans allerwege als zeer ge lukkig voor de beide landen beschouwd. Wij hebben thans allen het volle besef, dat wij tot éénzelfde ras behaoren. Wij waren reeds verwanten, maar thans zijn wij broeders. Wij zijn ook door een anderen band met elkaar verbonden, waarvan de beteekenis niet altijd op de rechte waarde is geschat, en dit is de Engelsche tongval, onze gemeenschappelijke taal, die ik durf het zeggen nooit vergaan kan, omdat zij de oorspronkelijke en ingeboren taal van burgerlijke en godsdienstige vrijheid is, een taal die geen beteekenis heeft voor tirannie en verdrukking." John Bright, wiens gezondheid door den voorzitter Cyrus Field in de vleiendste woorden was ingesteld, wijdde in zijne rede uit over de voordeelen van den vrijen handel. Hij hield zich overtuigd, dat de bedenkelijke uitbrei ding van het militairisme en de oorlogsgevaren alleen door den vrijen handel mits door alle landen toe gepast bedwongen kunnen worden. »Die reusachtige legers van Europa (en gij moet den Hemel danken, dat gij niet in Europa leeft), zij worden in stand gehouden om als tegenweer voor den vrede te dienen, en er is niets zoo nadeelig voor den vrede als de handhaving van die groote legers. Ware het voor de Europeesche natiën slechts mogelijk, de tarieven af te schaffen en aan den handel tusschen en onder elkaar den vrijen loop te laten, dan zou het voor koning, koningin, keizer of czaar niet mogelijk zijn, die naden in een oorlog met elkaar te wikkelen Ik durf de hoop uitspreken, dat de tijd zal aanbreken van de viering van een anderen onafhankelijkheidsdag, name lijk van dien der vrije industrie en van den vrijen arbeid voor de arme bevolking." Rusland. Het verleenen van het grootkruis der Bathorde aan Sir Peter Lumsden wordt te Petersburg beschouwd als het Engelsch antwoord op het schenken van een eeresabel aan generaal Komaroff. De Novoe Vremia ziet daarin een blijk van lord Salisbury's bedoelingen. Zij verlangt, dat hij zijne vroegere beschimping van Rusland zal herroepen, voordat de onderhandelingen worden hervat.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2