/iinik/nscni courant. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1885. No. 52. Zaterdag 11 Juli. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVEKTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 10 Juli 188 5. Dat ook elders in Zeeland dan in Vlissingen en Middelburg met blijdschap is vernomen dat het woord, hetwelk »Vlissinger Michiel" bij Bismarck deed - zooals de Spectator ons dat voorstelde - in goede aarde is gevallen, behoeft wel niet gemeld te worden, zegt de Midcl. Ct. Misschien dat Zeeland's hoofdstad daarvan ook wel zal profiteeren dan kan, al zij het ook niet letterlijk, misschien de eerste regel van het oude volksrijmpje op de zes »goede steden" in onze provincie, tijdens de republiek der zeven provinciën, nog ver vulling vinden. Bedoeld rijmpje luidt: »Drie Middelburgers, twee kooplui Drie Vlissingers, twee strooplui; Drie Veerenaars, twee Nassaului Drie Goesenaars, twee bouwlui; Drie Zierikzeeënaars, twee advocaten Drie Tholenaars, twee soldaten." Die «versregelen" zullen nu wel niet meer naar waarheid op die plaatsen van toepassing zijn De burgemeester van Middelburg, mr. C. J. Pické, heeft tot herstel van gezondheid twee maanden verlof bekomen. Voor den tijd van zijne afwezigheid is de heer Luteijn belast met de waarneming der be trekking van wethouder en ambtenaar van den burger lijken stand. Het gemeentebestuur van Hof van Delft heeft, bij den herbouw der oliefabriek, den eisch gesteld, dat het oliemagazijn met ijzeren kap zou bedekt worden. Door deze bedekking werd echter bij sterken zonne schijn de warmte in het lokaal zoozeer verhoogd, dat men nadeelige gevolgen van deze warmte voor de olie begon te vreezen. De onder-directeur, de heer Hugo Nolthenius, heeft thans een vernuftige inrichting ont worpen en uitgevoerd, waardoor dit bezwaar is opge heven. Hij heeft op het gegolfde plaatijzeren dak in de lengte waterleidingsbuizen gelegd, voorzien van kleine gaatjes. Door de beweging der gewone stoom machine wordt de kraan, die tot de buizen toegang verschaft, telkens na 2 minuten eenige secondeu ge opend. Het water stroomt dan uit de openingen in tallooze fijne straaltjes naar alle richtingen op het dak, dat hierdoor gelijkmatig bevochtigd wordt. Onder den invloed der zonnewarmte verdampt dit water. Door deze verdamping wordt het dak zoo zeer afgekoeld dat sedert de toepassing dezer inrichting de boven matige verwarming van het geheele lokaal volkomen is opgeheven. Als een middel tegen den beet van muggen en vliegen waarvoor de tijd nu weer aankomt beveelt een inzender in de Landw. Zeiteen schei kundige, een zeer eenvoudig middel aan, namelijk het insmeren van de gebeten plekken met zeep. Men wrijft ze in totdat zij dik met schuim bedekt zijn en men laat dat dan opdrogen. Zoo verdwijnt de jeukende brandende plek geheel en al. Het middel moet beter helpen dan geest van salammoniak, chloroform, nagel olie, enz. Het is gemakkelijk te beproeven. Gedeputeerde Staten van Limburg vestigen in het verslag van den toestand der provincie de aandacht op de geneeskundige armverzorging in vele gemeenten van Limburg, die veel te wenschen overlaat en waarin somtijds noch door de armbesturen, noch door de gemeentebesturen naar eisch wordt voorzien. In tal van gemeenten is het aantal overledenen zonder ge neeskundige hulp dientengevolge buitengewoon groot. Slechte toestand van gemeente- en armen-fmanciën, stijging van de honoraria der geneeskundigen en vroed vrouwen, nu de eischen, hun gesteld, zooveel hooger zijn dan voorheenbetere bezoldiging der geneeskun digen en vroedvrouwen in de andere provinciën, gepaard met afneming van het totaal aantal artsen en vroed vrouwen; gemis van de noodige ziekeninrichtingen in de centra; gebrek aan ziekenkassen en tal van andere oorzaken werken daartoe mede. Volgens het verslag zou het hoogst wenschelijk zijn dat daar, waar de gemeenten niet bij machte zijn in de kosten van geneeskundige hulp te voorzien, vanwege de provincie en den Staat door het verleenen van subsidie de vestiging van geneeskundigen worde be vorderd. Bij circulaire van den minister van binnenlandsche zaken van 2 Juli j.l., is aan de districts-schoolopzieners bericht, dat de vraag of de aangifte voor deelneming aan een vergelijkend examen voor hoofd eener open bare school op gezegeld papier moet gesteld worden, bevestigend moet worden beantwoord, aangezien eene dergelijke aangifte moet beschouwd worden, als een verzoekschrift om voor de opengevallen betrekking mede te dingen en de overlegging van dit stuk wordt vereischt voor de toelating tot het vergelijkend examen. Het gezegeld papier van 15 centen in hoofdsom kan voor die stukken worden gebezigd. Deze vraag was vroeger in ontkennenden zin door een van 's ministers voorgangers beantwoord. Naar men verneemt, heeft de minister van binnenl. zaken afwijzend beschikt op de verzoeken tot weder invoer van de fok dieren, welke uit Nederland op de Antwerpsche tentoonstelling zijn geplaatst geweest, uit overweging dat de longziekte in Nederland ge weken, in België, vooral in de omstreken van Ant werpen, nog heerschende is. Bedoeld vee zal alzoo in België moeten verblijven, hetzij verkocht of geslacht. Het' instituut voor doofstommen te Groningen heeft het jaar 1884 afgesloten met een tekort, hoewel het ledental in den loop van het jaar iets vermeerderd is en op 1 Jan. 1885 2130 bedroeg. Blijft die toe stand bestaan, dan zullen de gewone uitgaven niet meer bestreden kunnen worden door de gewone in komsten, en zal het instituut genoodzaakt zijn, zijn werkkring in te korten. Door verhooging van subsidie en vermeerdering van contributie kan dit worden voorkomen en de directie vertrouwt dan ook, dat rijk, provinciën en gemeenten, maar bovenal de particuliere liefdadigheid zullen zorgen, dat het instituut in 1890, onbezorgd voor de toekomst, zonder vrees voor rekeningen die sluiten met nadeelige saldo's, haar eeuwfeest zal kunnen vieren." Bij het einde van het schooljaar zullen 13 kweeke- lingen ontslagen worden; van deze zijn 4 uit Noord- Holland, 3 uit Groningen, 2 uit Gelderland, 2 uit Drente en 2 uit Friesland. Tot schrijnwerker zijn opgeleid 2, tot schoenmaker 3, tot naaister 71 heeft het onderwijs in het schrijnwerken genoten, maar is in het laatste jaar, op verzoek zijner be trekkingen, tot het kuipen overgegaan. Met uitzonde ring van den laatstbedoelde, die eene kleine som voor kostgeld heeft betaald, zijn alle ten laste van het instituut geweest. De oudleerling J. M. Graadt van Roggen, die in den wedstrijd tusschen de leerlingen van de academie Minerva in den zomer van 1884 drie onderscheidingen mocht ontvangen, heeft het examen van toelating aan de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam afgelegd en volgt thans het onderwijs aan die inrichting. Als hoofddirecteuren zijn herkozen de heeren jhr. mr. J. R. van Iddekinge en mr. C. C. Geertsema, als directrice mej. E. J. Modderman. Gedeeltelijk ter beantwoording van eene gevraagde inlichting omtrent eene afwijking in de berichten over de jongste vergadering van de Midden-Europeesche spoorweg-conferentie, dezer dagen te Buda-Pesth ge houden, schrijft men aan het D. v. Z.-1L: Het besluit is werkelijk genomen, om den winter- dienst algemeen reeds op den eersten (in plaats van den vijftienden) October te doen aanvangen. Maar de bevoegde autoriteiten der belanghebbende staten moeten eerst hare bekrachtiging verleenen, alvorens dat be sluit in werking kan treden. Dat het ten slotte daartoe zal komen, is waarschijnlijk, hoewel het twijfelachtig is, of de nieuwe regeling reeds in het loopende jaar zal worden ingevoerd. Overigens verneemt men, dat, mocht de winterdienst vroeger aanvangen, ook het begin van den zomerdienst weder tot 15 Mei terug gezet zal worden. In de laatste 14 jaren is de duur van den zomerdienst telkens ingekrompen. Eerst duurde hij zes maanden (1 Mei-3'1 October). Langzamerhand is dit verminderd, tot nu laatstelijk voorloopig bepaald is, dat de zomerdienst slechts van 1 Juni-30 September zal duren. Dit is te opmerkelijker, omdat het aantal treinen in den zomer telken jare toeneemt. Naar het Hbl. uit goede bron verneemt, zal de zoo veel geruchtmakende zaak der Ilaagsche huzaren officieren toch door een krijgsraad nader worden onderzocht. De vrouw uit Oud-Beierland, die naar de gevangenis te Dordrecht was gebracht als verdacht van haar man te hebben willen vergiftigen, is thans weer voor de tweede maal op vrije voeten gesteld. Uit Tessel meldt men De voorraad oud zeegras is zoo groot, dat bijna geen nieuw gedroogd wordt. Evenwel zijn de wier waarden, naar men zegt, flink bezet. De loonen voor den maaier en droger zijn echter dermate verminderd, dat de meesten andere werkzaamheden ter hand nemen. Er heeft gedurende de eerste helft dezes jaars slechts geringe verzending van zeegras plaats gehad. Te Haarlem liep onlangs een eerzaam burger van Houtrijk en Polanen langs de Warmoesstraat naai de Groote Markt. Met eenige verwondering zag hij, dat alle voorbijgangers hem met sluwe blikken naoogden, en dat voortdurend meer personen zich achter hem aansloten, zoodat er een oploopje dreigde. Gelukkig hielp een jongen hem uit den droom. In een oogenblik van verstrooiing had hij zijn pet met de roode voering naar buiten opgezet. Nu meende men zeker in hem een voorlooper van de socialisten te zien, die daar spoedig zouden vergaderen. De man keerde zijn hoofddeksel weer naar binnen, en kon nu rustig zijn weg vervolgen. Ter eeuwige gedachtenis van hun aandeel in den bouw of de versiering van het Rijksmuseum te Amster dam zijn welgelijkende koppen, omlauwerd en in steen uitgehouwen, aangebracht boven den ingang en aan weerszijden van den doorgang, van Cuypers, Victor de Stuers, professor Sturm en den beeldhouwer Vermeil. Wanneer men de eerste letters der namen van de dagen der week op een rij naast elkander zet, dan kan men, beginnende van links naar rechts, daaruit dezen zin maken: «Zeg Man, Doe Wat De Vrouw Zegt"; maar van rechts naar links lezende kan men er ook van maken: «Zeg Vrouw, Doe Wat De Man Zegt". Hieruit is een niet te versmaden wekelijksche les te trekken, die, indien goed betracht, de huwelijks jaren zeker aangenamer zullen maken.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1