ADVERTENTIE». Stoomboot „STAD ZIERIKZEE". f 1000— a f 1500 VISITEKAARTJES. Geweven drijfriemen. Een Schotsch fabrikant heeft het middel gevonden om aan de geweven riemen, welke tegenwoordig veel in plaats van lederen riemen gebruikt worden, daar ze niet zoo plotseling doorbreken, een duurzaamheid te geven, welke zij tot nog toe niet bezaten. Gewoonlijk zijn de draden van den ketting in de lengte genomen, en hebben dus al te kracht te dragen, waaraan de riem is blootgesteld, daar de inslag slechts dient om de draden met den ketting te verbinden. De draden, waaruit deze nieuwe riemen zijn samengesteld, loopen schuins, zoodat zij samen werken om de geheele kracht te weerstaan. Hierdoor wordt het weefsel een soort van gevlochten scheede. Verscheiden van deze gevlochten buizen worden naast elkander gevoegd en verbonden, ten einde de verlangde breedte van de riem te verkrijgen. Liet vlechtwerk wordt gemaakt van katoen, wol, vlas, hennep, jute of manilla, of van sommige dezer stoffen te zamenom ze te versterken en ondoordringbaar voor vocht te maken, wascht men ze met warm gealcaliniseerd water, en taant ze door ze in een oplossing van cachou te laten koken. Vervolgens plet men ze tusschen twee cilinders en glanst ze door dompeling in een bad van stijfsel. Daarna gaan ze tusschen andere cilinders door, die er de overtollige stijfsel uitpersen en de oppervlakte polijsten. Deze cilinders draaien met groote snelheid en trekken het weefsel sterk uit, opdat het in het gebruik niet meer rekke. Men beweert dat deze riemen de lederen in vele opzichten overtreffen. In het Koninklijk Ziekenhuis te Berlijn werd eens eene patiënte gébracht, die noodzakelijk een operatie moest ondergaan. Nauwelijks had de zieke dit gehoord, of zij begon te jammeren en verzocht den geneesheer, prof. L., haar daarvan te verschoonen. Toen zij echter zag, dat al hare pogingen mislukten, stiet zij een hevigen gil uit, verdraaide de oogen en begon kramp achtig te beven. De dokter beschouwde eenigen tijd de vrouw, die alle teekenen van een aanval van epi lepsie vertoonde en richtte zich toen bedaard tot de studenten met de vraag: »Wat is dit wel voor een verschijnsel?" Een aanval van epilepsie," was het juiste antwoord. «Zeer goed", ging prof. L. voort, «het schijnt een buitengewoon hevige aanval te zijn, die ons een gunstige gelegenheid geeft, eenige zeldzame verschijnselen bij het zenuwstelsel te aanschouwen. Als het een ware epileptische aanval is," ging hij met luide stem voort, «dan moeten de volgende verschijnselen plaats hebben: «als ik den rechter-schouder der patiënte slechts met den vinger aanraak, dan moet het linker-, nu nog hevig trekkende been, dadelijk tot rust komen." En het gebeurde, zooals hij voorspeld had. «Als ik nu den linker-schouder aanraak, dan komt het rechter been op rust ('t gebeurde eveneens), en als ik nu deze ader aan den hals voel, dan zullen de beide armen nog heviger dan nu, beven." Ook dit gebeurde zooals de professor voorspeld had. «Mijne heeren, wat is datzeide hij, zich weder tot zijn toehoorders wendende, die geheel verbluft en sprakeloos de proeven hadden gevolgd. «Mijne heeren, het is een gemaakte krampaanval, de patiënte heeft uit vrees voor de operatie zeer juist alle teekenen van een eleptischen aanval nagebootst. Ik vermoedde dit dadélijk en heb mij door de zonderlinge proeven daarvan volkomen overtuigd. De zieke heeft elk woord gehoord en moest alle bewegingen, zooals ik die voorspelde, uitvoeren, daar het anders geen echte aanval was. Ik hoop dat u dit een lesje zal geweest zijn op uw toekomstige loopbaan, want bij de epilepsie worden de geneesheeren vaak bedrogen." «Ge kunt nu opstaan," zei hij tot de vrouw, haar op den schouder kloppende, «we hebben uw comedie volkomen doorgrond. Daar gij de heeren echter een interessante les hebt gegeven, zult gij heden van de operatie bevrijd blijven; maar morgen moet gij er aan. Diep beschaamd verliet de vrouw dé opera tiezaal. In China komen tegenwoordig op een bevolking van 400 millioen slechts 22 couranten uit, waarvan 12 in de Chineesche, 9 in de Engelsche en 1 in de Fransche taal. Het aantal abonnementen is ook zeer gering. Een eigenaardig werk is door den heer. Bergholtz te Chicago uitgegeven, namelijk het .«Onze vader" in '189 talen. Ongeveer 4 jaren heeft de heer Berghöltz hieraan gearbeid, en deze uitgave kost hem niet minder, dan 3000 dollars. De tweejaarlijksche prijs van 20,000 frs., in Frankrijk uitgeloofd voor het werk, «dat het geschiktst is om het vaderland tot eer en nut te verstrekken, is, op voorstel van de Academie van Wetenschappen, door het instituut toegekend aan den hoogleeraar in de physiologie bij het Collége de France Brown-Sequard, met 74 tegen 7 stemmen. Zijn mededinger, De Brazza, de Congo-reiziger, bleef in de minderheid. Zeven jaren geleden werd, ten nadeele van de Italiaansche Nationale Bank, op den weg van Ancona naar Rome, een koffer gestolen, die twee millioen lires in bankbiljetten bevatte. De dieven werden gevat en tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld, maar van het geld was geen spoor te vinden. Een der verdedigers der dieven, zekere Lopez, maakte, korten tijd na het proces en niettegenstaande hij kort te voren door schuldeischers werd belegerd en op punt stond bankroet te gaan, goede sier, schafte paard en rijtuig aan en trok, door zijne dwaze verspilling, zeer de aandacht. Men kwam tot het vermoeden, dat Lopez van vertrouwelijke mededeelingen van een der beschuldigden gebruik gemaakt en zelf het geld behouden had; hij werd dan ook gearresteerd, maar een ingesteld onderzoek bracht niets ten zijnen nadeele aan het licht, zoodat hij weder op vrije voeten werd gesteld. Hij verwierf als advocaat veel vermaardheid en was in de laatste dagen voor het geruchtmakende proces Sbarbaro werkzaam, toen hij plotseling den 26 Juni op bevel van den rechter van instructie te Ancona weder werd gearresteerd en naar die stad gebraebt. Naar men verneemt zijn in de woning van Lopez brieven gevonden, die zeer compromitteerend voor hem zijn en honderd zeven en negentig duizend francs in bankbiljetten, waarvan hij de herkomst niet wist aan te wijzen. Op de brieven en het geld werd beslag gelegd en te Ancona werden, naar aanleiding van de zaak, zeven personen gearresteerd. De commissie belast met het geven van eene bestemming aan de bijdragen, die ingekomen zijn tot het stichten van een nationaal monument voor generaal Gordon, heeft besloten een gesticht te bouwen, waarin knapen van 14 tot 18 jaar opgenomen zullen worden, om, al naar gelang van hunne vatbaarheid of neiging, te worden opgeleid tot het uitoefenen van een betrekking, hetzij als burger of als militair. Voorloopig zullen vijftig jongelieden daar een plaats krijgen. Het gesticht zal heeten Gordon Boy's Home. De grond, waarop het zal komen te staan, is nog niet aangewezen. Ruim een maand geleden schreef het Handelsblad van Antwerpen: «Er is een algemeene klacht in de stad over de vertraging der werkzaamheden aan den voorgevel der Tentoonstelling. Wij hebben na dat ijzeren geraamte 't kan zoo schoon zijn als men wil reeds lang genoeg gezien en zouden dat spinneweb wel door iets solieder willen vervangen zien. De heeren aannemers zouden eens geducht op den teen dienen getrapt te worden." Thans is het ruim twee maanden geleden, dat de tentoonstelling werd geopend, en men moet den Koning en de overige bezoekers nog altijd door een zijdeurtje binnenleiden. Een Fransch doctor, de heer Alex. Meyer, beveelt een middel aan om te beletten, dat de kerkhoven gevaarlijke plaatsen van besmetting worden. In plaats van houten kisten, die poreus zijn en allengs verrotten, raad hij het gebruik aan van doodkisten van gesmolten glas, langwerpig en ruw en met genoegzaam dikke wanden, waarop het deksel hermetisch sluitend beves tigd wordt door een kiezelaardig mengsel, dat even onveranderlijk is als het glas. In dergelijke recipiënten zouden van de lijken gassen noch vloeistoffen naar buiten kunnen ontsnappen en zouden deze geen enkelen schadelijken invloed meer op de openbare gezondheid kunnen uitoefenen. Hij gaat echter verder. De invoering van glazen doodkisten, naar de zooeven genoemde methode inge richt, zou ook het middel zijn om lijken voor onbe- paalden tijd voor ontleding te bewaren, door n.l. onder een behoorlijke drukking een rottingwerende gassoort in de plaats te stellen' van de lucht, die het lijk omgeeft. Tot dit einde zouden twee buisuitgangen aangebracht moeten worden, de een voor het binnen tredende gas, de andere voor de uitgaande lucht. Door zich b.v. van koolzuur te bedienen zou het verschil in gewicht tusschen dé twee gassoorten de operatie zeer gemakkelijk maken. Deze handelwijze tot het bewaren der lijken zou alle voordeelen der balseming opleveren en bij weinig onkosten ook uit een hygiënisch oogpunt van groot belang zijn. Een voor ouders en kindermeisjes zeer leerzame geschiedenis is onlangs te Dusseldorf voorgevallen. Een kindermeisje bevond zich met de aan haar zorg toe vertrouwde kleine in een park, waar zij zulk een belangrijk onderhoud had, dat zij haar kinderwagen geheel vergat. Toevallig kwam een oom van het kind daar voorbij en zag wat er gaande was. Zonder dat het meisje iets bemerkte, nam hij het kind uit den wagen en droeg het naar huis. Twee uren later, 't klinkt haast ongeloofelijk, doch 't is echter een feit, kwam de zorgvolle bewaakster met de ledigen wagen, waarin zij nog niet eens gekeken had, insgelijks thuis en antwoordde op de vraag«hoe het met het kindje ging", heel opgewekt: «Het slaapt gerust als een engel!" Toen men haar den ledigen wagen toonde, wilde het meisje eerst zich gaan verdrinken, doch vergenoegde zich met aan den haar op de stelligste wijze gegeven raad te voldoen, om ten spoedigste haar boel te pakken en zich weg te maken. Met het stoomschip, dat 24 Juni, des namiddags te vier uur, van Tetschen aankwam dus wordt uit Aussig geschreven arriveerde ook een jong en keurig gekleed man, die twee kleine koffers bij zich had, en in het hotel «Zum goldenen Schiff" zijn intrek nam. Het elegante jongmensch sprak geradbraakt Duitsch maar drukte zich zeer vloeiend in het Engelsch, Fransch en Zweedsch uit. Hoewel hij zich zoo vrij mogelijk voordeed, kreeg men argwaan en dat te meer, omdat hij geen pas of eenig ander document bezat. Toen de politie zich met de zaak bemoeide, bekende de jonge man, na geruimen tijd te hebben ontkend, dat hij eene dame was en te Kalmar eene betrekking als onderwijzeres vervulde, Bij eene visitatie der koffers werd een reistaschje met negenhonderd gulden (in Zweedsche kronen, marken en francs) gevonden. Op eene telegrafische aanvrage aan het stedelijk bestuur te Kalmar, werd het telegrafisch antwoord ontvangen: «mejuffrouw Alma L., onderwijzeres te Kalmar, dochter van zeer deftige en fatsoenlijke ouders, reist over Dresden, Praag en Weenen naar Florence en heeft een reisgeld van veertien honderd kronen bij zich". De Zweedsche jonge dame was overgelukkig, toen dit antwoord kwam, en zij vertelde, dat zij mansklee deren droeg, om ongehinderd te kunnen reizen. Men gaf haar een paspoort, waarmede zij den vol genden dag als knap jongkerel, vroolijk en wel naar Praag spoorde, vanwaar zij haar reis over Weenen naar Florence zal vervolgen. Blijkens mede.deelingen van den Russischen gezant zijn van Spanje komende vaartuigen in Russische havens aan de Zwarte Zee onderworpen aan quarantaine en ontsmetting. Bij aankomst in Russische havens aan de Oostzee, zullen bedoelde vaartuigen, indien zij in het bezit zijn van een schoonen gezondheidspas, een streng geneeskundig onderzoek moeten ondergaan terwijl hun de toegang tot die havens verboden is, zoo zij geen schoonen pas kunnen vertoonen. Van de eigen-levensbeschrijving van generaal Grant, welke eerlang verschijnen zal, zijn reeds 300,000 exemplaren vooruitbesteld en er komen voortdurend nog nieuwe groote bestellingen. Men berekent de oplage op een millioen. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD ZIERIKZEE. 5 Juli. «Eliza Patience", kapitein Herod, van Dordt naar Londen. Wijziging der dienstregeling. VertreK van Zicrihzee op Zaterdag; 11 Juli a.s. 's morgens half 4, in plaats van uur. Be Directeur P. O. OLIVIER. jaarlijksche verdienste wordt aan degelijke en be schaafde personen, welke met den gegoeden stand omgaan, door de uitoefening eener Agentuur aangeboden. Franco offerten met opgaaf der tegenwoordige betrekking, aan het Bureau van dit Blad, onder het MottoFlinke Agenten. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één g'ulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzec, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3