Buitenland. alom geprezen vertaler van Dante, die sedert eene reeks van jaren als vertaler en dichter en als hoogst wetenschappelijk rechtsgeleerde bekend is, weigert eene benoeming aan te nemen gelijk en op denzelfden dag, waarop anderen worden aangenomen, die of door een nauwelijks gelezen boekje, of alleen door eene dissertatie zich bij enkelen bekend maakten, of wel nooit iets van zich deden hooren, dan hun naam bij eene bevordering. Portefeuille. Te Mamburg is; eene conferentie gehouden der trans atlantische stoomvaartmaatschappijen. Vertegenwoordigd waren uit Duitschland de «Deutsche Lloyd" en de «Hamburg-Amerikanische Packetfahrt", de rechfcstreek- sche Duitsche stoomvaartlijnen, E. Carr en Co.; uit Frankrijkde «Compagnie générale trans-atlantique uit België: de Red, Star Line; uit Nederland; de Ned. Amerik. stoomvaartmaatschappij, en uit Engeland de maatschappijen, welke behooren tot de «NorthAtlantic conference." Er werd besloten: 4. tot verhooging der vrachtprijzen voor tusschendekspassagiers van en naar Amerika 2. het tijdstip der verhooging en het bedrag (10 of 20 Mark), zoomede de uitzonderingen voor kinderen toe te staan in een andere bijeenkomst vast te stellen 3. een permanente vereeniging van de gezamenlijke stoomvaartlijnen op te richten, die jaarlijks een verga dering van gedelegeerden zal houden, beurtelings te Antwerpen, Bremen, Hamburg, Liverpool, Parijs en Rotterdam 4. een algemeen secretaris dier vereeniging aan te stellen, die zoo 't hem noodig voorkomt, een conferentie bijeenroepe; 5. een nieuw tarief vast te stellen voor de provisiën, aan stoomvaart-agenten in Amerika toe te kennen. Iets eigenaardigs in de vogelenwereld doet zich voor in een groote volière van den heer Anderreg te Rosmalen. Een jonge koekoek wordt daar door allerlei vogels van voedsel voorzien; het meest eigenaardige is evenwel, dat de twee jonge nachtegalen en het jonge roodstaartje, die dit liefdewerk verrichten, zelf nog pas kunnen pikken en dat ook de buitenlandschc vogels, zooals de roode kardinaal en de parkieten, zich over den verlatene ontfermen. Van de parkieten is hij echter minder gediend, hetzij om de minder gemakke lijke voedingswijze, hetzij omdat zij hem slechts zaad brengen, terwijl de anderen hem voorzien van pieren, meehvormen en miereneieren. Het volgende tragi-comische voorval had, volgens de Amst. Ct.onlangs te Amsterdam plaats. In eene groote industriëele onderneming aldaar werken veel Duitsche werklieden. Een hunner werd ziek en ging naar het gasthuis. Na eenigen tijd kreeg men van daar bericht, dat de arme man overleden was, en de begrafenis had vanwege de inrichting plaats, die voor hare werklieden een eigen graf heeft. Een der patroons sprak bij de ter-aarde-bestelling de kameraden, van van den overledene (in het Duitsch) toe, en allen gingen weer naar het werk. Daar komt op eens aan het licht, dat de man, dien men gestorven en begraven denkt, niet dood, maar herstellende is, en dat men, door vergissing in de nummers van twee kribben, een metselaar heeft begraven. Het graf moest nu weer geopend en het lijk van den metselaar naar elders overgebracht worden. Iemand, geplaagd met verkoudheid, loopt een apothekerswinkel in, en vraagt eene nieuwe remedie, bekend onder den naam van hippo cacuala." «II: Heeft U ook hipp hipp hipp «Hourah valt de guitige apotheker in, die den stumpert op die wijze uit de verlegendheid wilde redden. Ongelukken, Hampen, Misdaden, enz. Mevrouw Mary Kreshner te Erie (in Pensylvanië) maakte dezer dagen, door laclanum in te nemen, een einde aan haar leven; zij kwam tot dit treurig besluit, omdat zij wanhopig en half krankzinng was door de reeks van vreeselijke rampen, dié haar getroffen had. Onlangs werd haar man, die haar gezond en wel had verlaten, weinige oogenblikken later dood thuis gebracht; een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Op den dag van het begraven viel het eenig kind der ongelukkige vrouw onder den lijkwagen, waarmede het stoffelijk overschot van zijn vader naar het kerkhof wei'd vervoerdhét kind werd onder de wielen ver pletterd. Alleen en zonder hulpmiddelen, besloot de vrouw naar haar vaderland, Duitschland, en tot haren vader terug te keeren. Toen zij, na een plaatsbiljet op een der stoombooten te hebben gekocht, in hare woning terugkeerde, vond zij er een schrijven, waarin gemeld werd, dat haar vader, de eenige bloedverwant en vriend dien zij nog bezat, verdronken was. De diep beklagenswaardige vrouw maakte nog den zelfden avond een einde aan haar leven. Een brutale oplichterij werd te Amsterdam in een goudsmids winkel in de Vijzelstraat, gepleegd, Een jeugdige juffer verzocht voor. een winkelierster, vlak in de buurt- wonende, om eenige gouden voorwerpen op zicht, vyor een oogenblik mede. Aan dit verlangen werd voldaan en de goudsmid, die de juffer nakeek, zag dat zij bij de winkelierster binnen ging. Hij keerde toen in zijn winkel terug, maar tóen de juffer wat lang wegbleef, ging hij eens informeeren en moest toen hooien dat de bedoelde juffer, totaal onbekend bij de winkelierster, een kleinigheid had gekocht en zich daarna spoedig had verwijderd. De goudsmid betreurt nu het verlies van 4 gouden kettingen, 4 medaillons, 4 paar oorknoppen, 2 gouden armbanden en 3 zilveren knipbeugels. In een dennebosch laugs de Friesche grenzen, toebehoorende aan de Maatschappij van Weldadigheid, is j.l. Donderdag brand uitgebroken; het vuur ver spreidde zich met groote snelheid in westelijke richting, zoodat na verloop van een uur tijds een aanzienlijke uitgestrektheid bosch totaal is vernield. Ou.it s olil and. De Engelsche ambassadeur te Berlijn, Sir Edward Malet, is naar Londen vertrokken. Daar geen andere Engelsche diplomaat zijn post heeft verlaten, blijkt het, zegt de Voss. Ztg., dat lord Salisbury de behoefte heeft gevoeld zich het allereerst op de hoogte te stellen van de opvatting der Duitsche regeering van de voor naamste, thans aanhangige politieke quaestiën. In hoeverre hij zich naar die opvatting zal richten, moet men afwachten. De conservatieve Engelsche bladen wijzen evenwel eenparig op de noodzakelijkheid «vaste en duidelijk omschreven allianties met de sterkste naburen" te sluiten. Men ontveinst zich echter niet, dat het zeer veel bezwaar zal hebben juist de meest gewenschte overeenstemming met Duitschland te ver krijgen, omdat men, zooals de Berlijnsche correspondent der Morning Post zich uitdrukt, geen waarborg kan geven, dat Engeland een reeks van jaren zal worden geregeerd door mannen, die duidelijk weten, wat zij willen en in staat zijn dat uit te voeren. Die corres pondent, die beweert de meening dei' hoogste kringen te Berlijn te kennen, gelooft dat vooral de Egyptische quaestie niet op eene waardige wijze kan worden opgelost, zoolang Duitschland niet overtuigd is, dat het Engelsche volk, «zijn bekomst heeft van liberalen en radicalen". Dat is vóór de verkiezingen niet mogelijk en eene volkomen overeenstemming met Duitschland moet in ieder geval zoolang worden uitgesteld. Een correspondent van de Kreicz. Ztg. beweert een onderhoud te hebben gehad met een lid van het tegen woordig Engelsch kabinet, een vertrouwd vriend van lord Salisbury en een diplomaat van veel ervaring. De minister had o.a. gezegd: «Onze groote moeielijk- heid met betrekking tot Rusland is, dat wij op geene traktaten kunnen vertrouwen, want Rusland houdt zijn woord niet. De bewering, dat de Tory's Rusland haten, is ongegrond; maar wij willen ons rijk ver dedigen en voor onze belangen, ons prestige en ons bezit in het Oosten zorgen. Lord R. Churchill is geen vijand van Rusland, maar hij zal niet gedwee eene beleediging of kwade trouw verdragen. Lord Salisbury's politiek bestaat voorloopig daarin, de zitting, zonder stoornis, binnen- of buitenslands ten einde te brengen. Van Rusland hangt het af, of de vrede zal worden bewaard. Indien men te Petersburg meent, dat nu het geschikte oogenblik is voor een oorlog tegen Afghanistan of Engeland, zal lord Salisbury niet terugwijken. Hij zou dan geen'andere keus hebben dan oorlog te voeren tegen Rusland en het Parlement' zou hem steunen." De minister zeide, dat de conservatieven niets tegen de koloniale politiek van Duitschland hadden. «Wij verlangen geene nieuwe bezittingen," voegde'hij er bij, «want ons rijk is voltooidwij verlangen alleen vriendschappelijke mede dingers en vreedzame buren." Frankrijk. Gister kwam in de Kamer het vredestractaat met China in behandeling. De commissie adviseerde lot goedkeuring. Zij had dezer dagen den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken gehoord. Over de aan Frankrijk verleende voorrechten zeide de heer Freycinet, dat de bijzonderheden nog nader moeten worden vastgesteld. Een afgevaardige vroeg, of Engeland en Duitschland niet dezelfde voorrechten zouden genieten, die Frankrijk nu had verkregen. Hierop antwoordde de minister, dat volgens de grootste autoriteiten van het internationaal recht, de bepaling van de meest begunstigde natie alleen op havenplaatsen en niet op. de landgrens tusschen China en Tongkin toepasselijk is. (De minister heeft die autoriteiten niet met name genoemd, zoodat men niet weet, wie hij bedoelde). Een vraag van den heer Lockroy, hoeveel menschen en geld Tongkin nog zou verslinden, zeide de heer Brisson niet precies te kunnen be antwoorden. Het was nog onzeker, hoe groot de bezetting van dat land zou moeten zijn. Verder zeiden de ministers, dat China van alle souvereine rechten op Annam afstand had gedaan; dat geene sorlogschatting was verlangd en op de vroeger door China aangeboden schadevergoeding voor de betrek kingen der bij Bacle gesneuvelde soldaten niet was aangedrongen, omdat men den vrede niet had willen vertragen. Het programma van het centraal kiescomité der verschillende radicale en socialistische groepen in liet departement der Seine is zeer lang. Het bestaat uit twee deelen; over staatkunde cn over staathuishoud kunde. Het bevat de gewone eischen van de volbloed revolutionaire en socialistische partijen sedert 4869. Nieuw is, dat de Staat voor het onderhoud van het kind gedurende al den tijd, dat het de school bezoekt, behoort te zorgen. Verder wordt o. a. verlangd afschaffing van den Senaat en het presidentschap dei- republiek; afschaffing der ministers en hunne ver vanging door ambtenaren, te benoemen door de nationale vergadering en ten allen tijde afzetbaar de quaestie van oorlog en vrede onderworpen aan de stemming der natie; terugkeer der goederen van de geestelijke orden aan den Staat en aan de gemeenten de burgerrechten toegekend aan de vrouw, evenals aan den man; civiele gelijkheid der kinderen, wettige, erkende of onechte; ondei-zoek naar het vaderschap kosteloos onderwijs, lager, middelbaar en hooger kostelooze rechtsbedeelingprogressieve kapitaal- en inkomstenbelasting en progessief successierechtaf schaffing van het erfrecht in de zijlinies; verplichting voor de gemeente, het departement en den Staat ter verzekering van het onderhoud der burgers, die niet bij machte zijn te werken. Egypte. Soeakim, zoo wordt uit Cairo aan de Politische Correspondenz geschrevenmoet het uitgangspunt worden voor de handelsbetrekkingen van Soedan. De reden, waarom Engeland die plaats niet ontruimd, ligt in de onderstelling, dat indien Egypte, zoowel Assoean als Wady-Halfa en Korosko, door Britsche troepen van genoegzame sterkte bezet wordt, de Mahdi naar den kant van Soeakim teruggeworpen zal worden. Is dan dit punt ook in handen der Engelschen, en wordt de kust der Roode Zee scherp bewaakt, dan zullen de volgelingen van den Mahdi ten eenenmale afgesneden zijn van het overige der wereld en de muiterij zal van zelve ophouden. Men gelooft, dat uiterlijk binnen 5 jaren Soedan tot rust en orde zal terug gebracht zijn, zonder dat een schot behoeft gedaan te worden, en de Maatschappij, welke Engelsche kapitalisten tot het drijven van handel in Soedan en tot het onderdrukken van den slavenhandel willen oprichten, zou een ge baanden weg vinden. De personen, die in Soeakim de Britsche regeering zullen vertegen woordigen, zijn reeds gekozen. Hier, te Cairo, gelooft men algemeen, dat de aanvrage om een Turksch garnizoen eerst geschiedde, toen het bekend was, dat Turkije haar zou afslaanEngeland erlangt dus blijk baar een recht om zich het lot van het onbezette grondgebied aan te trekken. Gemengd Ruitenlandscli Nieuws. De Niagara is thans voor goed beveiligd tegen het gevaar, dat in den laatsten tijd steeds dreigender optrad, dat elk punt waar men gelegenheid had een blik op het grootste natuurtafereel te werpen, in handen van speculanten zou geraken, zoodat men ten slotte nergens anders dan tegen entrée iets van den waterval zou te zien krijgen. De «Niagara-fals association" heeft na veeljarigen strijd thans een besluit der wetgevende vergadering van New-York doorgedreven, waarbij alle landerijen langs den Amerikaanschen oever tot een lengte van ongeveer een Engelsche mijl en van 400 tot 800 voet breed, tot staatseigendom verklaard wordeneen som van anderhalf millioen dollars is toegestaan om het reeds in particuliere handen geraakte te onteigenen, de gebouwen die het gezicht belemmeren te verwijderen, boomen te planten en elk punt van den oever toegankelijk te maken. De geheele streek, met Goats Island er bij, zal nu een reusachtig park worden. Met den aan de zijde van Kanada gelegen oever hoopt men op dezelfde wijze te werk te kunnen gaan. De quaestie omtrent het aanleggen van een spoorweg te Parijs schijnt thans eindelijk haar beslag te zullen krijgen. Jaren geleden was zij het onderwerp van veel debat, maar thans is het ontwerp rijp om in de Kamer te worden behandeld. De plannen zijn gereed en er wordt gemeld dat financiemannen van groote soliditeit bereid zijn om in de onderneming deel te nemen Het is nog niet beslist of de spoorweg, gelijk in Londen, onder den grond zal zijn of gelijk in Berlijn het geval is, over bogen zal gaan, of, als in New- York, over hoogverheven stellingen zal worden aan- gelegd.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2