Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1885. No. 51. Woensdag S Juli. 88ste jaargang. EXAMENS. ÏN. Binnenland. bestaat Geopenbaard die de van streek ongesteld- t doeleinde ■gelijkertijd Zij werken Igs-orgaan, ]le lever en te her- rdrijven. goed op zij in de den zuive- »5, f 3.-, lanvrage a n Holland, liden, 533 iCt. 67% 803/4 101»/,, 101»/,, 102>/b 99 00 3/14 45% 100'%, 83»/, 6 81u/,« 126 66 663/8 673/3 66,5/ie 135% 91%. 74 «I5/,„ 119% 55"/» 91% 94»/,. 58i/„ 125 f 1,19 - 2,451/, 7,50 6,50 I 5,— [4 1 7,50 7,50 kzee, ïkzee. De cholera heerscht op onrustbarende wijze in Spanje! Bene ziekte, erger dan de cholera, vraagt sedert tal van jaren steeds meer en meer offers in Nederland, de examens. Zij weten er niets van, die beweren, dat jenever erger is dan de cholera. De jenever geeft soms nog vroolijkheid, jenever-moed, oogen- blikkelijke kracht voor korte tijdelijke inspanning, maar de examens zijn verdoovend, -ver lammend, doodend, en de Herkules, die deze Hydra doodde, verdient ten volle eene plaats onder de goden, halfgoden of helden. De statistiek geeft niet aan, hoeveel duizende ouders in ons land tusschen Mei en September nauwelijks gedachte hebben over iets anders dan over den uitslag' van het aanstaand examen hunner kinderenhoeveel slapelooze nachten, hoeveel wanhopige pogingen ze aanwenden, opdat toch niets verzuimd zij, wat hun kind ten goede zou kunnen komen. De statistiek geeft niet aan, hoeveel bloed geld er jaarlijks wordt betaald door hen, die zich vaak het allernoodigste onthouden om de gevorderde som bijeen te brengen, waardoor het hem mogelijk wordt zich een gunstiger uitzicht op den afloop van het examen te openen nu van dit pak boeken, dan van die verzameling kaarten, lijsten of tabellen, dan weer voor eenige extra-lessen bij A, B of C. Maar die angst staat hoogstens gelijk met de ongerustheid van hen, die eerlang hun huisgezin hopen vermeerderd te zien, de vreugde die hen wacht wordt getemperd door het gevaar dat hen dreigt. En is 't gevaar voorbij, dan is de angst vergeten. Maar dat geld, met moeite saamgebracht, mag het kapitaal heeten, waarvan men later de rente zal genieten, althans kan genieten en hoe zwaar het offer vallen mag, het is noodig onder de bestaande omstandigheden dat het gebracht worde. "We konden ons dus in dat onvermijdelijk kwaad schikken, als geen ernstiger nadeel aan het genoemde ware toe te voegen. Maar hoeveel laagheid, hoeveel vleierij, hoe veel zoogenaamde beleefdheidsbezoeken, hoeveel schijnbaar onschuldige gesprekken, waarbij de examinandus heel toevallig ter sprake komt en öf zijn knapheid, of zijn verlegenheid, öf zijn zenuwachtigheid ten zeerste worden uitgemeten, moeten de kans op welslagen helpen bevorderen, een goeden afloop wellicht helpen voorbereiden. En wat werkt een examen uit, wat bewijst het voor de Maatschappij. De gewone gang van zaken is, dat er na heel veel voorafgaand gepraat in de Tweede Kamer, en petit comité wordt besloten eene wet aan te nemen. De spiegelgevechten beginnen en na eenige weken of maanden zijn we eene wet rijker en wordt de benoeming van een zwerm nieuwe ambtenaren noodzakelijk. In de onmiddellijke nabijheid van de Wetgevende Vergadering worden de hooge en hoogste ambte naren gevonden of gegrepen en voor de lagere en laagste wordt een examen noodzakelijk ge acht met een heel lang programma en een heele dure commissie van examinatoren. Dat programma omvat zesmaal meer dan de meesten kunnen weten en tienmaal meer dan zij noodig hebben en alleen het practisch gedeelte is natuurlijk buiten rekening gelaten. Ieder, die aan de samenstelling van het pro gramma deel nam, heeft een deel van zijn roem gezocht in een vertoon van geleerdheid, dat de opneming van nog een of meer punten op het programma noodzakelijk deed voorkomen. Dadelijk blijkt het examen te moeielijk en het schipperen begint. De candidaten zijn dadelijk in twee groepen verdeeld. De eerste is die der e e r 1 ij k e n en eerzuchtigen, die te goeder trouw meenen, dat het programma ernstig gemeend is en zoo lang tobben tot ze alles hebben doorgewerkt. Of uitgeput en zenuwachtig slagen ze niet, of met veel geestkracht en levenskracht begaafd, óf door kunstmiddelen opgewekt, slagen zij. De tweede is die der onverschilligen, die stellig gelooven dat men toch niet alles vraagt, die vast overtuigd zijn, dat druipen geen schande is, die het er voor houden, dat zij er de een of andere keer wel zullen komen. Deze zullen óf langs een omweg, óf bij toeval slagen, ze zullen misschien eindelijk uit medelijden toe gelaten worden en zeer slechte voorbeelden zijn voor anderen, die na hen komen en die de overtuiging krijgen, dat men er zonder werken toch wel komt. Voor een groot aantal candidaten, voor welk examen het ook zij, werkt het niets uit dan uitputting en afmatting en tegenzin voor latere studie, voor een ander getal bewerkt het on eerlijkheid en karakterloosheid. En laat nu beweren wie wil, dat een examen een voldoenden waarborg geeft voor de maat schappij. Hoe wil een examinator ooit in weinige minuten iets anders ontdekken, dan dat de candidaat gelijk hij wel wist een of ander vak heeft beoefend? Alleen hij, die den candidaat aanhoudend bij die beoefening gadesloeg, kan met oordeel ge tuigen óf en zoo ja in hoeverre het vak met vrucht beoefend werd. Van geschiktheid en ijver blijkt op een examen niets en uit de enkele zaken, die de candidaat wel en niet weet, kan ook de bekwaamste examinator nog niet met zekerheid tot het overige besluiten. De examens worden in stand gehouden en nemen zelfs in aantal toe, eenerzijds als gevolg j van onderling wantrouwen en gebrek aan zede lijken moed om een openlijke controle te vor- deren, anderzijds worden ze geduld en zelfs 1 verdedigd bij gebrek aan zedelijken moed of kwalijk begrepen gevoel van eigenwaarde, die eene 0 p e n 1 ij k e controle als hoogst onge- wenscht doen voorkomen. Wellicht, dat we aanleiding vinden, dit laatste punt nog eens nader te bespreken. ZIERIKZEE, 7 Juli 4 8 8 5. Wederom is een der oud-strijders van Waterloo overleden, n.l. onze vroegere stadgenoot, de heer D. J. K. E. Tuiten. Met eene groote parade, waarbij zich het muziek korps deed hooren, werd Zondag-middag geïnstalleerd als kapitein-kommandant der d.d. Schutterij alhier, Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq. Zondag-avond had een treffend ongeluk plaats. Eenige stadgenooten, zoo men zegt 14, gingen dien dag een rijtoertje makentoen zij op de terugreis genaderd waren tot kort onder Looperscapelle, schrikten de paarden van een voorbijrijdenden boerenwagen, met dat gevolg, dat zij met het rijtuig in de vaart terecht kwamen. Een reeds bejaarde vrouw was onmiddellijk dood, en werd levenloos van onder de wagen gehaald, die nagenoeg geheel verbrijzeld is; eene tweede vrouw stierf den volgenden dag, terwijl heden morgen het derde slachtoffer van dit ongeluk, een meisje van even 5 jaar, is overleden. De voerman, benevens de overige personen, bekwamen allen min of meer ernstige ver wondingen. De landbouwer, door wien dit ongeluk zou zijn veroorzaakt, reed door, zonder om te zien naar de ongelukkigen, die in de vaart lagen te worstelen. In de laatste zitting voor het uiteengaan van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft de heer Sluiter, namens de commissie voor de verzoekschriften rapport uitgebracht op het adres van den heer Th. Kleij, kapitein-kwartiermeester bij het Ned.-Indische leger met verlof tot herstel van gezondheid in Nederland. Adressant verzoekt dat de Kamer die maatregelen treffe, welke kunnen voorkomen, dat hem het recht om zijne bezwaren tegen eene hem opgelegde provoost- straf in te brengen, worde verkort of ontnomen. De commissie stelde voor, dit adres te verzenden aan den Minister van Koloniën ter fine van inlichtingen, met welke conclusie de vergadering zich heeft ver- In den nacht van j.l. Woensdag op Donderdag is door de vorst op sommige plaatsen in het Zuidelijk- Westerkwartier over eene vrij groote uitgestrektheid veel verloren gegaan. Vele stukken boekweit en de aardappelen hebben zwaar geleden. Onder de tuin vruchten zijn het vooral de stamboonen, die voor het meerendeel weg zijn, waar ze door de vorst werden getroffen. Donderdagmorgen, omstreeks 3 uur, moet het zoo vinnig koud zijn geweest, als ware het midden in den winter. Het 22e Christelijk Nationaal Zendingsfeest is Donderdag in de uitnemend schoone heuvelachtige Middacbter bosschen voor de vijfde maal in de beste orde gevierd. Het weder was allergunstigst, geen legen of wind, geen hitte of koude, zacht bedekte lucht, waartusschen nu en dan een liefelijke zonnestraal drong. Het programma is met kleine uitzondering stipt uitgevoerd. De schare was zeer groot men kan ongeveer een 40,000 tal aannemen en dat uit alle standen van de maatschappij. Graaf Bentinck opende de bijeenkomst met een hartelijke, stichtelijke toespraak. De collecte op het Zendingsfeest te Middachten heeft f 4483,70 en de verkoop van programma's circa f 4500 opgebracht. Door tegenwoordigheid van geest van den spoorweg wachter Krul te Delft werd Donderdagavond een ernstig ongeluk voorkomen. Niettegenstaande herhaalde aanmaning liep eene vrouw met twee kinderen over de rails aan den overweg bij de Koenderstraat op het oogenblik dat de sneltrein uit 's Hage te 63/4 uur reeds voor het station was. Genoemde spoorwegwachter greep een der kinderen en duwde de vrouw achteruit, en redde alzoo deze drie van een anders wissen dood op gevaar af van zeiven medegesleurd te worden. Daar de bevolking der gemeente Borgen-op-Zoom het getal van 40,000 zielen te boven gaat, moet aldaar, ingevolge art. 44 der wet op het M. O., ten minste ééne burgerschool, dag- en avondschool worden opgericht. Hieraan is tot heden niet voldaan. De gemeenteraad heeft zich nu tot den koning gewend, met verzoek de gemeente van die verplichting vrij te stellen, dewijl in de behoefte daaraan voldoende wordt voorzien door eene rijks hoogere burgerschool, gemeente-teekenschool en openbare scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager ouderwijs. Aan den minister van justitie is een adres gericht door de vereeniging van glasfabrikanten in Nederland, ter zake van het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Dit adres bevat het verzoek de voorschriften omtrent kinderen van 4246 jaren niet toepasselijk te ver klaren op kinderen werkzaam in glasfabrieken Het hoofdbestuur van het gereformeerd tractaaft- genootschap »Filippus" heeft den minister van justitie verzocht, autorisatie tot verspreiding van blaadjes en geschriftjes in de gevangenissen hier te lande, om het christelijke doel van dat genootschap te bevorderen. De minister van justitie heeft in antwoord hierop bericht, dat hij de geschriften, die het genootschap onder de gevangenen wenscht te verspreiden, kan doen toekomen aan de besturen der gevangenissen, doch dat deze geheel vrij zijn en moeten blijven in de keus der aan de gevangenen te verschaffen lectuur. Mr. Joan Bohl heeft voor de benoeming tot lid der Maatschappij van Letterkunde te Leiden bedankt. Het doet ons leed, dat eene onheuschheid wordt aangedaan aan het bestuur, dat toch wel niet geacht kan worden in de eerste, plaats schuldig .te zijnmaar aan den anderen kant is het te begrijpen, dat Mr. Bohl, de

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1