CACAO STEENKOLEN. Commandiet Kas, A. DRJESSEN, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. R. KOOLE ZOON Rotterdam. De Flacons Dorsch-Levertraan GEBROEDERS CATZ, 011 HET GELEERDE ERANSCH L'ILLUSTRATION EUROPÉENNE. J5Ta /TT\ /TF\ O tilden betaalt Ondergeteekende aan hem, die bewijzen kan dat de I III BB I bij mij ter inzage liggende Getuigschriften, verkregen over de uitstekende Mresultaten van de Electromotorisclie TlHBHALi- BAIDJES, niet echt zijn. Bij het gebruik daarvan geschiedt het tanden krijgen der ldnderen zonder de minste pijn. 27 Juni en aan den heer Cowan gericht, voorgelezen, waarin hij o. a. zegt: Ofschoon een votum van het Lagerhuis een einde heeft gemaakt aan het vorig kabinet, voel ik mij genoopt, van deze gelegenheid dadelijk gebruik te maken, om mijne diepgevoelde dankbaarheid te betuigen voor de trouw, waarmede de liberale partij aan hare verplichtingen heeft voldaan. Zij heeft moeten handelen onder moeielijkheden bijna zonder voorbeeld en haar vertrouwen en hare welwillendheid kan ik evenmin vergeten, als vergelden. De tijd is nog niet gekomen, dat ik over de politiek in het algemeen kan spreken, hetzij ter verdediging, hetzij ter bestrijding. Hoe wij over het gedrag der gewezen oppositie ook mogen denken, zij is thans H. M's gouvernement en de belangen des rijks liggen voornamelijk in hare handen. Ik denk nu aan de toekomst, niet aan het verleden. Het is mijn plicht, het te ondersteunen en bij te staan, zooveel in mijn vermogen is, wanneer het goed handelt, en niet te veronderstellen, dat het verkeerd zal handelen. Gij kunt verzekerd zijn, dat de liberale partij in hare gelederen een overvloed van mannen telt, die door kennis, bekwaamheid en krachtigen leeftijd in staat zijn de noodige waakzaamheid te betoonen. Ik heb in 1880 en ook later nooit gedacht, dat ik, als dit parlement zijn taak had volbracht, u eene vernieuwing zou vragen van het mandaat, dat Midlothan mij had verstrekt; veel minder, ik behoef het nauwelijks te zeggen, heb ik er aan gedacht, elders zulk een eer te zoeken. Maar ik ben op dit oogenblik niet ontslagen aan de plichten jegens de partij, die mij heeft vertrouwd, en de eerste dier plichten is mijn krachtigste en ijverigste pogingen aan te wenden, om alles te voorkomen, wat de eendracht en de werkzaamheid zou kunnen verminderen van de groote partij, die, met God, hoofdzakelijk ja bijna uitsluitend aan de laatste halve eeuw haar karakter heeft gegeven. F r a n k r ij k. Bij de discussie in de Kamer van Afgevaardigden over de begrooting voor openbaar onderwijs, welk onderwerp Maandag na de oorlogsbegrooting aan de orde kwam, heeft mgr. Freppel zijn stem doen opgaan tegen het voortgaan met het stichten van nieuwe wereldlijke scholen, ofschoon het aantal leerlingen dezer scholen slechts met 12000 is toegenomen, ter wijl de congreganistische scholen kunnen wijzen op eene vermeerdering van het leerlingen-cijfer met 38000. De rapporteur Dubast antwoordde dat mgr. Freppel tot de congreganistische scholen blijkbaar alle zoodanige vrije scholen rekent, die meerendeels door wereldlijke onderwijzers worden bestuurdwenscht men eene vergelijking te maken tusschen de wereld lijke en de congreganistische inrichtingen, dan zou de werkelijke verhouding ongeveer deze zijn, dat de eerst genoemde 65000 leerlingen gewonnen, de laatste '13000 verloren hebben. Artikelen 1-9 werden daarop aan genomen. Op de klacht van den heer Freppel over de onder drukking der Katholieke leer en de oprichting van theologische leerstoelen, waardoor voor het katholicisme ongunstige toestanden worden in het leven geroepen, antwoordde de minister van onderwijs en eeredienst, dat er volkomen vrijheid van onderwijs heerscht en niets de katholieken belet om andere meeningen te bestrijden. Het amendement van den heer Freppel, waarbij beperking van de vrijheid van onderwijs wordt verlangd, werd met 239 tegen 97 stemmen verworpen. Yereenigde Staten. Lucilla Dudley, de aanrandster van O' Donovan Rossa, gedroeg zich tot dusver, in de gevangenis, waar zij hare terechtzitting afwacht, als eene vrouw van buitengewone geestkracht en karakter. Sedert de laatste dagen is hierin verandering gekomenzij heeft eenige ruiten gebroken, de gevangenbewaarder en de gevangendokter bedreigd en een hoogst opge wonden taal gevoerd. Tot dusver was hare kleeding eenvoudig doch smaakvol, nu daarentegen houdt zij zich bezig met het maken van een wit mousseline japon om daarmede op de terechtzitting te verschijnen. Men veronderstelt dat de langdurige preventieve hech tenis, die nog verlengd werd door de bezigheden van haren verdediger, hare gezondheid heeft geknakt. Waarschijnlijker is echter de meening, dat Lucilla Dudley bezig is den grondslag te leggen voor eene verdediging wegens krankzinnigheid. De gevangenbe waarders althans beweren, dat hare vlagen volkomen gefingeerd zijn. Een later bericht meldt, dat de gezworenen haar hebben vrijgesproken op grond van krankzinnigheid. Zij had echter met kracht en klem verklaard, dat zij den moordaanslag uit volle overtuiging pleegde en dat zij gerechtvaardigd of veroordeeld wenschte te worden. Gemengd Bnitenlandscli Nieuws. In den vorigen herfst bevestigde een boekhandelaar te Ronnenberg bij Hannover een waterdicht briefje onder den vleugel van den zwaluw, die een nest aan zijn huis gebouwd had en volkomen mak geworden was. Op dit briefje schreef hij in 't Duitsch het ver zoek, dat hij gaarne zou willen weten, waar deze zwaluw den winter doorbracht. De vogel keerde in 't voorjaar naar zijn vroegere woning terug met een soortgelijk briefje, waarop de volgende woorden even eens in 't Duitsch, geschreven waren»Te Florence, aan het huis van Castellari, en ik breng vele groeten over." Te Toulon zijn met gunstigen uitslag proeven ge nomen met een stof, die bestemd schijnt om in den grooten strijd tusschen pantsering en geschut eene belangrijke rol te spelen. Het is een praeparaat uit kokosnootcellulose, dat de eigenschap moet hebben om zich, nadat het met een kogel of springprojectiel door- scholen is, ja zelfs na een torpedoschok, zóó snel weer te sluiten, dat het binnendringen van water in de scheepsruimte onmogelijk wordt. Dit praeparaat, Cofferdam genaamd, heeft tot voornaamste eigenschap pen een buitengewone lichtheid, vooral van den scheeps bouw van zooveel belang, en een groote elasticiteit, die haar grond vindt in het uitzettingsvermogen en den samenhang der enkele deelen van de stof. Eenigen tijd geleden stierf te St. Petersburg de bankier Stieglitz, een der rijkste personen in Rusland, die geen kinderen of bloedverwanten, maar ongeveer honderd-vijftig millioen roebels naliet, over welk ver mogen hij bij testament beschikt had. Onder andere bepalingen bevatte dit testament ook de aanwijzing, dat eene som van honderdduizend roebels bestemd was voor den bouw van een museum voor kunst en industrie, op de leest van het museum te Weenen geschoeid. Een later aan het testament toegevoegde wijziging hield in, dat ook de som, die na het overlijden van Stieglitz, boven honderd vijftig millioen aanwezig zoude blijken te zijn, voor den bouw van het museum moest worden gebruikt. De liquidatie van de erfenis is thans nagenoeg afgeloopen, en het is gebleken, dat nog acht millioen roebels voor het stichten van een museum overschieten, dat thans op vorstelijke wijze kan worden gebouwd. De diepste boorput van de wereld is tot stand gebracht door het Pruisische bergbestuur, ten einde zoo mogelijk steenkolen te delven bij het dorp Schladebach, nabij het station Kötschau van den spoorweg van Corbetha naar Leipzig. De diepte van dien put, die met eene holle diamantboorkroon en bij waterspoeling gemaakt is, bedraagt 1390 meters; beneden is hij 48 meters wijd en boven 280 meters. In het geheel is daaraan gearbeid 2y2 jaar, en de kosten van het werk bedragen meer dan 100,000 M. De warmte in het onderste gedeelte van den put is 48° C. Schoolnieuws. Benoemd tot hoofd der school te Hoek (Z.-Vlaanderen) P. A. Hubregtse te Burgh. Van 26 Juni3 Juli 1885. Geboren: Een dochter van A. Geers en C. J. Voorloop. Z. Verhulst en B. C. Hogerheijde. zoon G. A. Sevenhuijsen en J. Schulink. F. Verschuur en M. Bollmeijer. dochter P. van Nieuwland en C. J. Gudde. P. J. Romijn en S. M. E. Granpré Molière. zoon F. F. Leupen en E. Steenmeijer. Overleden: p. C. J. Bakker, 1 j., d. E. Tabbernée, 33 j., vrouw van A. Gillisse. C. J. J. de Wit, 73 j., wed. P. Schillemans. P. G. de Looze, 79 j., weduwn. Voorspoedig bevallen van een zoon, HA. LAKENMANgeliefde Echtgenoot van J. H. VAN DE VELDE, 's Gravenhaqe 27 Juni 1885. I >e Zierilzzeesche Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden :i deposito. 1 jaar dato 4!/j °/0 1 8 dagen zicht 3!/j °/0 6 maanden 4 1 maand 4 3 3 ya I KOOPT en VERKOOPT EffectenCouponsbuiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 10 tot 2 en van 6% tot 8 uur. berichtendat van af 1 Juni de renten der déposito's worden gesteld als volgt op 5 dagen zicht 2 Va 1 maand opzeggens 3%, 3 maanden dato 3 1 jaar dato 3 V2 terwijl tevens gelden tegen solied onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen. Een der voornaamste huizen aan de RUHR vraagt een geschikt en Ijverig vertegenwoordiger voor den verkoop van STEEWKOItEST in 't groot (per scheepslading) in SchouwenDuiveland en Tholen en Omstreken, tegen ruime provisie* Onnoodig zich aan te melden zonder goede refe rentiën. Franco brieven onder 't motto «Steenkolen" aan den Boekhandelaar ADR. KOLLER, Hoofdsteeg 19, Rotterdam. Green bereiding- met JPotasch.! 'lie attesten. VAN Drogisten te Groningen en Rotterdam, worden door de Oeiieesheeren als de meest geneeskrachtige aanbevolen. Lees daarover de brochure, welke om iedere flacon is gewikkeld en bij de Depóthouders gratis ver krijgbaar is. te blijven onderhoudenis de beste maatregel een abonnement te nemen op een Fransch tijdschrift, dat door vorm en inhoud tot lezen dringt. Dit vindt men in Wekelijks verschijnt hiervan een nummer met 4 of 5 platen. De tekst wordt gevormd door romans, novellen, causeries over letterkunde, wetenschap of kunstgedichtenenz. De nieuwste romanwelke er in verschijnt IKARIAGE ET FATAEITE trekt algemeen de aandacht; het verhaal blijft voort durend en in klimmende mate boeien. Men abonneert zich voor een geheelen jaargang a f 5,(franco per post f 5,50); de betaling geschiedt per kwartaal. BureauKerkstraat 35te Amsterdam. Na toezending van Postwissel ad 90 Cent franco door Nederland. WAGENINGEN, Chemische Fabriek, ROBERT HOLTZ.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3