Buitenland. Het Bestuur van liet Genealogisch heraldisch ge nootschap «De Nederlandsche Leeuw" te 's Hage heeft aan Zijne Excellentie, den Minister van Justitie, het volgende verzoekschrift ingediend: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur van het Genealogisch heraldiek Genootschap «De Nederlandsche Leeuw", gevestigd te 's Gravenhage, erkend bij K. B. dd. 4 Mei 1884 No. 27, ter uit voering van het besluit, genomen in de algemeene vergadering van dat genootschap dd. 25 April 1885; dat in den laatsten tijd meer en meer wordt afge weken van de juiste spelling der familienamen door het toenemend gebruik der nieuwe spelling; dat bedoelde afwijking het schrijven der voorvoegels van, de, der, du enz. met hoofdletters ten gevolge heeft, waarna de hoofdletter van den familienaam zal vervallen en de familienaam met het voorvoegsel tot een geheel vereenigd wordt; dat door deze samentrekking geheel andere namen zullen ontstaan, waardoor aanleiding wordt gegeven tot groote verwarring bij wettig bewijs van afstamming van personen; dat hierdoor tevens in strijd zal worden gehandeld met art. 63 en volgende van het Burgerlijk Wetboek dat dit misbruik zelfs in het officieele Nieuwsblad der Regeering »De Nederlandsche Staatscourantis ingeslopen, alsook in andere op last der Regeering uitgegeven gedrukte stukken, o. a. in de verslagen van 's Rijks verzamelingen van Geschiedenis en Kunst" dat het te vreezen is, dat ook aldus zal worden gehandeld bij de invulling van de registers van den Burgerlijken stand, waardoor deze registers, wier inhoud steeds als vasten grondslag voor bewijzen in rechten dien betreffende wordt aangenomen, in het vervolg minder vertrouwbaar zullen worden en aanleiding zullen geven tot gegronden twijfel, ten gevolge waar van vele belangen ook met liet oog op art. 70 en volgende van het Burgerlijk Wetboek kunnen worden geschaad Redenen waarom het Bestuur van genoemd genoot schap uwe Excellentie eerbiedig in overweging wenscht te geven hare aandacht hierop wel te willen vestigen, ten einde zooveel mogelijk de insluiping van dit mis bruik in de registers van den Burgerlijken stand te voorkomen 't Welk doende, Het Bestuur van het Genealogisch heraldiek Genootschap voornoemd, (get.) J. C. van der Muelen, Voorz. (get.) A. A. Vorsterman van Oyen, Seer. In een zeer druk bezochte meeting, door de Ver eeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag voor ieder opengesteld en in de groote zaal van het gebouw te 's Hage gehouden, heeft prof. mr. D. P. D. Fabius Dinsdagmiddag in een viertal stel lingen de democratie in de wetenschap bestreden en is hij te velde getrokken tegen de richting van het onderwijs op onze rijks-universiteiten als een van Gods woord losse wetenschap. Met alle kracht protesteerde prof. Gunning, hoog leeraar in de scheikunde te Amsterdam, hoewel mede strijder tegen ongeloof, tegen het denkbeeld om de wetenschap geloovig te maken. Hij wenschte eene onafhankelijke wetenschap, buiten het terrein van den godsdienst. In de bewering, dat op de rijks-universiteiten feite lijk ongeloof heerscht, zag hij eene allerschromelijkste, afkeurenswaardige overdrijving. Prof. Kuyper trachtte te bewijzen, dat prof. Gunning, wiens belijdenis van het christelijk geloof hem goed deed, zijn eigen standpunt veroordeeld en dat der voorstanders van de vrije universiteit gerechtvaar digd had. De oorzaak van het ongeloof aan de academies weet hij aan de benoeming der hoogleeraars door de overheid, vooral in Amsterdam grootendeels vertegenwoordigd door ongeloovigen en joden. Verder voerden nog het woord de heeren v. d. Bergh, Esser, de Savornin Lohman en Iloedemaker, allen om den inleider te steunen in zijn betoog, dat de weten schap niet is los te maken van Gods woord en dat aan de rijks-universiteiten algemeen ongeloof heerscht. Prof. Hoedemaker, die het slotwoord sprak, gaf zich zeiven en zijnen medestanders het getuigenis, dat het standpunt van prof. Gunning op verpletterende wijze weerlegd was. Omtrent de rede, die in het kerkgebouw der Waalsche gemeente Dinsdagavond werd gehouden door dr. Kuyper, deelt het D. v. Z-H. mede, dat, na een historische herinnering aan de weigering der Kloosterkerk door den kerkeraad van 1817 aan de gereformeerden van dien tijd, de redenaar trachtte aan te toonen, dat de tegenwoordige Ethisch-Irenischen eveneens leven en handelen als de Arminianen of Remonstranten van de 17e eeuw. Nadat in 't begin der vorige week de grootste van de drie groote klokken uit den Martinitoren te Groningen was neergelaten, is j.l. Vrijdag een der kleinere gevolgd. Zij is aanmerkelijk kleiner dan de eerste, maar toch altijd nog een vrachtje van ettelijke duizenden ponden. Alle voorzorgen waren genomen, om deze eeuwenheugende klokken onbeschadigd naar beneden te krijgen, waar zij in het brandspuithuisje onder den toren worden geborgen. Deze klok is van denzelfden gieter als de groote. Op de groote klok heeft deze slechts op eene niet in 't oog vallende plaats de voorletters van zijnen naam gegrift; op de kleine schreef hij dien voluit, maar in 't latijnsch «Henricus de Treviris me fecit", zegt de klok en het randschrift voegt er bij, dat de «senaat en 't volk" van Groningen (de vroedschap en de burgerij) haar hebben laten gieten«Senatus Populus que Gronin- gensis me conflari voluit." De kleine is een jaar jonger dan de groote, zij dateert van 1578. Kunst, Wetenschap en Letteren. Eene ongehuwde dame is dezer dagen aan de Londensche hoogeschool gepromoveerd als doctor in de wetenschappen. Haar vak is mathesis. Een andere, eveneens ongehuwde dame, heeft voldaan aan het examen voor Master of Arts. In het geheel hebben zich deze maand 150 vrouwelijke candidaten aan gemeld voor het admissie-examen aan de hoogeschool van Londen. Nadat het den Parijzer photograaf Henry is gelukt een photografischen toestel te maken, die aan alle eischen van de sterrekundigen voldoet, heeft het Parijzer observatorium besloten, door middel van dien toestel den geheelen sterrenhemel photographisch op te nemen. De voorloopige proeven zijn uitstekend gelukt, b.v. na een expositie van een uur verkreeg men eene photographie van een vak des hemels, op hetwelk men 2790 sterren van de le tot de 14e grootte kan tellen. Het teekenen van zulk een kaart zou stellig verscheiden maanden van ingespannen arbeid gekost hebben, om niet te spreken van de veel grootere nauwkeurigheid. Het photographisch op genomen stukje hemel maakt het 41,000e deel van den hemelbol uit en toont 2790 sterren aan. Caeteris paribus zouden er ongeveer 22 ya millioen sterren zijn van de le tot de 14e grootte, waarbij dan nog komen de kleine sterren en de nevelvlekken. De in Japan verschijnende Engelsche en Fransche bladen behelzen gunstige berichten aangaande de snelle vorderingen van het aldaar ondernomen werk, om de Japansche schrijfteekens door Latijnsche letters te vervangen. De commissie hoopt zelfs reeds in den loop van dit jaar met dit moeielijk werk gereed te komen. Ook wordt door de Japan Gazette bericht dat aan het ministerie van buitenlandsche zaken een bureau ingericht is, waar men den reuzenarbeid ondernemen zal, een vergelijkenden Lexicon uit te geven van de Japansche en volgende talenKoreasche, Chineesche, Engelsche, Fransche, Duitsche en Spaansche. Men hoopt dit kolossale werk binnen vijf jaren gereed te maken, terwijl er omstreeks vijfhonderd personen direct of indirect aan werkzaam zijn. In dit uit het Duitsch overgenomen bericht vinden wij geen melding gemaakt van de Nederlandsche taaltoch zou het bevreemdend zijn, wanneer de Japansche geleerden, die eertijds alleen deze ééne vreemde taal beoefenden, deze thans verwaarloosden. The Chemicac News waarschuwt tegen eene nieuwe metaalverbinding, die uiterlijk het aanzien heeft van goud, en waarvan reeds voorbeelden bestaan, dat zy voor echt goud verkocht is. Zij dient voor het maken van broches, knoppen, armbanden en dergelijke voor werpen. De scheikundige ontleding leert dat zij bestaat uit platina en koper, met eene geringe hoe veelheid zilver. Het wordt verguld afgeleverd, is bestand tegen de toetsproef en wordt door sterk salpeterzuur niet aangetast. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De gemeente Zuilichem telt nog geen duizend inwoners. In een jaar tijds evenwel verbruikte men hier ongeveer 6000 Liters sterken drank, dus dat is per hoofd 6 L. De gevolgtrekking make men zelve! Zekere Deprez te Brugge had gewed, dat hij acht tien borrels jenever achtereenvolgens zou drinken. Hij won de weddenschap, maar viel toen bewusteloos neer en stierf een dag daarna. Maandagochtend te ongeveer 7 uren is op het Frederiksplein te Amsterdam uit een gaspijp van de Continental Gas Association een jongen van 13 jaar, genaamd E. Van der L., te voorschijn gehaald. Hij was met zijn hoofd in den gaspijp gekropen en met zijn knieën daarin bekneld geraakt. In deze netelige positie bracht hij bijna twee dagen door, toen hij eindelijk door een voorbijganger werd opgemerkt en meer dood dan levend verlost. Hij werd ter verpleging opgenomen bij den heer L. op de Achtergracht, waar het gelukte hem weder bij te brengen. Een verschrikkelijk onweêr is Zondag avond te Parijs losgebarsten. Een deel van het gewelf der goot, die tot afleiding dient aan een der armen van de Biève, is ingestort, door het plotseling stijgen van het water. Een twintigtal personen, mannen, vrouwen en kin deren vielen in het water. Intusschen had er op andere plaatsen eene doorbraak van het water plaats. Verscheidene huizen moesten in allerhaast ontruimd worden. Te negen ure is de bliksem gevallen op de Magda- lenakerk. Een elektrieke stroom, die den bliksemafleider aan de rechterkant had getroffen, deed zich gevoelen bij verscheidene personen, die zich in den omtrek bevonden. Eene dagblad verkoopster werd, in eene naburige kiosk, met lamheid geslageneen koffiehuisbediende en een voorbijganger tegen den grond geworpen, zoo danig dat men laatstgenoemde in eene nabijgelegen woning moest dragen en verzorgen. Rusland. Bij het aftreden van het kabinet-Gladstone wordt door het Journal de St.-Petersbourg eenige regelen gewijd aan den eersten minister, liet blad zegt nooit te zullen vergeten, dat Gladstone de veroordeelen zijner landgenooten, wat Rusland betreft, niet had. «Alleen kan men hem verwijten te veel opgeofferd te hebben aan het denkbeeld van imperialisme, wat Engelands koloniale bezittingen aangaat. Engeland moet ten dezen opzichte een besluit nemen. Andere mogendheden willen ook de plaats verwerven, die haar toekomt, en hand haven hare rechten op hetgeen naar hare meening toebehoort. De wereld is groot genoeg voor alle natiën. Hoewel het nieuwe kabinet grootendeels uit leden van het vroegere kabinet-Beaconsfield is samengesteld, schijnt het genoeg met den toestand rekening te houden. Het blad eindigt zijn betoog met de verzekering, dat Rusland, wat de persoonlijke politiek betreft, het optreden van het nieuwe kabinet met kalmte tegemoet ziet. JV oord-Amerika, Uit Panama is de tijding ontvangen, dat de pogingen der Amerikaansche regeering om den vrede in Columbia te herstellen, zijn mislukt. Volgens het rapport van admiraal Jouett is de toestand daar van dien aard, dat eene verzoening der politieke partijen onmogelijk is. De admiraal voegt er bij, dat de vijandelijkheden waarschijnlijk een onbepaalden tijd zullen voortduren. Hij verwacht hevigen strijd in Columbia. Italië. De Gaulois meent te weten, dat de paus, bespeurende dat de ultramontaansche politiek, die hij tot nog toe heeft gevolgd, overal is mislukt, eene politiek van verzoening zal aannemen en tot eene toenadering tot het Quirinaal heeft besloten. Als eene eerste schrede in die richting zou de heer des Houx zijn uitgenoodigd, zijn ontslag te nemen als hoofd-redacteur van het Journal de Romeaangezien de houding van dit blad niet meer met de nieuwe pauselijke politiek strookt. De paus zou bovendien ook maatregelen nemen om de Univers te doen veranderen of ophouden, welk blad van alle clericale bladen het heftigst op het herstel der wereldlijke macht aandringt. B e 1 g i e. Het stadhuis van Brussel zal electrisch verlicht worden. De kosten van aanleg bedragen 400,000 frs. De raad heeft hiertoe besloten in weerwil van den ongunstigen stand der stedelijke financiën, omdat slechts de inrichtingskosten hoog waren, maar de terugkeerende kosten gering zouden zijn. Die inrichtingskosten waren te beschouwen als eene gekapitaliseerde assurantie premie, daar electrische verlichting geen brandgevaar doet ontstaan, terwijl bij elk ander stelsel van ver lichting het schoone monumentale stadhuis aan dat gevaar is blootgesteld, en het gebruik van gas, nog afgescheiden van dit gevaar, onmogelijk is wegens den nadeeligen invloed, die daarvan voor de kostbare schilder stukken in het stadhuis te duchten is. In de Kamer is ter sprake gekomen een geval te Namen, waar een elftal soldaten gestraft waren, omdat zij aan eene kerkelijke processie hadden deelgenomen op eene wijze, welke met de reglementen onvereenig- baar was, blootshoofds en met kaarsen in de hand. De linkerzijde keurde het deelnemen van het leger aan kerkelijke plichtigheden, als inconstitutioneel en strijdig met de gewetensvrijheid, af; de regeering daarentegen verdedigde zulks, o. a. bij monde van den minister Thonissen, die onderscheid maakte tusschen «goddelijke" en «militaire" eerbewijzen, en betoogde, dat Turksche soldaten, te Konstantinopel voor het sacrament het geweer presenteerende, zulks met een goed geweten konden doen, als enkele militaire eer bewijzen «aan den God der Christenen". Engeland. Op de jaarlijksche vergadering der liberale vereeniging van Midlothan is een brief van Gladstone, gedateerd

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2