Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1885. No. 50. Zaterdag 4 Juli. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent, Hu wel ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct, Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEMMAA. ZIERIKZEE, 3 Juli '1 8 8 5. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat het vergunningsrecht moet worden beschouwd als te zijn een plaatselijke belasting en dat alzoo quitantiën wegens betaald vergunningsrecht op ongezegeld papier kunnen worden geschreven, indien het bedrag minder is dan twintig gulden. Bedraagt het betaalde meer dan twintig gulden, dan moeten de quitantiën geschreven worden op een zegel van 15 centen in hoofdsom. Door de marechaussee te Helmond waren bij her bergen te Bakel quitantiën in beslag genomen van f 10f 20, die niet voorzien waren van een plak- zegel. Zij zijn nu teruggegeven. Te Haarlem zal een waardige hulde worden gebracht aan de nagedachtenis van Bilderdijk. Er zal een ge denksteen worden geplaatst aan het huis, waarin Bilderdijk zijn laatste levensjaren sleet. Bij die plechtig heid zullen o. a. worden uitgenoodigd, behalve het plaatselijk bestuur, de heeren L. W. Bilderdijk, prof. J. A. Alberdingk Thijm en A. C. Kruseman. De wit blinkende Rochefort-steen, i l/2 meter breed bij 70 centimeters hoog, aangeboden door de Kunstenaars vereniging", is uitgevoerd door het lid, den beeld houwer F. L. Stracké Jz., naar het ontwerp van het lid, den architect A. van der Steur Jr. In het midden is een cartouche, waarop met rooden en gouden letters geplaatst is: Bilderdijk herdacht in 1885, de Kunste naarskring", en rechts en links op verder aangebracht ornament twee schilden met de jaartallen 1756-1831, het geboorte- en sterfjaar des grooten dichters. Zondag arriveerden te Brielle eenige socialisten. Men had in de locale bladen geadverteerd, dat één hunner, de heer C. J. Van Raaij uit den Haag, de vraag zoude besprekenWat willen de socialisten De heeren hebben echter weinig succes met hun komst gehad; slechts een drietal toehoorders waren aanwezig, waarop de vergadering niet doorging. Kleine blaadjes werden op straat verspreid met het opschrift: De spinnen en de vliegen. Dat de werkgevers de spinnen en de werklui de vliegen waren, was hoofdzakelijk de inhoud van het ding. De heer Domela Nieuwenhuis hield Zaterdag te Zwolle een redevoering met meer succes. Daar waren j ten minste 200 toehoorders. Of hij aanhangers ge- j wonnen heeft, wordt niet gemeld. Naar men verneemt heeft Jeanne Marie Lorette den heer mr. baron Michels van Verduijnen verzocht zich wel met hare verdediging te willen belasten. Het schijnt dat die heer zich vooraf met de daadzaken en omstandigheden van dat proces op de hoogte heeft wenschen te stellen alvorens die taak op zich te nemen. De Amsterdamsche advocaat Mr. Ph. A. Haas, door de familie van Jeanne Lorette aangezocht om in ver- eeniging met zijn ambtgenoot, Mr. D. S. van Embden te 's Hage, zich met hare verdediging te belasten, heeft het onderstaand schrijven aan den Procureur- Generaal gericht, naar aanleiding van het ontvangen door Jeanne Lorette's onderteekend briefje, dat zij het bezoek en de verdediging van den heer Mr. Haas niet verlangde, Amsterdam, 25 Juni 1885. Edel Groot Achtbare Heer! Gisteren had ik de eer eene missive van U. E. G. A. te ontvangen, in antwoord op mijn schrijven van den vorigen dag, waarbij ik, als door den vader van mejuffrouw Lorette uitgenoodigd mij in vereeniging met Mr. D. S. van Embden te 's Hage, met hare verdediging te belasten, U, E, G. A. verzocht, mij een biljet van toegang tot de gedetineerde te ver strekken, tot het bekomen waarvan ik mij heden voormiddag aan uw parket zou vervoegen, ten einde met het oog vooral op mijn aanstaand vertrek naar het buitenland, en de afwezigheid van mijn collega, de gedetineerde te kunnen spreken en daarna te be- slissen, of ik mij al dan niet met hare verdediging zou kunnen belasten. Uit het schrijven, dat ik de eer had van U. E. G. A. te ontvangen, vernam ik, dat mijne missive door U. E, G. A. was medegedeeld aan den directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 5s Hage, met verzoek daarvan aan de gedetineerde praelecture te doen, en werd mij daarbij als haar antwoord toegezonden een niet zeer beleefd open biljet, inhoudende een viertal regelen, in de Hollandsche taal, welke men juffrouw Lorette had laten onderteekenen, en waarin werd te kennen gegeven, dat zij noch mijn bezoek, noch mijne verdediging verlangde. Onder dankzegging aan U. E. G. A. voor uwe wel te apprecieeren bemoeiingen ten deze, neem ik evenwel de vrijheid op te merken, dat het volstrekt niet in mijne bedoeling lag, en die bedoeling ook uit mij aan U. E. G. A. gericht schrijven bezwaarlijk' kan worden gemaakt om bij mejuffrouw Lorette, voor mij belet te vragen, noch veel minder U. E. G. A. te willen be lasten dit voor mij te doen, maar eenig en alleen om als door den vader der beklaagde verzocht de verdediging zijner dochter op mij te nemen, het ge wone bewijs van toegang te erlangen, ten einde haar persoonlijk te zeggen, wat ik te zeggen had, en persoonlijk van haar te vernemen, wat ik wenschte te weten, alvorens te beslissen, of ik mij al dan niet met de van mij verlangde taak zou belasten. Met het oog echter op de wijze waarop U. E. G. A. gemeend hebt aan mijn schrijven gevolg te moeten geven, die m. i. tot verkeerde beoordeeling zou kunnen leiden en het allerminst in mijne bedoeling lag, zoo mede ter juiste aanduiding van mijn standpunt in deze, wensch ik dit opmerkelijk verschil van opvatting en uitvoering wel te doen uitkomen en meer bepaald onder de aandacht van U. E. G. A. te brengen, onder bijvoeging dat het in mijn ruim 36-jarige rechts- practijk, (in welke ik wellicht meer strafzaken be handelde dan eenig mijner ambtgenooten hier te lande), de eerste maal is, dat, wanneer ik door de naaste betrekkingen van een beklaagde verzocht, mij met diens verdediging te belasten, het daartoe gebruikelijk bewijs van toegang aan den Ambtenaar van het Open baar Ministerie verzocht, eerst aan zoodanig beklaagde door een beambte der gevangenis werd gevraagd, of deze mij wenschte te recipieeren en door mij wenschte verdedigd te worden. Ik werd steeds in de gelegenheid gesteld die taak zelf te vervullen, en meen, om meer dan ééne reden, dat het zoo behoort. Met betuiging van mijn respect heb ik de eer te zijn, Edel Groot Achtbare Heer U. E. G. A. Dienaar, w. g. Mr. Ph. A. Haas Az. De Haagsche correspondent van de Etoile Beige meldt van 29 Juni aan zijn blad: Gisteren heeft de Procureur-Generaal te 's Graven- hage in de raadkamer van het Hof ingebracht de zaak van Jeanne Marie Lorette, beschuldigd van moord op den heer Sakurada, Japanschen gezant. De wet kent tien dagen toe aan de raadkamer van het Hof om haar besluit mede te deelen en den dag van behandeling te bepalen. Jeanne Marie Lorette heeft thans haar advocaat gekozen. Deze is een zeer gezien lid van de Haagsche balie, baron Michels van Verduijnen, die de inzage van het geheele dossier gevraagd heeft alsvorens zijn besluit te doen kennen. Het proces zal midden in 't badseizoen worden ge voerd en zal zeer de aandacht trekken van de bezoekers van het Scheveningsche strand, onder wie Jeanne Marie Lorette verleden jaar steeds was te vinden en toen zeei de opmerkzaamheid trok." Aan het Vad. wordt verzekerd, dat bij het met Duitschland gesloten zalmtractaat de belangen van ons land ten volle zijn gewaarborgd, en dat slechts zeer geringe concessiën zijn verleend, om dit jaren reeds aanhangig onderwerp van diplomatieke onder handeling op een voor de verschillende partijen bevre digende wijze tot een einde te brengen. Den 30sten Juni 1885 is te Berlijn tusschen Nederland, Baden, Beieren, Hessen, Oldenburg, Pruisen, Wurtemburg en Zwitserland eene overeenkomst ge- teekend, waarbij tot behoud en bevordering der teelt van zalm, binnen het stroomgebied van den Rijn, de zalmvisscherij op verbandhoudende grondslagen wordt geregeld Men schrijft uit Vlissingen van 2 Juli: Verkeerde deze gemeente gedurende de laatste weken in angstige spanning, omtrent den afloop der beslissing aan welke tusschenhaven, tot het aandoen der booten van de Noord-Duitsche Lloyd te Bremen, voor hare gesubsidieerde stoomvaartlijnen, de voorkeur zou ge geven worden, de opgewondenheid en vreugde waren algemeen, toen gisteravond bij bulletin der Middel- burgsche- en Vlissingsche Couranten de tijding ver spreid werd, dat Vlissingen op aandrang van prins Von Bismarck en den heer Stephan gekozen en de overeenkomst geteekend was. Hoewel nog altijd tot dusverre officiëele berichten dienaangaande schijnen te ontbreken, wordt het voor Vlissingen zoo belangrijke en heugelijke bericht van verschillende kanten be vestigd en twijfelt men dan ook niet meer aan de waarheid. Heden wapperden dan ook de vlaggen van het stadhuis, den kerktoren en van vele particuliere en rijksgebouwen. Dat de talrijke hier woonachtige Belgen zich van vreugdebetoon onthouden, nu de be slissing ten nadeele van Antwerpen is uitgevallen, laat zich lichtelijk begrijpen. Heden avond zal er een groote openbare demonstratie plaats hebben, bestaande in een optocht en serenade, waaraan behalve het fanfaren-gezelschap Ons Genoegen in vereeniging met Vlissing's Mannenkoor en een kinderkoor, tal van corporatiën met hunne vaandels en banieren zullen deelnemen. De ovatie zal gebracht worden aan de heeren Arie Smit, ex-burgemeester, en Jos. van Raalte, directeur der Koninklijke Maatschappij de Schelde. Zoo zal dien heeren in het openbaar dank en hulde worden gebracht, voor de vele en kracht dadige pogingen door hen bij de Duitsche regeering in het werk gesteld om het voor Vlissingen zoo vurig begeerde succes in deze zaak te bereiken. In de gister te 's Gravenhage gehouden Deputaten- vergadering is de heer dr. Kuyper met 112 stemmen herkozen tot voorzitter van het centraal-comité. Één stem was op den heer mr. Keuchenius uitgebracht. De uitslag werd warm toegejuicht, zoomede een motie, namens den heer Elout voorgesteld. Voor het tijdvak van 11 Juli tot en met 28 Augustus aanstaande wordt in het kamp bij Zeist een Rijks- telegraafkantoor met beperkten dagdienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn bepaald als volgt: op werkdagen, van 8 tot 12 uur voor- en van 1 tot 4 en 51/2 tot 9 uur namiddagsop Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 uur voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uur namiddags.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1