Ieurs^WwiarktberichtInT ADVERTENTIEN. i Dene- Sedert geen |aamste over is bet l^jn weg den en laardigt lag niet ttusland narken. naar in lar door loor de ar dat, wordt I nonnen Geheele Wijzers jestraft, willen [erechte- ms en 'Rech- worden en ont- rechter, jbiedigd. irboden. pestaan, Kaderen worden p jury, gemak- gemaakt |dgaande veroor- fegeering [geschaft, pog niet f donker rijding, lk reeds hreeuwt heerscht landen I en met Lusfcralië funderen was die in. Van 717,195 en vaten kond ter [arde van in het D. heeft de [(-congres ^kspelers Dessau, wenlang I legende Qtusschen in alle ewonnen 'P ren het i schaak- Wilhelm |ers deel. speelde 34 won, knaap ne tegen n knaap, kostbare had een igstelling bleek, maakte, in de zakken van den overledene 151,300 frs. in bankbiljetten en buitenlandsche papieren van waarde vond. In eene portefeuille werden documenten gevonden, waaruit bleek, dat de doode een Spanjaard, Torre genaamd, was, die in de rue Lafayette woonde. De man was zoo bang voor dieven, dat hij de zonderlinge gewoonte had aangenomen, om zijn geheele vermogen steeds bij zich te dragen. Een commissie, door het gouvernement van Queensland benoemd om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de suikerplanters te werk gaan om van Nieuw- Guinea en de Zuidzee-eilanden koelies aan te voeren, heeft in een rapport resultaten medegedeeld van acht reizen op zes schepen en de bevinding omtrent al die tochten opgedaan, was, dat de inboorlingen onder valsche voorwendsels aan boord werden gelokt of met geweld opgelicht; dat de aard van de zoo genaamde verbintenissen om naar Queensland te gaan en daar op suikerplantages te werken nooit open en bloot aan hen werd medegedeelddat de »recruten" nooit eenig idee hadden van het werk, dat zij gingen verrichten, en dat - als er in een enkel geval van een verbintenis sprake was - de tijd van duur toch nooit langer werd genoemd dan 3 jaar, de oude termijn voor een kanaka's huurtijd. De voorwendsels, waar onder de inboorlingen hetzij dan met list of met geweld aan boord werden gelokt, warendat men hun het groote schip eens zou laten ziendat zij een tochtje gingen maken naar 't land van den blanken man; dat zij uit visschen gingen, of heel onbestemd, en slechts in enkele gevallen, dat men ze naar Queens land bracht om te werken. De volgende uittreksels zijn genomen uit het rapport betreffende de reis van een der schepen, de «Hopeful"; 24 Mei 1884. Wararai werd aangedaan. Een groot aantal kanos van het eiland kwam met eilanders en vruchten beladen het schip omringen. Dertig «recruten" kwamen aan boord om hun vruchten tegen tabak in te ruilen; doch in stede van zaken te doen, werden zij tegen hun wil aan boord gehouden, zoo het heette om twee of drie »manen" te werken. Van Wararai zette de «Hopeful" koers naar Bentley-baaiop het vasteland. Twee wervers" gingen aan land. Een oud man en een kleine jongen mocht achterblijven, maar een vrouw en verscheiden jongelieden werden, onder bedreiging van doodgeschoten te zullen worden, in de boot gesleept. De vrouw, die in de worsteling gekwetst was geraakt, wist haar bewakers te ontsnappen, sprong over boord en ont kwam naar 'teiland Testle. Nadat de »lading" aan boord was gebracht, keerde de boot met de «wervers" naar het land terug, om de hutten van de strand- bevolking in brand te schieten. Dan volgt het relaas van een ontmoeting met de inboorlingen bij 'teiland Ferguson of Hilliwow. Zij waren in verscheiden kanos bij het schip gekomen, en nadat twee booten van het schip waren neêrgelaten, begon de bemanning van die booten een ware slachting onder de eilanders, waarvan er ten slotte acht nog levend en in boeien aan boord werden gebracht. Deze en dergelijke feiten worden in het rapport vermeld, dat door geheel Queens land een algemeene verontwaardiging heeft verwekt over zulk onmenschelijk bedrijf. De internationale conferentie tot bepaling der win ter- dienstregeling op de spoorwegen voor 1885/86 werd Vrijdag te Berlijn geopend. Daarop waren 74 spoorweg maatschappijen vertegenwoordigd. Het door de generale directie der Oostenrijksche staats-spoorwegen gedane voorstel om den winterdienst 1 October een aanvang te doen nemen, werd met 43 tegen 24 stemmen aan genomen. De volgende vergadering zal 20 Januari te Hambujg gehouden worden. Een groot schandaal in de diplomatieke wereld, waarbij het niets minder geldt dan de ontdekking van een valschen speler in den persoon van een bij het Quirinaal geagcrediteerden gezant, brengt in Rome alles in rep en roer. Sedert langen tijd had in den aristocratischen Circolo delict Caccia, waarvan alle diplomaten lid zijn, het voortdurende winnen van een gezant bij het hooge spel, dat in de genoemde club gespeeld wordt, de grootste opmerkzaamheid getrokken. Eindelijk vatte men verdenking op. Graaf Antonelli, die als commissaris in de speelzaal een wakend oog hield, nam zijne maatregelen en kwam weldra tot de overtuiging dat de verdachte gezant op heel practische en nauwelijks bemerkbare wijze de kaarten van een teeken voorzag, waaraan hij zijne fabelachtige winsten te danken had. Toen deze, niets kwaads vermoedend, vóór eeriige dagen in de speelzaal verscheen, vond hij het bestuur zwijgend aan een tafel zitten. Terwijl de gezant op de spelenden toetrad, verhief zich Antonelli en zeide hem kortaf en op drogen toon; «Sinds eenigen tijd hield zich hier in deze club van edellieden een spitsboef op; heden hebben wij de be wijzen in handen, dat gij die schurk zijt; om geen schandaal te veroorzaken geven wij u acht en veertig uren tijd om Rome te verlaten!" De gezant werd zoo wit als een lijk, stamelde ver legen eenige woorden en verdween. Binnen twee dagen had hij Rome verlaten. Het couvert dat voor hem aan het hofdiner, ter eere van de leden van het hygiënisch congres gedekt was, bleef onaangeroerd. De ontdekking van boos bedrijf was juist op dien dag gedaan. Volgens de Pesther Lloyd is de bedoelde gezant de vertegenwoordiger van het keizerrijk Brazilië. Het is opmerkelijk, dat, terwijl het aantal spoorweg passagiers, die gewond of gedood worden, percentsgewijze zeer klein is, het aantal spoorweg-beambten, die gedood of verminkt worden, naar evenredigheid zeer groot is. Wanneer men nu daarvan tevens de zorgvuldig bewerkte statistieke tabellen raadpleegt, dan bespeurt men spoedig, dat het grootste aantal dezer ongelukken voorvalt tijdens het rangeeren der wagens en vooral de mannen treft, die de wagens koppelen en dan tusschen de buffers beklemd raken. Een correspondent van de Times wees er laatst op, dat in Amerika dit aanhaken op de hoofdlijnen automatisch geschiedt, waardoor de sterfte door deze oorzaak slechts V20 bedraagt van die in Engeland. Een aantal van deze automatische werktuigen zijn nu tentoongesteld op de tentoonstelling der uitvindingen. Tenzij gewichtige redenen hiertegen kunnen worden ingebracht, moest het automatische koppeling-systeem overal ook in Nederland worden ingevoerd, en indien de spoorweg-maatschappijen weigerden het vrijwillig aan te nemen, dan moesten zij hiertoe gedwongen worden, evenals dit het geval was met den auto- matischen remmer. Het is toch niet te denken, dat een systeem, dat zoo goed aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan werkt, hier niet toe te passen zou zijn. De adjudant-generaal Drum te Washington heeft een nauwkeurig onderzoek in het werk gesteld naar de verliezen, geleden gedurende den burgeroorlog in Noord-Amerika. Daarbij is gebleken, dat de Noordelijke en de Zuidelijke Staten 2,500,000 man in het veld hebben gebracht. Niet minder dan 356,496 man zijn in den strijd gevallen, of aan de gevolgen der bekomen wonden, zoomede aan ziekten in de ambulances en hospitalen overleden. Hiertoe behooren 29,498 krijgs gevangenen, die, 't zij aan de gevolgen hunner wonden of aan ziekten, te gronde zijn gegaan. Thans weet men hoeveel bloed die oorlog heeft gekost. Een schotschrijver van het Amerikaansch blad Sunday democrat had over het particulier leven van een dame uit den deftigen stand te Norwalk een zeer pikant artikel geschreven. Die mynheer, in een hotel daar ter stede vertoevende, werd ter behandeling van een gewichtige zaak op zekeren dag naar buiten geroepen. Daar vond hij nog twee andere heeren, en de drie jongelieden hebben toen den familie-bekladder op een eigenaardige manier gestraft. Zij hebben hem niet afgerost als een hond, maar hem gekleed als pluim- dier. Een ontkleedde den man en terwijl twee der heeren hem stevig vasthielden, smeerde de derde hem met pek in, waarop een sloop met beddeveeren over hem werd uitgestort. Daarop werd hem een ovatie gebracht in den vorm van een concert uit de dieren wereld en daarmee was de strafoefening afgeloopen. Ray Hathaway, zoo heet de schotschrijver, heeft beloofd 't niet meer te zullen doen. Een der voornaamste scheepsbouwmeesters te Liver pool, een man van groote ervaring in zijn vak, heeft een nieuw soort van schip ontworpen. Op kleine schaal door hem gebouwd, heeft de proef derwijze aan de door hem gekoesterde verwachting beantwoord, dat, naar hij stoutweg beweert, het schip der toekomst door hem is uitgevonden. De heer William Coppin, de bedoelde scheepsbouwmeester, zegt dat zijn schip van nieuwe constructie, blijkens de proeven met een model van grooter lengte genomen, in de eerste plaats niet onderhevig is aan het rollen der zee, dus vaster licht op het water dan een zeeschip van anderen vorm meer laadvermogen heeft en veel sneller loopt dan eenig ander vaartuighet evenaart in snelheid ongeveer een exprestrein, want het legt 27 knoopen per uur af. Zijn schip bestaat uit drie rompen, welke van elkander door tusschenruimten zijn gescheiden; de middelste romp heeft slechts 2/3 van de lengte dei' beide zij rompen, die elk zeer scherp aan voor- en achtersteven toeloopen. In de middelromp zijn de machines geplaatst, een dubbele cylinder (compound) machine voor en achter, met afzonderlijken ketel, die elk eene schroef in beweging brengen. De kiel of bodem is niet vlak, maar half-kringvormig, hetgeen zeer bevorderlijk is voor de snelheid van beweging. Deze drie rompen zijn door middel van vaste bruggen tot één geheel saamverbonden. K e r k n i e 11 w s. Beroepen te Oosterwolde en Fochteloo, alsmede te Hontenisse, ds. A. de Joode te Eikerzee. ZJËETIJDIiVGEIV. UITGEZEILD ZIERIKZEE. 28 Juni. «Tanherton Tower", kapt. L. Poate, naar Newcastle. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 29 Juni 1885. Nederland, Werkelijke Schuld 2% pCt. 67% dito dito 3 80% B dito dito 4 101%6 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 101 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1869/70 1J/4 56 dito dito 1876 2 dito Buitenl. 4853/80 3 45 Obl. Jfope Co. 1798/1815 4 100* Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 83*%fi Obligatiën 1866 f 1000 5 97*%6 Spanje, Portugal, Rusland, dito 1860 2e L. 100 4% Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staa.tsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische" Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 i Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. Oostenr. in papier f 20,25 dito in zilver - 20,27 Div. Eng. per - 11,60 81% 669/ie 067/ig 135% 91 119% 55% 89% 91% 93% 57*% e f L19 - 2,45% Amerik. Dollars Papier ROTTERDAM, 29 Juni 1885. Tarwe. Wederom met kleinen aanvoer, tot nagenoeg vorige prijzen. Puike Zeeuwsche Mindere Rogge. Mede weinig aangeboden. Puike Zeeuwsche Mindere Gerst. Met weinig handel. Puike Winter Zomer Have r. Onveranderd. Inlandsche korte lange Blauwe Erwten. Onveranderd. Puike Zeeuwschef Mindere Bruine Boonen. Weinig aangevoerd, f 6,50 a f 8,50. Witte Boonen. Weinig ter markt, f 9,a f 12,— Paarden boonen. Met weinig aanbieding als voren. 5,70 a f 6,50. 7,50 a f 6,90 - 6,50 a f 5,90 - 4,80 a f 4,70 - 4,10 a f 3,— - 7,50 a 6,60 - 7,40 6,75 6,40 5,60 5,40 4,70 8,25 7, Voorspoedig bevallen van een z O O n 9 H.A LAKENMAN, geliefde Echtgenoot van J. A. VAN DE VELDE, 's Gravenhage 27 Juni 1885. Voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij het overlijden van onze waarde Moeder en Behuwd-Moeder Mevrouw de Wed. GEEL HOED, geb. Van Oven, betuigen wij bij deze onzen liartelijKen dank. Zierikzee P. E. BUIJZE-Geelhoed. den 29 Juni '85. A. BUIJZE Dz. De ondergeteekende betuigt zijn' liarte- lijken danK aan al de ingezetenen van Eikerzee, voor de roerende blijken van hulde en vriendschap hem op 24 dezer betoond en tevens voor de vele bewijzen van belangstelling van wijd en zijd op dien dag ontvangen. Ellemeet, den 29 Juni '85. J. M. DE GLOPPER. Voor de belangstellingzoowel van hier als elders ondervonden bij de geboorte van onzen zoon, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. C. VAN MERVENNÉE. A. E. E. VAN MERVENNÉE— VOBSTHEUVEL LA BBAND. Zierikzee 1 Juli 1885.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3