quette gehecht wordt, als eene gewichtige gebeurtenis wordt behandeld, en aan het Berlijnsche hof zeer groote ergernis verwekken zal. Wegens den dood van prins Friedrich Karl, die de schoonvader is van den hertog van Connaught, had de hofrouw moeten uit geschreven wordenhet telegram is dan ook Dinsdag morgen uit Balmoral verzonden. Dinsdagechter begonnen de wedrennen te Ascot; deze worden geopend met een optocht, welken het hof in »halve staatsie", met kleurige rijtuigen, jockey's, honden, paarden, bijwoont, 's Morgens was op het terrein nog geen bevel tot het aannemen van rouw aangekomende prins en de prinses van Wales namen dan ook met defeestelijke praal aan den optocht deel. Ook een ander telegram, waarin de koningin verbood, dat haar eigen rijtuig en bedienden aan den optocht deelnamen, kwam niet tijdig genoeg aan. - De Woensdag verliep, de wed rennen hadden plaats; aan de koninklijke loge werden geen teekenen van rouw geziende prins en de prinses van Wales waren den geheelen dag op het terrein nog Donderdags, toen 's namiddags prins Friedrich Karl begraven werd, wist men te Ascot niets van den rouw. - Vrijdagavond eindelijk verscheen in de Court Gazette het bericht, dat «Woensdag den 17en". de rouw zou ingaan. Aan wien de schuld van deze reeks van blijkbaar opzettelijke verzuimen ligt, is niet opgehelderd. Het is niet denkbaar, dat al deze tele grammen bij toeval drie dagen zouden zijn blijven liggenmen verzekert, dat de koningin er ten zeerste door gegriefd is. Engelsche bladen zelfs merken op, dat keizer Wilhelm elk hoffeest, welk ook, zou afge zegd hebben, wanneer het noodig was, over een lid der koninklijke familie in Engeland te rouwen. Truth spreekt van de «verachtelijke dwaasheid" van den prins van Wales. De Köln. Ztg. verneemt, dat de Duitscbe gezant, graaf Mtinster, geen deel zal nemen aan de bijeenkomst van de vierspanclub, en ook het eerstvolgend staatsiebal in Buckingham-palace niet zou bijwonen. Dit bal zou Vrijdag plaats hebben; het is niet afbesteld, maar in een »rouwbal" veranderd; de schade treft dus hier niet de gastvrouw, maar al hare gei'nviteerden, wier kostbare toiletten, lang vooruit gereed gemaakt, nutteloos worden; prinses Beatrice zou het bal bijwonen. Een van de eerste en moeilijkste plichten van het nieuwe ministerie, zegt de Saturday Review, is Egypte zooveel mogelijk te verlossen uit den on- dragelijken toestand, waarin het gouvernement van Gladstone het heeft gebracht. Dadelijk moet een bekwamer vertegenwoordiger van Engeland te Cairo worden aangesteld. Hij moet geen enkelen stap doen, zonder op alle mogelijke consequenties te zijn voor bereid, hetgeen tot nog toe niet het geval was, en dan moet hij eens voor al breken met de theorie, dat Engeland Egypte bezet houdt alleen om weer heen te gaan en dat de verantwoordelijkheid voor al wat gebeurd, op het een of ander werktuig wordt geschoven. Nu Gladstone is afgetreden, zegt de Statistzal Bismarck waarschijnlijk het nieuwe gou vernement geene moeielijkheden berokkenen. Maar om zich Bismarcks medewerking te verzekeren moet lord Salisbury goed weten, wat hij wil en de noodige offers te brengen om het te verkrijgen. Dan zal eene goede oplossing van de Egyptische quaestie kunnen worden verkregen. Men moet evenwel niet denken, dat dit zoo spoedig zal gaan. De ministers hebben tijd noodig om zich volledig op de hoogte te stellen en dan kunnen de onderhandelingen ook niet in een enkelen dag worden gevoerd. B e 1 g" i e. Generaal Pontus, de minister van oorlog, heeft vele verbeteringen ingevoerd. Zoo heeft hij bevolen in alle kazernen badkamers te maken voor de soldaten. De vuile cachotten worden afgeschaft en vervangen door goede en gezonde cellen. De soldaten, die voor zeer geringe feiten arrest hebben, moeten des zondags van 8 ure 's morgens tot 12 ure 's middags vrijgelaten worden. Thans heeft de minister een nieuwen maat regel overwogen. Vlamingen en Walen verstaan elkander vaak in het geheel niet en daarom wil de minister vlaamsche en waalsche regimenten vormen, waar de bevelen, of ten minste de uitlegging van den dienst, zal gegeven worden in de taal door de soldaten gesproken. Daarbij zal de vlaamsche taal in al de regimentscholen verplichtend aangeleerd worden, zoodat de Walen het vlaamsch zullen kennen, als zij het leger verlaten, zoowel als de Vlamingen het fransch. Bij de inlijving bij het leger zullen de jongelingen in het regiment geplaatst worden, dat het dichtst bij hunne woning in garnizoen is en de regimenten zullen niet meer zoo dikwijls van garnizoensplaats veranderen. F r a n k r ij li- Op eene vergadering van de gemachtigden der republikeinsche groepen van den Senaat en van die der Kamer van Afgevaardigden (behalve van de uiterste linkerzijde en der radicale partij) was de meerderheid van meening, dat men een manifest aan de kiezers moest uitvaardigen, en zich onthouden van een bepaald programma. Over de quaestie der scheiding van kerk en staat was men het niet eens. De heer Ribot, van het linker-centrum, gaf te kennen, dat die scheiding in de toekomst mogelijk kan zijn, maar vooralsnog viel er niet aan te denken, en het concordaat dient dus eerlijk uitgevoerd te worden. De heer Paul Bert wilde, dat de staatkunde van beteugeling der geeste lijkheid meer dan tot nu toe doorgezet zou worden. Er spraken nog verscheidene anderen, zoowel voor als tegen, hetgeen de heer Ribot had in het midden ge bracht. Ten slotte kwam deze zaak niet tot afdoening en werd er besloten eene commissie te benoemen om de punten aan te wijzen, waaromtrent men overeen zou kunnen komen. Als leden der commissie werden aangewezen de heeren Humbert, Spuller, Devès, Ribot en Ranc. De heer Ribot verklaarde, dat hij geen zitting kon nemen in die commissie naast den heer Ranc. Als ik dit zeg, voegde hij er bij, dan ligt hierin niets persoonlijks tegen dien heer. In plaats van den heer Ribot werd nu de heer Lenoël benoemd. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren be raadslaagd over het Fransch-Nederlandsche handels- tractaat. Op verlangen van den minister van koophandel heeft de Kamer de urgentie er van aangenomen. De heer des Routours bestreed het tractaat, dat, naar hij zeide, de maatregelen die onlangs genomen zijn tot opbeuring van den landbouw, te niet zou doen. Hij schreef verder aan het tractaat van 1881 de crisis in nijverheid en landbouw toe. De heer Frystau ver dedigde uit naam der commissie, en de minister van koophandel uit dien der regeering het tractaat. Zij bevalen het aan als voordeelig voor Frankrijk. Aan Nederland zijn in het tarief geen lagere rechten toe gekend dan aan andere mogendheden. De heer des Routours hield hierna zijne bewering vol en zeide dat het in 1881 met België gesloten tractaat eene bepaling behelsde omtrent de suiker, waarvan Duitschland voordeel trok. Tiet tractaat is vervolgens aangenomen met 298 stemmen tegen 106. JV Omtrent de werking der onder president Arthur tot stand gekomen wetsbepalingen tegen de veelwijverij der Mormonen schrijft de Courrier des Etats- Unis, dat de bestrijding van het kwaad eene zeer netelige, ondankbare taak is, tengevolge van allerlei leemten en onduidelijkheden in de wet en de ontduikingen daarvan, waartoe de belanghebbenden het middel weten te vinden met hulp en medewerking van eene geheele bevolking. Velen onder hen zijn niet te bereiken, verlaten tijdelijk het land, weten zich afdoende schuil te houden, enz. Men heeft een staat willen opmaken van allé polygamen in Utah, maar men kan nagaan, wat dit inhad, wanneer men bedenkt, dat de huwe lijken der Mormonen niet openlijk gesloten, noch door officiëele stukken geconstateerd worden. Sedert tien jaren worden zij zelfs angstvallig geheim gehouden. In 4860, toen de telling niet zoo stelselmatig bemoei lijkt werd, vond men in Utah 43,556 vrouwen, die met anderen denzelfden man hadden, 387 mannen met 7 en meer vrouwen, 730 met 5 vrouwen, 4400 met 4 en een onbepaald aantal met 2 of 3 vrouwen. Thans moeten er veel meer zijn; maar het kan zeer wel wezen, dat de officiëele cijfers Jager zijn. Tal van vrouwen laten zich liever gevangen zetten dan het van haar gevergde getuigenis af te leggen. Zekere Smith is door fanatieke broeders en vrienden bijna verscheurd, omdat hij geen lust had, zijn geloof als mormoon ten prijs van zijne vrijheid te handhaven. Zijne tweede vrouw, op het punt van moeder te worden en gedagvaard, verdween, en zij was de eenige, die kon gehoord worden, daar Smith niet tegen zich- zelven mocht worden gehoord. De «heiligen" echter verontwaardigden er zich over, dat hij niet uit eigene beweging de vrouw voor de zijne erkende. Het aantal vrouwen, die het land verlaten hebben of zich schuilhouden om niet tegen hare mannen te getuigen, moet aanzienlijk zijn. JOttitsclilaracI. De République Frangaise noemt het vredestractaat met China een glanzend succes van Ferry's koloniale politiek, vooral omdat daarbij groote voorrechten voor den Fransehen handel zijn verkregen. China, zegt het blad, kan misschien later dezelfde voordeelen ook aan andere Europeanen toestaan, maar de grenzen van Tongkin kunnen volgens art. 4 alleen met Fransche passen worden overschreden. De Allg. Ztg. evenwel merkt op, dat in 4864 door China en Duitschland een liandelstractaat is gesloten, waarbij aan laatstge noemd land alle handelsvoordeelen der meestbegunstigde natie zijn toegekend, zoodat ook de Duitschers de vruchten van Ferry's politiek zullen plukken.. De schippers der beide Engelsche visschersvaartuigen die door het Duitsche oorlogsschip «Pommerania" in de wTteren van Norderney ih beslag zijn genomen, zijn door de rechtbank te Aurich wegens weder rechtelijke visscherij veroordeeld, ieder tot zes maanden gevangenisstraf en de kosten, met verbeurdverklaring van de vischnetten, enz. Denemarken. Onder het opschrift«Russische toestanden in Dene marken" bevat de Frankf. Ztg. het volgende: Sedert den 4 April bestaat feitelijk in Denemarken geen constitutioneele vrijheid meer. Van de beide voornaamste politieke rechten des Rijksdags, de beschikking over 's lands financiën en het recht van wetgeving, is het eerste verdwenen en het laatste gaat denzelfden weg want de regeering doet naar eigen goedvinden en tegen den wil des Rijksdags uitgaven cn vaardigt voorloopige wetten uit, die door den Rijksdag niet zullen worden goedgekeurd. Zooals het in Rusland altijd gaat, gaat het sedert 4 April in Denemarken. Het land wordt geregeerd, niet krachtens, maar in strijd met de grondwetniet door wetten, maar door koninklijke besluitenniet met geld, dat door de wettige vertegenwoordiging is toegestaan, maar dat, zooveel de ministers goedvinden, van het volk wordt genomen. Om dit te kunnen doen, heeft men kanonnen en bajonnetten, politie en spionnen noodig. Geheele standen worden systematisch vervolgdonderwijzers worden in massa ontslagen of op andere wijze gestraft, wanneer zij niet voor dat systeem propaganda willen maken. Geen dag gaat om, dat men niet van gerechte lijke vervolgingen hoort. Op losse vermoedens en geheime aanklachten worden arrestatiën gedaan. Rech ters met buitengewone volmachten bekleed, worden door het land gezondenzij zetten gevangen en ont trekken hun slachtoffers aan hun natuurlijken rechter. Het geheim der telegraaf wordt niet meer geëerbiedigd. Het koopen en gebruiken van wapenen is verboden. Slechts twee rechten, die niet in Rusland bestaan, bezit het Deensche volk noghet recht van vergaderen en de persvrijheid, maar hoe lang zullen zij worden geëerbiedigd? Zelfs in Rusland bestaat de jury, maar in geen land kan de rechterlijke macht gemak kelijker tot een werktuig der regeering worden gemaakt dan in Denemarken en zij kan bovendien rondgaande rechters aanstellen om bepaalde personen te veroor- deelen. De lagere rechters worden door de regeering aangesteld en ontslagen. De pijnbank is afgeschaft, maar stokslagen, boeien, dwangbuizen zijn nog niet in onbruik, De aangeklaagde wordt in een half donker hok opgesloten. Dit systeem van machtsoverschrijding, vervolging en gevangen zetten heeft het volk reeds twee maanden zwijgend verdragen. In Rusland schreeuwt men er tegen, zooveel men kan. In Rusland heerscht stilstand, in Denemarken achteruitgang; beide landen worden in denzelfden geest, op dezelfde wijze en met dezelfde middelen geregeerd. Gemengd Bnitenlandscli Nieuws. De uitvoer van rundvee en rundvleesch uit Australië neemt telken jare toe. Terwijl de uitvoer van runderen in 4874 slechts 20,530 stuks bedroeg, was die over 4884 reeds tot 400,000 stuks toegenomen. Van rundvleesch werd in 4880 uitgevoerdversch 84,747,495 pond ter waarde van 7l/2 mill. Dollar, in tinnen vaten voor 7,877,200 D., gezouten 45,237,000 pond ter waarde van 2,884,000 D. De gezamelijke waarde van den uitvoer over 4864 beliep 2,879,000 D. in het jaar 4880 was die geklommen tot 34,544,000 D. In het dorp Ströbeck, bij Halberstadt, heeft de vorige week Zaterdag tot Maandag een schaak-congres plaats gehad, dat door meer dan honderd schaakspelers uit Berlijn, Brunswijk, Halle, Maagdenburg, Dessau, Nordhausen enz., werd bijgewoond. Ströbeck is een eigenaardig dorp, reeds eeuwenlang beroemd door zijne schaakspelers. Volgens de legende zou het schaakspel te Ströbeck ingevoerd zijn tusschen het jaar 4000 en 4400. Jong en oud speelt schaak te Ströbeck; in alle huizen vindt men schaakborden en prijzen, gewonnen bij de prijskampen, die regelmatig in het dorp plaats hebben. In de school wordt aan de kinderen het schaakspel geleerd. In het gemeentehuis bewaart men nog een schaak spel, in 4654 door den keurvorst Frederik Wilhelm van Brandeburg aan het dorp geschonken. Aan den hoofdprijskamp namen 72 spelers deel. Een bekend liefhebber, Schalopp van Berlijn, speelde te gelijkertijd 37 partijen, waarvan hij er 34 won, eene moest opgeven, tegen een dertien jarigen knaap van Ströbeck, en 2 verloor, waaronder eene tegen de meer dan 60jarige grootmoeder van dien knaap. Er waren talrijke prijzen: Zilveren bekers, kostbare schaakborden en spélen. Zondag-namiddag had een kinderprijskamp plaats, die de meeste belangstelling bij de congresleden verwekte. Vrijdag-middag klom te Parijs een oogenschijnlijk vijf en zestig-jarige grijsaard op de impériale van een tramwagen, die van de Bineaupoort naar het Madeleine- plein rijdt. Eenige oogenblikken later viel hij iri zwijm en toen men hem in een apotheek binnenbracht, bleek, dat de man reeds gèstorven was. Men voerde het lijk naar een der politie-bureelen, waar de commissaris Aragon, die proces-verbaal op- voor onder van Fergl bij het van waar aan word land over dien. Vrijl maa direc voor te d E waa een Quir allea aris ovei en ede wij I j

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2