ZIERIKZEESCHE COURANT. 1885. No. 49. Woensdag 1 Juli. 88ste jaargang. Buitenland. Binnenland. ZIERIKZEE, 30 Juni 188 5. De Vereeniging »Excelsior" hield j.l. Zondag haar wedstrijd met oude duiven van St. Denis (Parijs). Het was prachtig weder voor de wandelaars, maar minder goed voor duiven die 320 kilometer moesten afleggen, meestal met feilen Noordenwind. Door vertraging in de aankomst had de loslating te St. Denis eerst plaats om 8.30 u. Niettegenstaande dit late uur van vertrek en de ongunstige gelegenheid, zijn toch nog al de prijzen op heden behaald. De uitslag is als volgt: le prijs, dhr. J. Hoogerheide, aank. 4 u. 34 m. 20 s. 2e P. O. Olivier, 4 34 30 3e J. van Os, 4 34 31 4e A. Adriaanse, 4 38 19 5e L. Ringelberg, 5 17 30 6e W. J. Rensen, 6 7 23 7e Idem, 7 25 45 Bij beschikking van den Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan den rijks-opziener op de spoorweg diensten M. Buijze, te Tiel, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de sectie Gorinchem-Dordrecht van den spoorweg Dordrecht- Elst, met ingang van den dag waarop die sectie voor den openbaren dienst zal worden geopend. Vrijdag werd de 22e jaarvergadering der weezen- inrichting te Neerbosch gehouden. In het verloopen jaar bedroegen de inkomsten aan giften en legaten f 102,989.40. Hieronder is ook begrepen de opbrengst van meubelmakerij, timmerwinkel en bloemkweekerij. Van genoemde som is uitgegeven voor het bouwen van huizen f 19286,40, voor meublement f 4365,01 en voor aankoop van land f 3124. Thans worden 720 weezen in de inrichting verpleegd. Aan het nieuwe weeshuis wordt met ijver gewerkt, het benedenste gedeelte zal spoedig gereed zijn, zoodat eerlang weer voor een 100-tal weezen plaatsruimte zal zijn. Ofschoon in het afgeloopen jaar de kas meermalen bijna geheel ledig was, heeft het toch dit groote gezin (800 personen), 't welk alleen van liefdegaven leeft, geen enkelen dag aan het noodige ontbroken. Te Zetten had Donderdag de jaarvergadering plaats van het bestuur en de leden der inrichting het Mag- dalenahuis. De goede uitkomsten, die deze jeugdige stichting reeds had verkregen, zijn in het afgeloopen jaar aanmerkelijk vermeerderd. De inrichting bloeit en voorziet in een bepaalde behoefte. Telkens moesten vele meisjes worden afgewezen, om verschillende redenen, ook door gebrek aan plaatsruimte, maai' ook voor dezen werd uitstekend gezorgd. Weinig kinderen zijn gestorven, terwijl geen bevalling door den dood werd gevolgd. Vele meisjes, die de inrichting hebben verlaten, vonden door bemiddeling van den directeur goede diensten en gaven reden tot tevredenheid. Ten vorigen jare werd een leening gesloten groot f 20000, tegen een rente van 3% pCt., die geheel werd geplaatst. De directeur ontving voor de stichting een legaat van f 4000, waarvan de helft voor aflossing van schuld werd bestemd. Ofschoon de jaarlijksche bijdragen lang zaam vermeerderen en vele giften zijn ontvangen, moet men minstens elk jaar nog f 2000 meer ont vangen, om de uitgaven, die aanhoudend toenemen, te kunnen dekken. Prof. J. H. Gunning Jr. te Amsterdam werd met algemeene stemmen in het bestuur herkozen. In de rijks-postspaarbank zijn gedurende de maand Mei ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen Bedrag der inlagen f 432,999.19, der terugbetalingen f 296,730.94, alzoo meer terugbetaald dan ingelegd f 136,268.25. Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 5,100,429.645, zoodat de som der inlagen op 31 Mei bedroeg f 5,236,697.895. In den loop der maand Mei zijn 2539 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven, en 788 boekjes geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 100,702 in omloop waren. De nieuwe burgemeester van Vlissingen, de heer A. H. J. Diemont ligt, volgens de M. Ct., te Arnhem zeer ernstig ziek. Mejuffrouw Marie de Man te Middelburg is benoemd tot Associé étranger de la Société royale de Numis- matique Beige te Brussel en wel wegens haar verdien stelijk opstel »Le Cimetière de Mariekerke", voorkomende in de Revue Beige de Numismatique, 3e aflevering, 1885. Mejuffrouw de Man is de eerste Nederlandsche vrouw, aan welke die titel verleend werd. Het bestuur der kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Breda heeft de mededeeling ontvangen, dat mr. R. van de Werk, te Amsterdam, geen gevolg kan geven aan de uitnoodiging der leden tot aanvaar ding der candidatuur als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoodat thans, ingevolge het besluit der vergadering, als candidaat geproclameerd heeft mr. W. M. H. Boers, leeraar aan de Kon. Mil. Acad. Naar het Dagblad verneemt, heeft mr. J. J. W. van den Biesen, advocaat te Amsterdam, de candi datuur voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Breda aangenomen. Onlangs verscheen in de St. Ct. de statuten eener «Maatschappij tot Huwelijksverzekering". Daarop aan dachtig gemaakt door de Amst. Ct., die de zaak met argwaan ontving, heeft het 'Vliegend Blad van Am- steidam een onderzoek ingesteld. De uitkomsten daarvan zijn 1°. Dat van het kapitaal, nominaal groot -f 60000, inderdaad slechts f 1500 aanwezig is, of liever: was. 2°. Dat een der drie commissarissen, de heer Musquetier, zich reeds terugtrok uit de zaak, die hij «waarschijnlijk als zwendelarij beschouwt". 3°. Dat voor de belasting beslag is gelegd op het huisraad van den administrateur. «Zooals de zaken thans staan - zegt het VI. Blad - moeten wij een ieder aanraden, zich niet met die maatschappij in te laten, maar de met moeite bespaarde gelden liever naar de Rijks-postspaarbank te brengen", want de Redactie meent te mogen verzekeren, dat de tarieven op geen enkelen grondslag berusten en elke schijn van zekerheid, welke men bij een verzekering eischt, bij deze «Maatschappij" ontbreekt. De voorbereiding der grondwetsherziening zal, volgens de Haagsche kroniek de N. Gr. Ct., tijdens het reces krachtig worden voortgezet, alsof er geen 't minste gevaar bestond, dat al het werk te vergeefs zal zijn. Reeds deze week heeft een der commissiën van rappor teurs de uitkomsten van het sectieonderzoek geresumeerd en met den griffier het schema opgemaakt voor het verslag. Men zegt, dat de heer Veegens al de verslagen zal gereed maken: een werk, dat zeker aan geen betere pen dan de zijne is toe te vertrouwen. Men leest in het Ilbl.«De ingang der St. Servaas- kerk te Maastricht zal eerlang gesierd worden met een heerlijk schilderstuk, afkomstig uit de gereformeerde groote kerk te Alkmaar. Hiervoor komt de dank toe aan de welonderrichte heeren kerkmeesters van laatst genoemde gesticht. Deze toch hadden besloten het hooge koorgewelf, een pronkstuk van gothische polychromie dat echter bij hen niet als zoodanig bekend stond te doen sloopen, om door een alledaagsch plafonnetje vervangen te worden. Het brandhout was voor den nijveren timmerman. Deze was dan ook alree met zijn vernielingswerk begonnen, toen hij, gelukkig tamelijk bijtijds immers na versplintering van slechts een der zeven vakken, waaruit het tafereel bestond in zijn ijver werd gestuit door den Limburgschen bouwmeester Kayser, die het resteerende kocht en naar Maastricht deed Een nieuwe aflevering van het Maandblad Tessel- schade (uitgevers Gebr. Kleyn van Willigen te Delft) bevat het jaarverslag der vereeniging van dien naam. 't Begint met een blijde boodschapniettegenstaande de algemeene malaise, is «Tesselschade" vooruitgegaan meer leden, meer afdeelingen, meer werksters, meer geld, ofschoon dit nog lang niet genoegAlleen het werkloon van alle afdeelingen samen is iets achteruit gegaan. Den 1 April 1885 telden de 33 afdeelingen en correspondentschappen van «Tesselschade" 3037 leden, zijnde 246 meer dan in het vorige jaar. Aan werkloon is uitbetaald f 17,515. In vergelijkende cijfers uit gedrukt staat het uitbetaald werkloon van eenige afdeelingen in verhouding tot het ledental als volgt: Den Haag 14, Amsterdam 10, ArnhemOosterbeek 9, Rotterdam 7, Delft, Alkmaar en Maastricht 6, Leiden 5, de andere afdeelingen 4 of minder. De ontvangsten der algemeene kas beloopen f 1357 men sloot met een saldo van f 596. De fondskas verkeert in gunstige omstandigheden. Het Maandblaadje begint met een woord van hulde aan de nagedachtenis der presidente van het hoofd bestuur, mej. M. A. Hoffman, den 28 Mei j.l., den dag na de algemeene vergadering waarin het jaar verslag werd uitgebracht, aldaar overleden. Zij lega teerde f 1000 aan de vereeniging. Onze ondernemende Sportsman, luit. Metelerkamp, heeft een groot verlies geleden. «Enchanter" is verleden Zondag te Brussel op zeer tragische wijze aan zijn eind gekomen. Nadat hij eene week te voren te Mechelen eene zeer mooie overwinning had behaald, was hem voor de Hurdlerace Handicap te Forest op één na het hoogste gewicht toegedeeld en toch ontliep hij, om zoo te zeggen, zijne 5 tegenstanders en won met het grootste gemak. Den eindpaal gepasseerd zijnde, kon zijn Jockey Sherlock hem niet meer inhouden en ging hij op hol, met het ongelukkige gevolg, dat paard en ruiter in een sloot terecht kwamen, waaruit «Enchanter" slechts met zeer veel moeite half dood met gebroken rug gehaald werd. Het verlies is des te meer te betreuren, omdat «Enchanter" juist toonde in een zeldzaam goeden vorm te verkeeren en zijn eigenaar even als verleden jaar nog menig succes beloofde. Ook «Chronometer" zullen wij niet meer op onze banen zien; deze hengst is naar Rusland verkocht en reeds naar Moscou onderweg, waar hij in de groote Steeple Chase zal probeeren zijn hier gevestigde renom- mée te handhaven. Sport. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot directeur der Polyt. school dr. A. C. Oudemans, tevens hoogleeraar aan die inrichting. Benoemd tot Burgemeester der gemeente Vlissingen, A. II. J. Diemont. Ongelukkeu, Kampen, Misdaden, enz. Te Venlo kwam men dezer dagen tot de ontdekking, dat een wagon met steenkolen «vermist" was. Niemand weet waar 't bagatelletje te vinden is, en de politie, die ijverig zoekt, deed dit totnogtoe te vergeefs. De «iemand", die van den diefstal wordt verdacht, is reeds geschorst. Bij de stad Lucia (Italië) is een kruitfabriek in de lucht gesprongen, waardoor de meeste werklieden óf gedood óf vreeselijk verminkt werden. Reeds waren 12 lijken te voorschijn gehaald, waaronder de fabrieks eigenaar en diens zoon. Te Fünfkirchen, in Hongarije, heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij de uitvinder van een nieuw soort dynamiet gevallen is als het slachtoffer van zijn eigen uitvinding. De man, een Duitscher, met name Lisch, woonde met zijn oude moeder in een afgezonderd huis, in hetwelk hij gewoon was zijn gevaarlijk bedrijf uit te oefenen. Hij had patenten voor zijne uitvinding in Amerika en elders gekocht. Even vóór de ontploffing was hij bezig om een doos, die een monster van de stof bevatte, dicht te spijkeren, toen plotseling de massa ontplofte, het dak deed uit eenslaan en de uitvinder en zijn moeder onder het instortende huis begraven werden. Te Velp moet Vrijdag het volgende zijn voorgevallen. Twee jongens kregen op school twist met elkaar; de een schijnt den ander zoo ongelukkig met het hoofd tegen een scherpen kant of hoek van de schoolbank te hebben gedrukt, dat de jongen, na slechts met een paar woorden den onderwijzer te hebben geklaagd wat er was voorgevallen, in elkander zakte en nog denzelfden middag overleed. In eene mijn bij Saarbrücken, waarin op dat oogenblik 37 arbeiders aan 't werk waren, heeft eene ontploffing plaats gehad. Er zijn 17 werklieden omgekomen. Engeland. Uit Londen wordt een geval gemeld, dat bij het gewicht, hetwelk aan het Engelsche hof aan de eti-

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1