ZIERIKZEESCHE COlRWi. 1885. No. 48. Zaterdag 27 Juni. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor hel arrondis- sement Zicrikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ4,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAIY. Zierikzee, 25 Juni. Het vérslag onzer Nutsspaarbank van het vorige jaar getuigt wederom van toenemende belangstelling. Er hadden gedurende dat jaar 1064 inlagen en 502 uitbetalingen plaats. De eersten beliepen te zamen 69.637,73 en de laatsten4-0.379,105 Zoodat meer werd ingebracht dan teruggehaald29.258,62s De inlagen waren verdeeld als beneden ƒ19, van 1 tot beneden 10 322, 10 100 535, 100 1000 191, 1000 en hooger7. Samen 1064. Aan rente werd bijgeschreven 7860,065. De rente bedraagt van 5 tot 295 vier - en van grootere sommen 3% percent. Op het einde des jaars had het kapitaal der bank eene waarde van283.687,06 terwijl aan de inleggers slechts ver schuldigd was244.764,30 Zoodat er een reserve-kapitaal is van f 38.922,76 Het getal inleggers was toen tot 1398 gestegen als: beneden ƒ114, van f 1 tot beneden 10 51, 10 100 580, 100 1000 731, 1000 en hooger22. Samen 1398. Door de Zwitsersche regeering is mededeeling gedaan van de toetreding van Zweden en Noorwegen tot de internationale overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigendom. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche jachtver- eeniging «Nimrod" te Amsterdam heeft bij adres aan Gedep. Staten in de verschillende provinciën des rijks verzocht, de jacht op fazanten te openen op 1 October. Op nieuw zijn ongunstige berichten ontvangen om trent den gezondheidstoestand van den Nederlandschen Afrika-reiziger, den heer D. D. Veth. Hij lijdt voort durend aan koorts. De door het Hoog Mil. Gerechtshof bevolen nieuwe instructie in zake het gebeurde met de officieren van het regiment huzaren te 's Hage zal a.s. Donderdag een aanvang nemen en is thans voor zooveel het voorloopig onderzoek betreft, opgedragen aan den hoofdcommissaris van politie. Het eerste onderzoek, hetwelk niet op eene vervol ging van de betrokken personen uitliep, was gevoerd door den commissaris, den heer Wulffers, in wiens afdeeling de feiten waren voorgevallen. Benoemd tot secretaris-directeur van de Nederlandsche Bank, de heer Mr. J. G. M. De Hoop Scheffer, en wel voor den tijd van zeven jaren of, bij niet verlenging van het verleende octrooi, tot 31 Maart 1889. Dadelijk na een wespensteek moet men de holte eener sleutelpijp rondom den steek zetten en drukken tot het pijn doet. Als men den sleutel wegneemt, zal men zien, dat de steek buiten het gaatje ligt, dat daardoor gemaakt werd en binnen den kring der sleutelpijp. Alle pijn houdt dadelijk op, er komt geene zwelling, en na weinige minuten is het moeielijk de plek weer te vinden waar men gestoken is. De Tijd trekt een parallel tusschen Bismarck en dr. Kuyper. Zonder een zweem van scherts kan men zeggen, dat dr. Kuyper met prins Bismarck verschil lende trekken gemeen heeft. Evenals die staatsman, is hij eene scherp geteekende, sterk sprekende per soonlijkheid. Beiden munten uit door een bijna vermetel waarheidspreken. Zij zeggen alles wat zij denken en willen, en zij zeggen het op de vierkantste, hoekigste wijze. Geen van beiden ziet, waar het noodig is, tegen het verschuiven van stellingen en het vernagelen van kanonnen op. Onder verschillende vormen zijn beiden Realpolitiker Met eenig onderscheidprins Bismarck, op wiens getaande wang alleen de toorn nog een blos kan jagen, lacht om hetgeen men inconsequentiën noemt; dr. Kuyper, levende onder een volk dat zijne liefde tot den veestapel ook door het eeuwig uit de sloot halen van oude koeien verraadt, is altijd bereid om te bewijzen, niet alleen dat het beginsel niet geschonden werd hieraan is geen twijfel bij ons maar ook dat de lijn van handelen dezelfde bleef. In hun aanval en hunne verdediging gaan beiden, Bismarck en Kuyper, recht op den man af, en beiden zijn over weinig dingen zoo gebelgd als over de persoonlijke dingen, die men hun soms wel zeggen moet. Nog op andere punten zou eene vergelijking mogelijk zijn. Daar is echter één zeer beslissend onderscheid. Prins Bismarck is een aristocraat, een edelman; dr. Kuyper is een democraat, in den onaangenamen zin van het woord, geen kind des volks, maar, naar zijn geestelijke herkomst, een kleinburgerskind. Wanneer zijne tegenstanders hem een soort van ijdelheid ver wijten, dan kan men niet ontkennen, dat hij er soms den schijn van aanneemt. Wanneer men hoort zeggen, dat de groote leider der anti-revolutionaire partij wel eens ten eigen bate de Turksche trom slaat, dan meent men waarlijk onder het klavier der volks- consciëntie zulk een instrument verscholen te hebben gezien. Wanneer het niet verluidt, maar openlijk wordt beklaagd, dat dr. Kuyper organische samen werking meer bewondert dan beoefent; wanneer het blijkt, dat zijne adviezen dikwijls legerorders zijn, en zijne leiding soms in eene albemoeiing dreigt te ont aarden, dan kan men dat alles verklaren, maar ontkennen neen! Het onaangenaam democratische, dat is het rumoer maken rondom den eigen persoon, komt bij dr. Kuyper juist in deze dagen, die aan de deputaten-vergadering voorafgaan, zonderling uit. Indien dr. Kuyper van prins Bismarck iets leeren wil, dan moet hij van den kanselier de kunst afzien, om op zijn tijd ziek te zijn. Niet alleen omdat men in de dagen van zulk eene ziekte allerlei dingen tot stand kan brengen, maar ook omdat men een tijdlang ongezien blijft. Plet is voor een staatsman soms goed, een tijdlang te verdwijnen. In elk geval is het goed, niet het tegenovergestelde te doen. Wanneer men altijd een rumoer gaande maakt, dat ten doel heeft de aandacht op den eigen persoon gevestigd te houden, dan, jadan worden er altijd Fokkers gevonden, die van kiezentrekkers spreken. Dr. A. Kuyper staat hoog genoeg, om de verdenking, dat de deputaten-vergadering zou zijn bijeengeroepen, om hem persoonlijk eene ovatie te bezorgen, verre van zich te werpen. Maar waarom neemt hij den schijn van dit alles aan? Utr. Dagbl. In de zitting van Woensdag der Tweede Kamer is goedgekeurd de overeenkomst met de maatschappij Zeeland, betrekkelijk de instelling van een dagelijkschen dagdienst voor de mailpost-verbinding tusschen Vlis- singenEngeland. Als protest tegen den Zondags dienst stemden 24 leden tegen den considerans van het bekrachtigings-ontwerp. Door de liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" te Breda is in eene Dinsdagavond gehouden vergadering besloten de candidatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer aan te bieden aan mr. Van de Werk, officier van justitie te Rotterdam en oud-lid van Zevenbergen. Te Amsterdam doet zich in de quaestie der beurs- prijsvraag een nieuw incident voor. Thans is men tot de ontdekking gekomen, dat tusschen het bekroonde ontwerp van den heer Cordonnier uit Rijssel, hetwelk door de jury de eerste prijs, een som van f 10,000, is waardig gekeurd, en het stadhuis te La Rochelle in Frankrijk, dat in 1606 gebouwd is, eene treffende gelijkenis bestaat. In een uitvoerig schrijven aan het Hbl. tracht de ontwerper de beschuldiging, dat hij plagiaat gepleegd zou hebben, te weerleggen. Hij ontkent echter niet, door het stadhuis van La Rochelle geïnspireerd te zijn en belooft eenige photographiën te zullen zenden, ten einde de meest ongeloovigen te overtuigen. Nog tal van Amsterdams ingezetenen kunnen zich niet vereenigen met het voornemen om op het Damrak de nieuwe beurs te stichten. Dinsdag nog is door den heer P. J. Adrian 'en 2900 anderen een adres aan den gemeenteraad gezonden met het verzoek: 1. het beursplan Damrak in te trekken; 2. ten spoedigste over te gaan tot demping van de nog overgebleven gedeelten Damrak en Rokin, en 3. na het uitvoeren dezer werken van Damrak en Rokin een boulevard te maken. Het verzoek is gedaan uit een sanitair, prac tised en aesthetisch oogpunt. Het bekroonde beursontwerp van den heer Cordonnier, dat veel overeenkomst moet hebben met het stadhuis van La Rochelle in Frankrijk, heeft ook reeds aan leiding tot een adres aan den gemeenteraad gegeven. Dertien Amsterdamsche bouwkundigen namelijk hebben het gemeentebestuur verzocht, alvorens in zake de bekroning een beslissing te nemen, een grondig on derzoek in deze te doen instellen. Adressanten ver- meenen, dat waar het een monument geldt als het Amsterdamsche beursgebouw zal zijn, het noch over eenkomstig de waardigheid der gemeente, noch over eenkomstig de bedoeling der prijsuitschrijving kan geacht worden, indien dit monument een copie van een buitenlandsch gebouw is. Uit Lettelbert (gem. Leek) wordt aan de N. Gr. Ct. gemeld, dat drie hulponderwijzers uit de buurt j.l. Zondag een man hebben aangehouden, die veel hacl van den in Maart uit de gevangenis te Haarlem ontsnapten makelaar Gerrit Visser. Door den inmiddels ontboden ge meente veldwachter Willem ten Hoor naar De Leek gevoerd bleek het, dat het uiterlijk van den gearresteerde vol komen overeenkwam met het signalement van boven- genoemden G. Visser. Lengte (1740 m.M.), haar (bruin kroes), litteeken op de rechterwang - alles kwam precies uit. De persoon is direct naar Groningen overgebracht. - Blijkt de gearresteerde inderdaad de vermoede te zijn, dan hebben de drie onderwijzers aanspraak op de door de justitie uitgeloofde belooning van 500. Daarentegen wordt aan het Rott. Nbl. uit Haarlem gemeld, dat de ontvluchte makelaar G. Visser zich naar Kaapstad zou hebben begeven. Naar men aan de Arnh. Ct. mededeelt, was het bericht van den heer Diemont omtrent de benoeming tot burgemeester van Vlissingen ongegrond. De landbouwer J. Puttenstein te Oldenbroek, die een half jaar geleden zijn lOOsten verjaardag mocht vieren, is Zaterdag j.l. overleden.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1