Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1885. No. 47. Woensdag 24 Juni. 88ste jaargang. De leus der Vaderen. Binnenland. Welke spotgeest mag toch om ons oude wapen de spreuk hebben geschrevenBen dracht maakt inaeht! In welk land van den omvang onzer provin ciën is zoo aanhoudend en met zooveel vol harding een burgeroorlog gevoerd niet een, die in een enkelen bloedplas den tweedrachts- duivel smoort of met bliksemende klingen den binnenlandsehen vijand doodt, maar een einde loos strijden, geheim als een sluipmoordenaar, voortwoekerend als de kanker, besmettelijk als de melaatscliheid Toen voor eenige jaren de liberale partij de bovenhand had, kraaide men victoriede domme menigte geloofde en praatte elkaar na, dat het kwaad geweken was. Iloe onnoozel. Wanneer de zieke bij duldelooze pijnen eindelijk voor de macht van chloroform of opium inslaapt, is dat dan een bewijs, dat de ziekte is geweken? Of doen zich niet zelfs in dien kunstmatigen slaap toestanden van woede, van razernij voor, die den lijder tot een vreeselijke verschijning maken? Laat hij, die het wel meent met het vader land, eens nadenken of zich niet iets dergelijks in onze politieke wereld heeft vertoond Het was allen duidelijk, dat de liberale partij machteloos was door innerlijke verdeeldheid en wel tengevolge van naijver, van wangunst, men zou haast zeggen, van broodnijd. De dagbladen hebben de zaak niet beter gemaakt door met onverschoonlijke onbescheiden heid en jacht op nieuwtjes aan de groote klok te hangen, alles wat in liberale kringen be sproken werd, ze hadden moeten zien wat de tegenpartij deed, die begreep dat men zijn huiselijke twisten binnenshuis afdoet. Het was een geniale gedachte van Mr. J. A. Levy, de Liberale Unie te stichtenwij hebben ons echter van die stichting niet veel goeds beloofd. We voorzagen, dat de Unie alleen de zaak in orde kon brengen, als men althans daar de noodige eenheid wilde bewaren, maar men kon voorzien dat ook daar de strijd om de meerderheid niet zou achterblijven en het hooge woord moet er uit dat men, de zeld zame bekwaamheid, de groote welsprekendheid en de ongeëvenaarde werkzaamheid van Mr. Levy over het hoofd ziende, of niet erkennende, met echt oud-testamentischen ernst zeggen zou »We willen niet, dat deze over ons Koning zij!" We hebben de Unie dadelijk met een Tweede Kamer en het bestuur met een ministerie ver geleken, helaas de vergelijking ging verder door dan we konden denken en de oude strijd begon ook hierde kamerleden maakten oppo sitie om minister te worden en de afgetreden ministers maken dan weer oppositie om de ministers tot kamerleden te degradeeren. Br was een ander middel om van de puin- hoopen der liberale forten een vesting te bouwen en dat was de oprichting van een groot liberaal blad, dat geen winsten verlangde, dat alleen voor het beginsel streed, onverschillig hoeveel vij anden het zich zou maken door de noodzake lijkheid om dezen en genen in een minder gunstig daglicht te plaatsen. Dat middel werd beproefd door de oprichting- van de Amsterdammer. Zonder de geheime geschiedenis dier oprichting hier mede te deelen kunnen wij gerust getuigen, dat ook Mr. Levy al dadelijk na de eerste stappen, een werkzaam deel nam aan de samenstelling en verbreiding- van het blad. Maar helaas, buiten de staat kundige bedoelingen om, waren enkelen meer uit op een strijd om bankbiljetten dan een strijd voor beginselen en de honderdduizenden ver smolten en de hoofden der partij lieten wat ze hadden moeten doen, ze namen de zaak niet in handen en zorgden dus ook niet voor kapitaal, ja ongeloofelijlc moge het schijnen, maar een liberaal lid der Tweede Kamer ver klaarde in de dagen dat het blad zijn derden j jaargang al uitgafdat hij dat blad niet kende! Welk een belangstellend volgen dei- gebeurtenissen We weten dus ook, dat de partij-vorming- van die kracht is, dat finantiëele en moreele steun van een blad, niet van de p a r t ij kan verwacht worden. Het Hoorden bezweek er onder, Het Vaderland leed er jarenlang aan en de Amsterdammer werd er door ge bracht in handen niet van eene voor staat kundige beginselen strijdende partij, maar een voudig in handen van eene een dagblad ex- ploiteerende firma. Eene partij te roemen en aan te kleven, die ons geen werk maar wel finantiëele voordeelen geeft, is zeker gemakkelijk genoeg, maar het is geen verdienste. Wil men eene partij de zegepraal verzekeren, dan is daartoe zelfver loochening en opoffering' noodig. Dan moet men zichzelven wegcijferen en door ingespannen arbeid voor het algemeen welzijn in de menigte opgaan; dan moet men als bij groote feesten, niet naar het bedrag der opgeofferde geldsommen vragen, maar op het doel letten, dan moet men blijmoedig offeren met de gedachtehet is voor de groote zaak des Vaderlands, voor de zege praal mijner beginselen. Doet men dat, dan, maar ook dan alleen, kunnen we groot worden gelijk onze vaderen waren, wanneer wij even als zij de leus huldigen Eendracht maakt macht! ZIE RIK ZEE, 23 Juni 488 5. Programma van het Tweede Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 26 Juni a.s., 's avonds 8 uur j precies. 1. Marche solenelle, Canivez; 2. Spandjilja. Fantaisie, van den Bogaerde3. Grand air varié, Canivez; i 4. Sur l'herbette. Polka, Martin; 5. En avant! Pas- i redoublé, Joh. Theewis6. 15e Air varié pour Tuba, Christophe7. Frühlingslied, Mendelssohn Bartholdy 8. Schalk. Grosses Potpourri, Kiesler. Te Arnhem is gekozen tot lid van de Tweede Kamer het afgetreden lid, de heer W. Rooseboom. Uitgebracht waren 1643 stemmen, waarvan 84 van onwaarde. Op den heer Rooseboom waren 1454 stemmen uitgebrachtop den heer Schimmelpenninck 83. Hoewel de heer Rooseboom zonder strijd te Arnhem herkozen is als lid der Tweede Kamer, zijn de liberalen toch zeer getrouw opgekomen, om hunne stem op hem uit te brengen. Naar de Arnh. Ct. meldt, bleven thans (nu 1454 stemmen op hem werden uitgebracht) slechts 242 kiezers terug van hen, die 11 Nov. j.l. den heer Rooseboom stemden, terwijl hij veertien dagen vroeger met 1550 stemmen in herstemming kwam. Daar mr. H. A. des Amorie van der Hoeven heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal de verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofd kiesdistrict Breda plaats hebben op Dinsdag 14 Juli a.s. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 28 Juli d. a. v. De anti-revol. kiesvereeniging «Nederland en Oranje", in het hoofdkiesdistrict Gorinchem, heeft, volgens de Standaard, als hare besliste overtuiging uitgesproken, dat dr. Kuyper de «door God aangewezen leider" der anti-revolutionaire partij is en moet blijven. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Z. IC. II. Alexander, Prins der Neder landen, heeft het Groot-Oosten der Nederlanden, Zondag te 's Gravenhage in plenum vergaderd, tot grootmeester gekozenmr. P. J. G. van Diggelen, rechter in de arrondissements-rechtbank te Zwolle. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der pharmacie hield Donderdag te Amsterdam hare 34e algemeene vergadering. De voorzitter, dr. P. Ankersmit, opende haar met een welkomsgroet, waarin hij met voldoening gewag maakte van den aanwas, dien de maatschappij door de oprichting van nieuwe afdeelingen ondervonden heeft. Het aantal gewone leden is in het afgeloopen maat schappelijk jaar toegenomen van 253 tot 394, benevens 9 buitengewone en 8 eereleden. Als bestuursleden ter vervanging der volgens rooster aftredende heeren dr. P. Ankersmit en C. II. van Aukum werden verkozen de hh. prof. W. Stoeder, te Amsterdam, en H. J. de Richemont, te Rotterdan. Daarna werden verschillende voorstellen behandeld, o. a. een door de Utrechtsche studenten-vereeniging «Unitas pharmaceu- ticorum" en door twee Amsterdamsche studenten- vereenigingen, aan de maatschappij gedaan verzoek, hunne pogingen te ondersteunen om de opleiding tot doctor in de pharmacie gemakkelijker te maken. Het hoofdbestuur is van gevoelen dat de adressanten het candidaats-examen al te gemakkelijk willen maken. Het wil hun verlangen ondersteunen in dien zin, dat de gymnasiale cursus van zes jaren en in de natuur wetenschappen gedurende twee jaren gevorderd zal blijven. De hoogleeraar Wefers Bettink ondersteunde het verlangen der studenten, de cursus der H. B. S. met öjarigen cursus, gepaard aan het noodig Grieksch en Latijn, moet voldoende geacht worden. Dr. Bruinsma stemde hiermede in. Besloten werd het adres der studenten vanwege de maatschappij te ondersteunen. Op voorstel van den heer Bruinsma is daaraan toegevoegd de wensch, dat in de 6jarige gymnasiale opleiding het onderwijs in de natuurkundige wetenschappen gedurende de twee laatste jaren meer op den voorgrond trede. De residentie-briefschrijver van het Z. D. maakt melding van het volgende feit, dat voorviel in eene gemeente bij 's Gravenhage, waar bij de openbare school twee bijzondere scholen bestaan. In die gemeente woont een slachter, die meer dan één zoon heeft. Van den kant van een voornaam en bekend anti revolutionair, die in de bedoelde gemeente een buitengoed heeft, werd hem aangezegd, dat hij de klandisie ver liezen zou als hij zijne kinderen niet zond naar de «christelijke school." Van wege de voorstanders van de openbare school gaf men hem te kennenZendt gij uwe kinderen niet naar de gemeenteschool, dan halen wij bij u geen vleesch meer. Ten einde raad, stuurt nu de vleeschhouwer in geschil, die geen klanten missen kan, één jongen naar de openbare en één jongen naar de christelijke school. De corr. voegt hieraan toe«Arme vader, arme jongens, maar bovenal, beklagenswaardige tijd! Waar gaan we heen. Dat men toch in 's hemelsnaam de ouders volkomen vrij late en ze niet dringe naar den eenen of anderen hoek. Men stichte zooveel scholen als men wil en dienstig acht, doch op de beslissing der ouders, waarheen zij hun kroost wenschen te sturen, oefene men geen dwang, allerminst door stoffelijke middelen, uit." Het jonge Volkjehet geïllustreerde tijdschrift voor de jeugd, dat onder redactie van den heer P. Louwerse bij den uitgever Joh. "Ykema te s'-Gravenhage verschijnt, zal ter eere van zijn tienjarig bestaan worden uitgebreid. Niet alleen zal zonder prijsverhooging de tekst worden vermeerderd, maar ook is de heer J. C. Greive aan het tijdschrift verbonden, ten einde voor de verbetering der illustraties te zorgen. Aan het bestuur van het in deze week te Antwerpen te houden bakkerscongres is, volgens de Fabrieksbode door de directie der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, eene uitnoodiging gezonden tot een bezoek aan de fabriek en het Agneta-Park. De uitnoodiging, met geestdrift ontvangen, werd gaarne aangenomen. Een door de directie ter hunner beschikking gestelde extra- trein zal de gasten Vrijdag a. s. uit Antwerpen direct naar de fabriek brengen en hen des avonds weder naar Antwerpen terugvoeren. Naar wij vernemen zullen den 1 Juli van Rotterdam naar Culebra vertrekken de heeren J. E. II. Bakhuis en W. van Rees, civiel-ingenieurs, om aldaar in dienst van de heeren Van Ilattem en "Van Seters belast te worden met het toezicht op en de leiding van een deel der werkzaamheden van het Panama-kanaal.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1