voor liet arrondis- *4** semeut Zierikzee. 1885. No. 46. Zaterdag 20 Juni. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD /iinik/nscm courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden '1Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever II. EAKENMAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 19 Juni 188 5. In de te Tholen gehouden hoofdbestuursvergadering j der Zeeuwsche Landbouw maatschappij is tot algemeen voorzitter gekozen mr. J. Moolenburgh alhier. In de vergadering der leden is medegedeeld, dat de heeren Pické en Vorsterman van Oyen zijn benoemd j tot eereleden der Maatschappij. j Als plaats van samenkomst der vergadering in het j volgende jaar is Zierikzee aangewezen. De Weser Zeitung bevat een adres van den burge- meester van Vlissingen en den directeur der maat schappij »De Schelde" aan dr. Stephan, die aan het hoofd staat van het Duitsche rijks-postwezen. Het adres heeft ten doel, de aandacht te vestigen op de meerdere voordeelen, die, volgens de adressanten, voor de nieuwe Duitsche gesubsidieerde stoomvaartlijnen zullen gelegen zijn in eene richting dezer lijnen over Vlissingen, in plaats van over Antwerpen of Rotterdam. In zijn antwoord op het verslag over het ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Stoom vaartmaatschappij »Zeeland" zegt de Minister van Waterstaat, dat ook hij meent dat van de overeen komst gunstige gevolgen voor het handelsverkeer kunnen gewacht worden en dat de nieuwe verbinding voor de Staatsspoorwegen niet onaanzienlijke geldelijke baten kan afwerpen. Of op soortgelijke wijze het ver keer tusschen Harlingen en Engeland ware te bevor deren, is ook volgens hem zeer te betwijfelen. De Minister verzekert, dat door de sluiting der tegenwoordige overeenkomst de Regeering derhalve voor de aanstaande onderhandelingen als het contract van 1876 zal zijn afgeloopen, geene wapenen uit handen gegeven heeft. Op de vraag gedaan of de voorgestelde verbetering van de haven van Vlissingen onmisbaar is en of vol doende zekerheid bestaat, dat de opgegeven kosten van dat werk ter somma van p. m. 310,000 niet zullen worden overschreden, antwoordt de Minister dat de buitenhaven voor Vlissingen naar het gevoelen van deskundigen in haren tegenwoordigen toestand inderdaad niet voldoende is ingericht, om daarin nevens den nachtdienst, den onderworpen dagdienst te exploi- teeren. Dat de maatschappij «De Schelde" zich voor- loopig bereid heeft verklaard, de noodige werken tot het verkrijgen van meer ligplaatsen tegen 309,500 uit te voeren. Aan eene zeer belangrijke toeneming van het verkeer in het algemeen, zoowel van de post als van personen en goederen, kan naar 't gevoelen van den Minister bij de instelling van den dagdienst redelijker wijze niet getwijfeld worden. Door den Minister is aan het voornemen der Duitsche Regeering om de door haar te subsidieeren stoomvaart lijnen op Oost-Azië en Australië eene der westelijke havens van het Continent te laten aandoen, van den aanvang af bijzonder de aandacht gewijd. Van Regee- ringswege is zorg gedragen dat medewerking zal worden verleend aan handelaren of aan commissiën uit den handel in genoemde Nederlandsche plaatsen, die zich naar Duitschland mochten begeven, om de belangen van hun haven bij de Duitsche autoriteiten en betrokken maatschappijen voor te staan, maar ook om zooveel doenlijk te bevorderen, dat eene Neder landsche haven als tusschenstation der bedoelde lijnen werd aangewezen. Aan den anderen kant heeft de Regeering gezorgd voortdurend nauwkeurig op de hoogte te worden ge houden zoowel van hetgeen werd gedaan om te bevor deren dat Antwerpen als aanleghaven zou worden gekozen als van hetgeen ter zake in Duitschland voor viel, ten einde de Nederlandsche belanghebbenden hun nut van die formatie zouden kunnen trekken. De Waarheid" en «Spaarzaamheid", welke tot nog toe alleen aan de buitenzijde van het Departement van Justitie zichtbaar waren, zijn nu, althans symbolisch, ook binnen het gebouw te aanschouwen. Op een dei- corridors n.l. zijn in den muur twee beelden, voor stellende de Waarheid en Spaarzaamheid, gelijkvormig aan die in den gevel aan de zijde der Pooten, in wit pleister aangebracht, ook wordt thans de laatste hand gelegd aan de inwendige versiering van het gebouw. De gewelven der benedengangen, aanvankelijk wit afgepleisterd of in ijsselsteeen afgewerkt, worden met ornament beschilderd en de muren tusschen de ramen in kleuren gebracht. Zaterdag heeft de sanitaire conferentie te Rome een laatste algemeene vergadering gehouden, waarin, op voorstel van den Oostenrijkschen gezant, het besluit werd genomen, om op 16 November opnieuw bijeen te komen. Het protocol der tot nu toe gehouden zittin gen zal worden opgemaakt onder toezicht van de heeren prof. Moleschott en Erhardt. De minister van financiën heeft bepaald, dat met het opmaken van de kohieren der personeele belasting 1885/86 moet worden gewacht tot na de beslissing omtrent het wetsontwerp tot het heffen van buiten gewone opcenten. De Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft gisteren zijne 12e algemeene vergadering gehouden in het stations-koffiehuis van den heer Ponsen te Dordrecht. In die vergadering zijn o. a. drie leden van het hoofdbestuur benoemd. De aftredende leden, de hh. dr. L. AU Cohen, dr. H. J. E. van Hoorn en A. van der Voort Azn., werden weder ter benoeming voor gedragen. De onlangs tot stand gekomen wijziging der drankwet is besproken ter overweging van maatregelen, door den bond te nemen, om ook onder den nieuwen toestand de werking der wet zooveel mogelijk te be vorderen. De commissie tot bevordering van het gebruik van inlandsche bieren met een laag alcohol-gehalte heeft een nieuw rapport uitgebracht. Zij heeft besloten, evenwel naar zij wenscht als tijdelijke maatregel, om het cijfer van het alcohol-gehalte in door haar aanbevolen bieren van 3 op 4 pCt. te brengen. In het afgeloopen jaar hebben zich geen nieuwe brouwers 1 aangemeld, om de aanbeveling der commissie te verkrijgen. De commissie oordeelt verder de wijze, waarop thans de controle moet worden uitgeoefend op de dooi den bond aanbevolen bieren, onvoldoende, omdat geen voortdurend toezicht mogelijk is. De deskundige adviseur der commissie behoort zich ten allen tijde te kunnen overtuigen van de deugdelijkheid der bieren, waarvan de commissie het gebruik heeft te bevorderen. En dit is alleen mogelijk, indien het bier verkrijgbaar wordt gesteld te Amsterdam, waai' de commissie is gevestigd en haar adviseur woont. Van daar uit be hoort de verzending te geschieden de afdeelingsbesturen en correspondenten moeten niet onmiddellijk zich tot den brouwer behoeven te wenden. Bij de commissie bestaat de overtuiging, dat zonder de vestiging van een centraal-depöt te Amsterdam haar arbeid weinig vruchtbaar kan zijnja zelfs dat zonder dat de commissie weinig reden tot bestaan meer heeft. Pogingen aan te wenden, om tot de vestiging van een centraal-depót te Amsterdam te geraken, ligt evenwel buiten de opdracht der commissie zij vraagt daarom machtiging om onderzoek daarnaar in te stellen, om aan de volgende algemeene vergadering de resultaten van dit onderzoek kenbaar te maken, en zoo mogelijk bepaalde voorstellen aan haar oordeel te onderwerpen. Verder zijn een 15tal voorstellen ter bespreking door de afdeelingen ingezonden. Het hoofdbestuur heeft nog op de agenda gebracht de vraag: »Kan van wege den bond ook iets gedaan worden, om te bewerken, dat in de verschillende gemeenten van ons land door de gemeenteraden meer gebruik worde gemaakt van de bevoegdheid, verleend bij art. 2 van de «drankwet", om, onverminderd hetgeen bepaald is bij art. '135 der «gemeentewet", bij plaatselijke verordening: 1°. wijken, buurten of straten aan te wijzen, waar verkoop van sterken drank in het klein niet dan onder zekere voorwaarden mag worden vergund; 2°. eischen te stellen voor de localiteiten, waar verkoop van sterken drank in het klein mag worden vergund." Te Vucht nabij 's Hertogenbosch is in eene weide het miltvuur uitgebroken. Reeds drie runderen zijn aan de ziekte bezweken, de overige zoomede de daarop grazende schapen hoopt men te behouden. In overleg met den districtsveearts zijn door den burgemeester de noodige maatregelen tot beteugelen van de ver spreiding der ziekte genomen. Op het buitengoed Reeburg te Vucht is een bloeiende honderdjarige aloë te zien. De knoppen zijn nog niet geheel open, doch zullen dat binnen een paar dagen zijn. Een drie en een halve meter hooge steel draagt zeven bloemtrossen, wier afzonderlijke bloemen half met water zijn gevuld; de plant zal weldra sterven. De eigenares, mevr. Slingsby van Hoven, wier buiten in de week steeds voor wandelaars is geopend, staat, naar men verneemt, den liefhebbers toe, 't exemplaar, dat geplaatst is op het plein vóór de tuinmanswoning, in oogenschouw te nemen. Om een kykje in de bloemen te gunnen, heeft men een dubbelen ladder aangebracht. Aan de Tweede Kamer is weder een adres ingediend door jonkheer mr. H. C. van der Wijck, oud-lid in den raad van Ned. Indië, waarin hij naar aanleiding o. a. van den «diep bedroevenden, beschamenden en vernederenden indruk", dien de laatste staatkundige brief van mr. S. van Houten op hem heeft gemaakt, zoowel bij de Kamer als bij de regeering er op aandringt 1°. Met terzijdestelling van alle andere werkzaam heden onverwijld hoofdstuk I en II der grondwet in behandeling te nemen 2°. De artt. 196 en 197 der grondwet tevens te herzien, in dier voege, dat de grondwetsherziening zonder verdere ontbinding der Staten-Generaal geleidelijk kunne tot stand komen. De Nederlandsche Handelmaatschappij was met de exploitatie voor eigen rekening, inzonderheid in Suriname, gedurende 1884 niet gelukkig, zoodat dit agentschap, in tegenstelling met dat te Singapore, 't welk zeer gunstig werkte, een verlies van 619,000 opleverde. Op schuldbrieven werd 320,000, totaal 1,431,000 verloren. De winst bedroeg 2,485,000, zoodat over een kapitaal van 35 millioen 4 pCt. dividend kan uitgekeerd worden. Voor gouverneraentsrekening werden verkocht voor ruim 38 millioen, waarvan 33% millioen koffie, 4,261,961 kilo tin en 347,818 kilo kinabast. Bij vier zeerampen was de staat voor betrekkelijk geringe ver liezen betrokken. In de Woensdag gehouden vergadering werden het verslag en de balans goedgekeurd en het dividend als voorgesteld vastgesteld.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1