Zanzibar meest naar Hamburg, en in de jongste jaren nam de invloed van Dnitscliland steeds in Zanzibar toe. De Sultan bewees veel vriendschap aan de Duit- schei's en de vertegenwoordigers der groote Duitsche huizen te Zanzibar verkeeren vriendschappelijk ten Ilove. De Fbss. Ztg. deelt daarna uitvoerig de ont voering mede van de zuster van den sultan door een Hamburger; het blad gelooft, niet, dat de Sultan, die een intelligent man is, er aan denkt, om, door Engelsche ophitsingen, verandering te brengen in zijn sedert jaren goede gezindheid jegens Duitschland. Er bestaat echter onderscheid tusschen Duitschland en de Oost- Afrikaansche Maatschappij; liet is te bejammeren, dat te Hamburg ook niet een Oost-Afrikaansch Syn dicaat is gevestigd. Bestond zulk een inrichting, dan zou zij de regeering hebben kunnen inlichten omtrent de behoeften van den handel van Oost-Afrika. De Hamburger kooplieden hebben vasten voet in Zanzibar weten te verkrijgen en van daar uit zullen nieuwe handelswegen naar 't binnenland kunnen worden ont sloten. Hiermee is niet gezegd - vervolgt de Voss. Ztg. - dat de wenscb onbillijk zou wezen, dat Duitsch land een tolvrije haven aan de Oostkust verkreeg. De Sultan van Zanzibar, die tolrechten heft. niet alleen op het eiland, maar ook aan de kust van 10 graden zuiderbreedte tot 2 graden nooderbreedte, leeft bijna uitsluitend van die tolrechten, die hij tegen 2 millioen mark 's jaars verpacht. Zij, die den toestand in Zan zibar kennen, beweren, dat Duitschland door onder handelingen in den grond der zaak alles krijgen kan, wat het wil, als het maar wil betalen. De Hamburger handeldrijvenden, die reeds meer dan 30 jaren te Zanzibar zaken doen, daarbij enkel steunende op eigen krachten en intelligentie, waardoor zij elke mede dinging weerstonden - zij mogen in Oost-Afrika als de banierdragers de/- beschaving worden gewaardeerd - kunnen een haven missen doch niet de Oost-Afrikaan- sche Maatschappij. De Voss. Ztg. hoopt, dat op deze verhoudingen zal worden gelet bij het beslissen omtrent de te doene stappen. Men moet zich hoeden voor maatregelen, bij welker uitvoering de Duitsche belangen slecht zouden varen. Volgens de Nation. Zeit. zou de prins Von Reuss, gezant van Duitschland bij het hof te Weenen en schoonzoon van den groothertog van Weimar, aange wezen zijn tot toekomstigen regent van Brunswijk. Vervolgens waarschuwt in hetzelfde blad iemand, die sedert lange jaren met de toestanden in Zanzibar bekend is, de Duitsche regeering voor eene potsing met den Sultan van Zanzibar, omdat de Duitsche handelsbelangen aan die kust oneindig meer waard zijn dan de twijfelachtige bezittingen van de »Ost- Afrikanische Geselischaft" en de vriendschap van den onbeduidenden sultan van Witu, die in 1877 door Fischer, een Duitsch reiziger, met een geschenk van een paar bretels werd gewonnen. In het •oTageblatt" zet een A frik a-reiziger uiteen, dat door het protectoraat van Engeland over Niger- Benue, de Duitsche handel van een gebied met onge veer 25 millioen zielen zoo goed als uitgesloten wordt. Bij de behandeling van een proces door den hof prediker Stöcker tegen een dagblad wegens boon en laster ingesteld, zou Stöcker Zaterdag getuigenis afleggen. De advocaat van den beschuldigde beweerde, dat Stöcker geen geloofwaardig persoon was. Den 24 Jan. 1.1. was er namelijk eene rechtszaak behandeld, waarin Stöcker onder eede had verklaard, op dat oogenblik den socialist Ewald, die rnede voor den rechter stond, voor bet eerst te hebben gezien. Later is echter gebleken, dat zij wel degelijk elka&r reeds vroeger hadden ge sproken. Immers, Ewald had op zekeren tijd eene vergadering bijeengeroepen en Stöcker ter bijwoning der samenkomst uitgenoodigd. En toen had Stöcker niet slechts daaraan voldaan, maar in die vergadering zelfs aan Ewald, die als voorzitter fungeerde, het woord gevraagd en met diens toestemming eene rede gehouden. Daarna had Stöcker wederkeerig Ewald uitgenoodigd ter bijwoning eener christelijk-sociale ver gadering. En in deze samenkomst, waarin Stöcker presideerde, had Ewald, na zich vooraf bij Stöcker persoonlijk als spreker te hebben aangemeld, eene toespraak gehouden, waarbij Stöcker hem herhaaldelijk wegens zijne heftige bewoordingen in de rede was gevallen, zelfs met het gevolg dat Ewald, die zich daaraan niet scheen te storen, ten slotte door de politie-agenten uit de zaal was verwijderd. Nadat deze feiten Zaterdag door getuigen waren bevestigd, ver klaarde Stöcker zich al dat voorgevallene thans wel te herinneren, maar in die dagen zooveel bekende en onbekende gezichten te hebben gezien, dat hij daaruit later niet zoo precies Ewald meer wist te herkennen. Het gerechtshof heeft aangenomen, dat de genoemde feiten voldoende waren bewezen. F i* a n k r ij k. Het is nog niet bepaald, wanneer de algemeene verkiezingen zullen plaats hebben. De regeering wenscht, dat zij zoo spoedig mogelijk na den 14 Aug. zullen geschieden. In October, wanneer de militaire manoeuvres en de oogst zijn afgeloopen, kunnen de meeste kiezers opkomen. De commissie uit de Kamer tot onderzoek van het traclaat betreffende den Congo heeft den minister van buitenlandsche zaken, de Freycinet, gehuurd. Deze heeft de algemeene acte der conferentie van Berlijn toegelicht. Het grondgebied van de internationale Afrikaansche vereeniging zal minstens driemaal zoo groot zijn als dat van Frankrijk. De mogendheden zullen hunne goede diensten aanwenden om te Zanzibar de beginselen, voor den Congo aangenomen, ingang te doen vinden; evenwel is geen forrneele verbindtenis te dien aanzien genomen. Engeland en Frankrijk eerbiedigen de onafhankelijkheid van den sultan van Zanzibar, terwijl Duitschland geenerlei expeditie voor bereidt. De algemeene acte der Berlijnsche conferentie omschrijft de bezittingen van Frankrijk. De Congo is onafhankelijk van den Belgischen staat en slechts door eene persoonlijke handeling aan koning Leopold verbonden. De heer Freycinet heeft vervolgens verklaard, dat art. 6 der algemeene acte van de Berlijnsche conferentie geene godsdienstige propaganda in zich sluit, maar slechts eene gelijke bescherming voor de zendelingen van alle gezindten, de geleerden, indus- triëelen enz. In antwoord op eene vraag van den heer Alype, zeide hij nog dat Frankrijk op den Niger dezelfde voorrieelen zal genieten als Engeland. De commissie heeft haar besluit omtrent het ontwerp tot goedkeuring der algemeene acte van de conferentie van Berlijn verdaagd tot morgen. Het door den Senaat aangenomen ontwerp van wet, krachtens hetwelk een doodvonnis niet meer in het openbaar zal worden voltrokken, is door de Kamer commissie onderzocht en deze heeft er de volgende wijzigingen in gebracht: '1°. De strafoefening moet bijgewoond worden door een der rechters die het vonnis uitspraken. 2°. Geneeskundigen worden op hun verzoek toegelaten, doch hun getal is beperkt tot twintig. Zijn er meer aanvragen, dan kiest de deken der medische faculteit, wie hunner tegenwoordig zullen zijn. 3°. De maire der plaats, waar het doodvonnis uitgevoerd zal worden, moet daarvan kennisgeving ontvangen. Tot rapporteur is de heer Ferdinand Dreyfus benoemd en deze heeft in last urgentverklaring te vragen, ten einde de wet tot stand kome vóór het sluiten der parlementszitting. Engeland. De United Ireland bevat het verslag van een onderhoud met Parnell, volgens hetwelk deze gezegd heeft dat de val van het ministerie te danken is aan door de Iersche partij gevolgde politiek, om al het mogelijke te doen, ten einde de regeering omver te weipen, als eene les voor alle latere regeeringen, dat het Iersche volk zich niet aan een stelsel van in- constitutioneelen dwang wil onderwerpen. Zij zou haar doel reeds veel eerder bereikt hebben, hadden niet twintig leden zich van de partij afgescheiden. Zonder die afscheiding zou het tot stand komen dei- eerste en der tweede dwangwet eene onmogelijkheid zijn geweest, zou de landwet veel heter zijn ten uitvoer gelegd, zouden gerechtelijke moorden voorkomen zijn, zou een misdadig bestuur als van Forsfer en graaf Spencer nooit zoolang hebben kunnen duren zonder te worden gestraft door eene nederlaag van het kabinet, Parnell verklaarde voorts, dat zijne partij de nieuwe regeering alleen zal beoordeelen naar hare daden, en haar een fair trial zal geven zoolang zij geen pogingen doet om eene nieuwe dwangwet tot stand te brengen. Zooals zich denken laat, juicht de United Ireland op luiden toon, omdat het de Iersche partij was, die het ministerie, en daarmede lord Spencer, van zijn troon deed stooten. Rusland. De ministeriëele crisis in Engeland is oorzaak, dat de minister van buitenlandsche zaken, de heer Von Giers, langen tijd met den Czaar heeft geconfereerd. Ook is op het bericht van het ontstaan der crisis onmiddellijk de ministerraad bijeengeroepen. Het eskader van admiraal Pilkin, die zich naar den Oceaan moest begeven, heeft bevel ontvangen tot nadere instructiën in de golf van Finland te blijven. De Russische bladen eischen, dat Rusland een flinke houding zal aannemen. Zij geven den raad dat Rusland aan het nieuwe Kabinet te Londen moeielijker voor waarden moet stellen, dan die welke aan het ministerie- Gladstone zijn gedaan. De Novostie zegt, dat Duitschland zich gereed maakt om van het eiland Quelpaert bezit te nemen, terwijl genoemd blad tevens voorspelt, dat de Russisch-Duitsche alliantie niet eeuwig zal duren. De Novostie acht het daarom noodig, dat Rusland zich moet haasten in de straat van Corea een station voor zijne marine te vestigen. Gemengd lUiitenlmnlsch Nieuws. De onlangs te Londen overleden Sir Julius Benedict hield zich in de laatste jaren van zijn leven met het schrijven zijner auto-biographie bezig. Hij vertelt daarin over het eerste bezoek, dat hij in 1823 met Weber aan de stad Weenen bracht, het volgende voorval »lk was nauwelijks in de hoofdstad van Oostenrijk aangekomen, toen ik eene uitnoodiging ontving om aan liet bureau van den directeur van politie te komen. Ik kun volstrekt niet begrijpen op welken grond die uitnoodiging plaats vond, maar zoodra ik voor den gestrengen poiitie-commissai is verscheen, werd de zaak mij duidelijk. Wat voert gij in Weenen uit en waarom zijt gij hier gekomen?" werd mij barsch afgevraagd. »Ik ben met mijn leermeester Weber naar Weenen gekomen om mij op de verdere studie der muziek toe te leggen en tevens om de stad te zien." »Hoe lang denkt gij hier te blijven?" »Twee maanden," zeide ik, een beetje van mijn stuk gebracht. »Kom, kom, veertien dagen is lang genoeg; in dien tijd kunt gij alles in Weenen afgezien hebben. Over acht dagen komt ge weder aan mijn bureaubegrepen, jongmensch Dan moet evenwel je haar geknipt zijn en moet je een fatsoenlijken boord dragen." Ik droeg namelijk in die dagen het haar zeer lang en een wijden, zoogenaamden Duitschen studentenboord. Men zegt dat De Lesseps het hem aangeboden voorzitterschap van de Parijsche tentoonstelling en van het eeuwfeest in 1889 heeft aangenomen. Geruimen tijd geleden werd melding gemaakt van een inbraak, die bij een Parijschen geldwisselaar had plaats gehad, bij welke gelegenheid meer dan 200,000 francs aan waarden gestolen werd. Twee dei- dieven werden onlangs in hechtenis ge nomen; doch een derde medeplichtige was niet te vinden. Deze heette Charles Chauvin en werd verdacht de gestolen waarden in het buitenland verkocht of gewisseld te hebben. Dit individu woonde met zijn bijzit, zekere Lea D., in de rue Baudin, te Parijs. Toen nu de justitie Cliauvin's woonplaats ontdekt had, werd een huiszoeking bevolen. Wel werden hierbij meer dan 200,000 francs aan waarden in order be vonden doch de vogel was gevlogen. Nu kwam het er op aan te weten waar Chauvin zich bevond. Om dit te weten te komen, liet men Lea D. door een geheimen agent in het oog houden. Deze zag haar verleden Zondag een telegraaf bureel binnengaan, volgde haar en hoorde haar tot een der beambten zeggen aCharles Chauvin, Rijssel," terwijl zij een telegram opgaf. Dit was voldoende voor de politie om onmiddellijk naar Rijssel te telegrafeeren, waar de dief in hechtenis genomen werd, op het oogenblik dat hij het telegram haalde. De Alta California hangt het volgende tafereel op uit het huiselijk leven der Mormonen. Lorenze Snow, een lid van den hoogen raad, besloot zijn 70en ver jaardag te vieren met een familiefeest en zat daar recht gezellig aan met mevrouw Snow No. 1 en haar twee dochters, mevrouw Snow No. 2 met één dochter en twee zoons, No. 3 met twee dochters en drie zoons, No. 4 met drie dochters en twee zoons, No. 5 met zes dochters en twee zoons, No. 6 met twee dochters en één zoon, No. 7 met drie dochters en drie zoons, No. 8 met twee dochters en drie zoons en No. 9 met twee dochters en één zoon, dus in het geheel 23 dochters en 19 zoons, hetgeen met den gastheer en zijn negen vrouwen eene mooie tafel vol maakte. Zijne behuwdkinderen en kleinkinderen, die te zamen 122 in getal waren, vulden op dezelfde wijze twee andere groote tafels. De oude heer Snow is nog een kras man, die het fijnste schrift zonder bril leest. De dood ontrukte hem slechts 23 familieleden, waaronder een paar vrouwen. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 15 Juni. «Brilliant", kapitein Rosevaer, van Fowey naai- Dordt. b »Entreprise", kapitein Cusick, van Londen naar Dordt. ADVERTENTIEN. Geboren FRANS JOHANNES, Zoon van J. C. VAN MERVENNÉE. A. E. E. VAN MERVENNÉE— vorstheuvel la brand. Zierikzee, 13 Juni 1885. Algemeene kennisgeving. JMjC'- De familie van wijlen Mejuffrouw G. DE ZWITSER, Wed. A. F. Broeksmit, betuigt vriendelijk dank voor de betoonde belangstelling.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3