ZIERIkZËESGElE COURANT. voor liet arrondis- jukt* sement Zimkiw. S7'8 Si8'» 1885. No. 45. Woensdag 17 Juni. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. 3t. 66'/, t 80'/, 101'/,, 101»/, 1013/ lift 83"/i« 97"/,, 90=/8 81"/,6 667/,e 65'/, 66=/,o 1353/4 90'/,, 18'/,, 118'/,. 56>/a 93»/,, '6'/, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f - Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de reductie betreffen,ie, gelieve men uiterl'jk een dug voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKF.MIA\. ZIERIKZEE, 16 Juni 1 8 8 5. De algemeene strekking der overeenkomst met de stoomvaartmaatschappij «Zeeland", waardoor het post vervoer van Duitschland naar Engeland en Amerika nog meer over Nederland geleid wordt en die ook indirect vermeerdering van inkomsten aan den Staat verzekert wegens toeneming van het Staatsspoorweg- verkeer, vond in de afdeelingen der Tweede Kamer vrij eenstemmig goedkeuring. Gaarne zag men echter deze gelegenheid door de Regeering benuttigd om de met de Maatschappij in '1876 aangegane overeenkomst te herzien in den zin van verlenging van het contract, welke intusschen anderen minder noodzakelijk voorkwam. Enkele leden meenden, dat deze overeenkomst te zware lasten op den Staat zou leggen, vooral met het oog op de jaarlijksche rijksuitkeerihg van f 151,000 voor den nachtdienst. Door anderen werd dit niet toegegeven met een beroep op de directe en indirecte voordeelen, die de Staat zal genieten door vermeerdering der transit-rechtenvrijdom voor het meerdere brieven vervoer naar Engeland en het meerdere personenvervoer. De leden, die deze verwachtingen niet koesterden, vroegen mededeeling van de financiëele gevolgen dezer overeenkomst voor de schatkist. Men vroeg wat de Regeering gedaan heeft om Vlissingen of eene andere haven tot aanlegplaats van Duitsche booten te doen aanwijzen. Volgens de Köln. Zeit. hebben zich verscheidene Kamers van Koophandel uit de Rijnprovincie, op het initiatief van de Kamer te Mannheim, tot den Duitschen rijkskanselier gewend, met het verzoek om Rotterdam of Antwerpen, maar in geen geval Vlissingen als aanlegplaats voor de Duitsche postbooten te kiezen. Het handels- en scheepvaartverkeer van de Rijnlanden, Westfalen en Zuidwestelijk Duitschland (Baden, Wur- temberg, Elzas-Lotharingen, Beieien, Hessen), zoude anders ten alle tijde genoodzaakt worden, om zijn weg over Engelsche havensteden te nemen. Zondag, Maandag en Dinsdag, 12, 13 en 14 Juli zal, zooals wij reeds gemeld hebben, te Middelburg gehouden worden de zes-en-dertigste algemeene ver gadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Eene reeks van huishoudelijke en maatschappelijke vraagpunten zal aan de orde worden gesteld, terwijl wetenschappelijke voordrachten zullen worden gehouden door professor Pel uit Amsterdam, over behandeling van febris typhoïdea, dr. H, P. Kaptein uit Abcoude, over operatieve behandeling van grolapsus uteridr. J. A. Korteweg, over croup en diptheritiSf prof. v. d. Meij, over de behandeling van bet derde tijdperk der baring en dr. A. W. C. Berns uit Amsterdam, over een geval van oesophagotomie over exstirpatio uterien over de verschillende oor zaken van vernauwing van het rectum en de behande ling daarvan. Onder de festiviteiten, die aan de leden en afgevaardigden, zullen worden aangeboden, behoort Maandag een rijtoer naar Domburg en vermoedelijk een concert aldaar, Dinsdag een tochtje met een stoom- barge naar Vlissingen en een feestmaaltijd. In de vergadering zal o. a. behandeld worden een voorstel van de afdeeling Oldambt, strekkende om aan de Regeering vanwege de Maatschappij het verzoek te richten, dat het aan de medische professoren ver boden worde practijk uit te oefenen, anders dan in overleg met den huisarts van den lijder of in de klinieken en poliklinieken. Zondag heeft de ontvangst der afgevaardigden en leden plaats in een der zalen van de sociëteit St. Joris, waar tevens het plan bestaat een concert te geven. Donderdag l'l Juni j.l., 's namiddags te 3 uur, werd te Amsterdam gehouden de 4de gewone Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrenteten haren kantore. Zij werd gepresideerd door Mr. W. van der Vliet, als President-Commissaris. Uit het Verslag der Directie bleek, dat op 31 December 1883 van kracht waren '1410 polissen, met een verzekerd kapitaal van f 3,995,492.eene verzekerde rente van f 46,486.32 en eene jaarlijksche premie van f 151,205,19; dat in het jaar '1884 werden gesloten 591 verzekeringen, met een verzekerd bedrag van f 3,445,990.eene verzekerde rente van f 27,211,88 en eene jaarpremie van f '136,836,72. Deze bedragen werden in den loop des jaars verminderd met 235 ver zekeringen, die een verzekerd kapitaal vertegenwoor digden van f 626,041.eene verzekerde rente van f 7245,56 en eene jaarpremie van f 24,608,90, zoodat op 31 December 1884 van kracht waren'1766 polissen, met een verzekerd kapitaal van f 6,815,441. eene verzekerde rente van f 66,452,64 en eene jaar premie van f 263,433.01. In twee afzonderlijke staten werden de cijfers van de waargenomen verzekerden en de vergelijking tusschen de feitelijke en berekende sterfte over 1884 opgegeven, terwijl in een anderen staat alle bijzonderheden van de reserve-berekening werden medegedeeld. De ontvangsten aan premiën en interessen hadden bedragen f 267,802.02. Aan uitkeeringen bij overlijden en leven, lijfrenten, terugkoop van polissen en herver- zekeringspreiniën werd ƒ53,511.uitgegeven, terwijl voor de verschillende reserven volgens wiskundige be rekeningen '110,743.35 moest worden afgezonderd, zoodat de2e thans zijn geklommen tot een bedrag van f 374,043.83. Het beschikbaar winst-saldo bedroeg 20,046.59 J/2. Commissarissen deelen mede, dat de reserve-bereke ning is opgemaakt door de Directie, terwijl zij door den Wiskundigen Adviseur en Wiskundigen Commissaris werd geverifieerddat zij zich overtuigd hebben, dat de opgegeven cijfers overeenkomen met de boeken der Maatschappij en dat de als actief opgenomen waarden werkelijk aanwezig zijn. In aanmerking nemende de omstandigheid, dat elke Maatschappij van Levensverzekering in de eerste jaren van haar bestaan zooveel mogelijk moet afschrijven en reserveeren, stelden Commissarissen voor: 1°. De Balans en de Rekening en Verantwoording goed te keuren, en aan Diiecteuren décharge te ver- leenen van het door hen gevoerd beheer over het afgeloopen boekjaar. 2°. Het dividend over het boekjaar 1884 vast te stellen op 5 pCt. of 50.per aandeel, waarop 20 pCt. is gestort, en 4 pCt. over liet bedrag der volstor ting van de volgestorte Aandeelen, van 13 Mei '1884 af, op welken datum de volstorting plaats had. 3°. Het overblijvende winst-saldo, zijnde f 7051.37 y2 in de onkosten-reserve te storten. Dit voorstel werd door de vergadering zonder discussie aangenomen. Verder werd in plaats van den heer Mr. P W. H. van Sonsbeeck, die overleden is, tot Commissaris be noemd de heer Mr. H. L. M. Luden, Vice-President van de Arrondissements-Rechtbank en Lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. Vervolgens werd na behandeling van eenige punten van meer huishoudelijken aard, de vergadering door den Voorzitter gesloten. De jager op het buitengoed van graaf Van Bylandt, aan den Wassenaarschen weg, is alweder een grooten otter machtig geworden, 't Was ook ditmaal, evenals vóór weinige dagen, een pracht-exemplaar. Het schot van den bedreven jager had het dier alleen in den kop getroffen, zoodat de zachte, donkerbruine robe geheel onbeschadigd bleef en dus dubbele waarde voor den bontwerker heeft. Dit is nu reeds de 23e otter, welke door gemelden jager is neergeveld. In de mededeelingen van het geneeskundig staats toezicht in Zeeland wordt gewag gemaakt van 't voor komen van diphteritis te Koudekerke en Aksel, dat in verband wordt gebracht met tegelijkertijd waarge nomen gevallen van keelziekte onder de kippen. De geneeskundige G. J. Bertel te Koudekerke deelde hieromtrent het volgende mede: Een groot deel dei- kippen van een bnitenplaats te Koudekerke leden aan diphteritis en de meesten dezer waren gestorven. De eigenaar, een liefhebber van kippen, belastte zich meestal zelf met de behandeling dezer, door het exsu- daat uit de keel te verwijderen, de zieke oogen te wasschen, enz. Zonder aan gevaar van besmetting te denken, begaf hij zich daarna weder in zijn gezin en kwam natuurlijk in aanraking met zijne kinderen. Opvolgend werden vier zijner kinderen door diphteritis aangetast, waarvan één overleed. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Middelburg is, met het oog op den 2 Juli a.s. te houden deputaten-vergadering, besloten «wijl dr. Kuyper, volgens eigen verklaring, in 't belang der anti-revolutionaire partij, het voorzitterschap van het centraal-comité niet wenscht te continueeren, dezen wensch eerbiedigende, haren afgevaardigde op te dragen te stemmen op jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman." De commissie der Fransche Kamer voor de handels- tractaten heeft den minister Pierre Legrand gehoord over het handelstractaat met Nederland. De minister heeft aan de commissie medegedeeld, dat hij van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken eene aan het tractaat toegevoegde verklaring heeft gekregen, volgens welke de bepaling omtrent het verminderde invoerrecht op kartonnen doozen in Frankrijk uit het tractaat wordt gelicht en beschouwd wordt als niet geldig, zooals door den stijfselfabrikanten van het departement en de kartonwerkere van het departement der Seine verlangd werd. Daar de commissie hierdoor haar hoofdbezwaar tegen het tractaat uit den weg geruimd zag, heeft zij het in beginsel goedgekeurd. De heer Trystram zal in de eerste bijeenkomst der commissie het rapport voorlezen. De heer J. P. Larsen, schoenenfabrikant te Goes, is, naar de Midd. Ct. verneemt, voornemens zijne fabriek van daar naar Nieuwer-Amstel te verplaatsen en dat wel op advies van het ministerie van oorlog, aangezien het in tijd van oorlog wenschelijk is, dat zijne inrichting, waarin reeds verscheidene jaren het schoeisel voor het leger wordt gefabriceerd, binnen de voornaamste linie onzer verdediging, de Amster- damsche waterlinie, gelegen zij. De geneeskundige raad van Zeeland heeft besloten tot oprichting van een pare vaccinogène en tot onder steuning van de door den raad van N.-Holland aan te wenden pogingen, om van regeeringswege een deskundige naar Spanje te zenden, ten einde daar van nabij te bestudeeren de inenting van cholera- bacillen door dr. Ferran. Ook de Regeeringen van Duitschland, Italië en Brazilië zullen zich doen vertegenwoordigen op het te Amsterdam te houden 5de Congres van blinden-onderwijs; de medewerking uit alle landen ondervonden, is dan ook zeer groot en al het mogelijke wordt gedaan om het Congres zoowel als de daaraan verbonden tentoonstelling uitmuntend te doen slagen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1