2o. dat in 1848 de liberalen trachtten de meest mogelijke vrijheid aan het bijzonder onderwijs te geven 3o. dat het der liberalen taak is, in die richting voort te gaanmaar 4o. dat de bijzondere school de bijzondere blijven moet, en het beginsel der scheiding van Staat en Kerk openbare gezindheidsscholen niet toelaat. Aan het slot van zijn werk zegt dr. Betz o. a. »Uit art. -194 der Grondwet verdvvijne alles, wat er in gezet is met de bedoeling, het bijzonde.i onderwijs tegen te werken, en op de burgers, als waren het schapen, den stempel te drukken van het gouvernement." Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en accijnsen te Muiden c. a. jhr. W. J. De Jonge, thans ontvanger derzelfde middelen te Brouwershaven. Kunst, Wetenschap en Letteren. Vóór eenigen tijd werd medegedeeld, dat in eene terp bij Lutke-Lollum een geraamte was gevonden in een boomstam en dat zoowel het geraamte als de boomstam naar het Museum van het »Friesch Genoot schap" te Leeuwarden was overgebracht. Het vermoeden toen uitgesproken, n.l. dat deze vondst niet onbelangrijk was, is, naar de Leeuw. Ct. bericht, sedert bevestigd. De terp bij Lutke-Lollum, eigen aan den heer Ferwerda aldaar, wordt afgegeven. Bij deze werk zaamheden werd door den heer D. van der Geest te Zweins het geraamte ontdekt. Met loffelijken ijver trachtte deze elke beschadiging te voorkomen en gaf onmiddellijk kennis aan het bestuur van het »Ffiesch Genootschap", dat een onderzoek instelde en al dadelijk tot de overtuiging kwam, dat hier sprake was van het begraven van een lijk in een boomstam, eene wijze van begraven in zeer oude tijden bij de Noordscche volken algemeen in gebruik. Het lijk werd gevonden op twee meter beneden de oppervlakte der terp, in eene richting van Oost naar West, het hoofd naar het Westen; ook deze wijze van het nederleggen der lijken was bij de oude Scan- dinaviërs gebruikelijk. Voortgezet onderzoek bracht aan het licht, dat het lijk begraven was in een eiken boomstam. Het bovengedeelte daarvan was geheel vergaan, terwijl het nog zichtbare ondervlek in bruin kool is overgegaan. Bij het lijk vond men eene amulette en een een voudig steentje (Dioriet) met een gaatje. Dit steentje lag bij den halsverder vond men een klein vierkant potje van gebakken aarde en eenige beendertjes. De knieën van het lijk zijn sterk gebogen, zoodat men zou denken dat de gestorvene in zittende houding zou begraven zijn, eene wijze van begraven trouwens bij de oude Scandinaviërs en thans nog bij de Groen- landers algemeen in gebruik. De handen liggen gevouwen over het bekken, de linkerhand is in het bekken ingedrukt. Het onderzoek van het hoofd heeft geleid tot de gevolgtrekking, dat het is van een 40-50-jarig persoon, het is kort- schedelig en komt geheel overeen met het Scandina vische type. Vergelijkt men deze gegevens met hetgeen in Zweden, Noorwegen en Denemarken is aangetroffen, dan is het hier gevondene van het uiterste gewicht bij de studie van het ontstaan der terpen en de wijze waarop ze werden bewoond en bevolkt. De wijze van begraven, waarop dit lijk ter aarde besteld werd, was bij de Noordsche volken algemeen gebruikelijk en de Scandi navische oudheidkundigen toonen aan, dat dit minstens 2000 a 2500 jaar moet geleden zijn. Dat eene steenen amulette bij het lijk gevonden werd, is eene zekere aanduiding, dat het opgegraven lijk tijdens de bronsperiode begraven werd. Niet onwaarschijnlijk werden in de eerste tijden der ijzer periode de lijken ook wel op dezelfde wijze en in boomstammen begraven, maar er werden dan geen steenen, maar ijzeren amuletten bijgevoegd. De ijzer periode is evenwel ook van veel lateien tijd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een verschrikkelijk onweer heeft veleden week te Verdun en de omstreken gewoed. De hagelbollen en stukken ijs vielen met zulk geweld neer, dat de spiegelruiten der magazijnen, hebbende eene dikte van zeven millimeters, er door verbrijzeld werden. De takken werden als van de boomen gekapt. Een enkele hagelbui woog '126 grammen. De nieuwe kazerne der Bérance heeft voor 6000 francs schade geleden. Van Minnéville tot Moulin-Brüle is er van den oogst niets overgebleven. Daags na dien storm was de grond nog met eene laag hagel en sneeuw van 40 centimeters dikte bedekt. Te Heerenveen liep dezer dagen het vijfjarig dochtertje van den heer J. tegen de dienstmeid aan, terwijl deze een schotel soep op de tafel zou plaatsen. Het heete vocht liep het kind over, het lichaam ,en ver oorzaakte hevige brandwonden, waaraan het is bezweken. Verleden Woensdag keerde te Rushohne, nabij Man chester, eene vronw, die in een krankzinnigen-gesticht verpleegd werd, naar hare woning terug. Haar echt genoot werd echter verwittgd, dat zij nog niet geheel genezen was. Vrijdagmorgen zond de vrouw hare dienstmeid uit toen verdronk zij hare twee kinderen in een bad en bracht zich vervolgens op dezelfde wijze om het leven In het weeshuis te Schagen zijn bij den weesvader en verscheiden kinderen Maandag j.l., na het gebruik van het middageten, verschijnselen van vergiftiging voorgekomen. Het ongeval heeft gelukkig geene ernstige gevolgen gehad; de lijders zijn allen her stellende. Men zoekt nog naar de vermoedelijke oorzaak van de vergiftiging. De justitie uit Arnhem heeft zich Dinsdag naar Nijmegen begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene aldaar vermoedelijk plaats gehad hebbende vergiftiging. Te Vreeswijk verwekt het navolgende geen geringe opschudding. In de Leeuwensteeg aldaar woonde eene water- en vuurvrouw, T. v. G. Die vrouw is vóór eenige weken overleden. Haar man verricht veldarbeid kinderen zijn er niet, zoodat de woning over dag ledig staat. Verschillende peronen nu beweren, dat zij, terwijl zij buiten stonden en een blik in die woning wierpen, de overledene in levenden lijve, doch met hare doods kleederen aan, hebben teruggezien. Op klaarlichten dag zag men de vrouw (men wil het met een eed bevestigen) staande nabij de tafel of hare bedstede. Of de bijgeloovigheid nog groot is in de wereld! Buitenland. Duitse lil a nd. De sociaal-democraten organiseeren een monster petitionnement aan den Rijksdag, waarin wordt aange drongen op het goedkeuren der Zondagswet, door de Commissie uit den Rijksdag ontworpen, doch waartegen de Rijkskanselier zich verzette. De sociaal-democraten komen vooral op tegen ue bewering van den Rijks kanselier, dat de Duitsche industrie wellicht het wegvallen van allen Zondagsarbeid niet zou kunnen verdragen. Zij meenen, dat een nijverheid, welke niet zou kunnen voortbestaan dan op grond van een onrecht, dan ook maar vervallen rnoet. Adressanten oordeelen, dat juist door de geheele afschaffing van den Zondags- arbeid de mogelijkheid zou geboren worden, om de overproductie te zien verdwijnen, waardoor weder stabiliteit in de productie zou ontstaan. Het doel der geheele beweging is vooral, om aan den Rijksdag bij zijn weder bijeenkomen te toonen, dat de dwanginvoering der Zondagsrust een vvensch is der arbeidende bevolking. Met het oog op de organisatie van de sociaal-democraten is te verwachten, dat de Rijksdag zal worden overstelpt met adressen, ten gunste van het ontwerp der Commissie. Gri'oot-ï5i"itta.nj e. Zaterdag en Zondag was sir Peter Lumsden te Londen de held van den dag. Overal waar hij zich vertoonde, werd hij met warmte begroet. Deze ontvangst is echter niet die van een uit den slag terugkeerenden overwinnaar, maar gelijkt meer op die van een gewonde, die na een eervollen strijd voor den vijand heeft moeten wijken. Deze goede ontvangst, die sir Lumsden van de zijde van het Engelsche volk ten deel is gevallen, mag eenbalsem voor zijne wonden zijn, het is echter bekend, dat hij ook zich trachtte te troosten door aan iedereen, die het hooren wilde, op tamelijk ondubbelzinnige wijze over de Engelsche autoriteiten uit te varen en hare onbekwaamheid te verwijten. Deze vrijmoedige verklaringen hebben stof tot de uiteenloopendste beoordeelingen in de pers gegeven. De Pall. Mall. Gaz. is zeer ontstemd over de handelwijze van sir Lumsden en wijst op de steeds verminderde tucht onder de staatsambtenaren. Volgens de meening van genoemd blad moest een ambtenaar, die op eene dergelijke wijze als sir Lumsden tegen zijne regeering durft optreden, met ontzetting uit zijn ambt gestraft worden. Na al zijne verklaringen aan de correspondenten van Londensche bladen op zijn terugreis naar Engeland gedaan, is de regeering volkomen op de hoogte van de opinie, welke sir Lumsden over generaal Komarolf en zijne handelingen is toegedaan. Dat de ontvangst door de regeering niet zoo hartelijk zal zijn als die .door het volk, is niet te verwonderen. De moord op den emir van Afghanisten is nog niet bevestigd, docli de Morning Post ontvangt een telegram uit Weenen, dat het bericht aldaar niemand heeft verrast. Men beschouwt sedert langen tijd een dergelijke gebeurtenis gevolgd door eene revolutie te Herat als waarschijnlijk, waarbij Rusland onverwachts tusschenbeide zal treden. Het bericht, dat eensklaps eene ministeriëele crisis is uitgebroken, is niet alleen in geheel Engeland met verbazing vernomen, maar heeft ook geheel Europa verrast. Met belangstelling wordt den loop der crisis gevolgd, daar het optreden van een Tory-Kabinet in de omstandigheden, waarin het land thans verkeert, door velen en niet ten onrechte als een ramp voor het land wordt beschouwd. Het is bekend hoe de Tories de Russen vijandig gezind zijn en steeds de handelingen van den heer Gladstone in zake de Afg- haansohe quaestie afgekeurd hebben, zoodat het derhalve niet onmogelijk zou zijn, dat wanneer dooi' hen de onderhandelingen met Rusland zouden voortgezet moeten worden, zij aan Rusland dergelijke onmogelijke voor waarden stelden, dat het genoodzaakt zou kunnen zijn de onderhandelingen af te breken. Tot Zaterdag zal het land in de onzekerheid blijven omtrent den afloop der crisis. De heer Gladstone deelde Dinsdag onder eene plechtige stilte in het Lagerhuis mede, dat het Kabinet gemeend heeft, dat het ten gevolge van de stemming, den vorigen avond uitgebracht, zijn plicht was, aan de Koningin eene mededeeling te doen, waarvan de aard gemakkelijk kan worden nage gaan, ofschoon hij dien niet nader kon omschrijven. Hij stelde derhalve voor, om de zitting tot heden te verdagen, in afwachting van de beslissing der Koningin. Hiertoe werd besloten. Op het oogenblik dat de uitslag der stemming Maandagavond bekend werd, leverde het Lagerhuis een aanblik op, dat in vele jaren niet gezien was. De Standard meldt hieromtrent Toen de conservatieve Whigs hunne plaatsen aan de linkerzijde van den speaker innamen, liet lord Churchill, die blijkbaar het eerst den toestand begreep, een uitroep van vreugde hooren, en dit leidde tot een buitengewone demonstratie van de zijde der conserva tieven: de leden sprongen op hunne banken, wuifden met de hoeden en juichten uit volle borst In den Ierschen hoek hoorde men de luide kreten van Buckshot l CoercionCrimes Act! Het duurde een geruimen tijd voordat de heer Gladstone van zijne plaats opstond, en toen hij dit deed, beletten de kreten van zijn eigen volgelingen elke uitlegging. Toen hij zich eindelijk kon doen verstaan, stelde de Premier, die kalm en bedaard sprak, maar toch onder den invloed eener sterke aandoening verkeerde, de verdaging tot den volgenden dag voor. Dit geschiedde te midden van groote opschudding, daar vele leden van de oppositie en de Iersche partij met hunne hoeden wuifden en luide vreugdekreten aanhieven. In het Huis werd er niet aan getwijfeld, of het kabinet zou onmiddellijk zijn ontslag nemen. De Iersche leden stemden als één man met de oppositie. Doch slechts enkele van hen, die dc Regeering gewoonlijk steunen, gingen met de conservatieven mede. De nederlaag van het kabinet is hoofdzakelijk te wijten aan deonthouding der liberalen." De Pall. Mall. Gaz. zegt, dat Gladstone's kabinet opgehouden heeft te leven. Zelfs wanneer het op nieuw wordt gevormd, zou de sedert 1880 bekende vorm niet weder terugkeeren. Het blad gelooft, dat lord Salisbury in Gladstone's plaats zal treden. De St. James Gaz. geeft den conservatieven den raad het bewind in handen te nemen, niettegenstaande het tegenwoordig een buitengewoon drukkende last is. De Globe gelooft, dat Salisbury voor de zware taak niet zal terugtreden en dat zijn partij den moed harer overtuiging zal hebben. Frankrijk. Prins Louis Napoleon is, op uitnoodiging der keizerin, over Calais naar Fawborough vertrokken. Prins Napoleon vergezelde hem naar het station. Dit vertrek wordt, volgens de 'Figarodruk besproken, daar prins Victor zich naar Engeland begeven had, om den 1 Juni de zielemis voor den keizerlijken prins bij te wonen, zonder door de keizerin ontvangen te zijn. Toch hadden zijn vrienden gehoopt, dat bij deze gelegenheid opnieuw betrekkingen zouden zijn aangeknoopt tusschen de keizerin en haar jeugdigen neef; zij zijn daarom ver drietig over deze weigering. De uitnoodiging, door de keizerin aan prins Louis gezonden, doet de weigering, om diens broeder te ontvangen, nog sehei'per uitkomen. Wij hebben medegedeeld, dat de brieven van Victor Hugo verzameld zullen worden. De bibliotheek van Blois bezit een en veertig brieven, door hem zeiven geschreven aan zijn vader, generaal Hugo, welke tot '1823 in die stad woonde. Zij zijn, zegt de heer Delton, lid der commissie van toezicht over de bibliotheek, meerendeels van zeer groot belang en bevatten bij zonderheden betreffende Victor Hugo zei ven, zijne familie, zijne eerste werkzaamheden, zijn huwelijk, de geboorte van zijn eerste kind, Leopold, 9 Oct. 1823 overleden enz. Ook vindt men er de betrekkingen in vermeld, welke de jeugdige dichter onderhield met Chateaubriand, Lamennais, Lamartine, Nodier, enz. Deze brieven lagen in een portefeuille bewaard en niemand dacht er tot dusverre aan. Volgens gerucht is een belangrijke verandering in het personeel der prefecten ophanden. De regeering zou, naar men zegt, van meening zijn, dat een algemeene diep ingrijpende hervorming noodig is. De ambtenaren, die terecht of ten onrechte beschouwd worden als te

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2