1885. No. 44. Zaterdag 13 Juni. 88ste jaargang. /iiitik/nsi iii courant. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- A«êrx sement Zierihzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. JLAKENMAN. ZIERIKZEE-, '12 Juni 1 8 8 5. De zes en dertigste algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der genees kunde zal worden gehouden te Middelburg op Zondag, Maandag en Dinsdag, 12, 13 en 14 Juli a.s. Verleden week is de verzending van aardbeziën te Breda begonnen. Zaterdag werden ze voor 1 de liter verkocht. Dat de melk tegenwoordig goedkoop isis bekend. Iets nieuws op dit gebied is het echter, dat een veehouder te St Anna-Parochie in de afgeloopen week geen geld voor zijne melk kon bekomen, en daarom eindelijk er drie emmers van gratis van de hand deed. Naar aanleiding van den uitslag der beursprijsvraag zegt het Bouwkundig Weekblad: Op het feit, dat van de vijf bekroonde ontwerpen twee uit Nederland afkomstig zijn, mag met de meeste voldoening gewezen worden. De eer van onze kunst is daardoor op waardige wijze tegenover het buitenland opgehouden. De geheele wedstrijd is voor menigeen een bron van studie geweest, vooral door het aantal ingezonden ontwerpen uit het buitenland, Er is veel geleerd kunnen worden. Daarom behooren wij dankbaar te zijn, dat de wed strijd internationaal is geweest, maar vertrouwen tevens, dat de achting van 't algemeen voor onze kunst thans zoodanig is gerezen, dat men in voorkomende gevallen zal besluiten, eiken wedstrijd op bouwkundig gebied nationaal te houden. De laatste internationale heeft immers bewezen, dat voldoende krachten in eigen boezem schuilen. De heer Hendrik Muller Sz., directeur der Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging te Rotterdam, is door Z. M. den Koning der Belgen benoemd tot officier der Leopolds-orde. Op 19 Juni a.s., zal in de zaal »Caledonia" op het Haringvliet te Rotterdam gehouden worden, de jaarlijksche vergadering van onderwijzers, in het arrondissement Ylaardingen. Als punt 8 komt op de agenda voor«Lichamelijke straften op de school naar aanleiding van het vonnis, gewezen in de zaak van den Katwijkschen onderwijzer Verdoes", in te leiden door den heer H. D. Flik van Hellevoetsluis. Van de opbrengst eener soiree door de sociëteit «Momus" te Maastricht, zal aan 33 ambachtslieden de gelegenheid worden verschaft om geheel kosteloos, gedurende drie dagen, een bezoek te brengen aan Antwerpen en de tentoonstelling. Dezer dagen overleed te Rotterdam een zonderling, die o. a. 6000 naliet alleen in kleine nieuwe pas munt. Hij scheen er steeds op uit te zijn, nieuwe centen, halve centen, 2ya centstukken en stuivertjes te vergaren. Wat de erfgenamen niet zal meevallen is, dat er ook voor duizend gulden oude koperen centen gevonden werd, die, naar men weet, niet meer gangbaar zijn. Het 38e Landhuishoudkundig congres wordt thans te Gouda gehouden. De reeks van feestelijkheden, die met het congres gepaard gaan, is geopend met eene nationale Tentoonstelling, betrekking hebbende op zuivelbereiding. Des avonds werden de congresleden door het gemeentebestuur in het stadhuis ontvangen en door den burgemeester namens Gouda's ingezetenen in warme bewoordingen welkom geheeten. De heer J. Van der Breggen, voorzitter van het Congres, be dankte voor de gastvrije ontvangst. Na de regeling der werkzaamheden voor den volgenden dag gingen de congres-leden naar de sociëteit «De Reünie", waar door het muziekcorps van het regiment Grenadiers en Jagers een concert werd gegeven. De ministers Heemskerk en Van den Berg hebben Gouda ter gelegenheid van het congres bezocht. De diensten, die de telephoon kan bewijzen in 't gewone leven, zijn genoegzaam bekend. Dat dit nuttige gemeenschapsmiddel tevens de rol van detectieve kan vervullen, bleek deze week te 's Hage. Tusschen 1 en 2 uur stond de beambte, belast met den nachtdienst, op het telephoonbureel, M. J. Blom, voor het venster op zijn hoogen observatiepost op de Kapelsbrug, toen hij in de Spuistraat twee kevels op vrij verdachte wijze een pas dezer dagen geopenden sigarenwinkel aldaar zag binnengaan. Vlug telefoneerde hij naar het politie-bureel aan de Nieuwe Haven en waarschuwde de politie, wier dienaren spoedig een kijkje kwamen nemen en de twee inbrekers nog in den winkel aan troffen, waarin zij met hehulp van een valschen sleutel waren gekomen, in het bezit van eenige kistjes sigaren. De beambte had dus succes van zijn oplettendheid en de onbescheiden indringers zullen een leelijke pijp rooken. Om vogels van ongedierte te bevrijden, doet een Duitsch blad een hoogst eenvoudig middel aan de hand, dat hij met gunstig gevolg heeft aangewend. Het bestaat hierin, dat men de hokken eerst goed met water besprenkelt en ze vervolgens, overal waar ongedierte huist, maar vooral in de nesten, met roet bestrooit. Wanneer b. v. broedende kippen, gelijk wel meer gebeurt, zoodanig door ongedierte gekweld worden, dat zij niet stil kunnen zitten, zijn eenige handen met roet onder het nest gestrooid, voldoende om ze van dien plaag te bevrijden. De raadgever heeft meer malen op die wijze kuikens van den dood gered, zonder ooit eenig nadeelig gevolg van het roet op te merken. Het verhaal, dat onlangs de ronde deed in de dag bladen, dat n.l. een Deensche boer een wielrijder zou hebben aangezien voor den duivel op een windmolen, heeft in ons vaderland een waardig tegenhanger gevonden. Eene Drentsche schapenhoedersvrouw heeft n.l. eenigen tijd geleden een engel door de lucht zien zweven, die wel de beenen bewoog, maar toch een heel eind boven den grond bleef. De engel had geen vleugels, maar mende bepaald een onzichtbaar span paarden, want hij hield zijn beide armen vooruit. Die 't vertelsel in de wereld bracht zegt er bij, dat het 's avonds half tien sloeg, dat de maan reeds voorbij het laatste kwartier was en dat de engel geen lichtkrans om het hoofd, maar wel onder zijne voeten had. Fraaier beschrijving van een rijwielrit bij avond hebben wij nooit gezien. De heer Jung, mede-directeur der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rotterdam, is benoemd tot Ridder der Leopolds-orde. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de «Nieuwe Rotterdamsche Schouw burg-Maatschappij", is besloten een gedeelte van het maatschappelijk kapitaal af te schrijven en op de bewijzen van aandeel af te stempelen, zoodat de Maatschappij blijft bestaan en voort werken. Aan het jaarverslag van den hoofdingenier voor het stoomwezen over 1884 wordt het volgende ontleend Op 31 December '1884 waren hier te lande in gebruik 7271 stoomketels geplaatst in 3117 fabrieken, 433 watergemalen, 1034 zeeschepen en rivierbooten, 1093 locomobielen, locomotieven, kranen enz. en 163 stoom tram-locomotieven In 1884 zijn door de ambtenaren van het stoomwezen 17842 inspectiën verricht, tegen 17086 in 1883. De bevindingen van het onderzoek kunnen aldus worden samengevat: 80 stoomketels leverden dadelijk gevaar op, zoodat het gebruik tijdelijk moest verboden worden 394 ketels leverden indirect gevaar op en moesten hersteld worden 3076 hadden kleine gebreken en 3738 waren zonder gebreken. Er kwamen twee ontploffingen ter kennis van de ambtenaren van het stoomwezen, als: '1°. een ten gevolge van het scheuren eener plaat van een ketel in de Rotterdamsche suikerfabriek te Delftshaven, op 14 Mei, waarbij geen personen werden gedood of gekwetst; 2°. een door het scheuren eener plaat der stoomkast van een ketel in het stoomschip «Stad Schiedam", van de Nederlandse!]- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, op 13 December, ten gevolge waarvan twee personen het leven verloren. De gezamenlijke koks aan boord van Z. Ms. wacht schip te Willemsoord hebben een wedstrijd gehouden, ten einde te onderzoeken in hoeveel tijd men een konijn voor de consumptie behoorlijk kan toebereiden. Zes stuks levende konijnen werden hiertoe aangekocht, die de deelnemende koks moesten slachten, stroopen, schoonmaken, wasschen en braden. De uitslag was verrassend en overtrof verre de verwachting. De le kok toch leverde het konijn zeer smakelijk binnen de 6 minuten, nl. in 5 min. 57J/a sec.; no. 2 had daar voor noodig 5 min. 59 sec.; no. 3 6 min. 10 sec.; no. 4 6 min. 19. sec.; no. 5 6 min. 21 sec.; en eindelijk no. 6 min 31 sec. Al de koks der marine waren bij den wedstrijd tegenwoordig en gaven eenparig hunne verwondering te kennen over de handige werkzaamheid. De saus was ook zeer smakelijk. In zijn den lOn Juni aan de Tweede Kamer ingezonden antwoord op het verslag over de aanvulling van de Middelenwet voor 1885 verklaart ook de Minister van Financiën de Regeering gerechtigd te achten tot de uitgifte thans van credietpapier boven 14 millioen, hoewel 't hem evenzeer practisch voorkomt om niet meer vlottende schuld in omloop te brengen dan een goed financieel beheer eischt. Namens de Regeering handhaaft de Minister het voorgestelde bedrag der uit te geven vlottende schuld op 14.400.000, onder bijvoeging dat de vermindering dier som zal afhangen van het tijdstip der aanhangige financieele voorstellen, in welke de Minister van Finan ciën juist een blijk zag van het verlangen der Regeering om het tekort over 1885 op andere dan de thans voorgestelde wijze te dekken. Tevens wordt medegedeeld, dat een wet tot dekking van het begrootings-tekort over 1883 en tot regeling van de bestemming van de opbrengst der geld leening '1884, vermoedelijk nog in den loop van dit jaar zal ingediend worden. De Minister doet nogmaals uitkomen, dat de gevraagde machtiging tot uitgifte van credietpapier van tijdelijken aard is. Een geschrift van actueel belang, van de hand van Dr. H. J. Betz, zag deze week bij den heer Martinus Nijhoff te 's-Hage het licht. Het draagt ten opschrift: «Artikel 194" en heeft ten doel te doen uitkomen: lo. dat de schoolwet van 1806 tegen het bijzonder onderwijs gekant was, en het noode duldde

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1