Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1885. No. 43. Woensdag 10 Juni. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men niterl'jk een dag voor de uitgave in te zeilden aan den uitgever II. LAKTAMAY ZIERIKZEE, 9 Juni 188 5. De vergadering van de oLiberale Kiesvereeniging", Vrijdagavond alhier gehouden, werd bijgewoond door 26 leden. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f 8. Het bestuurslid, de heer R. Koole, die aan de beurt van aftreden en niet her kiesbaar was, werd vervangen door Mr. J. Moolenburgh. Aan eerstgenoemde werd door den heer H. G. Mulnck Houwer, namens de vergadering, zijn dank betuigd voor de diensten aan de Vereeniging bewezen. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat tengevolge het verspreiden der circulaire tot toetreding als lid, zich 46 personen hadden aangemeld, waarvan 15 uit Zierik- zee, '15 uit Schouwen, 5 uit Duiveland en 11 uit Flakkee. Als gevolg van deze vermeenlering werden drie bestuursleden gekozen, buiten Zierikzee woon achtig, n.l.voor Duiveland de heer B. G. v. d. Have te Ouwerkerk; voor Schouwen de heer Mr. J. A. Bolle te Renesse en voor Flakkee de heer D. van Weel Cz. te Dirksland. Ten einde samenwerking te bevorderen, werd be sloten op het eiland Flakkee een afdeeling der Ver eeniging te stichten, terwijl aan het Bestuur werd opgedragen ter bekwamer tijd ook zoodanige afdee- lingen op te richten in Schouwen en Duiveland. Volgens de Midd. Ct. is de 24-jarige kleermaker J. G. te Middelburg, die bij het baden verdronk, on middellijk na het middagmaal gebruikt te hebben, bij de kom van de mestvaalt in het water gegaanhij dook onder en kwam, naar men zegt tengevolge van hem overvallende ziekte, niet meer boven. Op het geroep van eenige toesehouwers schoten een paar schippers toe, doch toen zij den drenkeling ophaalden, bleken de levensgeesten reeds gebluscht te zijn. Baden onmiddellijk na het etenis altijd zeer gevaarlijk. De Midd. Ct. bevat een teleurstellende tijding voor onze, speciaal de Zeeuwsche tuiniers. Naar zij nl. verneemt, is de oogst van groenten en vruchten in Engeland zoo groot, dat de van elders aangevoerde producten voor buitengewoon lage prijzen worden ver kocht. Hollandsche asperges zijn onverkoopbaar, terwijl prachtige Fransche, in bossen van zestig stuks, voor 30 ct. de bos geveild worden. De anders zoo gewilde onrijpe kruisbessen brengen nu zeer lage prijzen op, daar de Engelsche oogst kolossaal moet zijn en de inlandsche soorten altijd de voorkeur genieten. De in Zeeland dit jaar nagenoeg geheel mislukte meirapen brengen nauwelijks de helft der gewone prijzen op, terwijl de aanvoer van nieuwe Egyptische uien reeds vrij belangrijk is. De tuiniers zullen zich dus op lage prijzen moeten voorbereiden en door de groote aanvoeren uit Holland wel genoodzaakt worden, zeer lage eischen te stellen. De sociaal-democratische vereeniging te Amsterdam heeft een adres aan den gemeenteraad vastgesteld, waarin wordt aangedrongen op verwerping van het voorstel van Burgem. en Weth., om f 50,000 beschik baar te stellen voor gedeeltelijke dekking van het tekort der koloniale tentoonstelling. Het dividend der Ned. Handelmaatschappij is met f 40 per aandeel betaalbaar bij de Ned. Bank te Amsterdam, bij de Bijbank te Rotterdam en bij de verschillende agentschappen. Het dividend op de aandeelen Ilollandsche suiker raffinaderij is met f 253 per aandeel betaalbaar bij de Associatie-Cassa te Amsterdam. De vraag heeft, zich voorgedaan, of bij de berekening der rijksvergoeding van 30 pet. in de kosten van het lager onderwijs moet afgetrokken worden de opbrengst der verkochte schoollocalen. Door den minister is deze vraag bevestigend beantwoord, omdat de opbrengst der oude schoollocalen ongetwijfeld geacht moet worden te strekken tot gedeeltelijk dekking der kosten van het lager onderwijs. Men schrijft uit Arnhem, dd. 5 dezer: Het is geen gemakkelyke taak, een verslag" te geven van een tentoonstelling van 225 honden. Wij althans wagen ons daaraan niet. De leek ziet toch niet vaak een heel mooie hond voor een leelijk mormeldier aan, terwijl omgekeerd onze lievelingetjes door de jury worden gekenmerkt als dieren met lallooze gebreken. Wanneer de prijzen, die in den catalogus en bij het nornmer der «exemplaren" in hunne hokken zijn aan gewezen als «koopprijs" voor eventuoele liefhebbers, een maatstaf van de werkelijke waarde mogen heeten, dan zal de twaalf-honderdguldens-hond van den heer G. L. van Vuuren, te Montfoort, wel een meesterstuk zijn. 't Is een witte hazewind, zeer zeldzaam. Ook de bruine langharige «Hühnerhund" van den heer J. E. J. Zegers Veeckens, te Vlaardingen, moet een exemplaar zijn, dat, men niet iederen dag tegenkomt. Deze Bruno is te koop voor f '1000. We zullen ons niet verder verdiepen in al die dure honden van f 500, f 400, f 300, 250, f 200, f 150, enz. Exemplaren men spreekt van «exemplaren", als het dier zich door iets bijzonders kenmerkt exemplaren dan van f '100 zijn er bij hoopen. Dit wil evenwel niet zeggen, dat wij de honden, die minder of lager gewaardeerd worden door de eigenaars, van minder allooi vonden. Het open terrein bij den Planten- en Vogeltuin aan de zuidzijde door twee rijen kolossale boomen overschaduwd wordt ingenomen door vijf tentdaken, waaronder zich de dubbele rijen open of getraliede hondenhokken bevinden. Het is een helsch leven, dat die dieren nacht en dag maken, maar men raakt gewoon aan alles, en na een half uur rondwandelens vergeet men dat geblaf uit 225 keelen eerder dan de hitte. De eigenaars der te Arnhem tentoongestelde honden hebben het recht hunne honden buiten het terrein te laten overnachten. De heer baron v. A., die van dit recht gebruik maakte en Vrijdagavond zijn be kroonden hond mee naar huis nam, heeft het ongeluk gehad, dat het kostbaar dier onder den tram geraakte en er het leven bij zal inschieten. Donderdag jl. isteErmeloo, op het daartoe aangekochte landgoed Veldwijk, de eerste steen gelegd van de gestichten der «Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland." Het schijnt dat het veenbranden langzamerhand meer de aandacht van de bevoegde autoriteit begint te trekken; althans de Prov. Staten van Groningen hebben aan de gemeentebesturen, welke nog te branden heide- of veengronden onder hun ressort hebben, een circulaire gericht, welke eene uitnoodiging behelst aan die gemeentebesturen om te beraadslagen of het niet wenschelijk zou zijnaan allen die tot korenverbouwland willen branden, de verplichting op te leggen daartoe schriftelijk bewijs van het bestuur aan te vragen, en zulk speciaal met het oog op brandgevaar, 't Is te hopen dat ook in Drente, waar liet brandgevaar nog grooter is, zulk een maatregel genomen wordt, want ook zonder protectie voor handel en nijverheid te vragen, nrag toch zeker wel verwacht worden, dat de regeering des lands het eigendom der onderdanen beschermt, niet alleen tegen dieven, maar ook tegen de onverschilligheid van buren. Men schrijft uit den Haag aan de Pr. Gr. Ct. het volgende: Encore line étoile qui file kunnen we hier a propos van de Haagsche bankiers zeggen! Nauwelijks is de een met de Noorderzon vertrokken, of de ander verzoekt vrijwillig in staat van faillissement verklaard te worden. De groote Carré van het welbekende circus zal dan ook voortaan, in plaats van clowns, Haagsche bankiers engageeren, omdat deze oneindig sneller en vlugger springen, al zijn ze ook niet zoo aardig als de clowns van professie. Doch waar moet het heen met onze geldbeheerders Wie zal nu, na het kantoor van Oordt, de salto moi'tale maken Er loopen zonderlinge geruchten, en gisteren werd mij onder het heerlijk lommer van de Witte gezeten, verteld, dat er spoedig nog meer zullen volgen. Zelfs werden er namen genoemd. Een uitmuntende speculatie voor een jong veelbelovend bankier in spe, om na al die vervaarlijke luchtsprongen zich heel kalm en solied in de residentie te vestigen. Na al dien storm komt zeker zonneschijn, en op die puinhoopen een nieuw bankiershuis te stichten zou inderdaad geene kwade berekening zijn. Worden nu echter de menschen nooit wijzer? Men heeft het gehoord na de verdwijning van den heer Polak hoe allerlei aanzienlijke personen, en daaronder niet minder dan drie generaals, belangrijke sommen ter bewaring hadden gegeven aan die firma. Is het dan zoo moeilijk om zijn geld en papieren zelf te bewaren? Heeft men dan nog niet voldoende geleerd, om steeds met blind vertrouwen den bankier zijn geld in bewaring te geven? Wees vertrouwd maar vertrouwd niemand, zal hoe langer hoe meer onze kenspreuk moeten worden. De ambtenaar van het openbaar ministerie alhier wees er nog op, bij de behandeling van de zaak van den directeur der Haagsche brood- en meelfabriek, hoe goed vertrouwen hoe langer hoe zeldzamer wordt. Het faillissement van den heer van Oordt loopt over anderhalf millioen, zegt men, zoodat menigeen er het slachtoffer van zal wezen. Over het algemeen zijn de tijden slecht, vooral voor de residentie, waar zoo vele Indische oudgasten onder de suiker-crisis gebukt gaan. Vele groote huizen staan er leeg, en hierdoor daalt de prijs zoodanig, dat o. a. eene villa, die den eigenaar 90,000 gulden heeft gekost, nu voor f 30,000 te koop is. Huizen koopen is tegenwoordig in den Haag eene uitmuntende speculatie. Men meldt uit 's Hagedat de rechtbank heden heeft vrijgesproken den directeur der brood- en meel fabriek, den heer van der Putten, van de aanklacht wegens misbruik van vertrouwen. De vrijspraak steunt op de overweging, dat van der Putten als directeur en niet als particulier den handel in graan, die tot de aanklacht aanleiding gaf, gedreven heeft. Men schrijft uit Zwolle: Het stoffelijk overschot van den 3en dezer overleden griffier der Staten van Overijsel, den heer G. D. Swanenburg de Veye, werd heden op plechtige wijze ter aarde besteld. De kist was met lijkkransen ver sierd. De Commissaris des Konings, mr. Geertsema en ds. van Loenen Martinet hielden aan het graf hart roerende toespraken. De aanwezigheid van een ver bazend getal belangstellenden getuigden van hooge achting voor den te vroeg ontslapen bekwamen griffier. Naar men verneemt, worden HH. MM. de Koning en de Koningin ruet prinses Wilhelmina reeds de volgende maand op het landgoed Oranje Nassau's oord te Renkum verwacht, otn er tot de eerste helft van September verblijf te houden.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1