ZiERIKZEESCBE COURANT. 1885. No. 42. Zaterdag 6 Juni. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- >«è>x sement Zierihzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENT IE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s - Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlMk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA KEN'MAN. Z I E R I K Z E E5 Juni 1 8 8 5. Op de paardenmarkt, die Woensdag 3 Juni j.l. alhier is gehouden, waren 133 paarden aan de lijn, terwijl de handel levendig was. Ruim 20 paarden zijn verkocht, waarvan de prijzen varieerden van 100 tot f 650. 's Avonds had de aangekondigde Paardenloterij van wege de Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" plaats in het lokaal van den heer Vermunt in de Poststraat, welke werd bijgewoond door een groot aantal belang stellenden en opgeluisterd door het Harmonie-Gezel schap »Kunst en Eer". De algemeene jaarvergadering van het Nederlandsch Werkliedenverbond «Patrimonium" zal op Dinsdag '11 Augustus a.s. te Amsterdam gehouden worden. De muziek voor de cantate, te dichten door den heer J. J. L. Ten Kate, ter gelegenheid van de opening van het Rijksmuseum te Amsterdam, zal, naar het N. v. d. D. bericht, geschreven worden door den heer Dan. de Lange, onder wiens leiding ook de uit voering zal plaats hebben. Niet alleen dat er geen week omgaat, neen minstens 2-3 maal per week komt men ons lastig vallen met te vragen: hebt u soms sigarenasch van noode? enz. Dezer dagen ontvingen we zelfs een schriftelijk aanbod van 25 K.G. ad f 5 per K.G. - 'tls ons niet bekend, wie het denkbeeld der groote waarde van sigarenasch in de wereld gebracht heeft, evenmin als de veronder stelling, dat ze bij de plantencultuur eene groote rol zou spelen. - tiet was ons daarom zeer aangenaam in Floralia eene scheikundige oplossing te vinden der wezenlijke waarde van sigarenasch, medegedeeld door den heer G. Lotman te Haarlem, die daarvan zegt: Zie hier wat ik vond In 1000 gram 1 K.G. sigarenasch. 200 t »ram Kali, waarde 0,070 gl. 34 Natron, 0,003 406 Kalk, 0,02 120 Magnesia, 0,03 30 IJzeloxid, nihil 30 Phosphorzuur, 0,02 40 Zwavelzuur, 0,001 10 Kieselzuur, nihil 70 Chloor, 0,005 Totaal 0,-149 gl. Een K G. sigarenasch heeft dus slechts de mest- waarde van 15 cent. Daarom is zij de moeite van verzamelen niet waard. - Wij achten deze mededeeling noodzakelijk ter waarschuwing voor vele verzamelaars, die zich wellicht in het bezit een er aanzienlijke denk beeldige waarde verheugen, alsmede om in het vervolg van vele lastige vragen over dit onderwerp verschoond te blijven. Semper Virens. Naar men verneemt, is de resident Kroesen benoemd tot gouverneur van de Westkust van Sumatra. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zijn de gelden voor het op te richten Sloetfonds, ten doel hebbende het uitreiken van prijzen aan leerlingen der Rijks-land bouwschool (Afd. A) bij het verlaten der school, zuo goed als bijeen. Men verwacht., dat hiervan op het aanstaande congres te Gouda mededeeling zal worden gedaan. Het tot stand komen van dit fonds is eene waardige hulde aan wijlen mr. B. W. A. E. Sloet tot Oldhuis, den stichter der landhuishoudkundige congressen. Wegens gebrek aan de aangeworven manschappen voor het leger in Oost-ïndië zal het detachement, bestemd orn met het stoomschip «Prins Feeder ik" den 6en a.s. naar O.-Indië te worden overgevoerd, op 4 onderofficieren en 80 manschappen worden terug gebracht. De werving is zeer slap. Bovendien wordt bijna de helft der recruten, welke zich aanmelden, wegens lichaamsgebreken afgekeurd. De «London, Chatham Dover Spoorwegmaat schappij" heeft reeds een begin gemaakt met den bouw van een nieuwe landingsplaats (pieite Queens- borough, die noodig is geworden ter voorziening in het meerdere continentale verkeer via Vlissingen. De nieuwe pier, welke van hout en ijzer zal worden ge bouwd, zal 630 voet langer worden dan de tegen woordige, waardoor twee groote stoombooten naast elkander het anker uitwerpen en tegelijk laden of lossen kunnen. Bovenbedoelde werken staan in verband met het onlangs ingediend ontwerp tot uitbreiding van den nachtbootendienst, waarmee de Nederlandsche en de Duitsche post worden verzonden, met een dag dienst. Wanneer dat plan doorgaat, zullen, zooals men weet, voor rekening van de Maatschappij «Zeeland" drie nieuwe booten worden gebouwd, om in het meerdere verkeer te voorzien. Uit de voor de aandeelhouders der stoomvaartmaat schappij «Zeeland" ter inzage liggende punten van behandeling, die in de op 13 dezer te houden verga dering zullen worden ter tafel gebracht, blijkt, dat genoemde maatschapij steeds in bloei blijft toenemen. Over het jaar 1884 blijft na betaling van rente op de obligatie-leening en storting in het ketelfonds, eene zuivere winst over van f 358,043,11 waarvan f 224,599,81 wordt gereserveerd voor afschrijving op de stoomschepen en f 133,443,30 bestemd is voor uitdeeling aan aandeelhouders; makende 6 pCt. of f 30 per aandeel. De afschrijving op de stoomschepen bedroeg in 1883 f 144,525,69 y2, terwijl aan dividend toen ook 6 pCt. werd betaald. Tot secretaris der gemeente Sluis is benoemd de heer A. J. Borghstijn, volontair te Vollenhove. De Nederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie zal den 15 dezer hare algemeene vergadering te Utrecht houden. Volgens den Atjehschen correspondent van het Soer. Hb. zijn in het eerste kwartaal van 1885 op Atjeh verantwoord als verschoten 218000 geweerpatronen en 1678 granaten. In de zitting der rechtbank te 's Hage heeft het openbaar ministerie de feiten door den gewezen direc teur der brood- en meelfabriek gepleegd, gequalificeerd als misbruik van vertrouwen. De eisch is 10 maanden celstraf. Maandag uitspraak. Men meldt uit Eindhoven Dat de fabrieksnijverheid ook hier niet in den bloeitijd verkeert, valt wel hieruit af te leiden, dat verschillende sigaren- en bukskin-fabrikanten dezer dagen aan verscheiden arbeiders gedaan hebben gegeven. Een lichtpunt is 't echter, dat de ondernemingsgeest nog velen blijft bezielen; zoo zijn in het naburige Stratum nu gronden aangekocht voor den aanbouw van een fabriek van stroohulzen tot verpakking van flesschen, welke onderneming op groote schaal zal worden gedreven. De kleiboeren in Friesland zetten tegen alle prijzen hunne aardappelen van de hand. Een schipper verkocht zijne vracht, die hij in Ooststellingwerf zou uit- verkoopen, voor 10 ct. den H.L. Om in eene vochtige kamer het beschimmelen van linnengoed, boeken enz. te verhinderen, moet men er een blikken bak met ongebluschte kalk bij zetten. Een schaal met zout, in slaap- of ziekenkamers onder het bed gezet, trekt ook de vochtigheid aan. Men kan het zout op eene warme plaats altijd weer drogen en het dan opnieuw nederzetten. Vrijdagavond kwam te Groningen een Engelsch matroos aan, Charles Munroe geheeten, die de eenig overgeblevene was der equipage van een Noorsch vaartuig, dat op den 19 Mei in de Noordzee was vergaan. Zwaar gewond en bijna van kleederen ont daan, was hij van plaats tot plaats uit Noord-Duitschland hierheen gekomen. Door de zorg der politie is hij van het noodige voorzien en voor zijn reis naar Londen gezorgd. Dezer dagen gingen twee heeren in een koffiehuis te Rotterdam een weddenschap aan om f 60. Toen de verliezer zijne schuld betaalde maakte hij de opmerking, dat het geld zijne tegenpartij niet toekwam, omdat hij niet op rechtvaardige wijze had verloren. Hierover werd de ander zoo vergramd dat hij met het bankbiljet van f 60 een sigaar aanstak. Ruw klip- en mijnzout, voor vee en landbouw- bemesting vrijgesteld van accijns, moet vóór den uitslag tot een gelijkmatig fijn poeder gemalen zijn, zonder stukken. De ambtenaren moeten er zorgvuldig op letten, dat het niet vermengd is met vreemde stoffen, ten einde het gewicht en dus de afschrijving op de accijns rekening te verhoogenin dat geval wordt de uitslag geweigerdin geval van twijfel zijn monsters op te zenden aan den controleur. Depothouders, die gemalen zout rechtstreeks uit het buitenland willen inslaan, behoeven daartoe vooraf verguning van den Minister. Door prinses Marie van Saksen-Meiningen zijn, namens haar vader, hertog George van Saksen- Meiningen, aan dr. Mezger de versierselen van com mandeur der Ernestinische Huisorde verleend. Ondanks de warme belangstelling en sympathie heeft de hoofdcommissie voor den optocht, die men voornemens was te Amsterdam te houden bij gelegenheid van de opening van het Rijksmuseum, den Burgemeester der hoofdstad haar ontslag aangeboden, daar zij niet in staat is voor den bepaalden dag, '13 Juli, gereed te zijn. Pogingen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aangewend om wijziging in den datum te verkrijgen, zijn vruchteloos geweest. Men schrijft uit Ooltgensplaat Het treurige feit, dat hier op Nieuwjaarsdag plaats greep, waarbij een mineur op wreedaardige wijze om het leven werd gebracht, is thans, na bijna vijf maanden, door het hof te 's Hage ontknoopt; A. C. Hotting, arbeider alhier, is wegens moedwilligen doodslag tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Aan het rechtsgevoel der ingezetenen is daarmede echter geenszins voldaan. Ofschoon Hotting reeds een paar vonnissen achter den rug heeft en hij, buitendien, van zijn schooljeugd af een ongunstig karakter schijnt gehad te hebben, is men hier wel eenigermate begaan met het zware lot, dat hem (hij heeft een zwangere vrouw en een kind), thans trof en wel omdat ieder zich verzekerd houdt, dat H. niet de éénige schuldige is. Hij alleen moet nu boeten voor wat ook anderen

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1