ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- sement lierikzee. 1885. No. 41. Woensdag 3 Juni. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE WEDRENNEN. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post fi, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAIY. Sedert 1848 ongeveer is de maatschappij hoe langer hoe meer op een boerenkermis gaan gelijken, waar de zoete geuren van oliekoeken en poffertjeskramen genoten worden onder de liefelijke tonen van een Turksche trom en een gebarsten trompet en de verleidelijke uitgillingen van allerlei hansworsten, die de groote menigte naar binnen lokken in de kramen, tenten en tentjes. De oliekoekenlucht van reusachtige winsten op onmogelijke aandeelen, de Turksche trom der aanprijzingen van diefpapier, plakpapier, scheurpapier en pakpapier, zoowel als van alle andere vervalschte levens- en geneesmiddelen en de doordringende kreten van hen, die eene goede zaak voorstaan met een vast inkomen voor tien en een aandeel in de winst voor honderd deelnemers, dat alles is op steeds grooter schaal voorgekomen en naarmate er meer gewone kermissen worden afgeschaft, zijn de geestelijke, staatkundige, financiëele of sociale kermissen in omvang en aantal toegenomen. Maar het glanspunt van een boerenkermis, datgene wat aller ziel reeds van den eersten dag af vervult, datgene, waarvoor alles moet zwichten, dat is de harddraverij, een volks feest, d. i. een feest, waaraan iedereen deelneemt, waarbij een heele boel paarden hard loopen en de eigenaar van het paard, dat een beetje harder loopt als de anderen, een prijs krijgt. Het baat niet of die andere paarden zich on gelukkig loopen, of ze vliegen als de wind, niet dat zij wat doen in hun voordeel, maar dat een ander iets meer doet is hun nadeel of liever des eigenaars nadeel, die geld geeft en nog uitgelachen wordt bovendien. De maatschappij doet dat na. Harddraverij om examen te doen om op eene school te komen, harddraverij om er weer af te komen om naar eene andere te komen en dan dan begint de groote harddraverij om protectie, om eene betrekking, om een rjk huwelijk, om eer en onderscheiding, om een vet pensioen. En wan neer we nu die duizenden en duizenden zien, verslapt van geest, bedorven van karakter, mis moedig van aard en gebroken van gezondheid, met een radelooze jeugd, een redeloos leven en een reddeloozen ouderdom, dan weten we, dat ze zich op de maatschappelijke kermis de maag overladen hebben, doofgeschreeuwd zjn en het verloren hebben op de harddraver ij. Maar de harddraverijen raakten uit den tjd er was iets nieuwer en beter dan dat, de wedrennen. Daar gold de samenvoeging van allerlei omstandigheden, de afkomst van liet paard, n.l. of de ouders paarden van weelde of sleperspaarden waren, het gewicht van den berijder, n.l. of hij een wichtig man is of zoo goed als niets, het aantal en de soort van hindernissen en eindelijk de handigheid van de berjders en de berekening in verband met weddenschappen of het voordeeliger is het paard dat men berjdt te laten winnen of te laten verliezen. De maatschappij heeft met alle stoffe lijke en onstoffeljke veranderingen en vernieu wingen het sein tot den wedren gegeven, maar wie op een oogenblik het teelten van vertrek geeft (de starter) is onbekend, en wie al die bjzondere berekeningen en overwegingen maakt (de handicapper), wordt niet genoemd. Of de menschheid dat alles goed- of afkeurt doet minder ter zake, de maatschappij de geheimzinnige kracht, die werkt zonder dat iemand weet waar, wanneer en hoe de maatschappy gaat haar gang en de winners beweren dat alles juist is ingericht zooals het behoort. De muziek klinkt, de bel luidt, de paarden rennen, de wielen snorren en voor zon en stof beschut, ziet de menigte op de tribune het aan, deelnemende aan het geluk van den winner, onverschillig hoe zijn naam is, die deel neming is dankbaarheid voor den prikkel hun gegeven. Yoor dat genot hebben zj het geld over dat ze kunnen missen en den tijd dien ze toch moeten dooden. En de groote menigte op de vlakte geroosterd door de zon en stikkend in het stof en smachtend van dorst, rekt de halzen uit en staat op de teenen, ze wil weten shoe 't gaat", maar verneemt het niet. Ze ver heugt zich reeds als ze nu eens een paardenkop en dan een paardenstaart kan ontdekken, en een paar opgevangen woorden gelden by hun thuiskomst als bewijs voor liet genot dat ze heeten gehad te hebben, en zichzelven en anderen doen ze gelooven, dat ze op de vlakte zoo frisch en zoo vrij, eigenljk evenveel, ja nog meer genoten, als zij, die op de tribune waren. Maar de vermoeide paarden, die hun spieren overspannen hebben en de pooten kwetsten aan de hindernissen en met opgespalkte neusgaten terugkeerdenmaar de teleurgestelde rjders, die op minder list of minder gelukkige combinatie konden roemen, ze komen mismoedig terug, uitgeput en terneergeslagen, en als de maat schappy hen na dien zwaren arbeid onbeloond ziet terugkeeren, haalt ze de schouders op en zegt: Och, ze hebben meegedaan, maar het ging niet ze stonden ver by de anderen ten achter, het kan niet veel bijzonders zijn, anders hadden ze toch wel wat gewonnen Als er eenmaal een nieuw labyrinth zal worden gebouwd met -1500 kamers boven en 1500 onder den grond, om hen die in het labyrinth waren er uit te helpen, door hen daar op- te nemeneen reddingsoord voor ver slagenen van hart, dan zal een prachtig opschrift bewjzen, dat het gewjd is: »Aan hen, die in den wedren verloren!" Binnenland. ZI E RIK Z E E3 Juni 1 8 8 5. Ingevolge missive van den Minister van Binnenl. Zaken, verschillende opgaven verzoekende betrekkelijk het lager onderwijs over 1884, zijn de gemeente besturen door Gedeputeerde staten der provinciën uitgenoodigd de volgende opgave te doen 1°.. eene opgave of eene regeling bestaat omtrent de toelating van kinderen uit de eene gemeente op de scholen der andere en zoo ja, met welke gemeente of gemeenten, met duidelijke vermelding of die regeling in 1884 is ingevoerd dan wel reeds vroeger bestond. 2°. eene opgave of de heffing van het schoolgeld is ingevoerd, afgeschaft of gewijzigd en waarin die wijziging bestond; 3°. mededeeling of op 31 December 1884 in het geheel geen schoolgeld voor de openbare lagere school werd geheven4°. eene opgave of ter opleiding van onderwijzers voorzieningen zijn getroffen, met vermelding van de wijze waarop dit is geschied (art. 12, 6de lid der wet van '17 Aug. 1878 Stbl. No. 127); 5°. eene opgave of er in de loop van 1884 school lokalen zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in den godsdienst en zoo ja, hoevele; 6°. eene opgave van het getal gevallen, waarin art. 29 le, 2e en 3e lid en art. 30 le lid zijn toegepast; 7°. mededeeling of, ter nadere verzekering van het plaatselijke school toezicht, eene commissie is ingesteld (art. 70, al. 3 der wet); 8°. mededeeling of art. 79 al. 2 der wet is toegepast; 9°. mededeeling of gevolg is gegeven aan het bepaalde bij art. 82, al. 1 der wet, met opgave of zulks is geschied bij afzonderlijke verorde ning dan wel of de vei bodbepalingen een onderdeel eener verordening, b. v. politieverordening uitmaken 10°. eene opgave of gevolg is gegeven aan het bepaalde bij art. 82 al. 2 en 3 der wet, en zoo ja, wat ten deze is verricht; 11°. eene opgave of er ééne of meer scholen in de gemeente zijn, vallende onder toepassing van art. 91 der wet; 12°. eene opgave van het getal der openbare onderwijzers, andere ambten of bedienin gen bekleedendehieronder wordt het geven van onderwijs bij Rijksnormaallessen niet begrepen; 13°. eene opgave of onderwijzers een aandeel en, zoo ja, hoeveel in de schoolgelden hebben genoten, boven de in art. 26 der wet bedoelde vaste jaarwedde. Men schrijft van de Merwede De beproeving der spoorwegbrug aan Baanhoek (tus- schen Dordt en Gorcum), welke dezer dagen plaats had, stelde het geduld van een paar trouwlustigen, in een der gemeenten, die bij de beproeving betrokken waren, leelijk op de proef. Er was bepaald dat zij om twaalf uur op het raadhuis zouden komen, ten einde als man en vrouw vereenigd te wordende wethouder die het huwelijk zoude voltrekken, had gevolg gegeven aan de uit- noodiging om de feestelijkheid aan Baanhoek bij te wonenin de opgewondenheid der feestvreugde had hij echter geheel vergeten dat een te groot gebruik van geestrijk vocht den geest benevelt; het gevolg was dat de heer wethouder niet in staat was op het bepaalde uur de huwelijksfunctie uit te oefenen. De roes bleek nog al stevig, althans het was vier uur in den namiddag eer onze ambtenaar het bruid- en bruigomschap van het wachtende paar kon doen eindigen. We weten wel, dat de boog niet altijd gespannen kan zijn, doch een wethouder moet toch een beetje gedachtig zijn aan den regelest modus in rebus. Ten behoeve van de internationale landbouwtentoon stelling, die te Zevenbergen den 23sten Sept. a. s. zal worden gehouden, hebben eenige ingezetenen reeds prijzen uitgeloofd, terwijl de eigenaar van een perceel land onder die gemeente gelegen, zijn terrein voor deze tentoonstelling gratis zal afstaan. Een schoorsteenveger aan den Helder zou zijn bedrijf uitoefenen in een schoorsteen, waarin een kraaienpaar zich eene huishouding had ingericht. Bij den eersten aanblik van hun belager gingen de vogels op de vlucht, doch slechts om eenige oogenblikken later met een aantal andere schoorsteenbewoners uit de buurt terug te keeren, waarop een verwoede aanval op den veger werd ondernomen. Deze had alle moeite zich de vogels van het lijf te houden, en moest eindelijk voor de overmacht zwichten, een goed heenkomen zoeken en de kraaien van hun woning heer en meester laten.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1