Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEU3S- EN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. zaken, daarna weder gouverneur van Antwerpen, totdat hij in April 1840 als minister van openbare werken lid werd van het kabinet. Reeds het volgend jaar werd dit kabinet ontbonden en Rogier behoorde nu in de Kamer tot de liberale oppositie, totdat de liberalen den 12 Aug. 1847 weder aan het bewind kwamen en hij de portefeuille van binnenl. zaken aannam. De storm van 1848 deerde Delgië niet en het heeft dit voor een groot deel, behalve aan den koning, aan Rogier en Frère-Orban te danken. Van 1852 tot '1857 waren de clericalen aan het roer. In laatstgenoemd jaar kwam Rogier aan het hoofd van liet kabinet. Als minister van buitenl. zaken sloot hij in 1863 met Nederland het t.ractaat over de afschaffing van de Schelde-tol. Zoowel in het kabinet als in de oppositie was hij een der geachtste leiders der liberalen, totdat de zwakte des ouderdoms hem noopte zich allengs aan de behandeling der zaken te onttrekken. Gemeiigd Buitenlaudscli Nieuws. Een Oceaan-wedloop van zeer bijzonderen aard werd dezer dagen gehouden tusschen de stoombooten «Garth Castle" (eigendom van Donald Currie Co., kapt. R. Duncan) en »Chusan", toebehoorende aan de Penin sular Oriental Company, kapt. H. Wyatt) die Dins dag met een tijdverschil van 1 */4 uur ter reede van Plymouth binnenliepen. Met schijnt dat in de buurt van kaap Finistere de »Chusan" de Garth Castle" in 't gezicht kreeg. Dadelijk werd volle stoom opgezet en de «Garth Castle" ingehaald. Toen begon het rennen" der booten naar Plymouth. Onder de passa giers van beide booten heerschte groote agitatie, en er werd sterk gewed. Eenigen tijd waren de vaar tuigen zoo dicht bij elkaar, dat tusschen beider passa giers weddingschappen werden aangegaan. Tot Zondag avond gaven de booten elkaar niets toe, maar bij het aanbreken van den dag was de »Garth Castle" voor. Zij was bij den Eddystonevuurtoren 42 min. voor en kwam 1% uur vroeger ter reede van Plymouth. Den 13den dezer werd te Stockholm het standbeeld onthuld, dat den wereldberoemder) Linnaeus voorstelt. De plechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van den Koning, den Kroonprins en de Kroonprinses, den Rijksdag, het gemeentebestuur, ongeveer 700 studenten uit Upsala, verschillende corporatiën en eene buiten gewoon talrijke menigte. Onmiddellijk na het vallen van het omhulsel hief het zangkoor van de studenten der hoogeschool te Upsala het door Carl Snoilsky voor deze gelegenheid geschreven lied aan, dat later door anderen gevolgd werd. Het standbeeld stelt den grooten natuurvorscher op zestigjarigen leeftijd voor in peinzende houdingde linkerarm is een weinig opgeheven en houdt den mantel, die van den eenen schouder is gegleden, om het lijf vastin dezelfde hand heeft hij het geschrift Systema Naturae en een ruiker bloemende rechter arm, welker hand een weinig samengetrokken is, hangt recht naar beneden. Het voetstuk is met vier vrouwenfiguren versierd, welke de plant-, dier-, genees- en delfstofkunde voorstellen. Al de nog levende nakomelingen van den bloemen- koning, zooals de Zweden den grooten man noemen, waren uitgenoodigd om de plechtigheid bij te wonen, en het meerendeel van hen een twintigtal heeft aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Op den eersten Pinksterdag is te Barmen eene groote werklieden vergadering gehouden, waar de heer Harm, lid van den Rijksdag, een voordracht hield over de Zondagsrust. Zooals men weet, heeft Bismarck in den Rijksdag gezegd, dat hij den werklieden gaarne de zondagsrust zou willen verschaffen, zoo hij slechts wist, of alle die verlangden en afstand wilden doen van het zondagsloon, De heer Harm zeide, dat de werklieden de zondagsrust noodig hadden, om te verademen, om zich aan hunne familie te wijden en de werklieden in het Wüpperthal zouden daarvoor gaarne hun zondagsloon willen missen. Maar zij zijn niet gediend met de puriteinsche zondagsrust van Stöcker en de ultramontanenzij verlangen de zondags rust met gezellige bijeenkomsten om te kunnen verklaren, dat zij het niet met Bismarck eens waren, om zich te laten inlichten over hunnen toestand opdat zij dwalingen zouden kunnen vermijden. Eindelijk werd de volgende resolutie aangenomen: »De ver gadering verklaart, naar aanleiding van de woorden des rijkskanseliers, dat de zedelijke en materiëele belangen van den werkman onder alle omstandigheden eischen, dat zondagsarbeid streng wordt verboden. Zij is verder van meening, dat door zulk een verbod de industrie geen schade lijdt, maar dat, ook al was dit het geval, deze schade door het voordeel dat de groote massa der bevolking er van zou hebben, ruimschoots zou worden opgewogen." Uit Berlijn wordt thans vrij officiëel bericht, dat Antwerpen het tusschen-station zal worden voor de te subsidieeren Duitsche stoomvaartlijnen. Het Journal officiel bevat een decreet, waarbij de kerk St. Geneviève (het Panthéon) als begraafplaats voor beroemde en jegens Frankrijk verdienstelijke per sonen wordt aangewezen. Het lijk van Victor Hugo zal daar worden bijgezet. De clericalen zijn daarover verontwaardigd. Graaf de Mun heeft een interpellatie aangekondigd. De Union schrijft: «Attila met zijn horden trokken voor de heilige Genoveva terugGrévy en zijne ministers leveren de heilige Genoveva aan de nieuwe barbaarschheid over." Op Donderdag 2 Augustus 1883 gaf Victor Hugo aan Aug. Vacquerie, in een niet gesloten omslag, de volgende testamentaire schikkingen, die zijn uitersten wil uitmaken: »Ik geef vijftig duizend francs aan de armen. Ik verlang in hunnen lijkwagen naar het kerkhof gevoerd te worden. Ik weiger de gebeden van al de kerkenik vraag een gebed aan al de zielen. Ik geloof in God." Het fortuin van Victor Hugo wordt geschat op vier en een half millioen. De familie van Victor Hugo bestaat, behalve uit zijne dochter Adèle, die in een krankzinnigengesticht wordt ver pleegd, uit Leop. Hugo, zoon van den oudsten broeder van den dichter. Abel Hugo; Georges en Jeanne Hugo, kinderen van Karei Hugo, zijn kleinkinderen; Mevr. Lockroy, hunne moeder en weduwe van Karei Hugo, Adèle Foucher. De commissie, belast met het bereiden van een ontwerp om den Are de Triomphe voor de tentoon stelling van het lijk van Victor Hugo te versieren, heeft reeds de uitwendige versiering geregeld. Op een katafalk van twintig meters hoogte, behangen met zwarte draperiën, afgezet met zilveren franje, zal het lijk neêrgelegd worden met het aangezicht naar de Champs-Elysées. Aan den voet der katafalk zullen een groot getal kaarsen aangestoken worden. De ver siering buiten zal dezelfde zijn als bij de lijkplechtig- heden van Gambetta. Troepen te voet en te paard zullen de plaats der Etoile bezettenvuren zullen rondom het gedenkteeken aangestoken worden en de kavalerie zal vlammen van verschillende kleuren dragen. Bij het lijk zal men ge parfumeerde vuren met groene vlammen branden. Bij de verkooping van de Osterley-Park-bibliotheek te Londen, kwam het kostbaarste exemplaar der col lectie, en wel het eerste boek, dat in de Engelsche taal gedrukt werd, onder den hamer. Het heeft den titelThe Fevre Recuyell of the History es of Froy, en Caxton deelt, in het naschrift van het eerste deel, mede, dat hij de drukkunst gedurende het ontstaan van het boek leerde. De antiquaar Quaritsch werd, voor achttienhonderd twintig pond sterling, eigenaar van het kostbare boek. Na de toewijzing vertelde de afslager, dat hetzelfde exemplaar in 1756 voor acht guinjes was verkocht. Dezer dagen hield men zich te Washington met het tellen en nazien van den bonds-schat bezig, toen in een afgelegen hoek van het gewelf een zware, ge sloten kist ontdekt werd. Aangezien nergens een passende sleutel te vinden was, werd de kist met ge weld opengebroken en toen ontwaarde men dat er zich diamanten en andere edelgesteenten, paarlen en een klomp goud in bevonden. Een van de oudste ge- emploieerden deelde mede dat deze waarden in 1823, door de regeering van Japan, aan den toenmaligen president Monroe ten geschenke waren gegevenhet congres had hem echter geen vergunning willen geven om het geschenk te aanvaarden en het was daarop in de gewelven, waarin de bonds-schat bewaard wordt, geplaatst ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 26 Mei, »Louise", kapt. Cheqwidden, van Liverpool. Van 22—29 Mei 1885. Geboren: Een zoon van H. de Graaf (overleden) en J. Ber- revoets. S. Hart en P. C. Put. S. Frenk en M. van Klaveren. dochter J. de Vlieger en A. Legemate. zoon P. Sies en K. Tuinman. dochter A. Leeuw en J. van Gastel. Gehuwd: G. van Wanrooij, 26 j., jm. en W. C. de Smidt, 21 j., jd. Overleden: B. W. Vermunt, bijna 82 j., weduwn. C. van der Schelde, bijna 61 j., wed. L. Karreman. G. H. Vonk, bijna 59 j., man van L. de Jonge. G. de Zwitser, 85 j., wed. A. F. Broeksmit. H. van Driel, 74 j., weduwn. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 28 Mei 1885. Nederlanc Werkelijke Schuld 2 pCt. 66 dito dito 3 79%, dito dito 4 1013/,. dito dito 1878 4 101% Premie-Leening Stad Rotterdam 3 101 België, dito Stad Antw. '74 3 99 Spauje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 1'/. 5611, dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 453/, t Rusland, Obl. Hope §- Co. 1798/1815 4 90'/, Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 83% Obligatiën 1866 f 1000 5 97 dito 1860 2e L. 100 *'/i 4 90 Obl.-Leen. 1867/69 80%, Staatsleening 1866 5 125'/, Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 665/,. dito dito 5 65'/. dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 86"/,, Staatsleening 1864 1393/, Italië, Inschrijving 5 893/, Turkije, Brazilië, Obl. Alg. Schuld 1865 5 72%, Obligatiën Lond. 1865 5 96% Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand 5 117% Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 90 Poti Tillis Obligatiën f 1000 5 92% Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 58'/,, Amerika, Illin. Cert, van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,17'/a dito in zilver - 20,20 Eng. Div. per - 11,60 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier f 1,19 - 2,45 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 28 Mei 1885. Per Hectoliter. a f 7,25 a - 7,75 6,25 5, 5,25 5,- Jarige Tarwe Nieuwe dito 1884 Zomertarwe Rogge 1884 Maartsche Gerst 1884 Winter dito 1884 Zomer dito 1884 Ilaver 1884 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1884 Schokker-Erwten Kleine d to 1884 Koolzaad Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 28 Mei 1885. Boter laagste koers f 0,37'/j per 5 ons. hoogste - 0,47J/j s> 5 Kip-Eieren laagste - 0,70 25 stuks, hoogste s - 0,85 25 - 4,75 a - - 5,a - - 4,75 a - - 3,- a - - 6,50 a - - 10,— a - - 9,— a - a - 7,— 11,— 10,- 8,50 Getrouwds CAREL JOSEPHUS SIEBERG e n MARIA CHRISTIANA VAN DER VLIET. Gorinchem 's Bosch 26 Mei 1885. Getrouwd s MARINUS KOOLE Rz. AGATHA VAN DER VLIET. zlelrikzee 's Bosch 26 Mei 1885. De Heer en Mevrouw SIEBERGvan der Vliet en de Heer en Mevrouw KOOLEvan der Vliet betuigennamens wederzijdsche familiën hunnen harteliijkei» dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de voltrekking hunner huwelijken ondervonden. De Heer en Mevrouw VAN DER VLIET Merens betuigen bij deze hunnen welg-e- meeiiden dank voorde vele blijken van belangstelling, bij het huwelijk hunner dochters zoo hier als van elders ondervonden. 's Bosch, 26 Mei 1885. De Heer R. KOOLE betuigt zijnen har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo hier als van elders bij het huwelijk van zijnen zoon ondervonden. Zierikzee, 26 Mei 1885. Heden overleed ten mijnen huize onze geliefde Moeder en Grootmoeder Mej. G. DE ZWITSER, Wed. A. F. Broeksmit in den ouderdom van ruim 85 jaar. Zierikzee, Namens de familie 26 Mei 1885.. M. A. DE BOER.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3