Naar het D. verneemt, zal de koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, onder de leiding van haar directeur, den heer J. H. "Völlmar, van 10 tot 22 Juli eene kunstreis maken, en zich doen hooren in de steden Zwolle, Deventer, Sneek, Leeuwarden, Groningen, Zutfen en Nijmegen. Door den heer C. van den Heuvel, machinist op het stoomgemaal aan den straatweg van Brie]le op Helle- voetsluis, is een toestel uitgevonden, dat even gemakkelijk als een rijtuig te besturen is en waarmede men eene stoommachine of andere voorwerpen, van 10 tot 20,000 kilo zwaarte, zeer gemakkelijk over de wegen of lan derijen, al zijn deze nog zoo ongelijk of van greppels voorzien, kan vervoeren, zonder diepe sporen achter te laten. De uitvinder heeft den minister van water staat enz. met zijne ontdekking in kennis gesteld. Prof. dr. M. J. de Goeje is, volgens het L. D., benoemd tot eerelid der Royal Asisatic Society" te Londen. Buitenland. Italië. Op denzelfden dag als Victor Hugo is te Rome Terenzio Mamiani della Rovere, graaf van Sant Augelo, overleden. Hij was in '1799 te Pesaro geboren; zijn lichaamskracht en geestvermogens bleven tot het laatste oogeublik zijn levens zoo goed, dat hij nog enkele dagen voor zijn dood de drukproeven van zijn laatste werken »Over het Pausdom" zelf corrigeerde. Als schrijver en als staatsman heeft hij zijn vaderland gediend. In 1831 nam hij deel aan den opstand in de Romagna en te Bologna was hij lid van het Voor- loopig Bewind. Terwijl hij als vluchteling te Parijs vertoefde, schreef hij zijn eerste boek »De vernieuwing der oude wijsbegeerte." In '1848 keerde hij naar Rome terug en daar was hij tweemaal minister van Pius IX. Toen de Franschen Rome innamen, moest hij deze stad verlaten, en hij ging naar Piemont, waar destijds alle Italiaansche patriotten toevlucht zochten. Als hoogleeraar, volksvertegenwoordiger, minister van on derwijs (I860), als gezant te Athene en te Bern, en gedurende twintig jaar als senator, in alle betrekkingen en overal waar hij arbeidde, onderscheidde hij zich door uitstekende eigenschappen van geest en voor treffelijke hoedanigheden vari karakter. In Italië was hij het voorwerp eener vereering bijna gelijk aan die welke Victor Hugo in Frankrijk genoot, en de smart over zijn verscheiden is algemeen. De technische commissie van de internationale gezondheidsconferentie heeft de maritieme quarantaine in behandeling genomen. Engeland, de Vereenigde Staten en Duitschland verlangen de opheffing der quarantaine, terwijl Spanje, Denemarken, Portugal en Turkije haar wilden behouden. Men zegt, dat Frankrijk en Italië een middenweg zullen voorslaan. De vertegen woordiger der Vereenigde Staten zeide, dat zijn regee ring de quarantaine door andere maatregelen had vervangen. Het was eene wreedheid gezonden en zieken in hetzelfde lazaret op te sluiten. De Fransche gedele geerde wenschte dat het Amerikaansch systeem in alle bijzonderheden zou worden medegedeeld. Duitschland. De komst van een lid van het Engelsch kabinet lord Rosebery, te Berlijn, trekt bijzonder de aandacht. Hij werd aan het station afgehaald door graaf Herbert Bismarck en hij heeft reeds verscheidene malen met den Rijkskanselier een langdurig onderhoud gehad. In diplomatieke kringen slaat men geen geloof aan de bewering, dat hij alleen is gekomen om eene beleefd heidsvisite te maken aan graaf Bismarck, die hem tijdens zijn verblijf in Engeland had uitgenoodigd. Sommigen meenen, dat hij alleen over de quaestie der Egyptische financiën is komen onderhandelen, anderen, dat. hij Bismarcks oordeel over de voornaamste inter nationale quaestiën, die thans aan de orde zijn, hoopt te vernemen. Ook zijn er, die het er voor houden, dat hij den keizer wenscht over te halen als scheids rechter in het Afghaansch geschil op te treden. Met de verbetering van het gedeelte van den Rijn, van Maintz tot Bingen, zal, nu ook de Hessische Ver tegenwoordiging de overeenkomst niet Pruisen heeft goedgekeurd, eerstdaags worden aangevangen. Voor het eerst zal practische toepassing worden gegeven aan het grondwettig oppertoezicht des rijks over rivieren, die door verschillende bondsstaten loopen. In afwachting van de goedkeuring der Rijksregeering hebben namelijk de beide oeverstaten de uitvoering van het plan onder contröle van een rijkscommissaris geplaatst. Deze wei ken zijn geheel en al afgescheiden van de commissie, die onder leiding van een rijks commissaris bezig is met het voorbereiden van maat regelen, »ter voorkoming van overstroomingen langs den Rijn en zijne voornaamste bijrivieren." De taak dezer commissie is, reeds wegens gemis eener vaste grens van onderzoek, veelomvattend en ingewikkeld, maar wordt nog verzwaard door de velerlei onderling strijdige belangen der vijf oeverstaten. Vandaar, dat de voorbereidende werkzaamheden reeds zoo lang hebben geduurd. In de volgende maand echter zullen de werkzaamheden ter plaatse beginnen, en met het meer van Constantz en daaraan grenzende gedeelte van den Boven-Rijn een aanvang worden gemaakt. Rusland. Een geheime drukkerij moet thans weder te Charkoff ontdekt zijn, waar tevens ontplofbare stoffen en andere wapenen, waarmede de Russische nihilisten gewoon zijn in het duister te strijden, werden bewaard. Een toeval gaf aanleiding tot deze vondst. Bij het nazien dei- paspoorten van politiewegen in de voorstad Roebanofski, kwamen de ambtenaren in een huis, waarvan een kleine kamer werd onderverhuurd aan twee mannen. Een hunner was den vorigen avond uitgegaan en nog niet teruggekeerd. De andere bewoner had een pas poort op den naam van Plato Lebedinski. De politie kreeg achterdocht, toen hij weigerde uit zijne kamer te komen. Toen de ambtenaren zich daarheen begaven, vonden zij Lebedinski ongekleed, en bevolen hem zich aan te kleeden, ten einde hem in verhoor te nemen. Op dit oogenblik trad een der inspecteurs, Fessenko geheeten, de kamer binnen en maakte zich gereed om het daarop betrekkelijk proces-verbaal op te maken. Lebedinski dit ziende, deed een pas achterwaarts naar het bed, haalde, onder de matras vandaan, een revolver te voorschijn, en loste twee schoten op Fessenko, die op de plaats dood bleef. Toen men den moordenaar wilde grijpen, wondde hij met een derde schot een brigadier. Bij de daarna gedane huiszoeking werden de genoemde voorwerpen in beslag genomen. De collega van den moordenaar heeft men tot nog toe niet opgespoord. Frankrij k. De sub-commissie voor het Suez-kanaal heeft het ontwerp-tractaat vastgesteld, dat nu in de volle commissie waarschijnlijk Woensdag a.s. zal worden behandeld. Omtrent den inhoud verneemt de Daily News het volgende: 1. Het kanaal zal, in oorlogs- zoowel als in vredestijd, geopend zijn voor de schepen van alle volkeren, ook voor de oorlogsschepen. 2. De mogendheden waarborgen veiligheid van het Zoetwater- Kanaal en ten 3. eveneens van de werken, kaden enz. van het eigenlijke Suez-kanaal. 4. Geen punt aan het Kanaal of zoodanig gelegen, dat het Kanaal daardoor beheerscht wordt, zal worden versterkt of bezet door de soldaten van eenige mogendheid. 5. In oorlogstijd mag geen mogendheid soldaten, krijgs voorraad of levensmiddelen ontschepen aan de oevers van het Kanaal, ook zelfs, al behoort Turkije tot eene der oorlogvoerende partijen. De schepen moeten het Kanaal zoo snel mogelijk doorgaan, en mogen niet langer dan 24 uren te Port Said of te Suez blijven. De artikelen 6 en 7 hebben betrekking op de schade aan het Kanaal en de werken toegebracht door oorlogsschepen, voor welke schade de mogendheid, tot welke dio schepen behooren, aansprakelijk is. 8. Geen mogendheid mag meer dan één oorlogsschip tegelijk in de Kanaalhavens hebben, en niet meer dan twee te Suez en te Port-Said. In art, 9 worden de rechten van den Khedive omschreven. Mocht de veiligheid van Egypte onvoorziene maatregelen eischen, dan moet toch de neutraliteit van het Kanaal onaangetast blijveniedere uitzondering daarop moet ter goed keuring aan de Europeesche mogendheden worden onderworpen. In art. 10 stelt Frankrijk voor, dat eene commissie, samengesteld uit gedelegeerden der mogendheden en de vertegenwoordigers van Egypte, en gepresideerd door den Turkschen gedelegeerde, met de Suez-kanaal-maatschappij de regelen moet opstellen, waaraan zich alle schepen zullen hebben te houden. Op de rechten van den sultan mag daarbij geen inbreuk worden gemaakt. Tegenover dit voorstel staat dat van Engeland, volgens hetwelk de zorg voor de naleving van het tractaat wordt opgedragen aan Egypte alleen, terwijl de mogendheden slechts dan hebben tusschenbeide te komen, als Egypte's macht in dit opzicht onvoldoende blijkt. .De vertegenwoordigers der mogendheden in Egypte zouden op de naleving van het tractaat toezicht houden. Italië stelt voor, dat de vertegenwoordigers der mogendheden alleen in geval van oorlog bijeen zullen komen, onder voorzitterschap van Turkije, met een Egyptischen gedelegeerde, die te waken heeft voor de neutraliteit van het Kanaal, en zijn advies heeft te geven over hetgeen noodig zal zijn om de tenuitvoerlegging van het tractaat te waarborgen. Sommige der artikelen zijn door de com missie aangenomen »onder voorbehoud". De verjaring van den bloedigen dag der Parijzer Commune op het kerkhof van Père-Laehaise heeft tot bloedige wanordelijkheden aanleiding gegeven. Te half twee ure kwam de syndikale kamer der timmerlieden met de roode vlag over het Bastilleplein. De politie beval die vlag te verwijderen. De manifesteerders weigerden eerst, doch gaven eindelijk toe. Het kerkhof was aan den voornaamsten ingang door militairen be waakt. Er waren bovendien zestig agenten en vijftig republikeinsche gardes. Municipale troepen en agenten uit een twintigtal arrondissementen waren in den omtrek bij de hand. De groepen der socialisten, die voorbij kwamen, hadden roode vlaggen. Meestal werd gehoorzaamd aan het bevel die weg te bei-gen, maar eene bende, aangevoerd door Longuet, redacteur van de Justice en Maes, van de Bataille, weigerden dit bevel na te komen. Beiden werden gearresteerd en hunne vlaggen in beslag genomen. Men schat op 5000 het getal personen, die te half drie, op het kerkhof bij het gedenkteeken der communards geschaard ston den. Vijf redevoeringen werden uitgesproken door de burgers J. C. Clément, Digeon, Paul Roche, Tortellier en de vermaarde koetsier Moore. De redevoering van Tor tel lier werd beantwoord met de kretenleve de anarchieleve de Commune. Hierop volgden kleine vechtpartijen, die echter spoedig weder afliepen. Nu zeide de koetsier Moore een vers op. Hij had nauwelijks gedaan of er kwam eene groep socialisten met eene schitterende roode vlag. Twintig agenten hielden de nieuwe manifestanten tegen en gelastte hun die vlag te strijken. Dit werd geweigerd. De agenten wilden zich van de vlag meester maken, doch zij werden door eene bende socialisten teruggedreven. Eenen agent werd de kinnebak verbrijzeld. De agenten moesten toen den sabel trekken en de politie-soldaten staken de bajonet op het geweer. Eenige communards namen de vlucht, doch eene bende van eenige honderden bood een hardnekkigen weerstand. Een verschrikkelijk gevecht ontstond. Men hoorde het akelig gekletter der wapens, terwijl een regen van steenen op de strijders neerviel. Eerst te 4 ure kwam er een einde aan. Het getal der gekwetsten was zeer groot. Al de uitgangen waren met bloed bespat. Het kerkhof droeg hier en daar het spoor eener verschrikkelijke verwoesting. Een anarchist bekwam een steek met de bajonet, welke zijn borst doorboorde. Men droeg den ongelukkige in eene naburige apotheek. Verscheidene andere per sonen werden erg gekwetst. Volgens de Cri de Peuple, zouden drie burgers gedood en verscheidene anderen doodelijk gekwetst zijn. Eene vrouw, die viel, werd met de bajonet doorboord en als aan den grond ge nageld. Van andere zijde wordt verzekerd, dat slechts gewonden zijn gevallen, van welke twee zeer ernstig. Na de schandalen op Père-Lacbaise gingen een paar honderd revolutionairen en anarchisten naar de zaal Grafïard, waar de verbittering zich in forsche woorden lucht gaf. Een burger herhaalde, dat de tijd voor redevoeren voorbij was. Alle wezenlijk revolutionaire burgers moeten zich petroleum en andere licht ont vlambare vloeistof aanschaffen, om-de openbare monu menten in brand te steken. Een ander vermaande, de revolutionairen, voortaan niet uit te gaan, dan met een revolver. Het gemeenteraadslid Chabert verklaarde op zijn eerewoord, dat hij in den Raad het voorstel zal doen, om het ministerie in staat van beschuldiging te stellen. »Ik begrijp niet", liet hij er op volgen, «waarom de revolutie zoolang uitblijft. Wat mij betreft, ik ben bereid voor haar te sterven. Als gij het uur gekomen zult achten, om op straat te beginnen, dan zal ik, weest er verzekerd van, mij in uw midden laten dooden." In dien geest ging het nog een poos voort, totdat men in eene groote opgewondenheid uiteenging. Maandag te I uur had de begrafenis plaats van Frederik Cournet, oud-lid der commune. Omtrent 40,000 personen hadden zich vóór het sterfhuis vereenigd. Toen de stoet naar het kerkhof van Père- Lachaise op weg ging, liet de politie weten, dat bij het graf alle vlaggen zouden worden geduld, maar dat de roode vlag niet op straat mocht worden ontplooid. Op de kist lag een rood baarkleed, maai de roode vlag, waarop in gouden letters het volgende opschrift prijkte: Comité révolutionaire central du XXe arrondissement, werd eerst bij het graf ontrold. Eene zwarte vlag wapperde boven de hoofden toen de stoet zich in beweging stelde, onder den kreet »leve de Commune!" De politie ging niet meê op het kerkhof. De burgers Condillier, Vaillant en Goullé bielden redevoeringen. Deze laatste deed uitkomen, dat de menigte daags te voren op de politie het recht veroverd had eene roemrijke vlag door de straten van Parijs te dragen. Henri Rochefort en Ernest Roche spraken daarna ook tot de menigte. Bij het verlaten van het kerkhof liet de groep anarchisten van het 20e arrondissement hare zwarte vlag wapperen en riep: leve de Commune! Zij werd door de politie uiteengedreven. Twee agenten werden gekwetst. B e 1 g' i e. In Charles Rogier heeft Woensdag België een zijner beroemdste staatslieden verloren. Den 12 Aug. '1800 te Luik geboren, voegde hij zich dadelijk nadat hij in de rechten was gepromoveerd, als journalist bij de oppositie tegen Willem I en in 1830 trok hij aan het hoofd der Luiksche vrijwilligers naar Brussel, waar hij aan de straatgevechten deelnam en den 25 September lid werd der voorloopige regeering. In Juni 1831 werd hij gouverneur van Antwerpen, van Oct. 1832 tot. I 4 Aug. 1834 was hij minister van binnenlandsche

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2