Z1ERIKZEESCHE (OIHAM. voor het arrondis- Aiê**, sement Zierikzee. 1885. No. 40. Zaterdag 30 Mei. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e I ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LA REAM A i\. ZIERIKZEE, 29 Mei 188 5. Bij de op 28 Mei 1885 door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehoudene aanbesteding, zijn aannemers geworden van Het herstellen en onderhouden van de sluizen en duikers in de zee- en inlaagdijken en de magazijnen van het Waterschap Schouwengedurende de jaren 1885, 1886 en 1887, in 3 perceelen, volgens bestek No. 108: le perceel, Maarten van Strien te Zierikzee, voor 380 2e Hendrik Berrevoets Hz. te Kerkwerwe, voor 499 3e Pieter Vink te Noordgouwe, voor 295. Het herstellen en onderhouden der gebouwen en localen van het Waterschap, gedurende de jaren 1885, 1886 en '1887, in 3 perceelen, volgens bestek No. 109 '1e perceel, Jacobus Lammers Jz. te Zierikzee, voor 230; 2e Adriaan Heiiboer te Serooskerke, voor 185; 3e M. Paasse te Zierikzee, voor 221. Het herstellen en onderhouden der havenhoofden van Zierikzee, gedurende de jaren 1885, '1886 en 1887, volgens bestek No. 110: H. C. van den Ende te Zierikzee, voor 1720. Alles per jaar. De ontvangsten van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap hebben in 1884 bedragen 4544,06; het vaste fonds was 7198,125. De uitgaven waren 4750,22, zoodat het nadeelig slot was 206,16, hoofdzakelijk veroorzaakt door de drukkosten van het paedagogisch verslag a 530,44 en de drukkosten van de wet des genootschaps a 169. Zonder die buitengewone uitgaven zou het batig saldo ongeveer 500 bedragen hebben. De correspondentiebladen hebben 2419,98 gekost. Gedurende het jaar 1884 is geplaatst in de onder wijzers-spaarbank van het genootschap in 727 posten ƒ217,919,475 en in 288 posten terugbet. 145,209,22. Het getal deelnemers was op 27 Dec. '84 542, eene vermeerdering van 30 gedurende dat jaar aanwijzende. Op 1 Jan. '84 was het bedrag der deelnemingen 1 ,595,029.265, op 31 Dec. '1,667,739,52. Toen was op hypotheek uitgezet 1,401,200 en op prolon gatie ƒ287,500. Aan intrest is ontvangen 78,371,575, de kosten hebben bedragen 590,115. Aan de deel nemers is 43/4 pet. rente uitgekeerd. Van het ingelegde kapitaal behoort 587,608,20 aan de levensverzeke- ring, 248,491,06 aan de hulpspaarbanken, 7206 j aan de schoolspaarbanken, 26,543 aan het onder- steuningsfonds. j Er zijn 18 hulpspaarbanken en 8 schoolspaarbanken. De minste inbrengst is 5. Bij de lichting voor de militie, die onlangs heeft plaats gehad, heeft het socialistisch tractaatgenootschap" weder een strooibiljet verspreid, waarin de lotelingen tegen andere medeburgers worden opgehitst. Uit Groningen wordt gemeld, dat op elke krib in de kazerne aldaar zulk strooibiljet door een onbekende hand is neergelegd. Bij den uitgever Ch. Ewings te 's Hage ligt ter verzending gereed het le deel der volledige Romantische Werken van mevrouw Bosboom-Toussaint, waarvan hij zich het gezamenlijk kopierecht heeft verschaft. De uitgaaf zal in 25 deelen compleet zijn, in prachtband ad 2.50, die de heer Ewings in 2% a 3 jaren hoopt af te leveren. Bij deel III wordt een portret (ets) van de schrijfster gevoegd. Enkele bladen bevatten het volgende ongeloofwaardige bericht Naar men meldt, is prins Von Bismarck voornemens, misschien reeds over een paar weken, naar ons land te komen, om onze zalmvisscherijen in oogenschouw te nemen. De heer A. van Lier, tooneeldirecteur te Amsterdam, heeft van den groothertog van Mecklenburg-Schwerin het gouden Verdienstkruis der Wendische Kroon ontvangen. Bij Gebr. Belinfante te 's Hage ziet het licht: Een tweesprong. Advies in zake de Liberale Unie, door mr. J. A. Levy. Hierin zal zonder twijfel de ophel dering worden gegeven van mr. Levy's uittreden uit de commissie van uitvoering der Unie. Naar wij vernemen, zal de commissie van uitvoering der Liberale Unie aan de vergadering van afgevaar digden van 6 Juni a.s. ook mededeeling doen van hare naaste plannen omtrent eenige onderdeelen dei- in hare nota algemeen voorgeschreven werkzaamheid. De Stand, bericht, dat de deputaten-vergadering ditmaal te 's-Gravenhage zal saamkomen, en wel op 2 Juli e.k. Op het agendum zal o. a. staan: 1. de verkiezing van een voorzitter; 2. bespreking van de redactie van art. 194 der grondwet; 3. de positie van de anti-revolutionaire partij tegenover art. '168. De Stand., die de kiesvereenigingen opwekt om tijdig samen te komen ter benoeming van afgevaar digden, heeft ook een verzoek aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zij rekent op de kieschheid dei- Kamer, om dien dag de anti-revolutionaire Kamerleden niet op het Binnenhof vast te houden. Men kan dien dag in de afdeelingen werken. De zonnebloem, eene plant, die men hier en daar in tuinen aantreft, wordt zelden of nooit in 't groot verbouwd. Toch is de cultuur wellicht aan te bevelen op verloren hoekjes, langs kanten enz. Op alle gronden, mits niet geheel onvruchtbaar, wil ze groeien. Ze groeit krachtig en hare stengels worden van 2 tot 3 M. lang, die, na gedroogd te zijn, eene goede brandstof opleveren. De zaden zijn eerst laat rijp en dat is een groot nadeel. De vogels, vooral de musschen, die eerst hun best hebben gedaan aan de granen, vallen, zoodra deze van het veld zijn, op de zonne bloemen aan en kunnen, daar de hoeveelheid niet zeer groot is, veel schade aanrichten. Bij het poten legt men de korrels op afstanden van 1 M. naar alle kanten. De zaden bevatten soms veel olie, dikwijls 40 pCt. Niet zelden geven ze echter maar 20 pCt. Die olie kan men, evenals de sla-olie, voor verschillende doeleinden aanwenden. Men wil dat zaden en olie op groote schaal als vervalschingen dienen van voederkoeken of oliën. De zonnebloem bezit de eigenschap, evenals de Eucaliptus, om schadelijke gassen en dampen uit de lucht tot zich te nemen. In moerassige streken, waar vele miasmakoortsen heerschen, moest deze plant eigenlijk in geen tuin ontbreken. Op een aanvraag om verlof tot het oprichten van een dynamiet-fabriek in de gemeente Anna-Paulowna zal, naar 't schijnt, de betrokken autoriteit gunstig beschikken, en dan zal de fabriek gevestigd worden in het N. W. deel des polders. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de heer J. J. L. Ten Kate van den Minister van Binnenlandsche Zaken de opdracht ontvangen tot het schrijven eener cantate, die uitgevoerd zal worden bij gelegenheid van de aan staande opening van het Rijksmuseum te Amsterdam. Tusschen de Belgische spoorwegen en de Neder- landsche Staats-, Rijn-, Centraal- en Hollandsche spoor wegen is eene gelijksoortige regeling getroffen omtrent de uitgifte van gecombineerde rondreisbiljetten, als bereids bestaat tusschen de spoorwegen, die lid zijn van den Verein Deutscher Eisenbahn Verwaltungen. De voornaamste afwijkingen zijn. dat de minimum afstand, waarvoor een rondreisbiljet in het Belgisch verkeer verkrijgbaar zal zijn, 400 K.M. en de geldig heidsduur 20 dagen bedraagt. De instructie, door den rechter-commissaris bij de rechtbank te Rotterdam gevoerd in de zaak tegen Maria Jeanne Lorette, beschuldigd van moord op den Japanschen zaakgelastigde Sakurada, is afgeloopen. De stukken zijn gezonden naar den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, voor welk hof dus binnenkort de terechtstelling der beschuldigde kan worden tegemoet gezien. Als hare verdedigers zullen optreden de heeren Mrs. Ph. A. Haas Az. uit Amsterdam en D. S. van Embden uit 's Gravenhage. Het Blinden Lehrer-congres, dat op 3 Augustus en volgende dagen te Amsterdam zal worden gehouden vindt veel steun zoo in ons land als in het buitenland. Rijk en provincie hebben geldelijke bijdragen toegestaan, het gemeentebestuur de beschikking over eenige zalen in het universiteitsgebouw. H. M. de Koningin heeft het patronaat aanvaard, en de commissaris des konings in Noord-Holland, jhr. mr. Schorer, en prof. Donders het eerelidmaatschap. De regeeringen van Baden, België, Brazilië, Duitsch- J land, Frankrijk, Italië, Rusland en Turkije beloofden j hare officiëele vertegenwoordiging en wezen voor dat doel reeds hooggeplaatste ambtenaren aan. Een honderdtal bestuurders en directeuren van j blinden-inrichiingen, vele belangstellenden in hun lot uit de verschillende landen van het Noorden, van I Zweden en Schotland tot aan de Indische eilanden, maken zich gereed tot een bezoek aan onze hoofdstad. i Omtrent de vermoedelijke vergiftiging, die te Deil heeft plaats gehad, meldt men het volgende: Sedert langen tijd moet tusschen twee familiën te Deil, v. Z. en de W., ongenoegen bestaan bebben, welke twist zou zijn ontstaan over eigendom van grond. Een gevolg daarvan was dat de buurlui elkaar, waar zij konden, onaangenaamheden aandeden. Niet lang geleden stierven achtereenvolgens de aan v. Z. behoo- rende negen kippen, allen onder dezelfde verschijnselen, zonder dat de oorzaak van dien zonderlingen dood werd bevroed. Dinsdag 12 Mei j.l. werden alle leden van het gezin van v. Z. na het gebruik des middag- maals onpasselijk en ernstig ongesteld. Er vertoonden J zich bij allen keelpijn, braking, gezichtsverzwakking, ja zelfs tijdelijke blindheid. De Zaterdag daaraanvol gende uit Geldermalsen ontboden geneesheer consta teerde verschijnselen van vergiftiging en deed van het geval aangifte bij den burgemeester. Bij het gerechtelijk onderzoek zou, naar gezegd wordt, aan het licht zijn gekomen, dat de W. arsenicum, z. g. rattenkruid, in huis had en moet ook de persoon zijn gevonden, welke het voor hem uit Kuilenburg medebracht. Het onder zoek duurt voort; de gestorven kippen zijn opgegraven en door de justitie in beslag genomen. Aanhouding heeft nog niet plaats gehad. De slachtoffers zijn allen eenigszins herstellende; een zoon, die weinig van de middagspijs gebruikte, bevindt zich redelijk wel. Op den bewusten Dinsdag waren de huisgenooten van v. Z. des morgens allen afwezig, uitgezonderd de huisvrouw, die aan doofheid moet lijden. De pot met het middageten stond in het achterhuis te vuur; de deur hiervan was niet gesloten.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1