MIE COI KAM. 1885. No. 39. Zaterdag 23 Mei. 88ste jaargang Binnenland. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIE RIK ZEE, 2 2 Mei 1 8 8 5. Bij de op 21 Mei 1885 doorliet Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehoudene aanbesteding van het herstellen en onderhouden van de heulen, bruggen, duikers enz. van het Waterschap, gedurende de jaren 1885, 1886 en 1887, in 3 perceelen, bij enkele inschrijving, volgens bestek No. 107, d.d. 30 April j1zijn aannemers geworden van perceel 1 (districten Zuidhoek, Borrendamme en Flaauwers), L. J. Kappers te Renesse, voor f 1450 per jaar perceel 2 (district Koudekerke), L. J. Kappers te Renesse, voor f 730 per jaar; perceel 3 (districten Scharendijke, Langendijk en Brouwershaven), C. Kappers te Brouwershaven, voor f 1450 per jaar. Tusschen de Nederlandsche en Engelsche visschers is het dezer dagen op de Noordzee tot een treffen gekomen. Moedwillig bracht een Engelsche smak schade toe aan het net van een Nederlandschen botter. Ver gezeld van een anderen botter zeilde deze daarop den Engelschman na, liet zijn schuit met volle vaart op het Engelsche vaartuig loopen en wierp diens ver schansing naar binnen. De Hollandsche visschers, met messen gewapend, stonden kloek af te wachten wat de aanrander verder zou doen, maar deze zocht zijn heil in de vlucht. Naar luidt een brief in de Hoogev. Ct. uit de Transvaal, zou de invloed van den heer Du Toit in de Transvaal, die vroeger zeer hoog stond, thans geheel gebroken zijn. Ook andere berichten uit de Transvaal stemmen hiermede overeen. Veel heeft hiertoe uiteraard het min gunstige resul taat van de naar Europa gezondene deputatie bij gedragen. Maar er schijnt meer bij te zijn gekomen, waardoor het vertrouwen van het eigenlijke Transvaalscho volk in de beginselvastheid en in het juiste beleid van den heer Du Toit is geschokt. Is dit laatste metterdaad het geval, en ligt het in den toeleg van den heer Du Toit, gelijk velerlei ver moeden doet, om de Transvaal min of meer af te schuiven van zijn absoluut standpunt, dan mag het volk natuurlijk niets anders doen, dan hem hierin tegenkomen. Maar toch is het diep betreurenswaard, dat, waar zoo weinig goede werkkrachten zijn, ook zulk een kracht nu weer ten deele te loor gaat. Op de steenfabrieken langs den IJsel wordt dit jaar niet druk gewerkt, omdat er weinig aftrek is, niet tegenstaande de prijzen uiterst laag zijn. De voorraad van vorige jaren is nog groot. Men schrijft uit den HaagZijn wij goed ingelicht, dan heeft er Zondag 11. aan het departement van financiën eene conferentie plaats gehad tusschen den minister van financiën en dien van binnenlandsche zaken met de heeren G. Oorthuys, hoofd-inspecteur der belastingen van eerstgenoemd departement en mr. R. A. Arntzenius, refeiendaris, chef der afdeeling binnenlandsch bestuur aan het departement van binnen landsche zaken, een en ander in verband met plannen tot belastinghervorming. Dinsdag werd een Duitscher, wonende in de Helmer straat te 's Hage, die dreigbrieven aan den heer Q. in het Voorhout had geschreven, door twee inspecteurs van politie, de heeren Dietz en Olivier, gearresteerd. Hij verzette zich niet, ging gewillig het huis uit, maar buiten gekomen, zette hij het op een loopen naar den kant van de duinen. De inspecteur Dietz waarschuwde hem niet door te loopen, daar hij anders op hem zou schieten. Daar de Duitscher aan de waar schuwing niet voldeed, loste de inspecteur werkelijk een revolverschot op den vluchteling, die een eind door liep, in een vaart in de duinen sprong, de vaart overzwom en zich toen overgaf, voorgevende gewond te zijn, wat echter niet het geval is. Hij werd alstoen per brancard naar het huis van arrest overgebracht. Volgens liet L. I). zijn er nieuwe berichten van cle reizigers in Afrika gekomen, dd. Benguella, 8 April. De reis naar Üeriguella, op 10 Maart bepaald, is door hernieuwde koortsaanvallen, waarmede de lieer Vet li te worstelen had, meer dan 14 dagen vertraagd. Bij zijn vertrek was hij nog lang niet beter en uiterst zwak. Hij liet daarom een goed bed voor zich op de kar leggen, die inmiddels de noodige herstellingen en verbeteringen ondergaan had, en nam zijne beide reis- genooten mede, met het oogmerk, om den heer Van der Keilen bij zich te houden en den heer Goddefroy van Benguella tot het afhalen der paardjes naar Banana te zenden. De reis naar Benguella bleek al even bezwaarlijk te zijn, als die van Mossamedes naar Humpata. Ook bier waren de wegen zoo ellendig, dat de kar tot driemaal toe onderst boven werd geworpen. Gelukkig dat geene instrumenten waren medegevoerd, daar ze ongetwijfeld onbruikbaar zouden geworden zijn. Al de voorwerpen op spiritus, door den heer Van dei- Keilen onderweg verzameld, gingen door het breken der flessclien verloren. In weerwil dezer bezwaren heeft de reis den heer Veth goed gedaan. Na eenige dagen voelde hij zich volkomen wel, en bij het afzenden der brieven bad hij alleen nog over eenige zwakte te klagen, welke hem lange voettochten bezwaarlijk maakte, ofschoon hij, te paard gezeten, er weinig of geen last van had. De heer Van der Keilen had, deels op zijne jacht- excursie met de boeren, deels te Ilumpata en op de reis naar Benguella, weder vrij wat verzameld; eene kist met vogelhuiden is van daar naar het Leidsche museum gezonden. De heer Goddefroy heeft zich niet minder verdienste lijk gemaakt, door het bijeenbrengen een er uitgebreide en uitmuntend geconditionneerde ethnologische collectie. Den 8 April is hij met dezelfde boot, welke de laatste brieven medevoerde, met het reeds vermelde doel naar Banana vertrokken, van waar hij eerst in Mei kon terugkomen. De heer Veth zou zijne terugkomst te Benguella afwachten, met den lieer Van der Keilen verzamelen zooveel hij kon, en zijne kennis van land en volk door kleine excursion zooveel mogelijk ver meerderen; hij hoopte in het begin van Juni te Hum pata terug te zijn. Deze laatste berichten getuigen weder van groote ingenomenheid met de boeren te Humpata, Toen do heer Vetli den 30sten Januari, uitgeput door koorts en vermoeienis, te Humpata aankwam en in het nog geheele ledige huis, dat hij gehuurd had, geen huis vesting kon vinden, had hij eene toevlucht gezocht bij den landdrost Botha, dien hij te Mossamedes had leeren kennen. Botha zelf was afwezig, maar de rei ziger werd liefderijk opgenomen door diens vrouw, die hem zoo zorgvuldig verpleegde, dat hij, zooals hij zich uitdrukt, te huis het niet beter had kunnen hebben. De temperatuur-verschillen tusschen Humpata en Benguella zijn zeer aanmerkelijk. Te Humpata had de heer Veth 's morgens te 6 ure een thermometerstand van 5 gr. waargenomen en te Benguella op hetzelfde tijdstip een van 28 gr. C. De hoogste stand op dat uur was te Humpata 16 gr. geweest. Midden op den dag is de temperatuur te Humpata gemiddeld om streeks 22 gr., te Benguella 35 gr. C. Die laatste plaats is dus op den duur overmatig warm, zoodat onze reizigers den terugkeer naar koudere streken met welgevallen tegemoet zagen. Bij den burgerlijken stand te Assen is de aangifte van de geboorte van een kind niet binnen het daar voor bepaalde tijdstip van drie dagen geschied. De vader was afwezig en de buurvrouw, die bij de be valling tegenwoordig is geweest, heeft aan de op haar rustende verplichting geen gevolg gegeven. Genees kundige hulp was niet ingeroepen. De zaak is in handen van den officier van justitie. De zaak van den voormaligen directeur der brood- en meelfabriek te 's Hage, zal Maandag 1 Juni a.s. voor de rechtbank te 's Hage, correctioneele kamer, behandeld worden. Volgens de mededeeling van vele visschers moet de Noordzee, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11., een verrukkelijk schouwspel hebben opgeleverd. Tijdens een vrij krachtige bries, die de zee tamelijk hol maakte, lichtte het water buitengewoon sterk, zoodat zoover het oog reikte, een golvende vuurpoel gezien werd. Eerst toen het daglicht zich aan de oosterkim ver toonde, kon het eenig schouwspel niet meer worden waargenomen. De Prat. Noordbr., het orgaan vari den heer Lobman, schrijft over bet door dr. Kuyper aan den dag gelegde voornemen van af te treden als voorzitter van het centraal-comité, dat het met genoegen het besluit vernomen heeft, om naar aanleiding daarvan nog dit jaar eene deputaten-vergadering te beleggen. «Niet omdat wij de meening zijn toegedaan, dat dr. Kuyper de anti-revolutionaire partij verplichten zal door zijn mandaat neêr te leggen en zich aan de verdere leiding onzer partij te onttrekken, maar wel omdat alsdan onze partij gelegenheid zal hebben, zich daaromtrent uit te spreken." De aanvallen, waaraan dr. Kuyper in den laatsten tijd vooral was blootgesteld, billijken volkomen zijn wensch, om niet langer de leiding op zich te nemen, zoo hij niet ten volle overtuigd is, dat men die begeert. »YVij zijn er zeker van, dat hij zich menig bitter verwijt, menige grievende aantijging zal besparen, indien hij zich onttrekt, doch wij betwijfelen zeer, of onze partij daarbij winnen zal. »De aanvallen schijnen wel van persoonlijken aard te zijn, zoodat men zou kunnen meenen, dat door verwisseling van leider de eendracht hersteld zal worden. Wij verklaren die aanvallen echter uit zijn onverbiddelijk vasthouden aan de wel omschreven be ginselen onzer partij. Wie hern ook op moge volgen, en die evenals hij daaraan vasthoudt, zal denzelfden tegenstand ontmoeten. Wie de verschillende stemmen beluistert, weet zeer goed, waarom »het gaat." »De toekomstige grondwetsherziening eischt, dat wij als partij weten wat wij willen en dat wij dit open lijk uitspreken. Hoe dr. Kuyper over grondwetsherziening en bepaaldelijk over de artt. 168 en 194 denkt, is genoeg bekend. Dat niet alle leden daarmede instemmen, is geen geheim. Wij moeten echter daaromtrent tot overeenstemming of ten minste tot een vergelijk komen. Zal dit mogelijk zijn, dan moet men zich van weers zijden ook openlijk uitspreken en zijne gedachten I daaromtrent onder juiste bewoordingen brengen; daaruit j alleen kan ook in deze zaak eenheid van inzicht ge boren worden." Utr. Dagbl. Het Nederlandsch landbouw-comité zal zijne jaar- Jijksche vergadering houden op Dinsdag 2 Juni a.s., des middags te 12 ure, in het «Casino" te 's Bosch, liet bestuur stelt voor, om op 3 Juni eene tweede zitting te houden, indien al de punten der rijk voor ziene agenda niet op den eersten dag worden afgedaan. Onder de te behandelen zaken zijn voorstellen van de i landbouw-maatschappij in Zeeland, om aan te dringen op wijziging der jachtwet, en om bij de maatschappij I tot exploitatie van staatsspoorwegen te vragen om I toepassing van een verlaagd tarief op gezelschappen I van landbouwers, bijv. om tentoonstellingen te be- zoekenvan het genootschap van nijverheid in de provincie Groningen, om aan te dringen op den dub belen standaard, ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren, uit de waardevermindering van het zilver voortvloeiende; van de Friesche landbouw-maatschappij, om te verzoeken om wijziging der wetgeving in het belang van den landbouw, o. a. tot het bevorderen van het landbouw-credietvoorts om een onderzoek in te stellen over het pachtstelsel in den Ned. land bouw; over de verbetering van den bodem door droog legging; over de fiscale wetgeving in verband met den landbouw: en eindelijk een van een afgevaardigde van de Holl. maatschappij tot bespreking van de ge volgen voor den landbouw als het wetsontwerp op den kinderarbeid, vooral art. 4, wordt aangenomen. Had men niet alleen geweten, maar ook in toepas sing gebracht het middel, dat men in België aanwend om vruchtboomen tegen de schade van nachtvorsten te vrijwaren, er zou nu niet zooveel bloesem vernield zijn. Dit middel bestaat daarin, dat men de hoornen zóólang belet te bloeien, tot het gevaar voorbij kan geacht worden te zijnte dien einde spreidt men 's winters een dikke laag ruige mest rondom de hoornen en laat die liggen tot er geen nachtvorsten meer te vreezen zijn. Al de andere ooftboometi zullen reeds bloeien, al de met mest omgevenen nog geen enkele bloem ver- toonenmaar de mest weggenomen zijnde, ontwikkelen de bloesemknoppen zich te sneller en met meer kans op een overvloedigen oogst. De Landb. Ct. bevat de volgende klacht van een vruchtboom: Reeds in mijn prille jeugd was ik uw stiefkind. Niet eens beschermde een gewone paal mij tegen storm en wind. Uw wagen, uw ploeg bezorgden

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1