ADVERTENTIEN. DOET TE WETEN: VISITEKAAR TJES. Men gelooft dat de andere consuls gelijkluidende constructies van hunne regeeringen zullen ontvangen. Uit Dongola wordt aan The Standard in dato 14 Mei geseind, dat de meeste troepen van den Mahdi in de richting van Sennaar en Kordofan zijn opgerukt. Onder zijne te Khartoem aanwezige volgelingen woedt de pokken-epidemie op schrikbarende wijze. Het bericht van de nederlaag, door het garnizoen van Sennaar aan de troepen van den Mahdi toegebracht, en dat betreffende de uitbreiding van het verzet tegen zijn gezag in Kordofan worden bevestigd. Ook de Arabieren van Noeba moeten tegen hem zijn opgestaan, en te Rahad moet een groote slag geleverd zijn, waarvan de uitslag echter nog onbekend is. Naar men zegt bevindt de Mahdi zich met enkele volgelingen te Omderman, waar hij een groote slavenmarkt heeft opgericht. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Naar aanleiding van het feit, dat eenige Ameri- kaansche vrouwelijke boksers op weg naar Parijs zijn, zegt een Fransch blad, dat het volstrekt geene zeld zaamheid is, bij personen van de zwakke sekse, bijzonder groote lichaamskracht aan te treffen, en als voorbeeld vertelt het het volgende geval: Omstreeks 1840 leefde op eene hoeve in Languedoc een jonge boer, die zóó sterk was, dat hij doortrekkende kerrnis-Herkulessen steeds overwon, waarbij hij dan eene uitgeloofde premie van tien of vijftien francs won, die hij besteedde om het een of ander te koopen, wat zijne moeder in de huishouding of voor haar toilet noodig haddie moeder was weduwe, zag er nog heel goed uit en heette bijna even sterk als haar zoon te zijn, op wien zij even trotsch was als Cornelia op de Graechen. De jonge boer, die Pierre Cussac heette, was overigens zeer zachtaardig en vredelievendnimmer was hij oorzaak van twisten en vechtpartijen, die hij integen deel steeds uit de wereld maakte; hij was dan ook zeer gezien door zijne kameraden en het geheele dorp was trotsch op den forschen medeburger. Bij zekere gelegenheid kwamen vijf of zes Herku- lessen te Montpellier, met zekeren Stier van Lisieux aan de spitse, die ongekend krachtig heette te zijn. Allen, die met hem worstelden, moesten het onder spit delven en op zekeren avond zeide de weduwe tot haren zoonPierre, je moest toch ook eens gaan kijken wat er te Montpellier aan de hand is, vindt je dat ook niet? Ik heb tegen Kerstmis een nieuwe japon noodig." »Best moeder", sprak de jonge reus met een veel- beteekenend glimlachje, «morgen ga ik naar Montpellier," Toen hij des avonds terugkwam, was hij bleek en ontdaan, want hij had tweemalen de nederlaag ge leden, en was door den stier" op den grond ge worpen. «Er is niets aan te doen," sprake de weduwe op zachten toon, »een sterk man vindt altijd iemand, die nog sterker is." Den volgenden dag was zij echter te Montpellier en toen de Herkules eene uitdaging tot het publiek richtte, nam zij die aan. «Gij?" riep de »stier" lachende, «kom me liever omhelzen, mooi boerinnetje!" Juffrouw Cussac naderde den reus en pakte hem beet. »Laat me los", riep de kerel, «goed, ik zal met je worstelen." «Er volgde eene verschrikkelijke worsteling, die een kwartier duurde; eensklaps uitte de «stier" een vreese- lijken kreet, de weduwe opende de armen en de Her kules stortte, als eene levenlooze massa, voor hare voeten neder. Hij was werkelijk doodde man was gestikt en de weduwe had haren zoon gewroken. Christine Nilsson, de Zweedsche zangeres, die in den Hamlet van Ambroisc Thomas de Ophelia" creëerde, is, na veeljarige afwezigheid, weder te Parijs opge treden, en er met geestdrift ontvangen. Een concert, ten behoeve der «werkverschaffing aan blinden" in de Trocadéro-zaal gegeven, bracht, grootendeels zeker tengevolge van hare medewerking, 54,000 francs op. Indertijd is gemeld, dat een tuinman uit de om streken van Parijs het hoogste lot, 500,000 frs. uit de loterij des Arts décoratifs had getrokken. Dit lot heeft zijn geschiedenis. Omstreeks een jaar geleden werd bij een werkman te Levallois Perret een pendule gestolenonder de stolp ervan bevonden zich ver scheiden briefjes van genoemde loterij, waarvan de nummers opgeschreven waren. Toen nu het hoogste lot getrokken was, keek de bestolene de nommers na, en ziende dat het op een zijner briefjes gevallen was, ontstelde hij zoo hevig, dat men geruimen tijd voor zijn verstand vreesde. De tuinier had het briefje op den openbaren weg, denkelijk van de dieven, gekocht. De oudste berichten omtrent eene prima-donna, die kunstreizen maakte, dateeren van het jaar 1685. De keurvorst Johann Georg III was een groot min- naar van de Italiaansche opera en hij bracht, toen I hij eens uit Italië terugkeerde, eene Italiaansche zangeres naar Dresden mede. De dame heette Margherita Palicola en was uit Boulogna geboortig; zij ontving den bijnaam «Bella Margherita" en haar zang was, naar de verzekering van tijdgenooten, «sterk en liefelijk als trompetgeschal." Zij trok van Dresden in een eigen karos naar Leipzig, waar zij onderscheidene malen optrad en, ingevolge de mededeel!ngen van personen, die haar hoorden zingen, niet enkel de bewoners dier stad, maar ook vreem delingen, die de mis bezochten, met bewondering vervulde. Dat de keurvorst een groot liefhebber van muziek was, blijkt ook daaruit, dat hem bij zijn eerste bezoek aan Leipzig, toen hij van het ontzet van Weenen van de Turken op 3 October '1683 terugkeerde, eene serenade door de studenten werd gebracht. De opera te Dresden had in die dagen reeds groote vermaardheid verworven en wel voornamelijk door den beroemden kapelmeester Heinrich Schütz (1615 tot 1672); na diens dood kwam de opera geheel onder het beheer van Italianen. Berlijn heeft een nieuw nummer aan de reeks zijner Sport- ver maken toegevoegd. De vorige week Zondag had aldaar na afloop der internationale paarden-tentoonstelling op de uitgestrekte gronden van de Berlijnsche «veemarkt actiën-compagnie", de eerste groote wedloop van honden plaats. Wanneer men het ruwe harddraven ter zijde stelt, waarbij de mededingende honden, vergezeld van hunne eigenaars, handkarren moesten voorttrekken, liep dit eigenaardig volksvermaak tot groote tevredenheid van het publiek af. Alles, wat ook maar eenigszins naar kwelling zweemt, is geheel bij den wedloop van honden buitengesloten het loopt eigenlijk uit op een proef van de grootste aanhankelijkheid dezer viervoeters voor hunne meesters, waarbij zij dan gelegenheid hebben de meerdere of mindere snelheid van hunnen loop te toonen. Eene eigenaardige drukte heerschte bij het begin van den wedloopde eigenaars komen met hunne honden bijeen, en geven die aan stevige mannen over, die de weinige dankbare taak hebben te vervullen, de dieren aan een touw of op hunnen arm vast te houden, terwijl de eigenaars zich snel in rechte lijn naar het einde der baan begeven. Deze korte scheiding scheen den meesten honden erg te hinderen, zij jankten en huilden en zochten zich veel te vroeg los te maken. Daar weerklinkt een veelstemmig gefluit, iedere eigenaar heeft zijn hond het eenige teeken gegeven, wat hem geoorloofd is, de bende wordt losgelaten en tracht nu in vroolijke sprongen het begeerde doel langs een 224 meter lange baan te bereiken. Bij dit rennen ziet men allerlei belachelijke tooneeltjes, die een helder licht werpen op de onderscheidene eigenaardigheden in het karakter der wedijverende dieren. Een deel laat zich niet in de war brengen door het roepen der omstanders of het geblaf van den concurrent, maar vliegt in rechte richting naar hunne meesters; andere wilden dit ook doen, maar begonnen weldra met elkander te vechten, beten elkander, wierpen elkander op den grond en kwamen natuurlijk daardoor te laat aan het einde der baan. Een muishond werd door het geschreeuw der toe schouwers geheel in de war gebracht en zou met den staart tusschen de pooten zoo snel mogelijk weg gevlucht zijn, hadde niet het draadwerk hem hierin verhinderd. Een mopshond ging bijzonder slim te werk, toen hij den hinderpaal, een schot van linnen, 60 c.M. hoog, moest overwinnen. Na vergeefs beproefd te hebben er over te springen, trachtte het hondje onder het beletsel door te kruipen, tot groot vermaak van het publiek. Dit gelukte hem ofschoon het doek tot den grond reikte en nergens eene opening vertoonde. Na eenige krachtige sprongen had het mopje bijna den prijs (50 mark) behaald. Het scheelde slechts een vingerlengte. De Centrale Commissie voor het nationaal huldeblijk aan prins Bismarck heeft rekening en verantwoording gedaan. De geheele opbrengst is geweest 2,750,049.44 mark. De onkosten hebben bedragen 20,905.50 mark. Er was dus beschikbaar 2,729,143.94 mark. Daarvan is bestemdvoor Schönhausen anderhalf millioenvoor eene stichting 1,229,143.94 mark. Onder het totaal der opbrengst was 1.686,042.26 m. alleen uit Pruisen. Van de andere Duitsche staten stond het koninkrijk Saksen bovenaan, met 228.703.45 mark; daarop volgden Beieren met 169,200.29, Ham burg met 99,024.31 en de andere bondsstaten, afda lende tot Waldeck. Uit het buitenland was onder anderen ontvangen: uit Rusland 37,852 m., uit Frankrijk 16,847 m. enz. en onder andere uit Nederland 2574,78 mark. Eene nieuwe onderneming wordt in Engeland op touw gezet, eene maatschappij tot «uitleening van schilderijen", op de wijze eener leesbibliotheek. Men zal zich moeten abonneeren en dan om de drie of zes maanden nieuwe schilderijen, van levende of doode meesters, van hooger of minder prijs, al naar zijn abonnement, ontvangen. Men ontvangt een lijst om uit te kiezen. De ondernemers doen uitkomen, dat hun streven de kunstminnaars in de minder bevoor rechte klassen zal doen toenemen, een rijk débouché voor kunstenaars van iederen rang opleveren en de kunst zelf zeer vooruithelpen zal. De heer Duquesnel, directeur van het theatre van de Porte St. Martin te Parijs, heeft een uitmuntend middel gevonden om paal en perk te stellen aan de luimen van Sarah Bernhardt. Een jeugdige actrice heeft indertijd in «Diana de Lys" van Dumas de overtuigende bewijzen gegeven, dat het feu sacré in haar boezem gloort. De heer Duquesnel heeft haar aan zijn tooneel verbonden en de rol van Theodora doen instudeeren. De proef heeft aan de verwachting beantwoord. Mejuff. Brandès, zoo heet de jeugdige actrice, heeft deze rol in tegenwoordigheid van eenige vrienden des heeren Duquesnel gespeeld en uitbundigen bijval ingeoogst. Zoo dikwerf de diva nu in de oude kwaal vervalt en een denkbeeldige ongesteldheid mocht opkomen, zoodat zij bij geen mogelijkheid zou kunnen optreden, betuigt de directeur zijn diep leedwezen daarover en wenscht aan de zieke van harte beterschap. Kalm en bedaard geeft hij aan de overige leden van het tooneelgezelschap kennis van het treurige nieuws en voegt er ten slotte bij «Nu zal eindelijk mej. Brandès eens gelegenheid krijgen, om haar talent van een nieuwe zijde te leeren waardeerenDeze weinige woorden helpen als een tooverdrank, want zoodra zij ter oore van Sarah Bernhardt komen, is zij fiksch en gezond. Op de stoomboot, welke de vorige week Dinsdag van Coblenz naar Mannheim ging, bevond zich een familie uit Afrika, bestaande uit man, vrouw en twintig kinderen. De man, een Duitscher uit Beieren, ging op zijn vijftiende jaar de wijde wereld in, kwam ten slotte terecht op een kolonie in Afrika, waar hij bleef en eene Afrikaansche vrouw trouwde. De man is thans 42 jaar oud en geeft gevolg aan zijn lang gekoesterden wensch, aan zijn familiebetrekkingen en bekenden zijne zwarte vrouw en zijne twintig zwarte kinderen voor te stellen. Na een kort verblijf keeren allen weder naar Afrika terug. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 16 Mei. «Mystery", kapt. Dorrell, van Londen naar Remagen. 17 «Morningstar", kapt. Chaplin, van Londen naar Leerdam. Beiden hebben de reis voortgezet. ^et BESTUUR van den Polder GOOI- KENS NIEUWLAND Gelet op Art. 110 van het Algemeen Reglement voor de Polders of Waterschappen in Zeeland dat van heden af, gedurend acht dagen, de door de Vergadering van Ingelanden vastgestelde 33 E- GrROOXINGr '1885/6 met bijbehoorende Memorie van Toelichting, ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage ligt van Ingelanden en dat deze stukken tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn. Zierikzee, 18 Mei 1885. Het Polderbestuur voornoemd J. DE VLIEGER Jz., Dijkgraaf. C. J. KIJN, Ontvanger-Griffier. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3