Buitenland. Een aantal onderwijzers te Katwijk komen op tegen de beschuldiging, bij gelegenheid der terechtstelling van den onderwijzer V. voor de Haagsche rechtbank tegen hen geuit, dat in die gemeente nog lichamelijke straffen aan de schoolkinderen worden toegediend. Het hoofd van de school, waar V. werkzaam was, de heer K. Boorsma, verklaart die smet met verachting van zich te werpen. Geen onderwijzer kan dit stren ger afkeuren en tegengaan dan hij. Twee onderwijzers, in den loop van pi. m. V4 eeuw bij hem werkzaam, die in dezen niet geheel onschuldig waren, heeft hij genoodzaakt hun ontslag te vragen. Onwaar, is het, dat hij zijn onderwijzers het voorbeeld zou hebben gegeven in het slaan der kinderen. Omtrent den onder wijzer V. verklaart hij: «Dat deze een ongeluk heeft gehad, moet ik na de uitspraak van den rechter wel aannemen. Doch wie onzer (onderwijzers) in dezen zonder zonde is, werpe den eersten steen op hem!" In verband met het bericht in de Gelderlander, dat dr. Vitringa (Jan Holland) tot een ander geloof zou zijn overgegaan, meldt men aan de N. Rott. Ct. uit Deventer, dat die heer tot dusver zijn lidmaat schap van de herv. kerk nog niet heeft opgezegd. Het ware, dunkt ons, wenschelijk, dat dr. Vitringa door eene loyale verklaring, een einde maakte aan dit onverkwikkelijk geschrijf. Tusschen de bemanning onzer oorlogsvaartuigen »Marnix" en «Castor" en het gepeupel te Antwerpen moeten, naar aan de N. R. Ct. uit Vlissingcn wordt bericht, nog al ernstige tooneelen van tweespalt plaats gevonden hebben, waarbij zelfs somtijds bloed is gevloeid, terwijl de politie verplicht was, gewapender hand tusschenbeide te treden. De oorzaak moet zijn, dat een der bootmansleerlingen tegen het algemeen bevel van den commandant zijn kort-Jan had mede genomen en in een zijner laarzen had verborgen. Na het bezigen van de bekende scheldnamen tusschen de beide volken, werd de strijd aangebonden, doch liep zóó af, dat onze jonge zeeman met bebloeden kop in arrest weid genomen. Voor dit feit weid hij, zooals bij de marine gebruikelijk is, met krom sluiten in de boeien gestraft, en tevens werd hem ontslag gegeven uit de opleiding als bootsman. Het gevolg was, dat het passagieren van Janmaat werd verboden, en slechts aan enkelen toegestaan werd, zich te Antwerpen onder het volk te bewegen. Een middel, om afgesneden bloemen lang te bewaren, tegenwoordig in Frankrijk veel aangewend, is het volgende: mén zet ze in water, waarin 3 a 5 gram salmiak is opgelost. Op die wijze moeten de bloemen 15 a 20 dagen lang goed blijven. Huisvr. De hond van den heer Ilangsma te Nijega heeft zich naam gemaakt door 't zoeken en vinden van kievitseieren. Heel langzaam snuffelt dit dier de weilanden af, neemt de eieren voorzichtig in de bek en brengt ze ongeschonden thuis. Op één dag bracht hij er niet minder dan zeven aan zijn meester. Nieuwe, na de laatste ongunstige tijdingen zoozeer gewenschte, berichten van onze reizigers in Zuidwestelijk- Afrika hebben zich lang laten wachten, wegens den tragen loop en slechte aansluiting der postdiensten. Eerst den '13 Mei zijn te Leiden brieven aangekomen, reeds den 26 Februari te Ilumpata geschreven. De Leidsche Ct. deelt daaruit het volgende mede Wat de rampspoedige reis met den ossenwagen van Mossamedes naar Humpata betreft, blijkt nog dat de heer Veth gedurende zijne ziekte door den heer Goddefroy met voorbeeldige zorg is opgepast. Het rustig verblijf te Humpata en de gezonde lucht van dat oord hebben den zieke spoedig herstel aangebiacht, en bij het vertrek van zijn brief was hij weder bijna geheel op krachten gekomen, waarom hij zich gereed maakte den 10 Maart de voorgenomen reis naar Benguella te aanvaarden. Inmiddels was de heer Van der Keilen met een troepje boeren voor eenige dagen ter jacht uitgetogen. Inmiddels is van Banana met het stoomschip «Afrikaan" aan de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rotterdam bericht aangebracht, dat de beide Soem- basche paardjes van den heer Veth, die den 25 Febr. te Rotterdam in dezelfde boot waren geladen, den 22 Maart in den besten staat te Banana waren ontscheept en daar gestald, in afwachting van de komst van den heer Van der Keilen, om ze af te halen. Toen de «Afrikaan" den 15 April de terugreis aanvaardde, had zich de heer Van der Keilen nog niet aldaar vertoond. Ook blijkt uit een bericht van dezen aan zijne ouders, dat later overleg tot de schikking heeft geleid, dat hij den heer Veth op den tocht naar Benguella vergezellen zal, en de heer Goddefroy in zijne plaats met het afhalen der paardjes zal worden belast. der algemeene vergadering van 10 October 1883 be noemd, ten einde een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de opleiding van Nederlandsche zieken verplegers en verpleegsters behoort te geschieden en naar de middelen waaruit de onkosten van die op leiding zullen kunnen worden bestreden. üit rapport zal het onderwerp van bespreking uit maken in eene buitengewone algemeene vergadering op den 15 Juli a.s. te houden, op welken dag tevens de algemeene vergadering, bedoeld bij art. 6 der statuten, is bepaald. De commissie heeft verschillende voorstellen in haar rapport geformuleerd: a. betreffende eene commissie voor de aangelegenheden der ziekenverplegingb. be treffende de ziekenverplegers; c. betreffende de pleeg zusters; d. betreffende een asyl der pleegzusters verbonden met een klein ziekenhuis. De commissie doet de Amaliastichting voor asyl en ziekenhuis inrichten en stelt daarover eene direc trice aan. Het hoofdcomité heeft thans gepreadviseerd: '1°. de beginselen, vervat in de hierboven geresumeerde voor stellen, als die van de Nederlandsche vereeniging Het Roode Kruis aan te nemen2°. tot het verkrijgen der middelen, waaruit de kosten zullen moeten worden bestreden, een beroep te doen op de Natie door tusschenkomst van de comités en de correspondenten van het hoofdcomité. Dezer dagen is bij den uitgever H. C. A. Thieme te Nijmegen een boekje verschenen, zooals Nederland er, naar wij meenen, nog geen bezit. Het is namelijk een Stuiversgids voor Nijmegen, bevattende alle noodige inlichtingen bij een bezoek aan de stad en hare om streken, een volledige lijst van bezienswaardigheden, aanwijzingen voor wandelingen en rijtoeren (met opgaaf der prijzen), enz. enz. Met 9 fraaie platen, een platte grond der stad, een wandelkaart voor Berg-en-Dal en eene spoorwegkaart." Wij twijfelen niet, of deze uit gave - eene navolging der Engelsche holiday guides - zal gretig koopers vinden. De grondstof voor de steenfabrikatie is in Limburg uitstekend en veel goedkooper dan in de Duitsche provinciën Rhijnland en Westphalen, waar men ze het meest van verre moet aanvoeren. Dientengevolge ver rijzen in Limburg tal van steenpannenfabrieken, en terwijl vele daarvan aan vaarwaters gelegen zijn, bezorgen ze aan de Duitsche pannenfabrikatie eene bijna onoverkomelijke concurrentie. Inderdaad worden Rhijnland en .Westphalen op dit gebied geheel door Nederland overwonnen. Het arbeidsloon is in Limburg 45 a 50 pet. minder dan in Duitsehland. De volgende brief is van een inlandsch onderwijzer» oud-leerling van een kweekschool: Goeden morgen Uw briefkaart dd. 5/3-85 heb ik reeds gelezen en deed mij heel pleisierig. Het is heel best van U, dat ge mij nog als vriend erkend. Ik hoop, dat ge mij eens in de maand een brief schrijven over 't geen mij aangenaam kon zijn. In dit oogenblik zijn wij met ons 2en heel gezond en lekker, 't aantal mijns leerlingen klimt nu toe tot pl. m. 200, doch aan beste helpers ben ik heel ge brekkig. Het spijt mij dat ik thans geen nieuws kan ver tellen, daar te P. nergens is gebeurd. Wat ik zelf betref, ben ik gezond. Wilt ge voortaan zoo goed zijn mij te mededeelen wanneer de spoortrein van Buitenzorg Tjilatjap begint te kuiëren. Ik groete U alsook aan mijn vrienden, die nog te kweekschool waren. Verblijd mij weldra en spoedig een antwoord. Uw onafscheidelijke vriend W. Als dit de vrucht is, zegt het D. v. N.-I., van een vijfjarige beoefening van de Nederlandsche taal, aan welk onderwijs meer tijd wordt besteed dan aan eenig ander vak, dan vraagt men zich af: Waarom is bij de laatste reorganisatie van het Inlandsch onderwijs ook niet de Nederlandsche taal als leervak afgeschaft? Kunst, Wetenschap en Letteren. Dr. A. Pierson, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, is, naar de Amst. bericht, voornemens, eene wetenschappelijke reis te ondernemen naar Klein- Azië en Griekenland. De hoogleeraar wenscht de opgra vingen, die in de laatste jaren in die streken zijn gedaan, te bezichtigen, ten einde zijne bevindingen dienstbaar te maken aan het onderwijs in de Archaeologie. Het hoofdcomité van de Nederlandsche vereeniging Het Roode Kruis heeft aan de comités medegedeeld het belangrijk rapport van de commissie, bij besluit De Hollandsche maatschappij van wetenschappen heeft in hare 133e algemeene vergadering, te Haarlem gehouden, eenige nieuwe prijsvragen vastgesteld. Tot binnenlandsch lid werd benoemd dr. J. E. de Vrij te 's Gravenhage en tot buitenlandsche leden de hoogleeraren sir William Thomson, te Glasgow, en Philippe van Tieghem, te Parijs. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Terwijl een drietal heeren te Prinsenhage zich bezig hielden met patronen te vervaardigen, ontplofte een dezer patronen met het gevolg, dat de heeren ernstige brandwonden bekwamen, veel huisraad door elkander geslingerd werd en eene groote winkelruit stuk sprong. Dit alles ging vergezeld van een hevigen knal, waarbij een vuurstraal van vrij grooten omvang zich een uitweg naar buiten baande, gelukkig evenwel zonder brand te veroorzaken. De geheele buurt en de bewoners van aangrenzende straten snelden naar buiten om zich te vergewissen van dien vuurstraal en dien knal. Dat de ontsteltenis van huisgenooten en buren groot was. laat zich gemakkelijk begrijpen. Minder begrijpelijk is het echter, dat er geen brand is ontstaan en geen der heeren gevaarlijk gewond is. Uit Stuttgart wordt melding gemaakt van een vreeselijke misdaad in het naburige Bodelshauzen door een 34jarig wever, Bernhard Nill genaamd, in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd. Hij heeft namelijk in zijn woning met een bijl zijn eigen moeder en zijn vijf kinderen om het leven gebracht. Daarna ging hij, steeds met de bijl gewapend, naar het huis van zijn schoonouders, sloeg de deur open en zou ook daar verdere onheilen hebben aangericht, als zijn zwager hem niet met een geladen geweer op de vlucht had gejaagd. Hij is sedert dit oogenblik spoorloos ver dwenen. Wat Nill (wiens vrouw zich in een krankzin nigengesticht bevindt) tot de vreeselijke daad kan bewogen hebben, is onbekend. Hij was vlijtig en op passend en wel niet welgesteld, doch ook volstrekt niet hulpbehoevend. De vrouw te Helder, die in hechtenis is genomen onder verdenking haar kindje van negen dagen, in een zak met steenen gebonden, in zee te hebben ge worpen, is een gehuwde vrouw. Haar man, die niet de vader van haar kind is, werd van eene reis naar West-Indië terugverwacht, en de vrees voor zijn recht- matigen toorn schijnt haar gedreven te hebben tot de misdaad, waarvoor zij nu eerlang zal terecht staan. Om het vermoeden te wekken, dat zij zich van kant had gemaakt, had zij aan het strand neergelegd een pakje inhoudende een corset, een zilveren vinger hoed, benevens een briefje waarop stond lk ben de moordenares van mijn kind Het is de zee die mij verslindt. Behalve dit pakje werd evenwel ook de zak gevonden, die weder was aangespoeld. Frankrijk. Het afbeeldsel van het groote beeld de «Vrijheid, die de wereld verlicht", welke voor de haven van New-York de vriendschap tusschen twee natiën en republieken zal vereeuwigen, is Woensdag j.l. onthuld. Dit afbeeldsel, dat tien meter hoog is en op de Place des Etats Unis te Parijs, voor het gebouw der Amerikaansche ambassade, is opgericht, is een geschenk van de te Parijs wonende Amerikanen aan de stad. Voordat de plechtigheid een aanvang nam, dejeuneerden de genoodigden bij den Amerikaanschen gezant Morton. Hier merkte men op den voorzitter der Kamer, den lieer Floquet, den minister van marine, generaal Pitié, Ferdinand de Lesseps, De Lafayette, markies de Rochambeau, Wilson, den schoonzoon van den heer Grévy enz. De generaal Morton hield bij de onthulling eene toespraak in het Engelsch, welke door den minister-president Brisson in het Engelsch werd be antwoord. De rede van laatstgenoemde verwekte veel geestdrift. Hij herinnerde het roemrijke verleden der Amerikaansche republiek, vergeleek deze bij de Fransche en zinspeelde op den oorlog tusschen Noord en Zuid, die, hoe betreurenswaardig ook, het bewijs heeft geleverd, dat vrijheid de hechtste grondslag is voor alles. De veldtocht van generaal Sherman tegen de geconfedereerden verschilde, volgens spr., niet veel van den tocht van Hannibal. Egypte. Hoewel de overeenkomst tusschen de belanghebbende mogendheden gesloten om Egypte uit den financiëelen nood te redden, nog slechts alleen door het Britsche Parlement is bekrachtigd, schijnt de Egyptische regeering toch reeds uitvoering aan de overeenkomst gegeven te hebben. Dit is althans op te maken uit een dépêche uit Cairo aan het agentschap Ilavas, meldende dat de heer Taillandier namens de Fransche regeering aan het Egyptische gouvernement heeft medegedeeld, dat zijne regeering het decreet betreffende de korting op de coupons onwettig acht, zoolang de conventie nog niet door de verschillende Staten is onderteekend.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2