Z1ER1KZEËSCHE COURANT. 1885. No. 38. Woensdag 20 Mei. 88ste jaargang. Te wapen! Binnenland. Zult gij rustig bij vrouw en kinderen neder- zitten, als die kreet te wapen! door den lande 1 klinkt, hetzij waar een buitenlandsche vijand tart, hetzij waar den binnenlandschen vijand dreigt? Neen, gij zoudt een deel van uwe have willen missen als u de rampen des oorlogs maar gespaard blevenGij wilt den vrede Maar als gij den vrede wilt, bereid u dan ten oorlog. Rust u dan toe, maak tuighuizen en wapenen gereed en vertoon u zoo aan den vijand, dat hij, op duchtige tegenweer voorbe reid worde, wellicht den aanval achterwege laat. Maar al volgt hij uw voorbeeld en wapent zich beter, dan zal de aanval eerst later volgen en Een krijgsman wint genoeg, al wint hij niets dan tijd. Welnu, als gij den vrede wilt, wapen u dan; want de vijand staat voor de poortEn gij kunt geen onwetendheid voorwenden 1 Gij kunt u later niet verontschuldigen en zeggen: «Hadden we dat geweten, we hadden anders gehandeld." Neen! Wij hebben het u in de dagen der verkiezing van Van Kerkwijk zoo duidelijk gezegder op of er onder! Het is geen vijand, die in schitterenden wapen dos met schitterende trompetten nadert, neen, het is een vijand, die in het geheim op uw welzijn loert; naast u, over u, wellicht onder uw eigen dak is er een verscholen, die het gunstig oogenblik afwacht om zich bij de zijnen aan te sluiten. In allerlei uniformen en onder i allerlei leuzen trekken ze zich in verschillende deelen des lands samen en op het oogenblik dat gij u het meest veilig acht, zullen de wel geoefende benden u aanvallen en verdelgen. Die vijand heeft geheel ons vaderland tot legerkamp en zijne leuze is anti-liberaal. Tien jaar lang hebt gij gerust, gij hadt den zegepraal van het liberalisme gevierd en meendet dat alles wel zoo zou blijven. Maar alles ver anderde. De liberale partij, een tijdlang eens gezind, werd machteloos door verdeeldheid, de verdeelde benden der anti-liberalen sloten zich bij elkaar aan en blijft alles gelijk het nu is, dan is de liberale partij in weinig tijds geheel ten onder gebracht en is de vooruitgang, sedert 1848 bewerkt, geheel te niet gedaan, nog een weinig rust en in 40 jaar, dus reeds 1888, zal kennis en wetenschap niets meer gelden, zal bekwaamheid noodeloos geacht worden, zal kunst misdadig en geleerdheid schadelijk heeten en zal de beschaving en de wetenschap der eeuwen wor den teruggebracht tot dat ééne woord: geloof. Maar dan zal de wensch, dan zal de persoon lijke wil, dan zal ook zelfs het vaderland niets meer zijn, dan zal er één vaderland zijn, de kerk, ééne staatkunde, het geloof en één staatsmande priester, de geestelijke. De schildwachten aan de voorposten hebben het alarmsignaal gegeven onze gewest- en stad- genooten, de heeren R. Koole, C. van der Vliet, H. G. Mulock Houwer en Mr. A. J. P. Fokker, uitmakende het Bestuur der Liberale ICiesvereeniging alhier, hebben het gevaar zien naderenzij roepen u op tot verdubbelde waak zaamheid en hebben te dien einde eene circulaire verspreid, waarin zij met kracht aandringen op toetreding als lid, vooral in Schouwen en Dui- veland. Tegenover den gevreesden vijand voegt krachtig, weloverlegd verzet en daartoe is aansluiting volstrekt noodzakelijk. Daartoe is gelegenheid gegeven door de «Liberale ICiesvereeniging". Och, honderden uwer wisten het niet en andere honderden weten het, maar bekommeren zich om niets en indien zij al de daad van onbeschrijfelijk groote zelfverloochening volbren gen van naar de stembus te gaan, dan schrijven ze gedachtenloos de namen van het candidaten- ljjstje over en meenen dat ze daarmede hun plicht hebben gedaan. Neen, dat is niet ge noeg Het land i s in gevaar en handelend op treden is noodig. Daartoe behooren allen, die het wèl meenen met de liberale zaak, zich bij elkaar aan te sluiten, daartoe moeten zij zich vereenigen en eerst door tot de «Liberale Kiesvereeniging" toe te treden, kleur bekennen en dan trouw de vergaderingen bezocht, met bedaardheid, met ernst en overleg uitgemaakt, wie in de verschillende lichamen van bestuur zal moeten zitting nemen in het welbegrepen belang van stad en land, en is dat uitgemaakt, dan getrouw naar de stembus, want van eene stem hangt soms het al of niet aannemen van eene wet af en meer dan ooit is zoo iets thans mogelijk. Wat baat het of de liberalen verstrooid en ieder voor zich eens een woord fluisteren van wat er in hun gemoed omgaat, neen, laat ze als ernstige mannen op de kiesvergadering samenkomen en overleggen wat er te doen staat, laat ze daar hunne meeningen uitspreken, daar zijn allen gelijk, waar het verkiezingen geldt zijn er alleen mannen, die getrouw zijn aan hun partij en lafaards, die geen kleur dur- ven bekennen en met beide partijen meepraten, vleermuizen, half muis, half vogel en even als de vleermuizen, bang voor het licht. Het bestuur der «Liberale Kiesvereeniging" roept, het is aller plicht naar die stem te hooren. Aan het werk, afdeelingen gesticht op Schouwen, Duiveland en Goeree en Overflakkee en eene Algemeene Centrale Kiesvereeniging voor het hoofd-kiesdistrict Zierikzee. Laat allen, zoo kie zers als niet-kiezers, zich onverwijld aanmelden als lid bij Mr. A. J. P. Fokker. Tot goedmaking der vele kosten van port en drukwerk betaalt men f 1 's jaars of twee centen per week. Aan het bestuur der kiesvereeniging een enkele vraag: Waarom belangstellenden, die geen kiezers zijn, het recht onthouden om over kandidaten te stemmen? Als de Staat zoo onliberaal is aan de bekwaamsten in den lande het stemrecht te onthouden, moet eene liberale kiesver eeniging dan dat voorbeeld volgen? Zierikzee, 18 Mei. Heden werd ten raadhuize alhier in 10 perceelen aanbesteed: Het doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan. Minste inschrijvers waren voor: lste perc. De openbare gebouwen, waaronder torens, poorten en stads brand- en vroonpaden, de heer J. van Dijke voor 3698. 2e De Kaaimuren, de heer J. van der Linden voor f 820. 3e De beschoeiing en paalwerken, de heer J. Bartels, voor f 909. 4e De Bruggen, de heer H. Besaans, voor f 1000. 5e Het Sas en het Sashuisje, de heer H. Be saans, voor f 320. 6e De riolen, putten en waterleidingen, de heer H. C. van den Ende, voor f 618. 7e De pompen en banken in de wandeling en op de wegen, de heer A. Anker Wz., voor f 179,90. 8e De Begraafplaats, de heer B. Kodde, voor f 451. 9e De Schoolgebouwen voor het middelbaar onderwijs, de heer J. Bartels, voor f 1329. 10e De overige Schoolgebouwen, de heer J. Bartels, voor f 1007. Zierikzee, 19 Mei. In de heden gehouden openbare civiele zitting der Arrondissements-Rechtbank alhier, is de heer J. A. Legemaat als makelaar beeedigd. Zierikzee, 19 Mei. De gemeenteraad heeft in zijne heden namiddag gehouden vergadering besloten, de betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool te splitsen en in plaats daarvan te benoemen 1 leeraar in de Fransche taal en Letterkunde op eene jaarwedde van f 1600 en 1 leeraar in de Engelsche taal en Letterkunde op eene jaarwedde van f 1000. Daarop werd benoemd tot leeraar in de Engelsche taal en Letterkunde met 10 van de 11 stemmen de heer R. D. Nauta te Akkrum, met bepaling dat hij uiterlijk den 1 Junij e.k. zijne betrekking moet aan vaarden. De heer W. de Hoog te Dordrecht verkreeg 1 stem. De voordracht bestond uit de heeren R. D. Nauta te Akkrum, W. de Hoog te Dordrecht, D. II. Meijer te Rotterdam. Met algemeene stemmen werd op voorstel van Burgem. en Weth. afwijzend beschikt op het verzoek van den eervol ontslagen nachtwacht J. Schippers, om een jaarlijksche gratificatie uit de gemeentekas. Verder werd nog besloten, de woning onder de Noord havenpoort tot wederopzeggens toe voor 70 cent per week te verhuren aan de wed. J. van der Have. Naar wij met zekerheid vernemen zal de Regeering de uitnoodiging tot deelneming aan een te Bern te houden Internationaal Congres tot bescherming van het auteursrecht niet aannemen. Naar wij vernemen zal de Internationale Conferentie tot het beramen van maatregelen tegen den verkoop van sterken drank op de Noordzee in de maand Juni te 's Hage bijeenkomen. De verschillende Leipziger bladen, als de Leipziger Bürgerzeitung, het Leipziger Intelligenzblatt en de Leipziger Nachrichten maken met zeer veel lof melding van het optreden van den heer Conrad Behrens als Sarastro en Figaro in het Leipziger Neues Theater. De referent van eerstgenoemd blad, die den heer Behrens 23 jaren geleden te Stockholm heeft gehoord, zegt dat zijn orgaan nog dezelfde frischheid en buig zaamheid bezit als destijds. Men schrijft uit VlissingenDoor de directie der Maatschappij »de Schelde" alhier, directeur de heer J. Van Raalte, president de heer A. Smit, burgemeester van Vlissingen, is een adres tot de Duitsche regeering gericht, ten einde Vlissingen door een der gesubsidieerde stoomvaartlijnen te laten aandoen. Men is thans druk bezig met het overbrengen van schilderijen naar het Rijks-Museum te Amsterdam. Eene zaal, bevattende stukken van oudere Duitsche, Spaansche, Fransche en Italiaansche meesters, hangt bijna vol. In eene andere zaal is o. a. Pieneman's »Slag bij Waterloo" geplaatst. Vele schilderijen onder gingen, alvorens te worden overgebracht, eene reinigings- kuur, althans ze zien er zoo frisch uit, alsof ze zoo even het atelier verlieten; terwijl andere opnieuw of voor de eerste maal omlijst worden. Voor de wetenschappelijke expeditie, die onder bevel van den luitenant ter zee der 2e kl. J. H. Calmeijer naar het eiland Nieuw-Guinea zal vertrekken, vernemen wij, dat de Regeering een hopper-barge (die niet langer gebruikt behoeft te worden bij de blokkade van Atjeh) beschikbaar heeft gesteld, benevens een jaarlijksche subsidie van tienduizend gulden. Genoemde zee-officier zal in Juli naar Oost-Indië vertrekken. Amst. Omtrent de uitkomsten van het boekjaar 1884 der Nederlandsche centraalspoorweg-maatschappij geeft de Amsterdammer thans een gewijzigde lezing, volgens welke na de volle betaling der coupons per 1 Juli 1884 en Januari 1885 der gestempelde obligatiën, én de uitloting van laatstgenoemde volgens lotingsplan, er slechts een klein saldo over blijft. Dit saldo is te gering om eenig dividend op de aandeelen uit te keeren, doch voor het aan de houders der uitgestelde schuld competeerende deel keel kan ƒ1800 dier schuld worden uitgeloot. De Amsterdamsche duinwater-maatschappij heeft over 1884 een batig saldo ontvangen van f 588,034,81. De uitkeering werd bepaald op f 34,60 van de oude aandeelen en f 17,30 van de nieuwe. De concessie van de waterleiding uit de duinen en de Vecht, zooals zij het laatst door den gemeenteraad werd vastgesteld, is aanvaard. In verband daarmede is het bestuur ge machtigd tot het sluiten van eene leening, groot zes millioen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1