Tot geen gering afgrijzen van alle weidenkenden, kan men in eene weide onder Reenen, thans een koe met zeer bebloeden kop en zonder horens zien. De eigenaar heeft de laatsten met geweld afgeslagen om het dier, nadat de wonden zijn geheeld, voor jong te kunnen verkoopen. Naai* men verneemt, is ter zake deze verregaande mishandeling tegen den dader proces verbaal opgemaakt. liet Belgische stoomschip »Helvitia", behoorende aan de White Cross Line, is Zaterdagmiddag bij Scatterie, een eiland bij kaap Breton, door het ijs verpletterd en gezonken. De bemanning is gered door het stoomschip Arca dian", die de «Helvetia" heeft opgesleept. Dit laatste schip had geen passagiers, het zonk in diep water. De lading wordt op 400,000 dollars geschat. Men schrijft uit Nizza Verleden Maandag vierde de speelbank vari Monte- Carlo een treurig jubilé, n.l. de 50e zelfmoord, die sedert December 'J 884 gepleegd is. Het laatste slachtoffer was een ongelukkige, die 300,000 fr. aan de speeltafel verloren had en zich in het Hótel de Russie, te Monte-Carlo, ophing. Uit Bamberg wordt melding gemaakt van den treurigen afloop van een roekeloozen velocipèdetocht. Een jongeling wilde namelijk met zijn wieier van den steilen Kaulberg afrijden. Hij miste echter de trede en kon nu zijn vaart niet inhouden. Pijlsnel schoot hij omlaag en kwam aan den voet van den berg tegen het huis van den koopman Vogtherr aan, waar hij met verbrijzelden schedel bleef liggen. De velocipede zelf vloog bij den schok in duizend stukken. Buitenland. JE n o- e 1 a n d. Met betrekking tot Soedan gaf Lord Hartington Maandag in het Lagerhuis eenige inlichtingen. Hij zeide dat de Regeering besloten heeft, zoo spoedig mogelijk naar Wadi-IIalfa en Assoean terug te trekken. Met den terugtocht zal tegen het einde dezer maand een aanvang gemaakt worden. Van een expeditie naar Khartoem is afgezien. Een onderzoek is ingesteld naar de vraag, of de Nijl-spoorweg als handelsonderneming kan voortgezet worden. Met betrekking tot Soeakim is het nog onmogelijk definitieve inlichtingen te geven. Alleen dit kan verklaard worden, dat de ontruiming van Soeakim niet zal plaats hebben voordat ten opzichte der bezetting eene overeenkomst met eene andere mogendheid getroffen is. Tot dien tijd moet die stad beveiligd worden. De voortzetting van den Berber-spoorweg ligt niet in het plan der Regeering. Uit eene mededeeling door lord Granville Maandag in het Hoogerhuis gedaan in antwoord op eene vraag ^van lord Salisbury, is duidelijker gebleken, dan tot heden het geval was, dat thans het geschil tusschen Engeland en Rusland over de Afghaansche grens-quaestie op minnelijke wijze uit den weg zal geruimd worden, zoodat het behoud van den vrede zoo goed als ver zekerd is. «Omtrent het punt van eer zeide de minister zijn Rusland en Engeland overeengekomen het aan de beslechting van den souverein van een bevrienden Staat over te laten, en met betrekking tot de onder geschikte punten verwachten wij geene moeielijkheden. De Regeering heeft het daarom raadzaam gevonden, dat lord Kimberley en ik met de heeren Von Staal en Lessar zouden bijeenkomen, om de Afghaansche gvens-quaestie in overweging te nemen. "Wij zijn in hoofdzaak tot eene regeling gekomen, welke de Re geering, lord Dufferin en den Raad van Indië vol komen bevredigt. Deze regeling is door de Russische vertegenwoordigers aan het kabinet te Petersburg opgezonden." Voor het centraal crimineel gerechtshof staan thans terecht James Gilbert, alias James Cunningham Gilbert en Henry Burton, aangeklaagd met anderen de dynamiet- ontploffingen in den Tower, in het Parlementsgebouw en op andere plaatsen te hebben veroorzaakt, met het doel de Koningin en het Parlement door schrik te dwingen. Het proces zal waarschijnlijk een week duren. Er zijn slechts weinige getuigen a décharge. De attorney- generaai, de lieer Poland, zeide, dat de gevangenen waren aangeklaagd van eene misdaad, die bijna gelijk stond met hoogverraad, maar niet met den dood werd gestraft. Hij begon met den dynamiet-aanslag in het Victoria-station, 25 Febr. 1884. Drie valiezen werden denzelfden dag in drie andere stations gevonden; zij bevatten uurwerken en dynamiet en verder eenige kleedingstukken, die aan Burton .toebehoorden. Deze was den 20 Febr. 1884 te Southampton van New-York aangekomen. Te Southampton kocht hij twee valiezen een daarvan was zeker dat, hetwelk aan het station te Charing Cross was gevonden en er waren getuigen, die hem de kleederen hadden zien dragen, waarmede J het was gevuld. Om de schuld der aangeklaagden aan de ontploffingen in Scotland Yard en in St. James 1 Square op 20 Mei te bewijzen, waren de getuigenissen J niet voldoende. Van 16 Mei tot 2 September was Burton in Engeland geweest en in dien tijd had hij slechts 3 p. st. verdiend als schrijnwerker. Hij had uitstapjes gemaakt naar Parijs en naar andere plaatsen. Den 2 Sept. keerde hij naar Amerika terug, naar hij beweert om aan de presidentsverkiezing deel te nemen. De andere beschuldigde was in Dec. 1884 te New-York; hij vertrok vandaar den 11 den en kwam den 20sten te Liverpool aan. Hij had een bruine koffer bij zich. Burton kwam den 24 Dec. te Liverpool; denzelfden dag vertrok Cunningham naar Londen, waar hij in Great Prescott-street eene kamer huurde. Burton volgde hem en ging niet ver van het Alrlgate-station wonen. Den 2 Jan. 1885 had de ontploffing plaats op den onderaardschen spoorweg; Cunningham was daar tegen woordig; van Burton was dit niet zoo duidelijk te bewijzen. De commissie, die belast is met het onderzoek van de woningen der armen te Londen, heeft haar eerste rapport uitgebracht. Zij ziet een der grootste nadeelen in de overbevolking der woningen; gemiddeld worden zes kamers door vijf gezinnen bewoond; niet minder nadeel doet de ongezonde en slechte inrichting der huizen. In strijd met de wet worden nog altijd kelders bewoond. De huur is zeer hoog; voor een ellendig vertrek wordt 4 a 5 sb. betaald. De sterfte-verhouding is in de ongezonde buurten 70/1 per '1000, terwijl zij in andere straten van hetzelfde kerspel 4.44 per 1000 bedraagt. -B e 1 g- i e. Naar men zegt, heeft de koning der Belgen, als souverein van den Staat Congo, bepaald dat het kabinet zal zijn samengesteld uit vijf departementen: binnenlandsche zaken, oorlog, koophandel, financiën en justitie. De heer Strauch zal hoofd van het kabinet zijn en de portefeuille van oorlog hebbenhet depar tement koophandel zal door den heer Van Eetvelde en dat van financiën door den heer Van Neuss beheerd worden. Wie met de portefeuilles van binnen landsche zaken en van justitie belast zullen worden, is nog niet bekend. De vijf bewindsmannen zullen niet den titel van minister maar dien van adminis trateur hebben en te Brussel verblijf houden. Als gouverneur van Congo, vertegenwoordiger van den souverein, zal de heer Stanley optreden. De Belgische, regeering heeft althans voorloopig af gezien van de bijeenroeping eener conferentie over de suikerpremiën. De motieven hiervoor worden als volgt in de parlementaire stukken opgegeven. «De ware oorzaak van het kwaad, waaronder de suiker-industrie lijdt, is gelegen in de buitensporige productie, welke de behoeften der consumtie verre overtreft, en die wanverhouding moet vooral toegeschreven worden aan de bescherming, welke allerwege die industrie geniet. In de meeste suiker-producerende landen van Europa worden groote voordeelen toegekend aan den uitvoer van suiker en een gedeelte der belasting komt aan de fabrikanten ten goede in den vorm van drawback. In België bereikten de premiën van dien aard een aanzienlijk cijfer. De winst, welke onze fabrikanten op den drawback maken, verschilt slechts een fractie van 1 franc per 1000 kilogram van de voordeelen, welke in Duitschland worden toegekend voor den uit voer van ruwe suiker. Om in dien toestand verbetering te brengen, zou men het kwaad in 't hart aantasten, die premiën moeten doen verdwijnen, welke, nadeelig als zij zijn voor de financiën, de productie opdrijven en bij slot van rekening zich wederkeerig in hooge mate ophoopen. Een internationale regeling ware noodig, om dat doel te bereiken en op 't einde des vorigen jaars heeft de Regeering opnieuw een poging aan gewend, die reeds eenige jaren geleden beproefd werd, oin de bijeenkomst te verkrijgen van een Conferentie, op welke vertegenwoordigd zouden zijn de verschillende suikei-produceerende landen, ten einde te geraken tot eenvormige regeling van het onderwerp. Deze poging is mislukt; maar de Regeering ziet er niet van af, om haar nogmaals aan te wenden; zij is van oordeel, dat de ondervinding meer en meer het nadeelige van het premiestelsel zal aanwijzen, en wellicht zal de industrie, in niet minder moeielijken toestand verkee- rend, daar waar zij het meest beschermd is, zelve wel komen vragen, om van die bescherming ontheven te worden." F r a n k r ij k. De Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, strekkende, om voortaan de tenuitvoerlegging der dood straf binnen de muren der gevangenissen te doen plaats hebben. Hierbij wordt bepaald, dat de terecht stellingen, binnen de enceinte der gevangenis van een hoofdplaats of van een naburige gevangenis zal plaats hebben, in tegenwoordigheid van een ambtenaar van het openbaar ministerie, den griffier, den directeur der gevangenis, den geneesheer, den commandant der gendarmerie, het hoofd der plaatselijke politie en een commissaris van politie. Voorts zullen toegelaten worden de geestelijkende verdedigers en de leden van den raad van orde der advocatende maires, adjunct-maires en raadsleden der gemeentede getuigen in de zaak; hoogstens twintig redacteuren van de verschillende dagbladen in het departement. De minister van binnenlandsche zaken kan voorts gelasten, dat de mannelijke veroordeelden of gevangenen, die zich nog in de gevangenis bevinden, de executie zullen kunnen bijwonen. De wet zal, wat de koloniën betreft, alleen toepasselijk zijn in Guadeloupe, Martinique en Reunion. Gemengd ttuitenlandscli Nieuws. Volgens een telegram uit Rome aan the Daily Chronicle heeft de Paus aan de Keizerin van Duitsch land privatim de Gouden Roos gezonden. Het blaadje Puck heeft er een eenvoudig middel op gevonden om de hooge hoeden der dames voortaan in de schouwburgen niet langer tot last der toe schouwers te doen zijn. De schouwburg-directeuren hebben niets anders te doen dan de heeren aan de linker- en de dames aan de rechterzijde van de zaal te doen plaats nemen, en kunnen het clan aan de dames overlaten om onder elkander over het geval te kibbelen en de zaak uit te maken. Uit Pesth wordt gemeld, dat de vorige week VVoens dag in de nationale tentoonstelling brandalarm werd gemaakt dat groote opschudding veroorzaakte. Een bezoeker der concertzaal raakte n.l. het brand-signaal aan, zonder met de inrichting bekend te zijn. Op het gegeven teeken kwam de geheele brandweer en de politie toesnellen en namen de bezoekers dooclelijk ontsteld de vlucht, doch spoedig bleek het, dat men met een valsch alarm te doen had gehad. De man, die de oorzaak was geweest van het spektakel, was nergens meer te vinden. Koningin Emma van de Sandwich-eilanden is over leden. Zij was de weduwe van Koning Kamehamela IV, in 1863 gestorven. Als dochter van een inlander en een Engelsche moeder, werd zij aangenomen door den Engelschen dokter Rook, wiens naam zij vóór haar huwelijk droeg. Toen de tegenwoordige Souverein, Koning Kalakaua, in 1872 optrad, betwistte Koningin Emma diens rechten op den troon en daaruit dreigde een burgeroorlog te ontstaan; maar daar Koningin Victoria den nieuwen Monarch had erkend, deed de Koningin-weduwe afstand van haar rechten. In de Ardennen, langs den Luxemburgschen spoor weg, heeft 't gesneeuwd en gevroren, zóó dat een stationschef eene ijslaag op een emmer water vond liggen. Een rechter te Bristol sprak onlangs een aardig vonnis uit. Een woekeraar vervolgde een armen drommel voor een som van 20 pond sterling, die hij hem tegen 130 percent geleend had. De schuldenaar wees op zijn onvermogen, doch nam aan om zijn schuld in termijnen af te doen. Daar er in Engeland geen wet bestaat, die het nemen van woekerwinst verbiedt, was de rechter verplicht den beschuldigde te veroordeelen, doch tevens stond hij hem toe zijn schuld in termijnen af te doen, en wel in maandelijksche termijneu van zes stuivers. De woekeraar zal dus zeventig jaar geduld moeten hebben voordat hij de hoofdsom terug heeft en dan nog 10 jaar voordat interest en kosten gedekt zijn. De man is nu 45 jaar oud; zoodra hij dus 125 jaar is, is dit zaakje uit de wereld! Een behoeftig man kwam een millionair om onder stand verzoeken, maar aangezien 's mans uiterlijk niet bepaald groot gebrek te kennen gaf, twijfelde de rijkaard, of hij al dan niet met een bedrieger te doen had. «Ik vrees dat ge mijn verzoek werkelijk van de hand zult wijzen", zeide de vrager eensklaps, «maar tot mijn geluk heb ik in al mijn ongeluk toch iets in mijn zak wat gij u zelfs niet voor een millioen kunt aanschaffen". «En wat is dat dan wel", zeide de in zijne ijdelheid gekrenkte Croesus op trotschen toon en zeer nieuws gierig". «Een bewijs van onvermogen", was het antwoord. De Vlaamsche Bakkersgazette brengt eene wel verdiende hulde aan de Antwerpsche bakkerij, in de Tentoonstelling, onder ander aan de ijverigste en verdienstvolle leiding van M. de Smecht, voorzitter van den Antwerpschen Bakkersbond. Het gebouw is in aantrekkelijken Ylaaraschen stijlin rooden steen, opgetrokken; de inrichting is keurig; de goede uitslag der onderneming zal voor niemand twijfelachtig zijn. De waar, die men er levert, is uitmuntend. Alles is er zindelijk, net en voorkomend. Pas heeft het brood, van allerlei soort, den oven verlaten en is het op het wit marmer opgestapeld, of het is ook verdwenen. De Gazette gaat voort: «De broodjes van allerhanden vorm

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3