Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1885. No. 37. Zaterdag 16 Mei. 88ste jaargang. Tooneelspelers. Men is veel, wanneer men lid van den Raad is. Men is veel meer, als men 1 i d van Provinciale Staten is, nog al meer, wanneer men lid van Gedeputeerde Staten is, maar men is iets heel bijzonders als lid van de Tweede of van de Eerste Kamer en men is excellent oftewel uitmuntendals men Minister is. De Com missaris des Konings kan nog in stilte zijn veelomvattenden werkkring volgen, maar »Zijne Excellentie" moet aan den weg timmeren, of hij wil of niet. Maar al die waardigheids- of zelfs groot- waardigheidsbekleeders hebben krachtens hun ambt een grooten naam, die zich uitstrekt tot aan soms zelfs tot over de grenzen hunner gemeente of hunner provincie en wat kamerleden en ministers aangaat, tot aan of over de grenzen van het geheele Rijk, dat is over eene oppervlakte van 594 duizend vierk. mijlen, wat in vergelijking tot de oppervlakte der aarde zeker maar heel weinig beteekent. De geleerde, de zeergeleerde, zelfs de hoog geleerde is vooral tegenwoordig nu het aantal zoo onrustbarend toeneemt lang niet altijd zoo'n beroemdheid, dat zijn naam op zes uur afstands van zijne woonplaats bekend is. Reden genoeg om zich te verwonderen, te er- geren zelfs als aan iemand vreemd aan alle wetenschap, eene hulde wordt bewezen, gelijk geleerden die nooit ontvangen. Geen geleerde heeft ooit in eenig deel der wereld een hulde en bewondering ondervonden als Patti en Rubinstein, als Sarah Bernhardt en IrvingGeen staatsman heeft in Nederland ooit een triomftocht gemaakt als onlangs Mevrouw Kleine. Waarom dan toch heeft men haar een hulde bewezen, even groot maar zeer zeker met meer warmte en innigheid dan aan een vorst Het is omdat zij als vorstin heerschte in eene lange en roemrijke regeering en dat haar gebied schooner en heerlijker was dan dat van eenig vorst ter aarde: de keizer op zijn Doorluchten troon moge heerschen over het lichaam, zij heerschte over de zielen. Zoover de geest gaat boven het stof, zoover gaat de kunst, de hooge heilige kunst boven de macht van wetten en reglementen en van hen, die ze maken of doen naleven. We hebben gejuicht en geschreid, we hebben bewonderd en getreurd, we hebben gloeiend wraakgevoel bij ons voelen opkomen en we hebben innig medelijden gevoeld, al naar het bezield en bezielend woord der kunstenares ons gemoed in de eene of andere richting bewoog al naarmate zjj als een andere tooveres onzen geest in deze of gene stemming bracht. Zoo diep het eerbiedwaardig woord des gees telijken den geloovige treft, zoo innig doortrilt het woord der kunstenares de ziel des kunst minnaars. Oudtijds met den godsdienst een, later saamverbonden met de kerk, uit haar ontstaan bleef het tooneel ten allen tijde de meest getrouwe afspiegeling van den geest des volks en tevens het krachtigst middel om slui merende gevoelens te wekken en tot nieuw leven op te roepen. En al moge heden ten dage het tooneel in menig opzicht een anderen weg volgen dan in vroeger tijd, nog altijd roept het gewaarwordingen in ons wakker, die ons beter maken zoo vaak ze bij ons opkomen, en menigeen wiens gevoelloos hart sinds lang voor zijne naasten gesloten was, voelde medelijden of liefde of waardeering bij zich opkomen, waar het tooneel hem evenzeer medemenschen ver toonde. Men heeft Mevr. Kleine hulde gebracht als kunstenares, maar tevens als kweekster en opvoedster van een breede schaar kunstenaressen en kunstenaars. Sedert eene reeks van jaren is zij het middelpunt van een kring van too neelspelers, die veel voor de toekomst beloven, ten deele reeds veel gegeven hebben. De liefde, die deze allen haar betoonen en blijven betoonen, is bewijs genoeg, dat men niet alleen de talent volle kunstenares en de uitmuntende leermeesteres, maar ook de hartelijke, vriendelijke, hulpvaardige vrouw vereert en huldigt. En als we weten, dat haast in elke stad waar zij optreedt gastvrije woningen voor haar opengaan en dat hoogst zelden gehuurde hulp haar verblijf verzorgt, dan zien we tevens, dat heel Nederland haar hulde brengtvan Z. M. den Koning, die haar eenmaal de groote gouden medailje van ver dienste gaf, tot de jongste kweekelingen der tooneelschool, die bij haar komst in den foyer haar weg met bloemen bestrooiden. De hulde, haar gebracht, leere aan hare tijd- en landgenooten 1°. dat de edelsten in den lande het tooneel waardeeren en dus in die instelling iets schoons en nuttigs zien 2°. dat het dwaze vooroordeel tegen den stand des tooneelspelers in allen gevalle bij de besten onder ons grootendeels niet bestaat 3°. dat de dankbaarheid en de waardeering van ons volk hooger is voor den kunstenaar dan voor den staatsman en den geleerde en dat dus naar den geest des volks en tot rechte opvoeding des volks een deel van den over- tolligen last van boekenwijsheid, waaronder we zwaar gebukt gaan en die ons dreigt te ver stikken, te doen versterven, behoort te worden ter zijde gesteld en dat de kunst krachtiger in de opvoeding optrede, opdat ze ons doe herleven, ons verwarme en veerkracht geve en ons opwekke tot hooger en heerlijker streven dan de stoffelijke winst, die de wetenschap beoogt. Binnenland. ZI ERIK ZEE, 1 5 Mei 1 8 8 5, ZierikzeE) 13 Mei. Heden werd alhier door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen aanbesteedHet vernieuwen en herstellen der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan het Waterschap over 1885, in zes perceelen. Aannemers zijn geworden lste perc. (Zuidhoek) J, van Strien, Zierikzee, f 2500. 2de (Borrendamme) 4550. 3de (Flaauwers) 6200. 4de (Koudekerke) 3400. 5de (Scharendijke) P. Vink, Noord- gouwe 5050. 6de (Langendijk en Brouwershaven) H. C. van den Ende, Zierikzee 5950. Programma van het eerste Zomer-Concert in Park- lust, op Dinsdag 19 Mei a.s., 's avonds 8 uur precies. 1. Mam'zelle Nitouche. Pas-redoublé, Krein; 2. Fantaisie. Les mousquetaires au couvent, Varney; 3. Souvenir d'amour. Valse, Meurice; 4. Repose en paix. Marche funèbre, Moiny; 5. Le vainqueur. Pas- redoublé, Canivez; 6. Grand air varié, Canvaez7. Potpourri sur des motifs d'opéras, Verdi; 8. Le raailcoach. Galop, Briffaux. Uit Meppel wordt gemeldDoor stadgenooten en enkele bewoners van omliggende gemeenten zijn in den laatsten tijd uitgestrekte landgoederen in Rusland en wel in de provincie Witebsk aangekocht, met het doel om de boomen te vellen, de landerijen, die, naar men zegt, van uitstekende qualiteit zijn, op Hollandsche wijze te bewerken en zich in 't bijzonder op de zuivel bereiding toe te leggen. Reeds 3 familiën hebben zich daarvoor gevestigd op de landgoederen, door eene ven nootschap aangekocht, en Zaterdag vertrokken opnieuw 7 landbouwers (uit de Wijk, Utingeradeel en Meppel), om zich te vestigen op de goederen van den heer A. Roelink, een paar dagreizen verder in het binnen land Het programma van het acht en dertigste Neder- landsch Landhuishoudkundig Congres, te houden te Gouda 9, 10, 11 en 12 Juni e.k., is verschenen en voor belanghebbenden en belangstellenden verkrijgbaar bij de heeren mr. D. N. Brouwer en mr. W. J. Fortuijn Droogleever aldaar, secretarissen van het Congres. Met het oog op de aanstaande vervulling der be trekking van directeur der polytechnische school te Delft, heeft de vereeniging van burgerlijke ingenieurs zich met een adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek om, in het belang van de opleiding der ingenieurs in Nederland en van oordeelkundige verdeeling in verbinding der voor den aanstaanden ingenieur te onderwijzen vakken en weten schappen, een technicus, d. i. een ingenieur van groote bekwaamheid en veelzijdige practische ervaring tot die betrekking te benoemen. Zulk een man is, naar de meening der "Vereeniging, beter dan een abstract en zuiver wetenschappelijk ge leerde in staat het gewicht en het belang te bepalen dat elke wetenschap en elk onderdeel voor de vorming van den ingenieur met het oog op zijn latere loopbaan heeft en om dienovereenkomstig het onderwijs te regelen, zoodanig, dat het inderdaad belangrijke ten volle tot zijn recht komt en in het leerplan het meest op den voorgrond worde gesteld. Een (De)? leeuw uit de menagerie van Madame Caro is vóór den aanvang van de kermis te 's Hage gestorven. De doode koning der dieren werd door bemiddeling van de politie begraven. Naar het Dagbl. van Ned. verneemt, heeft mr. J. A. Levy ontslag genomen als lid van het uitvoerend comité der Liberale Unie. Tot secretaris der Liberale Unie is door de commissie van uitvoering benoemd de heer P. L. Tak, te Amsterdam. De industriëelen, die bezwaar hadden gemaakt tegen de gunning van de levering der machines ten behoeve van het aan te leggen ververschingskanaal in de residentie, zijn door den gemeenteraad van 's Hage in 't gelijk gesteld. De meerderheid was van oordeel, dat, zoo de Amsterdamsche maatschappij »De Atlas" al het laagste had ingeschreven, voor de verschillende werkgevers de kansen niet gelijk stonden, omdat zij niet hadden kunnen inschrijven voor den post van machines, waaraan B. en W. op advies van de deskundigen eerst later de voorkeur hadden gegeven. Hadden alle fabrikanten geweten, dat twee compound- machines ten slotte gewenscht werden, dan hadden zij daarnaar hunne prijsopgave ingericht. Met 20 tegen 11 stemmen werd dan ook, op voorstel van dr. Mouton, besloten, de levering nog niet te gunnen, maar vooraf eene nieuwe inschrijving open te stellen op nieuwe voorwaarden. Door de vertraging, welke daardoor de zaak der waterverversching zal moeten ondergaan, liet de Raad zich niet afschrikken. Tegelijk is echter bepaald, dat a. s. Dinsdag definitief de richting van het afvoerkanaal zal worden bepaald, en tevens, dat de heer Goekoop reeds is begonnen eieren voor zijn geld te kiezen en zijne gronden weder heeft aangeboden voor een prijs, waardoor de aanleg van het ververschingskanaal f 20- a 30,000 goedkooper zal worden. Te Leiden is eene commissie gevormd van eenige dames, welke zich voorstelt, om bij genoegzamen steun der stadgenooten eene bewaarplaats voor jeugdige kinderen, eene zoogenaamde crèche op te richten. Indien het haar gelukt, deze inrichting tot eenigen bloei te brengen, hoopt zij warme spijzen, frissche lucht en beweging aan kinderen, ook ouder dan 3 jaar te verschaffen, die gedurende korten tijd de be waarplaats zouden bezoeken. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, heeft de Commis saris des Konings in Gelderland een onderhoud gehad met de wethouders en den secretaris der gemeente Bergharen, naar aanleiding van de werkstaking van den Raad. Uit het daarbij voorgevallene meent men de gevolgtrekking te moeten maken, dat ook in het vervolg de raadsleden zullen weigeren met den nieuwen burgemeester te vergaderen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1